Savaitgalį Vilniaus Sereikiškių parke buvo galima išvyst ne vieną žinomą veidą – politikos, verslo, sporto ir meno pasaulių atstovų su teniso rakete rankoj
Čia, Sereikiškių teniso kortuose, vyko tradicinis Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ ir Socialdemokratų partijos teniso taurė. „Vilniaus „Žalgirio“ taurės turnyras buvo pradėtas rengti dar 1995 m., kai renovavome teniso aikšteles. Iš pradžių jis buvo skirtas tik vilniečiams, paskui pradėjo prašytis pažaisti teniso mėgėjai ir iš kitų miestų – tada mes jį praplėtėme, pavadinome „Žalgirio“ taure. O dar po kiek laiko socialdemokratų partija, norėdama populiarinti sportą, kaip buvo įrašyta jų programoje, pasiūlė prisidėti prie turnyro organizavimo su savo atributika, su savo prizais. Taip pradėjome organizuoti kartu“, - apie turnyrą pasakojo SD „Žalgiris“ prezidentas Vytas Nėnius.
Penkioliktasis, jubiliejinis, turnyras išsiskyrė rekordiniu dalyvių skaičiumi. Pasak vyriausiojo turnyro teisėjo Romo Kačanausko, šiemet turnyre dalyvavo net 184 teniso mėgėjai iš visos Lietuvos. Tiek jų dar nebuvo. „Pirmuose turnyruose dalyvavo apie 30 žmonių, buvo keturios amžiaus grupės. O dabar iš viso yra trylika amžiaus grupių: šešios – moterų ir septynios – vyrų. Anksčiau dalyvaudavo tik vyresnio amžiaus žaidėjai, dabar įvedėme amžiaus grupę nuo 21 metų – ateina labai daug studentų, jaunų verslininkų, tiesiog teniso mėgėjų. Lietuvoje prasidėjo teniso bumas. Manau, pirmiausia dėl to, kad buvo įrengtos geros teniso aikštelės, pastatyta „Žalgirio“ salė, atidarėme „Teniso pasaulį“ su aštuoniomis aikštėmis – dabar jų jau yra penkiolika, bet žiemą vis tiek nebetelpa norintys pažaisti“, - lygino pradžią ir dabartį V.Nėnius.
Dauguma „Žalgirio“ taurės turnyro dalyvių, sako vyr. teisėjas, - vilniečiai – jų daugiau nei pusė. „Vilniečiams patogiausia atvykti. Yra dalyvių iš Širvintų, iš Utenos daug, iš Alytaus, Šiaulių, vienas kitas iš Panevėžio. Iš Kauno šįkart atvyko mažiau, ypač moteriškių – ne visos suvažiavo kažkodėl. Neblogų vyrų ir moterų atvyko iš Klaipėdos“, - vardijo R.Kačanauskas. Beveik nuo pat pradžios šiuose turnyruose teisėjaujantis vyras sako, kad tarp turnyro dalyvių – daug nuolatinių veidų. Ant prizininkų pakylos lipa irgi „etatiniai“ prizininkai. „Kai jie iš vieno amžiaus grupės pereina į kitą, atsiranda ir naujų prizininkų. Tačiau prizininkai, ypač vyresnių žaidėjų amžiaus grupėse – daugmaž tie patys. Grigas iš Utenos yra daug kartų laimėjęs, Tverijonas iš Šiaulių, vilniškis Paulauskas, jauniausių (21+) grupėje gerai žaidžia vilniškis Bielinis. Iš moterų daug kartų laimėjusi yra vilnietė Gykienė, Matulaitienė iš Kauno“. Beje, ir pats turnyro vyr. teisėjas dalyvauja šiame turnyre. Savo amžiaus grupėje laimėjo visus turnyrus, kiek yra dalyvavęs. Ir šie metai buvo ne išimtis.
Tačiau augantis turnyro dalyvių skaičius rodo, kad prie nuolatinių dalyvių vis prisideda ir naujų.
Gausiausios yra 35+ ir 40+ amžiaus grupės. Į jas susirenka po 32 ir daugiau dalyvių. „Malonu, kad šiemet pačių vyriausių amžiaus grupėje (65+) susirinko net 12 teniso mėgėjų – ankstesnes metais jų būdavo trys keturi“, - džiaugiasi R.Kačanauskas. Vyriausiam turnyro žaidėjui – režisieriui Jonui Jurašui – jau per septyniasdešimt metų.
Surengti tokį turnyrą per tris dienas, pasak vyr. teisėjo R. Kačanausko, labai sunku – trūksta aikštelių, o jeigu dar koks lietus... Tiesa, šio turnyro išvakarė praūžusi liūtis jo nesutrikdė. „Bet šiaip labai smagu. Didelis pliusas tai, kad „Žalgiris“ ir socialdemokratai iš žmonių šiame turnyre neima jokio startinio mokesčio, tad jų pažaisti suvažiuoja gana nemažai. Šis tradicinis turnyras pagal dalyvių gausumą vienas iš didžiausių“, - sako vyr. teisėjas.
