"Olimpinė panorama" | 2013 m. kovo 17 d. 16:56 |
Į sportininkų naudojamų „ginklų“ arsenalą ir jų subtilybes – LTOK žurnalo „Olimpinė panorama“ žvilgsnis iš arti
Prieš išbėgdami į aikštę rankininkai pasilenkia prie indelio, padėto greta atsarginių suolo, ir kažką pakabina pirštais. Ką? Apie tai pasakoja Lietuvos rankinio rinktinės vyriausiasis treneris Gintaras Savukynas:
"Tai specialus tepalas, naudojamas tam, kad ranka kuo geriau sukibtų su kamuoliu ir būtų lengviau jį valdyti.
Tokio kokybiško tepalo kaip dabar sovietmečiu tikrai nebuvo. Ir patys žmonės prisigalvotų įvairių būdų sukibimui su kamuoliu pagerinti, tam tikslui netgi naudojo eglių sakus. Anų laikų tepalas, suprantama, nepasižymėjo tokiomis savybėmis kaip dabartinis – liaudiškos priemonės greitai prarasdavo lipnumą, stipriai tepdavo rankas.
Dabartinis tepalas – bespalvis, bekvapis, beveik netepa rankų. Nors jei salė dulkėta, rankos nori nenori išsiteps. Vis dėlto per tvarkingose salėse vykstančias aukšto lygio rungtynes ant žaidėjų rankų esantis tepalas nepalieka jokių žymių.
Suprantama, anksčiau ar vėliau juo aplimpa visas kamuolys, bet specialios kamuolių valymo mašinos nesunkiai pašalina susidariusį tepalo sluoksnį.
Be abejo, galima žaisti ir be jo – anksčiau žmonės taip ir darydavo, bet tepalas leidžia žaisti techniškai tvarkingesnį rankinį, atlikti įvairiapusiškesnius perdavimus ir metimus į vartus. Tai rankiniui suteikia grožio – tokio svarbaus sirgaliams.
Šiandien kiekviena smulkmena sportininkui gali suteikti pranašumo. Tepalas – viena tokių smulkmenų, galinčių turėti įtakos. Pavyzdžiui, jeigu per lygių ekipų dvikovą viena iš komandų jo neturėtų, tai galėtų lemti nugalėtoją.
Tepalą gamina įvairios sporto reikmenų įmonės. Tie patys gamintojai siūlo ir kitokių specialių priemonių – kremų ar aliejų, skirtų tepalui po žaidimo nuvalyti. Buteliukas gero tepalo kainuoja apie 50 eurų. Visi jį naudoja skirtingais kiekiais, todėl vieniems tokio pat buteliuko pakanka dviem savaitėms, kiti jį pabaigia dvigubai greičiau.
Tai yra rankinio tepalas. Tiksliai nežinau, bet manau, kad jį naudoja tik šios sporto šakos atstovai. Juk krepšininkai ar tinklininkai gautų priešingą efektą, nes žaidžiant šiuos žaidimus nereikia, kad kamuolys prikibtų prie rankos.