Lietuvos futbolo klubai pranoksta Latvijos ir Estijos klubus žaidėjų, personalo apsauga, klubų finansų skaidrumu ir stadionų komforto lygiu
Praėjusią savaitę Lietuvos futbolo A ir I lygos licencijų siekiantys klubai turėjo Lietuvos futbolo federacijai (LFF) pateikti finansines ataskaitas. Kaip praneša LFF Licencijavimo skyrius (LS), tai laiku padarė Marijampolės „Sūduva“, Panevėžio „Ekranas“, Tauragės „Tauras“, FBK „Kaunas, FC „Šiauliai“, Gargždų „Banga“ ir Vilniaus „Žalgiris“, o apie vėlavimą informavo Pakruojo „Kruoja“, „Klaipėda“, Klaipėdos „Atlantas“ ir „Mažeikiai“. Jokio konkretesnio atsakymo LFF LS negavo iš Kauno „LKKA ir Teledemos“ bei iš finansinės krizės slegiamos A lygos vicečempionės Vilniaus „Vėtros“.
Tačiau visi išankstines paraiškas pateikę 20 klubų neatsisakė dalyvauti licencijavimo procese, nuo kurio nemažai priklausys komandų skaičius dvejose aukščiausiose Lietuvos futbolo lygose. Apie licencijavimo sezono problemas pasakoja LFF LS vadovas Laurynas Zibolis.
Su kokiomis didžiausiomis problemomis šiemet susiduria klubai licencijuojantis?
Sudėtingiausios, žinoma, yra infrastruktūros bei jaunimo ugdymo sritys. Jos reikalauja nemažų ir nuolatinių investicijų. Beveik visi stadionai priklauso savivaldybėms ir investicijos į infrastruktūrą gana ilgai užtrunka. Suprantama, kad tokiu sudėtingu ekonominiu laikotarpiu klubų finansus taip pat nėra lengva subalansuoti. Daugumai klubų tenka ieškoti papildomų dalininkų, mažinti atlygį sportininkams, mažinti kitas išlaidas. Kita vertus, matome, kad dalis klubų pasimokė ir savo veiklą bei biudžetus planuoja racionaliau, tiksliau.
Finansinius dokumentus iki nustatyto termino pateikė ne visi klubai. Ar bus svarstomos sankcijos vėluojantiems?
LFF Licencijavimo komitetas turi galimybę skirti sankcijas ypatingai vėluojantiems klubams, kadangi toks delsimas gali išbalansuoti licencijavimo eigą ir savalaikį klubų įvertinimą. Sprendžiama kiekvienu atskiru atveju ir jeigu klubas nereaguoja į paraginimus, tikėtina, kad jo atvejis bus svarstomas. Tiesa, dažnai tarp vėluojančių būna klubai naujokai, kuriems tenka atlikti nemažai darbų: pasirašyti sutartis dėl infrastruktūros, susirasti ir įdarbinti kvalifikuotus įvairių sričių darbuotojus, susitvarkyti savo teisinę struktūrą, pateikti išsamias finansines ataskaitas. Pirmą kartą tą darant išties nebūna paprasta. Daugiausia konsultacijų ir skiriame licencijavimo sistemos naujokams, jie neretai pasikonsultuoja ir su kitais labiau patyrusiais klubais. Šiemet daugiausiai darbų turi atlikti I lygos potencialūs naujokai: FK Kretingos „Minija“, Alytaus FK „Vidzgiris“, FK „Lifosa“. Tuo tarpu praėjusių metų A lygos debiutantams „Bangai“, „Taurui“, „Kruojai“ ir kitiems klubams licencijavimo procesas jau geriau pažįstamas, lengviau įveikiamas.
Kokių išimčių šį licencijavimo sezoną dažniausiai prašė klubai?