Beje, teniso mėgėjai šiame turnyre – patys sau teisėjai. Tačiau ginčų, patikina R.Kačanauskas, praktiškai nekyla. „Labai retai, kada reikia įsikišti, kažką nueiti pasiaiškinti. Vyrai nebemažiukai – supranta“, - šypteli. Tai, kad teniso mėgėjai žaidžia be teisėjų – jokia naujiena: taip dabar yra daugelyje tarptautinių teniso turnyrų. „Ir laiko neturi teisėjai, ir lėšų tiek nėra. Įsivaizduokite, jeigu čia kiekvienoje aikštelėje pastatytume po teisėją: dešimt aikštelių, dešimtą valandą pradedame - dešimtą baigiame, padauginkite – susidarys koks 140-180 susitikimų, kiekviename po vieną teisėją – baisios kainos. Yra taisyklės, kaip žaisti be teisėjų, žaidėjai jas žino ir teisėjauja patys sau. Iškyla koks neaiškumas – nueini išsiaiškinti“, - sako R.Kačanaukas.
Sporto draugijos „Žalgiris“ prezidentas Vytas Nėnius šiame tradiciniame turnyre dalyvauja nuo pat pradžių. „Gal porą trejetą kartų buvau jį praleidęs, kai buvau išvykęs į komandiruotes“, - sako teniso mėgėjas. Šiemet jam turnyre nepasisekė, o aukščiausia iškovota vieta turnyre – trečia. „Yra gerų žaidėjų. Pagal reitingą savo amžiaus grupėje esu prie penketuko. Bet į prizininkus yra geresnių. Nebent jų nebūtų...“ – šypsosi V.Nėnius, sakydamas jog šįkart pergalei pritrūko irgi tik meistriškumo ir nieko kito.
Kas aktyviau dalyvauja turnyre – sporto žmonės ar politikai?
Gražiausia, kad iš tų, kurie kažkada profesionaliai žaidė tenisą, šiame turnyre dalyvaujančių nėra. Didžiausias pasiekimas yra tai, kad ateina žaisti verslo, mokslo žmonės – Kauno medicinos universiteto rektorius Remigijus Žaliūnas, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Vytautas Kaminskas, verslininkai Romas Valentukevičius, Darius Mockus ir daugelis kitų; ateina ir septyniasdešimtmečiai, žaidžia ir moterys. Plečiasi geografija – labai pagausėjo dalyvių iš Dzūkijos – Druskininkų, Alytaus, ko anksčiau nebuvo. Tik Panevėžys liko su sena gelda, kadangi savivaldybė visai neskiria dėmesio teniso aikštelėms, verslininkams nėra jokios paramos. Todėl Panevėžy tenisas praktiškai žlunga. Labai didelė delegacija šiemet atvyko iš Klaipėdos, nes verslininkai kartu su „Žalgirio“ draugija įrengė uždaras aikšteles. Jeigu bus sąlygos, aikštelės bus pilnos. Ir kai žmonės, nelabai įsigilinę į sporto politiką, filosofuoja, kad kai bus žmonių – statysime bazę... Ne. Visas pasaulis stato sporto bazes ir tada į jas ateina žmonės. Tai labiausiai matyti Skandinavijoje: Suomijoje, Danijoje, Norvegijoje savivaldybės stato sporto bazes, jas atiduoda klubų panaudai ir dar apmoka komunalines paslaugas – reikia tik susirinkti lėšų organizacinėms išlaidoms ir žmonės gali sportuoti.
Su kitomis partijomis turnyrų neorganizuojate?
Su liberalcentristais rengėme krepšinio turnyrą. Galėtume bet kuriai partijai padėti, bet kitos neparodo tokio entuziazmo. Tačiau į šį turnyrą gali ateiti visi – jokių partiškumų nežiūrime. Sportas – nepartinis.
Suitikimai su politikais teniso aikštelėje padeda spręsti sporto klausimus?
Be abejo. Yra galimybė šnekėtis. Konkrečiai, pavyzdžiais, problemomis. Žmonės pasako. Kodėl to nedarote? Kodėl to nėra? Ir pan. Kuo tenisas yra patrauklus? Amžius šiam žaidimui neturi įtakos. Tai nekontaktinė sporto šaka – tavęs nepastums, nesužeis, nebus netikėtų traumų, žaidi pagal savo lygį, pasirenki varžovą. Tai labai demokratiškas ir visiems prieinamas žaidimas. Žinoma, techniškai tenisas sudėtingas, reikia užsispirti ir pramokti, o tobulėjimui nėra galo...
Teniso kortuose buvo galima išvysti ir vieną iš socialdemokratų partijos vadovų Gediminą Kirkilą, kuris tąkart buvo itin sportiškas – ne tik tenisą žaidė, bet ir žaisti teniso atriedėjo dviračiu. „Aš visada vasarą važinėju – labai smagu. Važinėčiau ir į seimą su dviračiu, bet tam nėra sąlygų – nėra, kur nusiprausti, nėra, kur pastatyti dviračio“, - patikino Seimo narys.
