Populiari sporto šaka pasaulyje - golfas vis giliau šaknis leidžia ir Lietuvoje, o Lietuvos golfo federacija mini pirmąjį savo veiklos jubiliejų
Populiari sporto šaka pasaulyje - golfas vis giliau šaknis leidžia ir Lietuvoje, o šiomis dienomis Lietuvos golfo federacija paminėjo pirmąjį savo veiklos jubiliejų. Apie pirmąjį dešimtmetį sportas.info kalbėjosi su Lietuvos golfo federacijos prezidentu Rolandu Dovidaičiu.
Lietuvos golfo federacija – viena iš jauniausių federacijų Lietuvoje. Kiek narių šiandien vienija federacija ir kokia golfo geografija Lietuvoje?
Yra devyni nariai, iš kurių šeši – sporto klubai ir trys – asociacijos – trenerių, žaidėjų ir teisėjų. Golfo geografija apima visą Lietuvą, nes veikia penki aikštynai: Klaipėdoje, Kauno rajone Lapėse ir trys yra apie Vilnių – „Sostinių“, „Europos“ ir „Vilono“ golfo aikštynai. Geografiškai ši padėtis prie Vilniaus geriausia.
Ar Lietuvos golfo aikštynus užsienio golfo mėgėjai jau atrado?
Dirbame ta linkme. Klaipėdiečiai išnaudoja kruizinius laivus – atvažiuoja norvegų, švedų grupės. „Sostinės“, „Vilono“ ir „Europos“ aikštynai yra įstoję į tarptautinį tinklą. Apsilanko aikštynuose ir Lietuvoje reziduojantys ambasadoriai. Ratas plečiasi. Aišku, gal dabar ne pats geriausias laikas – krizė paveikė ir tendencija, kad vis rečiau žmonės apsilanko, yra. Galime tik pasiguosti, bet svarbiausia, kad veiksmas vyksta.
Penki golfo laukai – tiek šiandien Lietuvai pakanka?
Visada norėtųsi daugiau, bet vertinant ekonominę šių dienų situaciją, jų pakanka. Būtų labai gerai, jeigu atsigautų Druskininkai – ten statybos prasidėjo ir sustojo. Į Druskininkus dedame dideles viltis, tai prisidėtų ir prie paties miesto infrastruktūros plėtros – visiems būtų į naudą.
Kiek šiandien Lietuvoje turite profesionalių golfo žaidėjų?
Lietuvoje nėra profesionalaus golfo – yra tik mėgėjiškas žaidimas. Mes deramės su Europos profesionalaus golfo asociacija dėl trenerių. Bet pagrindinis mūsų tikslas yra jaunimas. Palaikomi Europos asociacijos ir Karališkojo Škotijos golfo aikštyno bandome bendradarbiauti su Švietimo ir mokslo ministerija ir įteisinti per fizinio lavinimo pamokas privalomus golfo užsiėmimus.
Žodžiu, norite užsiauginti jaunimą, kuris vėliau taptų ir profesionaliais žaidėjais?
Visiškai teisingai. Juo labiau, kad golfas tapo olimpine sporto šaka. Klubai savo ruožtu irgi nori plėstis, bet federacijos veiklos pagrindas – jaunimas.
Golfas žinomas kaip gana brangus žaidimas. Ar tai tiesa?
Tą stereotipą mes bandome pakeisti. Mano supratimu, golfas brangus yra dėl laiko. O norint nusipirkti lazdas, yra iš ko pasirinkti – Lietuvos prekybininkai siūlo įvairaus asortimento ir tikrai galima nusipirkti ir inventoriaus, ir aprangos pigiau. Brangiausia yra laikas, juolab kad daugiausia golfą žaidžia verslo žmonės, kurie negali leisti sau nedirbti.
Tad, norint pradėti žaisti golfą, kiek iš pradžių reikėtų turėti?..
Tūkstantį litų inventoriui nusipirkti ir susimokėjus šimto litų vienkartinį mokestį galima ateiti į lauką žaisti.
Golfą žaidžia daug verslininkų, daug garsių žmonių, kuo patraukia golfas?
