2012–ųjų pasaulio sambo čempionatas vyko Minsko Sporto rūmuose, kurie iš ledo arenos virto sambo sporto šakos aikštele. Joje įrengtose trijose sambo parteriuose kovojo sportininkai iš 55 pasaulio šalių, tarp jų ir Lietuvos.
Nors, kaip teigė Lietuvos sambo federacijos (LSF) prezidentas Eduardas Rudas, didžiulių reikalavimų sportininkams iškelta nebuvo, tačiau visi tylomis tikėjosi, kad Sergėjus Grečicho trečią kartą taps pasaulio čempionu ir pakartos kažkuomet Česlovo Jezersko pasiektą rezultatą.
S.Grečicho (svorio kategorija iki 62 kilogramų) savo kolegų lūkesčius pateisino – antrąją čempionato dieną, įveikęs tris pasaulio čempionus, Sergejus Minsko Sporto rūmuose triumfavo, iškovodamas savo trečiąjį pasaulio čempiono titulą.
Neslėpdamas džiaugsmo ašarų, pasaulio čempionas po kovos teigė, jog širdį užplūdo neapsakomos emocijos: „Kad iškovočiau šį titulą, įdėjau daug pastangų ir nuėjau sunkų kelią, tad laimėta lemiama kova labai sujaudino“, – iškart po pergalingo mūšio prisipažino sportininkas.
S.Grečicho savo pogrupyje nugalėjo Joashą Walkinsą iš Trinidado ir Tobago, du pasaulio čempionus rusą Ežerą Enšinovą ir ukrainietį Igorį Severiną, o finale susitiko su Imranu Cavadovu iš Azerbaidžano, kurį įveikė efektingu skausmingu veiksmu kelio sąnariui.
"Pakliuvau į labai sunkų pogrupį. Vos tik atėjęs, pamačiau, kad teks kautis su trimis pasaulio čempionais. Mintyse pogrupį pavadinau mirtinu, tad labai džiaugiuosi, kad pavyko jame išgyventi ir iškovoti Pasaulio čempionato auksą“, – teigė 27 – erių metų sportininkas.
Minsko Sporto rūmuose aidint garsiems plojimas, Sergejus dėkojo savo pirmajam treneriui Eduardui Rudui, Ričardui Piepaliui, pulkininkui Sandriui Survilai, kuris suteikė galimybę pasiruošti šiam čempionatui ir sudalyvauti jame.
Paklaustas, ar ruošiasi ir kitąmet vėl pakartoti savo laimėjimą, kovotojas atsakė, kad kol dar yra jėgų, titulą sieks apginti.
„Yra į ką lygiuotis – visa senoji gvardija ir, žinoma Česlovas Jezerskas, kuris jau yra tris kartus yra tapęs pasaulio čempionu. Matydamas tokius pavyzdžius, ir žengsiu į priekį, bandysiu nesustoti“, – sakė Pasaulio čempionas.
Geras pavyzdys užkrečia Stebėdamas finalinę kovą, savo emocijų neslėpė ir LSF prezidentas E.Rudas.
"Emocijų banga užplūdo ne tik Sergejų. Mano širdis taip pat virpa“, – sveikindamas čempioną kalbėjo E.Rudas, prisipažinęs, kad panašiai jautėsi, kai 1976–aisiais pats tapo SSRS čempionu svorio kategorijoje iki 48 kilogramų.
"Sergejus čia pademonstravo itin aukštą savo meistriškumą. Praėjusiais metais Vilniuje vykusiose pirmenybėse čempiono titulo nepavyko iškovoti, o šiemet jis atstatė status quo“, – sakė E.Rudas.
LSF vadovas džiaugėsi, kad S.Grečicho pakartojo tokią pačią laimėjimų seriją, kaip ir Č.Jezerskas, kuris pasaulio čempionu tapo tris kartus ir vieną - Europos čempionu.
