Prieš penkerius metus Vilniaus pedagoginio universiteto (VPU) Sporto ir sveikatos fakulteto dekanui profesoriui Audroniui Vilkui gimė mintis rengti šios aukštosios mokyklos olimpines žaidynes. Idėja gimė neatsitiktinai – tada A. Vilkas lankėsi Estijoje ir pamatė, kaip estai gražiai organizuoja moksleivių olimpines žaidynes.
Jo iniciatyva ir buvo surengtos pirmosios olimpinės žaidynės. Studentams patiko šis graži idėja, ir dabar šis sportinis renginys tapo visų mėgstamas ir įgyja vis didesnį pagreitį. Praėjusį trečiadienį penktą kartą surengtose VPU olimpinėse žaidynėse dalyvavo visų 11 fakultetų atstovai.
Šiemet ir oras pagaliau buvo puikus – sportininkų neprausė lietus kaip ankstesniais metais. Per žaidynes pagrindinis krūvis teko Sporto ir sveikatos fakulteto ketvirtakursiams. Pagal susiklosčiusią tradiciją jie varžybose ir teisėjavo.
TIKSLAI. „Olimpinėms žaidynėms studentai pradeda rengtis po Naujųjų metų, jos skirtos neaktyviai sportuojantiesiems. Šių žaidynių tikslai du: pirmas – šviečiamoji kryptis, kada studentus ir dėstytojus simboliškai supažindiname su olimpinių žaidynių istorija, antras – studentai mokomi organizuoti varžybas. Tikimės, kad dalis studentų, kurie vėliau bendrojo lavinimosi mokyklose dirbs mokytojais, plėtos olimpinį judėjimą“, – sako A. Vilkas.
Žaidynių scenarijus – kaip ir per tikrąsias olimpines žaidynes. Buvo pakelta olimpinių žaidynių vėliava – tai padaryti patikėta geriausiems Sporto ir sveikatos fakulteto sportininkams, tarp kurių buvo šalies rinktinės sportininkai: slidininkai Miglė Bindoriūtė, biatlonininkė Lina Kreivėnaitė, kūno rengybos atstovas Marius Pekorius ir kt.
Stadione išsirikiavusius sportininkus pasveikino Lietuvos tautinio olimpinio komiteto Olimpinių programų direkcijos direktoriaus pavaduotojas Algimantas Gudiškis, VPU rektorius akademikas Algirdas Gaižutis, šių studentų žaidynių krikštatėviu vadinamas dekanas A. Vilkas. Jis būsimus pedagogus ir dėstytojus trumpai supažindino su olimpinių žaidynių istorija, uždegė olimpinį deglą ir universiteto žaidynes paskelbė atidarytomis.
AZARTAS. Olimpinę ugnį stadione uždegė kalnų dviratininkė Tatjana Kaliakina ir olimpietis lengvaatletis Vitalijus Kozlovas. Sportininkų vardu olimpinę priesaiką perskaitė futbolininkė Donvina Vaitkevičiūtė, o teisėjų – žaidynių vyriausiasis teisėjas Andrius Semionovas. Visiems dalyviams savo sugebėjimus pademonstravo dėstytojų ir darbuotojų aerobikos grupės atstovės, vadovaujamos docentės Snieginos Poteliūnienės, ir VPU sportinės aerobikos rinktinė.
Visi olimpinių žaidynių dalyviai buvo pakviesti įveikti simbolinę olimpinę mylią – nugalėtojai nebuvo išaiškinti, bet dvylika pirmavusių studentų buvo apdovanoti „Šviesos“ sporto klubo suvenyrais, kuriuos įteikė sporto klubo pirmininkė Irma Braškienė (ji dalyvavo ir aerobikos pasirodyme).
Olimpinių žaidynių programoje buvo aštuonių rungčių varžybos, kurios prasidėjo vienu metu. Tik svarsčių kilnotojai nugalėtojus išsiaiškino kiek anksčiau ir dabar jie buvo apdovanoti – pakviesti ant nugalėtojų pakylos. Labai atkakliai kovota svorio kategorijoje iki 75 kilogramų. Du studentai – Laurynas Masiokas ir Darius Kiškėnas – niekaip negalėjo išsiaiškinti, kuris stipresnis. Jųdviejų svoris buvo vienodas, rezultatai – taip pat. Teisėjai nusprendė, kad jie abu verti tapti nugalėtojais. Storiausių svarsčių kilnotojų laukė ir maloni staigmena – rektoriaus A. Gaižučio saldūs prizai šokoladai.
Stadione užvirė olimpinės kovos. Studentai mėtė pasagą ir kaladę, traukė virvę, skraidino lėkštes, vyko gladiatorių ir baudinių mušimo, kovos vežimo varžybos. Futbolo aikštėje dėl pirmos vietos kovėsi Sporto ir sveikatos fakulteto komanda „Gazas“ ir Gamtos mokslų fakulteto komanda „Extra“.
REKTORIUS. Studentai tryško didžiuliu entuziazmu ir jaunatvišku polėkiu. Nenuobodžiavo ir dėstytojai bei darbuotojai. Jiems buvo surengtos smiginio varžybos. Neatsispyrė pagundai parungtyniauti ir rektorius A. Gaižutis.
„Smiginis – smagus, elegantiškas žaidimas, jam nereikia nusiteikti. Nesu šios sporto šakos propaguotojas, bet pasitaikė proga ir ja pasinaudojau. Visai neblogai pasirodžiau. Tačiau man svarbiausia, kad šiose olimpinėse žaidynėse su studentais dalyvautų ir kuo daugiau dėstytojų, dekanų, darbuotojų. Šiandien galiu pasakyti, kad ne visi mūsų fakultetų dekanai ir prodekanai deramai reaguoja į šių žaidynių reikšmę, ne visi stadione su studentais pabendrauja ar parungtyniauja.
Šios olimpinės žaidynės – tai akademinės bendruomenės, universiteto renginys, jis vėliau išlieka kaip gražus prisiminimas. Mūsų universitete mokosi ir profesionalūs sportininkai, olimpinių žaidynių, pasaulio ir Europos čempionai. Jiems mūsų olimpinės žaidynės – tarsi vaikų žaidimas, bet mums svarbu ir masiškumas, kad jis nesumažėtų tarp studentų. Norėtųsi, kad mūsų dekanai labiau skatintų studentus sveikai gyventi ir sportuoti“, – sakė A. Gaižutis, visų penkerių studentų olimpinių žaidynių dalyvis.
Šį penktadienį VPU pasirašo bendradarbiavimo sutartį su Baltarusijos valstybiniu kūno kultūros institutu. Numatytas ir keitimasis sportinėmis delegacijomis, studentais, į įvairius masinius sportinius renginius žadama pasikviesti ir baltarusius.