Kaip ir kiekvienas klubas, golfas plečia pažinčių ratą. Žinoma, reikia pamėgti golfą – pasivaikščiojimas po gamtą, nusiraminimas, susikaupimas, nekalbėjimas telefonu – daug komponentų, kuriuos sudėjus į visumą, pajauti golfo patrauklumą. Be to, mes juokaujame, kad golfas – vienintelė sporto šaka, kuri lavina visus raumenis. Kaip bekalbėtum, pvz., krepšininkai turi eiti į treniruočių sales ir pan., o žaisdamas golfą per dienelę pasivaikščiodamas nueini 7–10 km.
Koks didžiausias federacijos laimėjimas per tą pirmąjį veiklos dešimtmetį?
Manau tai, kad veikia šeši golfo klubai, turime penkis aikštynus. Tai yra pagrindinis dalykas. Federacija aktyvia veikla užsiima gal tik treti metai. Anksčiau jos veikla nebuvo tokia aktyvi.
Per tuos metus buvo nusivylimų?
Manau, kad ne. Buvo bankrutavęs „Sostinių“ golfo aikštynas, kurio pagrindinis akcininkas buvo „Vilniaus bankas“, bet mums pavyko jį „reabilituoti“, dabar yra naujas administratorius ir šiandien šis aikštynas puikiai veikia.
Kokie ateinančio dešimtmečio planai?
Taip toli į ateitį nežiūrime. Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse golfas jau bus, bet mūsų sportininkai šiose žaidynėse dar tikrai nepretenduoja žaisti. Norime dar labiau praplėsti sportuojančių žmonių ratą ir svarbiausia įvesti golfo discipliną mokyklose per fizinio lavinimo pamokas, kuo labiau išvystyti užklasinę veiklą, kad būtų golfo būrelių. Šiandien tuo pasigirti dar negalime. Kaune penkiose mokyklose golfo užsiėmimai per fizinio lavinimo pamokas jau vyksta, bet pasigirti, kad taip yra visoje Lietuvoje – negalime.
Kiek žaidžiančių golfą yra Lietuvoje?
Aktyviai žaidžiančių yra per tris šimtus. Jie dalyvauja varžybose, su jais dažnai susitinkame.
Klausantis jūsų, atrodo, kad viskas gražu ir kaip toj dainoj „regis, nė vargo nebuvo“?..
Klubai išgyvena šiokį tokį nepriteklių, bet turnyrai vyksta vos ne kiekvieną savaitgalį, laukai užimti – ko daugiau galima norėti? Manau, kad viskas gerai.
O kada vis dėlto turėsime olimpietį?
Nežinau... Gal po dešimties metų ir turėsime? Yra vienas vaikinukas Prancūzijoje – Arnas Kaunas, jam dabar 17 metų. Jis emigravo su tėvais gal prieš dešimt metų, bet jis yra Lietuvos pilietis ir labai nori atstovauti Lietuvai. A.Kaunas – vienas iš rimčiausių pretendentų. Pernai jis dalyvavo ir laimėjo Lietuvos čempionatą, jis atstovauja Lietuvai visuose tarptautiniuose turnyruose. Prancūzijos reitinge A.Kaunas yra penktajame dešimtuke. Tai vienintelis šiandien sportininkas, kuris yra arčiausiai to lygio. Mūsų jaunimėlis – Kornelijus Baliukonis ir Miglė Rusteikaitė – liepos mėnesį išvažiuoja į minėtą Karališkąjį Škotijos golfo klubą, kur vyks atvirasis Škotijos čempionatas. Jie dalyvaus jaunimo varžybose.
Surengėte ir pirmojo federacijos jubiliejaus šventę?..
Ji vyko pirmajame „Elnio“ golfo klube Lapėse, kur susirinko per 40 žaidėjų, svečių. Surengėme turnyrą dešimtmečiui paminėti, apdovanojome nusipelniusius golfui žmones – šįkart ne tie kreipėme dėmesį į sportinę pusę, kiek labiau į pačią šventę. Buvo atvykęs ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus, kuris savo patarimais buvo prisidėjęs įrengiant pirmąjį golfo aikštyną Lapėse. Šiandien V.Adamkus vaikų projekto, kurį įgyvendiname mokyklose, globėjas.