Paskutinę balandžio dieną iškilmingai užbaigtas XVI LMKL sezonas. LMKL direktorės A.Ginelevičienės nuomone, šis sezonas išsiskyrė stiprių komandų gausa
Su kokiomis mintimis baigėte šį XVI LMKL čempionatą? - paklausėme Lietuvos moterų krepšinio lygos (LMKL) direktorės Audros Ginelevičienės
Čempionatą baigėme su geromis mintimis, kadangi pirmą kartą po daugelio metų LMKL šiemet žaidė net penkios stiprios komandos. Džiaugiuosi, kad iki pat čempionato galorungtyniavo praėjusių metų Latvijos čempionė Cesio ekipa „Cesis“, tryliktą kartą LMKL aukso medalius laimėjo stipriausia Baltijos regiono komanda Vilniaus TEO, atėjus naujam treneriui, sustiprėjo „LKKA-Aisčių“ komanda, kuri reguliariojo sezono metu sugebėjo įveikti net TEO krepšininkes. Manau, kad prieš trejus ketverius metus pradėta programa pakėlė mergaičių krepšinį į moterų krepšinio lygį – Marijampolės aukšto meistriškumo merginų krepšinio komanda žaidė LMKL. Ir nors šios komandos rezultatai buvo labai kuklūs – dideli skirtumai tarp komandų, jos pagrindu bus sudaryta šešiolikmečių rinktinė ir šiemet atstovaus Lietuvai Europoje. Tikiu, kad mes prisidėjome prie šios komandos parengimo, o kokie bus rezultatai pamatysime.
Marijampolietės per visą sezoną nelaimėjo nė vienų rungtynių. Ar nedings jaunoms merginoms noras žaisti krepšinį?
Po kelių pralaimėtų rungtynių dideliais skirtumais kalbėjau su komandos treneriu, jis sakė, kad nors ir pralaimi, po rungtynių jie dainuoja – taip ugdomas kolektyvas. O kaip pavyzdį galėčiau pateikti Klaipėdos „Lemminkainen“ komandą, kuri prieš penkerius metus tokiu pat pagrindu pradėjo žaisti LMKL. Po trejų metų Europoje jos buvo trečios, dar po metų tarp aštuoniolikmečių buvo pirmos. Šiandien turime stiprią LMKL komandą, ji žaidžia Europos taurėse, šios komandos pagrindu sudaromos ir 18-mečių, ir 20-mečių rinktinės. Tikiu, kad tokiu pačiu keliu nueis ir Marijampolės merginų komanda.
Kuo šis sezonas buvo išskirtinis? Ir ar buvo išskirtinis?
Man šis sezonas atrodė stipresnis – kaip ir sakiau, turėjome penkias pajėgias komandas, kurios Baltijos šalyse galėtų kovoti su bet kuria komanda, kaip su lygiaverte varžove. To anksčiau LMKL nebuvo – būdavo 2-3 komandos, kurios išsiskyrė meistriškumu, buvo profesionalės. Šiemet iš aštuonių tokios buvo penkios komandos, skaičiuojant ir „Cesis“. Tuo labai džiaugiuosi.
Minėjote, kad džiaugiatės, jog LMKL žaidė praėjusio sezono Latvijos čempionės. Tačiau prieš sezoną dėl to buvo nemaža diskusijų?
Tos diskusijos buvo pačių klubų iniciatyva, kadangi kiekvienas klubas, jeigu ateina žymiai stipresnė komanda, pirmiausia pradeda galvoti, kad ji mane nustums žemiau. Tačiau protingi treneriai, klubų vadovai supranta, kad tokie stiprūs klubai padeda tobulėti. Kad nenuskriaustume nei vienų, nei kitų, valdyba priėmė sprendimą, kad jeigu latvės užims prizinę vietą, tos pačios vietos medalius atiduosime ir viena vieta žemiau būsiančiai komandai.
Imatės įvairiausių akcijų, siekdami populiarinti moterų krepšinį – seksualesnė merginų apranga, gražiausios krepšininkės rinkimai... Ar tai davė laukiamų rezultatų?
Ta veikla, žinoma, yra šalia, tačiau moterų krepšinį stengiamės populiarinti visais įmanomais būdais – ir šviesti, ir rodytis visuomenėje, tuo labiau, kad iš tikrųjų yra be galo gražių krepšininkių. Šiemet primą kartą sugalvojomen išrinkti gražiausią krepšininkę. Kai šalyje visi kalbėjo apie krizę, pamanėme, kad bus žymiai įdomiau naują LMKL sezoną rinkti gražiausią krepšininkę, nei paskelbti, kad sunku ir nėra pinigų. Ši akcija mane labai nustebino, nes po pirmos fotosesijos aš du mėnesius kiekvieną dieną turėjau žiniasklaidai siuntinėti nuotraukas, dalyti interviu. Vakare atsisėdusi pagalvodavau – taip, šito reikėjo – populiarumas ir žinomumas mane labai nustebino. „Delfije“ per dvi valandas tą skyrelį aplankė apie 25 tūkst. lankytojų, net portalo vadovas sakė, kad tai iš labiausiai vartomų puslapių.
Ar jau braižote kito sezono kontūrus?