G.Kirkilas sakė, kad dalyvauti šiame turnyre, nuo tada, kai vienu iš jo organizatorių tapo partija, kuriai jis atstovauja, – garbės reikalas: „Berods, tai septinta socdemų taurė ir visose dalyvavau“. Tarp dalyvių buvo ir daugiau jo partijos bičiulių: „Juozas Olekas, Zigmas Balčytis, Romas Paulauskas, Justas Paleckis, Nerijus Germanas – apie dešimt tikrai yra. Bet tai – vien vilniečiai. Dar nežinau, kas iš rajonų yra atvykę. Mes turime savo klubą, vienijančiame, berods, 15 narių“.
Per metus G.Kirkilas įvairiuose turnyruose dalyvauju 5–6 kartus. Kokia pergale turnyre politikas labiausiai didžiuojasi? „Esu du kartus laimėjęs „Nida Jazz“ dvejetų turnyrą. Tai, man atrodo, buvo pati rimčiausia pergalė ir prizas buvo dviratis“. Bendrame „Žalgirio“ ir socialdemokratų turnyre aukščiausia užimta vieta buvo trečioji.
„Tenisas – labai protingas žaidimas. Gailiuosi tik vieno – kad taip vėlai pradėjau žaisti, man jau buvo 47-eri. Esu išbandęs įvairias sporto šakas, tenise reikia daug taktikos. Kartais techniškai silpnesnis žaidėjas, jeigu jis turi gerą mąstymą, gali laimėti, ypač dvejetų varžybose. Šis žaidimas ugdo mąstymą. Aš jau nekalbu apie tai, kad sportuoti politikams būtina. Matau pagal kolegas – tie, kurie nesportuoja paprastai būna mažiau išsaugoję lygsvarą diskusijose“, - teniso privalumus vardijo politikas.
Jo partijos kolega Juozas Oleka šypsojosi, jog šįkart jį galima svekinti tik su dalyvavimu: „Laisvalaikiu kartais žaidžiu tenisą, todėl nusprendžiau dalyvauti šiame turnyre. Gal trečias ar ketvirtas kartas, kai čia žaidžiu – tikrai labai smagi atmosfera, vis daugėja žmonių, plečiasi geografija. Man atrodo, kad tai vienas smagiausių mėgėjiškų pavasarinių turnyrų“.
Anot Seimo nario, šis Seimas gana sportiškas: „Turime ir futbolo, ir krepšinio komandas, keletas Seimo narių žaidžia tenisą. Tai leidžia neformaliai pasikalbėti, padiskutuoti ir, manau, kad kuo daugiau politikų sportuos, tuo bus geriau – tai bus užkrečiantis pavyzdys mūsų jaunajai kartai“, - įsitikinęs J.Oleka.
2010 m. "Žalgirio" ir Socialdemokratų teniso taurės prizininkai
Vyrai: Moterys:
21+ 21+
1. Aurimas Šiukščius, Utena 1. Ugnė Černiūtė, Vilnius
2. Vaidas Bielinis, Vilnius 2. Erika Nickutė-Paulė, Vilnius
3. Tadas Tarasevičius, Vilnius 3. Irtautė Skardžiukaitė, Vilnius
35+ 35+
1. Žydrūnas Velička, Alytus 1. Beata Zykienė, Vilnius
2. Artūras Raicevičius, Šilutė 2. Vita Lukštaraupienė, Kaunas
3. Andrius Šukys, Vilnius 3. Neringa Sveikatienė, Vilnius
40+ 40+
1. Raimundas Gricius, Klaipėda 1. Tatjana Štukova, Klaipėda
2. Darius Mačiulaitis, Vilnius 2. Elena Gykienė, Vilnius
3. Dainius Baliūnas, Vilnius 3. Gitana Mėgelaitienė, Šilutė
45+ 45+
1. Arvydas Tverijonas, Šiauliai 1. Jūratė Vaičiulionytė, Vilnius
2. Česlovas Normantas, Šilutė 2. Raisa Jerochina, Klaipėda
3. Edvinas Žukas, Vilnius 3. Onutė Sudžiuvienė, Šilutė
50+ 50+
1. Emilis Subata, Vilnius 1. Violeta Matulaitienė, Kaunas
2. Paulius Bortkevičius, Vilnius 2. Daiva Pelegrimienė, Kėdainiai
3. Jonas Mažonis, Klaipėda 3. Genovaitė Sinskienė, Gargždai
55+
1. Alfredas Matulaitis, Kaunas
2. Vidmantas Damalakas, Vilnius
3. Gintaras Kairys, Palanga
60+
1. Romanas Paulauskas, Vilnius
2. Algis Čepliejus, Vilnius
3. Jonas Pangonis, Vilnius
65+
1. Romas Kačanauskas, Vilnius
2. Rytis Macijauskas, Kaunas
3. Juozas Simokaitis, Vilnius
Varžybų vyr. teisėjas Romas Kačanauskas