E. Rudas atskleidė, kad Lietuvos kovotojas, po čempionato grįžęs namo, neturės daug laiko atsipūsti, nes ruošis profesionalių kovų turnyrui JAV. „Sergejus ruošiasi MMA kovoms, kurioms reikia atsakingai pasirengti, todėl jis apie tai labai daug nekalba“, – sportininko paslaptimi paviešino LSF vadovas.
S. Grečicho pėdomis seka ir kitas Lietuvos SAMBO sportininkas Viktoras Tomaševičius, koviniame sambo, svorio kategorijoje iki 74 kilogramų iškovojęs bronzos medalį.
Paskutinę čempionato dieną bronzos medalį iškovojo ir pirmą kartą pasaulio čempionate dalyvavusi Karina Bikutė (svorio kategorija virš 80 kilogramų). Nors pirmoje kovoje Karinai teko pripažinti varžovės iš Rusijos (šio čempionato nugalėtojos) Anos Balašovos pranašumą, tačiau paguodos kovoje dėl trečiosios vietos lietuvei pavyko nugalėti argentinietę Samantą Da Cunha Kessler.
Kova ne tik parteryje Baigiamąją čempionato Baltarusijos sostinėje dieną, pirmuoju savo pasaulio čempionato bronzos medaliu pasipuošė ir Radvilas Matukas (svorio kategorija iki 82 kilogramų).
Pirmąją kovą savo pogrupio kovą Radvilas pralaimėjo pasaulio čempionui ukrainiečiui Viktorui Savinovui, vėliau užtikrintai įveikė Lievą Cheną iš Malaizijos ir prancūzą Mori Thimaud bei atkaklioje kovoje dėl bronzos nugalėjo moldavą Sergo Oslobanu.
„Anksčiau ar vėliau tenka sustikti su rimtu varžovu, nes Pasaulio čempionatui rimtai ruošiasi visi kovotojai. Žinoma, yra kovotojų, kurie apskritai pirmą kartą dalyvauja pasaulio pirmenybėse, bet yra ir tokių „senų vilkų“, kaip šis moldavas, su kuriuo grūmiausi lemiamoje kovoje dėl medalio. Vis gi šįsyk aš buvau geresnis“, – po kovos pasakojo R.Matukas.
Dėl Lietuvos sportininko pergalės užkulisiuose teko paprakaituoti ir LSF prezidentui E.Rudui.
„Radvilo kova buvo sunki. Net man teko pasiginčyti su teisėjais dėl tam tikrų jų priimtų neaiškių sprendimų – povandeninės kovos vyksta ir tarp trenerių ir teisėjų. Jeigu nuleisi rankas ir nekovosi už savo sportininką, atsiras didžiulė galimybė, kad jis neteks medalio“, – teigė E.Rudas.
Vertindamas Lietuvos sportininkų pasirodymą, E.Rudas sakė, kad šis čempionatas pateisino viltis: „Savo galimybes visuomet vertiname kukliai. Važiuodami į Minską galvojome apie vieną medalį, o parsivežėme keturis. Lietuvai tai labai didžiulis pasiekimas, nes pernai pavyko iškovoti tik tris medalius, nors pirmenybės vyko Vilniuje,“
Visi Minske medalius iškovoję SAMBO kovotojai dirba Lietuvos Respublikos Viešojo saugumo tarnyboje.
Beje, prieš pasaulio čempionatą gruodžio 7 d. Minske vykusiame FIAS kongrese dr. Eduardas Rudas buvo išrinktas į Tarptautinės sambo federacijos vykdomojo komiteto narius.
Vos grįžę iš Pasaulio čempionato Minske, Lietuvos sambo treneriai ir federacijos vadovai jau ruošiasi daktaro Pranciškaus Eigimino atminties tarptautiniam jaunių (1993 – 1997 m.m.) memorialiniam turnyrui, kuris gruodžio 7 – 9 dienomis vyks Vilniuje.