Tai pats tradiciškiausias žurnalistų klausimas. Visiems sakau – šiandien dar tik pabaigėme sezoną! Dar turime visi išeiti atostogų, kad pailsėtume ir pradėtume su naujomis jėgomis. Mintimis jau nuo sausio pradedu galvoti apie naują sezoną, apie biudžetą, kas įdomaus, kokie miestai domisi LMKL, bet žiniasklaidai apie naują sezoną dar nenoriu skelbti.
Minėjote miestus. Galima tikėtis, kad kitą sezoną moterų krepšinio žemėlapy atsiras naujų taškų?
Nė vienai krepšinio lygai geografija nepamaišė. Juo labiau, kad kur yra didelio meistriškumo komanda, klesti vaikų krepšinis. Gal yra sunkumų žaisti LMKL, norėtųsi tų komandų stipresnių, rimtesnių, bet, Lietuvos krepšinio federacijos vadovai, LMKL vadovai, klubų vadovai, valdyba spręsime, koks turėtų būti čempionatas ir kiek jame turėtų žaisti komandų.
Nepaisant visų lygos pastantų stiprinti moterų krepšinį, esama ir kalbų, kad moterų krepšinis miršta natūralia mirtimi?..
Aš tikrai to negalėčiau pasakyti. Pavyzdžių pateikiau: prieš dvejus metus turėjome 2-3 stiprias komandas, šiandien kur kas daugiau, turime daug gražaus jaunimo. Skųstis gali kiekvienas – lengviausias darbas yra skųstis, bet patikėkite, kad nuoširdžiai dirbant visada atsiranda bendraminčių ir tas anksčiau ar vėliau duoda rezultatų. Visiems žmonėms, kurie yra su moterų krepšiniu, linkiu ne verkti, nesiskųsti, o tiesiog dirbti.
Netyla kalbos apie TEO komandą. Stipriausios Lietuvos komandos finansinis susilpnėjimas turės įtakos visam LMKL čempionato lygiui?
Mes jau nuo sausio mėn. dirbame TEO komandos klausimu. Tai yra Eurolygos komanda. Lietuvos vieta Eurolygoje. Ir faktas, kad pati stirpiausia komanda formuoja moterų krepšinio įvaizdį Lietuvoje. Sausio mėn. buvome susitikę su Sporto departamento vadovais, LMKL prezidentas pažadėjo pakalbėti ir su šalies premjeru. Iš vienos pusės turime dėkoti TEO, kad ji tiek metų rėmė komandą ir prisidėjo prie jos gero vardo formavimo, iš kitos pusės labai skaudu, kad šios bendrovės ir komandos keliai išsiskiria, Bet pati sau kartais pasakau, kad gera vieta tuščia nebūna. Tikiu, kad tą vietą užpildys kiti, juo labiau, kad dirbame nuo sausio mėnesio, o naujasis sezonas prasidės tik rugsėjo vidury.
Ar teisybė, kad TEO gali pakeisti miestą ir keltis į Druskininkus ar Ukmergę?
Tikrai taip. Man tenka dirbti su savivaldybėmis, kurios turi LMKL komandas, ir Vilniaus savivaldybė per keletą metų skyrė mažiausia dėmesį. Labai daug reikėjo varstyti durų ir prašyti bent minimaliausios finansinės paramos – tų 50 tūkst. lt, kurie buvo paskirti praėjusiais metais. Šiais metais tam miesto biudžete nenumatytas nė vienas litas. Man keistas požiūris, kad tai yra profesionalus sportas ir profesionaliam sportui nereikia pinigų. Nors šita komanda kas antrą savaitę vyksta į Europos valstybes ir garsina miestą, kas antrą savaitę čia atvažiuoja užsienio komandos – mažiausiai dvidešimt žmonių, kai kada – ir fanai. Liūdna ir skaudu, kad toks Vilniaus požiūris į komandą, kuri du kartus žaidė Eurolygos finaliniame ketverte, viename iš jų buvo trečios vietos laimėtoja.
Žodžiu, realu, kad komanda pakeis vietą?
Manau, kad taip. Pavyzdys: Marijampolės savivaldybė komandai skirdavo nuo 100 iki 150 tūkst. litų, Kaune išlaikomos dvi komandos, nekalbu apie Šiaulių komandą, kur tikrai ne 50 tūkst. litų skiriama.
Šio sezono džiaugsmus minėjote. O kas nuvylė?
Priš ketverius metus LMKL buvo likusios keturios komandos ir pati LMKL kartu su LKF ėmėsi iniciatyvos padėti didesniuose miestuose suburti krepšinio komandas, padėti joms dalyvauti LMKL. Man buvo skaudžiausia Alytaus ir Panevėžio komandų netekimas – tiesiog tų komandų supratimas buvo toks, kad jeigu duodi pinigų, aš žaidžiu, jeigu ne – manęs nėra žemėlapy... Pamatai, kad tiesiog trūksta profesionalesnio požiūrio į krepšinį – manoma, kad kad LMKL 100 proc. atsakinga už komandas ir jų žaidimą lygoje. Kai kuriose komandose toks požiūris buvo juntamas ir šiemet, bet tai yra jaunos komandos - arba jos profesionalės, arba mūsų keliai išsiskirs.
Kol kas nė viena komanda nežada pabėgti iš LMKL?
Kol kas su klubais nė vienu žodžiu nekalbėjome naują sezoną. Šiandien pabaigėme sezoną, manau, po savaitės ar dviejų susirinks valdybą ir tada bus braižomi naujo sezono planai.