Dėl vienos ar kitos išimties konkretiems kriterijams pereinamuoju laikotarpiu turi teisę kreiptis iš žemesnės lygos į aukštesnę kylantys klubai. Dažniau kreipiamasi dėl jau minėtų sudėtingiausių infrastruktūros kriterijų ar jaunimo sektoriui numatytų reikalavimų (pvz. vietų skaičius stadione ar jaunimo komandų skaičius). Tačiau noriu pabrėžti, kad išimtį konkrečiam kriterijui gauti nėra lengva. Klubas turi parodyti konkrečioje srityje jau nuveiktus darbus, pateikti pagrįstą plėtros planą ateičiai ir kitus paaiškinimus. Visada įvertinamas ir bendras kontekstas, ankstesnė praktika, kadangi siekiama visus klubus traktuoti objektyviai. Dėl principinių dalykų išimtys nėra apskritai suteikiamos. Tai galioja, jei klubas norėtų rungtyniauti A lygoje neatsiskaitęs su žaidėjais, nepateikęs savo finansinės būklės įvertinimo ar nepradėjęs kurti savo jaunimo komandų sektoriaus, išimties suteikimas tokiam klubui nebūtų svarstomas.
Ar pavyks užbaigti licencijavimo procesą nustatytais terminais?
Licencijavimo procesą kaip ir kiekvienais metais tikimės užbaigti iki nustatytų galutinių datų. Šiemet tokia data kovo 9 diena, kuomet numatytas Apeliacinio licencijavimo komiteto posėdis. Pasibaigus klubų licencijavimo procedūrai tolesni veiksmai licencijavimo kontekste ar papildomi klubų vertinimai nėra numatyti.
Ar šiemet klubams lengviau gauti licencijas?
Nuo šio sezono šiek tiek daugiau lankstumo infrastruktūros srityje, kur tokiems sudėtingiems ir brangiems dalykams kaip apšvietimas, dengtos vietos, švieslentės yra numatytas pereinamasis laikotarpis. Visos kitos sritys (teisė, personalas, jaunimo ugdymas, finansai) išlieka vienodos apimties tiek A lygai, tiek UEFA varžyboms. Vien 2010 pavasarį statybos darbai numatyti Gargždų, Mažeikių, Pakruojo, Tauragės ir Alytaus stadionuose.
Kaip palygintumėte mūsų klubų profesionalumą su Latvijos ir Estijos komandomis?
Vertinant pirmąsias dvi pagal pajėgumą lygas, esame gerokai priekyje tokiose srityse kaip žaidėjų, personalo apsauga, klubų finansų skaidrumas, jaunimo ugdymas, klubų stadionų komforto lygis. Mūsų kaimynų visiems aukščiausios lygos stadionams netaikomi 2-os UEFA kategorijos reikalavimai. Savo antrose pagal pajėgumą lygose jie tik pradeda diegti licencijavimo sistemą. Lietuvoje I lygą licencijuojame jau ketvirtus metus. Žinoma, kaimynai turi po nacionalinį aukštesnio lygio stadioną, bet tai uždavinys, kurio klubų licencijavimo sistema negali įtakoti. Tai uždavinys valstybei. Viena iš sričių, kurią savo klubų futbole ypatingai turėtume pagerinti – klubų valdymo stabilumas. Savininkai priimdami sprendimus turėtų atsižvelgti ne tik į savo pačių norus, tačiau ir į vietos bendruomenės, žaidėjų, jaunimo, rėmėjų, savivaldos ir žiniasklaidos interesus.
Kaip sunkmečio laikotarpiu pasikeitė futbolo klubų biudžetai?
Klubų biudžetai gerokai mažėjo jau prieš 2009-ųjų sezoną. Tikėtina, kad prieš šių metų sezoną mažėjimo tendencija išsilaikys, tačiau yra ir klubų, kurie planuoja išlaikyti arba didinti savo biudžetus. Žaidėjai kaip ir visi darbo rinkoje šiuo metu ieško ne išpūstų pažadų, o stabilumo. Jau artimiausioje ateityje, UEFA iniciatyva, klubai vis labiau bus raginami gyventi pagal savo išgales. Pirmiausia, žinoma, tai lies tokius gigantus kaip Madrido „Real“, kurie savo milžiniškų sumų transferais iškreipia visą Europos žaidėjų rinką. Klubų veiklos pagal savo realias pajamas principai ateityje bus taikomi ir mūsų klubams.