Lietuvos krepšinio lygos (LKL) finalai startavo ne taip, kaip buvo prognozuota. Kauno „Žalgiris“ perėmė savos aikštės pranašumą ir penktadienį Sporto halėje gali įgyti apčiuopiamą persvarą 2-0.
Kiek būtų svarbus toks pranašumas? Žvelgiant į praeitį, visus šešis kartus, kai LKL finaluose „Žalgiris“ ar „Lietuvos rytas“ išsiverždavo į priekį 2-0, pirmaujanti komanda tapdavo čempione.
Vienintelį kartą iš 0-2 duobės buvo išlipęs tas pats „Žalgiris“, bet tada finale kovojo su Kauno „Atletu“ (1996 metais).
„Žalgirio“ naudai kalba ir kita statistika. Per 16 LKL finalų ta komanda, kuri laimėdavo pirmąjį serijos mačą, 11 kartų tapo čempione.
Todėl penktadienio mačo svarba abiem komandoms tampa dar didesnė. „Lietuvos rytas“ nebegali klupti, „Žalgiris“ negali iš rankų paleisti gauto šanso.
Kuri komanda pasinaudos galimybe, sužinosime tik penktadienį vakare. Prieš tai apžvelgiame penkis svarbius klausimus, kylančius prieš artėjančią finalo dvikovą.
Ar Watsonas pasiaukos? Žaizda po Donato Zavacko smūgio atsivėrė pakankamai gili. Devynios siūlės taip pat niekur taip greitai nedingsta. Tačiau iškritus Mirzai Begičiui, „Žalgiriui“ Watsono pagalbos reikės kaip niekada. Ar jis paaukos asmenines ambicijas vardan komandos? Prisiminus, kaip ilgai amerikietis gydėsi čiurnos traumą, kyla abejonės, ar jis skubės į aikštę praėjus vos trims dienoms po smarkaus susidūrimo.
Ar sugrįš „Lietuvos ryto“ komandinė dvasia?
Pirmajame finalo mūšyje tai buvo daugiau nei akivaizdu – „Žalgiris“ buvo labiau susitelkęs ir labiau norėjo laimėti. Po mačo Rimas Kurtinaitis net pareiškė, kad jo auklėtiniai atrodė kaip susirinkę dieną prieš rungtynes. Vilniečių treneris pažadėjo įpūsti savo komandai norą kautis, tačiau ryžtą „Lietuvos rytas“ turės demonstruoti sporto halėje, kurioje šiemet dar nelaimėjo. Ir kurioje varžovams niekad nebūna lengva.

Kurį Mantą Kalnietį išvysime antrajame LKL finalo mače? Tą, kuris per šešias pirmąsias komandų dvikovas krepšį atakavo 20 proc. taiklumu ir rinkdavo po 1 naudingumo balą, ar tą, kuris antradienį finale pelnė 19 taškų, pataikydamas 9 metimus iš 13?
Tai buvo jau trečios rungtynės iš eilės, kai Kalnietis vietą starto penkete užleido Aleksandrui Čapinui, o pats kilo nuo suolelio. Ir tuo pačiu tai buvo bene pirmos rungtynės tarp „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ šį sezoną, kai įžaidėjų tarpusavio dvikovą laimėjo Kauno komandos atstovai.
Tačiau Igoris Miloševičius jau turėtų būti geresnės sportinės formos nei antradienį, todėl Kalnietis negali sau leisti sugrįžti prie tos blogosios statistikos.
Ar susitvarkys su atsakomybe Mario Delašas? Jaunasis „Žalgirio“ puolėjas staiga tampa vienu svarbiausiu serijos krepšininku. Įdomu, ar jis pats tai jau suprato. „Žalgiris“ priekinėje linijoje dabar turi tik Tadą Klimavičių, Travisą Watsoną ir Delašą. Trys bokštai – Mirza Begičius, Povilas Čukinas ir Povilas Butkevičius dėl traumų bus priversti rungtynes stebėti iš šono.
Todėl būtent nuo Delašo žaidimo priklausys tai, kaip Darius Maskoliūnas galės varijuoti rotacija. Sėkmingas kroato žaidimas palengvintų trenerio darbą.
Kokių priešnuodžių „Lietuvos rytas“ imsis prieš „Žalgirio“ mažąjį penketą? Pirmajame mače pergalingą pranašumą kauniečiai susikrovė tada, kai dar žaisti galėjo ir Watsonas, ir Begičius. Bet tada jie rėmėsi vieninteliu aukštaūgiu, į sunkiojo krašto puolėjo vietą statydami Dainių Šalengą. Daugiausiai gindamiesi „zona“, žalgiriečiai sukaustė vilniečius, o patys taškus rinko greitomis atakomis.
Kai Šalenga pakeitė Klimavičių, rezultatas buvo 9:8 vilniečių naudai. Tada Kurtinaitis bandė įvairius Bayneso-Bjelicos-Bajramovičiaus porų variantus, bet nė vienas jų neveikė. Kai „Lietuvos ryto“ strategas galiausiai nusprendė įleisti Donatą Zavacką, žalgiriečiai jau buvo priekyje 28:17.
Žaisdami žemų penketu prieš aukštesnį, kauniečiai laimėjo atkarpą 20:8.
Akivaizdu, kad iškritus Begičiui, „Žalgirio“ treneriai bus priversti ir toliau verstis netradiciniu žemu penketuku.
Kaip į tai reaguos „Lietuvos rytas“, yra viena įdomiausių mįslių prieš antrąjį finalo mačą.