Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės meistrams auga gera pamaina. Tai parodė ir neseniai pasibaigęs Europos jaunųjų penkiakovininkų čempionatas Varnoje, kur mūsų sportininkai laimėjo medalių. Dabar jie rengiasi naujam išbandymui – pasaulio jaunimo čempionatui, kuris prasidės birželio 10 d. Upsaloje (Švedija).
Šiandien mūsų sportininkai išvyksta Rygą, o po to keltu kelsis į Švediją. Per šias svarbias varžybas, mūsų sportininkai tikisi pelnyti bent du kelialapius į Singapūre vyksiančias I olimpines jaunių žaidynes. Lietuvai pasaulio jaunių čempionate atstovaus 4 mergaitės ir 4 vaikinai.
Meilė iš pirmo žvilgsnioNelengvas uždavinys laukia Europos jaunių čempionato aukso, sidabro ir bronzos medalių laimėtojos kaunietės Gintarės Venčkauskaitės, kuriai Švedijoje teks rungtyniauti su ypač pajėgiomis varžovėmis.
Gintarei šiuolaikinė penkiakovė buvo tarsi meilė iš pirmo žvilgsnio. Ji lankė plaukimo pratybas, tačiau talentingai mergaitei buvo pasiūlyta pereiti į šiuolaikinę penkiakovę. „Sunkiausiai buvo priprasti prie bėgimo, kurio nemėgau. Tačiau pripratau ir bėgimas dabar tapo mano viena smagiausių rungčių“, – sako Gintarė.
Iš pradžių jos pratyboms vadovavo treneris Vidmantas Vaičaitis, o nuo šių metų sausio pradžios prisidėjo dar ir treneris Henrikas Eismontas, kurio darbo stažas – jau 40 metų. Jis – daugkartinis Lietuvos čempionas ir prizininkas (1966-1969 m.), per vieną iš SSRS tautų spartakiadų atstovavo Lietuvai, tačiau buvo komandos atsarginis.

Kauno plaukimo sporto mokyklos treneris H. Eismontas išugdė nemažai puikių penkiakovininkų, iš kurių meistriškumu labiausiai išsiskyrė Eugenijus Seniūta, Tadas Žemaitis ir Saulius Kerza. Anot trenerio, G. Venčkauskaitė – neeilinis talentas, be to, ji yra nepaprastai darbšti, pareiginga ir užsispyrusi.
„Tačiau iki tikros penkiakovininkės jai dar labai toli. Reikia gerai išmokti joti ir fechtuotis. Savo amžiaus grupėje Gintarė fantastiškai bėga, gerai šaudo, tačiau jai, norint tapti gera penkiakovininke, reikės išlieti dar daug prakaito“, – atvirai sako 62-ejų metų E. Eismontas, kuris su penkiakove ėmė draugauti nuo 13 m. ir su ja nesiskiria iki šios dienos. Ir taip – jau 50 metų!
Reikės gerokai pasitempti G. Venčkauskaitė žino, kad jai reikės gerokai pasitempti ir plaukimo takelyje, kadangi pastaraisiais metais šioje rungtyje labai pakilo penkiakovininkių lygis. Tačiau pirmoji svari pergalė jau iškovota: 17-metė Gintarė – Europos jaunių čempionato visų trijų medalių laimėtoja. Tokio laimėjimo sportininkė nesitikėjo. Mat ji iš pradžių nekaip pasirodė plaukimo ir fechtavimosi rungčių varžybose.
Reikėjo pademonstruoti visą savo meistriškumą bėgimo varžybose. G. Venčkauskaitė atliko tikrą žygdarbį. Mat visus praėjusius metus ji gydėsi stresinį kojos lūžį, kuris įvyko Baltarusijoje per varžybas bėgimo metu. Teko kruopščiai gydytis iki šių metų vasario pradžios, nes sportininkė atsisakė operacijos. Pamažu, pamažu jai leido plaukioti ir jodinėti.
Iki Europos jaunių čempionato Gintarė tedalyvavo trijose varžybose. Į Bulgariją Gintarė vyko jau visiškai užmiršusi, kas buvo įvykę praėjusiais metasi.
„Šiuolaikinė penkiakovė – kaip tos saulėgrąžos: kuo toliau, tuo labiau ji man patinka. Vienos rungties man per mažai, o keturios – pats tas. Didelis malonumas ir įdomumas. Visada laukiu bėgimo rungties, prieš ją niekada nesijaudinu. O labiausiai nemėgstu fechtavimosi, kuris man kelia daug nerimo“, – sako Gintarė.
Šiemet G. Venčkauskaitė tapo Lietuvos jaunių vicečempione, labai prastai rungtyniavo fechtavimosi takelyje ir į priekį praleido Ievą Serapinaitę. Jos idealas – Laura Asadauskaitė, patinka ir Donata Rimšaitė. Gal todėl Gintarė treniruojasi kiekvieną dieną po du kartus. Kiekvieną dieną – po penkias šešias valandas. Ne, savo trenerių, kad šie tiek daug verčia dirbti, ji nekeiksnoja. Pati to nori.
Visas dėmesys – sportuiDėl penkiakovės G. Venčkauskaitė apleido mokslus, bet vienuoliktą klasę baigė. Ji užsibrėžusi žūtbūt pajusti olimpinių žaidynių dvasią. Ateities planuose – vėlgi šiuolaikinė penkiakovė. Gintarė savo gyvenimą nori susieti su šia sporto šaka. Šeimoje ji – vienturtė dukrelė, bet, kaip pati sako, nėra lepūnėlė. Pakankamai savarankiška, rimtai žiūri į gyvenimą ir į šiuolaikinę penkiakovę.
Nemažas viltis G. Venčkauskaitė sieja su šiemetiniu pasaulio jaunių čempionatu. Nori patekti tarp geriausių septynių sportininkių, tada jos rankose suspurdės išsvajota laimės paukštė – kelialapis į I olimpines jaunių žaidynes Singapūre.
Treneris H. Eismontas lenkia pirštus ir skaičiuoja: be Europos sportininkių, dar prisidės Korėjos, Kinijos, Amerikos atstovės. „Ypatingai stiprios korėjietės, galima laukti staigmenų ir iš kitų šalių sportininkių“, – sako jis. Jau kitais metais G. Venčkauskaitės laukia rimtas egzaminas – ji pirmą sykį pradės rungtyniauti penkiakovės varžybose.
Lietuvos jaunių rinktinės vyr. treneris Artūras Kalininas tiki, kad Švedijoje du mūsų sportininkai G. Venčkauskaitė ir Lukas Kontrimavičius turėtų pelnyti kelialapius į Singapūrą. Jeigu per asmenines varžybas jiems nepasisektų, tada abu sportininkai dar bandytų jėgas ir mišrių komandų rungtyje. Čempionatas su pertraukėlėmis vyks 7 dienas, jaunimui be varžybų Švedijoje bus surengtos ir pažintinės ekskursijos.