Alytus švenčia savo gimtadienį, mieste vyksta daug įvairių renginių. Tarp jų – ir sporto. Tik ką baigėsi tarptautinis sportinio ėjimo festivalis „Alytus 2010“, o dabar estafetę perima Europos moterų oro balionų čempionatas, kuriame dalyvaus 28 oreivės iš 12 šalių. Nugalėtojos paaiškės šeštadienį vakare.
Čempionato direktorius – daugkartinis Europos ir pasaulio oro balionų čempionas bei prizininkas, nemažai metų dirbęs bendrovėje „Lufthansa" orlaivio "Boeing 747" pilotu Mathijas R. de Bruijinas.
Kaip teigia pagrindinis šio čempionato organizatorius, Lietuvos moterų oreivių rinktinės vyr. treneris Gintaras Šurkus, prieš trejus metus buvo įsteigta Tarptautinė aeronautikos federacija (FAI), kuri turi kelias komisijas. Tarp jų – aerostatų (CIA). 2008 m. konferencijoje Vienoje buvo įsteigta nauja FAI kategorija – pasaulio ir Europos moterų oro balionų čempionatai.
Šiemet Lozanoje įvykusi CIA konferencija suteikė teisę Lietuvai organizuoti pirmąjį Europos moterų oro balionų čempionatą, kuris vyks Alytuje.
Pralaimėti nenori niekas„Iki šiol visi oreiviai rungtyniaudavo bendroje įskaitoje – ir moterys, ir vyrai. Būdavo nemaža problema: jeigu atsirasdavo kokia nors talentinga sportininkė, kuri savo šalies rinktinėje patekdavo į pasaulio ir Europos čempionatus, ji užimdavo vienas paskutiniųjų vietų. Vyrams gimdyti nereikia, jie turi daugiau patirties ir pinigų. Norint ką nors daugiau pasiekti, reikia treniruotis mažiausiai 5-7 metus, o balionų sportas – brangus.
Pralaimėti niekas nenori ir tos moterys, negalėdamos prasimušti į lyderių gretas, išnykdavo iš balionų sporto. Moterys sudaro apie 60 proc. visų gyventojų, o balionų sporte jaunimas ir moterys – nuo 1 iki 3 procentų. Ruseno mintis, kad vienoje kategorijoje negalima rungtyniauti.
Lietuva pirmoji pasiūlė Europos čempionatus rengti atskirai, tačiau tik prieš trejus metus pavyko įgyvendinti šią svajonę. Mūsų iniciatyva buvo įsteigta moterų kategorija, o atsižvelgiant į puikius mūsų sportininkių rezultatus, gavome teisę rengti pirmąjį Europos moterų balionų čempionatą. Tai pavyko padaryti ne iš pirmo karto, veikė įvairios povandeninės srovės“, – sako G. Šurkus.
Blogi palinkėjimai – į šalį
Kokios šalys dar pretendavo surengti šį Europos čempionatą?Pretendentų nebuvo, nes kai tiktai buvo nuspręsta moterų ir vyrų čempionatus rengti atskirai, mes pirmieji pareiškėme norą organizuoti šį čempionatą. Buvo daug nusiteikusių prieš šią idėją, daromos įvairios kliūtys. Pirmaisiais metais mūsų idėja nebuvo įgyvendinta. Šis Europos čempionatas oreivystėje turi labai didelę politinę reikšmę.
Yra daug tokių, kurie nori, jog mums nepasisektų. Manęs klausė, o kas bus, jeigu tik septynios moterys panorės dalyvauti čempionate. Atsakiau, kad nebus jokios tragedijos. Praėjusiais metais per pasaulio dirižablių (cepelinų formos balionai, kurie turi variklį) čempionatą Sankt Peterburge irgi dalyvavo tik septyni dirižabliai, bet varžybos įvyko.
Blogus palinkėjimus nuvijome šalin. Virš Alytaus skries 28 oro balionai – kaip pirmam kartui, tai labai daug, ir tai mane džiugina. Gaila, kad čempionatą boikotavo prancūzai, tačiau progreso nesustabdysi. Šiemet labai sujudėjo visa Europa, kadangi balionų entuziastės nori tapti pirmosiomis Europos čempionėmis ir prizininkėmis, savo vardus įrašyti į šios sporto šakos istoriją.
Kiekviena sportininkė turi galimybę tą padaryti, jos dalyvauja daugelyje varžybų daug treniruojasi. Žinoma, ne visos taps čempionėmis, konkurencija bus didelė, o tai didins čempionato autoritetą.
Renginio globėja – Dalia GrybauskaitėRenginio globėja – Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, čempionatui tai irgi teikia didelės svarbos.
Taip, mes tuo labai didžiuojamės. Tikrai esame progreso smaigalyje, oreivių sportas Lietuvoje labai populiarėja.
Ar didelė čempionate bus Lietuvos moterų komanda?Mūsų rinktinė čempionate bus gausiausia, atstovaus 8 oro balionų entuziastės. Jeigu paskaičiuotume, kiek 100 tūkstančių gyventojų tenka piločių moterų, tai lietuvaičių yra daugiausiai pasaulyje. Dauguma jų dar skraido visiškai neseniai, bet sportininkės sparčiai tobulėja.
Deja, nė vienai jų čempionatui nepavyko pasirengti taip, kaip norėta. Tačiau mūsų oreivės irgi yra tarp lyderių, gali kovoti dėl apdovanojimų. Mūsų gretose – dvi pajėgios oreivės. Tai – alytiškė Kristina Sūnaitienė, kuri skraido trečius metus ir dabar iš Lietuvos oreivių turi aukščiausią reitingą.
Tačiau dėl objektyvių priežasčių ji čempionatui neskiria tiek laiko, kiek reikėtų. Kuo arčiau čempionatas, tuo labiau reikia tankinti žingsnelius, nusiteikti pagrindinėms sezono varžyboms, o K. Sūnaitienę užplūdo šeimos problemos. Pajėgi vilnietė, dukart Lietuvos čempionė Daiva Rakauskaitė, kuri skraido penktą sezoną ir komandoje yra labiausiai patyrusi. Tačiau jos pasirengimu čempionatui irgi nesu patenkintas. Daiva čempionatui rengiasi nepakankamai tikslingai ir intensyviai. Aukščiausią reitingą pasaulyje turi britė Lindsay Muir, kuri irgi žada dalyvauti Europos čempionate.
Ar Lietuvos rinktinei prieš čempionatą buvo surengta treniruočių stovykla?Ne, gerai pasirengti čempionatui yra vienas būdas: kuo daugiau dalyvauti varžybose. Buvome suplanavę jėgas bandyti ketveriose varžybose, tačiau rungtyniavome tik Austrijoje ir Lenkijoje. Pagal susidariusią situaciją matau, kad komandai Europos čempionate bus sunku kovoti dėl medalių, bet, manau, mūsų oreivės rungtyniaus garbingai ir čempionate stengsis užimti kuo aukštesnes vietas. Oro balionai skraidys virš Alytaus ir aplink Alytų.