Lina Daugėlaitė | 2010 m. balandžio 27 d. 17:03 |
Birštone susirinkę bemaž visi pajėgiausi Lietuvos irkluotojai bandė save "parduoti", o Mindaugas Griškonis Šveicarijoje bando prisijaukinti naują valtį
Savaitgalį į Birštono maratoną susirinkę bemaž visi pajėgiausi Lietuvos irkluotojai bandė save "parduoti", o Mindaugas Griškonis Šveicarijoje vis dar bando prisijaukinti naują valtį
Birštono maratonas - pirmosios šį sezoną irkluotojų varžybos ant vandens. Beje, Birštono maratonas pradėjo ir irklavimo renginių maratoną, skirtą šios sporto šakos 125-mečiui, kurį šiemet mini irkluotojai.
Birštono maratone, pasak Lietuvos irklavimo federacijos generalinės sekretorės Ingos Okulevičienės, dalyvavo bemaž visi stipriausi Lietuvos irkluotojai. Išskyrus patį stipriausią - Mindaugą Griškonį - jis į Lietuvą iš stovyklos Šveicarijoje grįš tik šią savaitę.
Kaip pasakojo I.Okulevičienė, Mindaugas šio sezono startams iš pradžių rengėsi stovykloje Kroatijoje, kur treniravosi kartu su Estijos irkluotojais, o po to kartu su treneriu Alfonsu Mikšiu išvyko į Šveicariją. "Šveicarijoje Mindaugas turi daug draugų, pas kuriuos ir apsistojo, tad jo gyvenimas ten mums nekainuoja", - sakė gen. sekretorė, o pinigus, kaip žinia, šiemet ypatingai skaičiuoja visi. Šveicarijoje Mindaugas išbandė naują valtį, kuri ypatinga tuo, kad kitokia jos irklų konstrukcija. "Po trijų dienų Mindaugas skambino ir sakė, kad naujoji konstrukcija jam labai nepatinka. Tačiau dabar jau viskas gerai - priprasti prie naujovių reikia maždaug dviejų savaičių. Naujoji valtis pranašesnė tuo, kad irkluojant ją tarsi trauki, o senąją reikėdavo stumti. Taigi irkluoti naują valtį yra lengviau, todėl Mindaugas turėtų laimėti kelias sekundes", - aiškino irklavimo specialistė. Pasak jos, tokios pat konstrukcijos valtį, kaip Mindaugo, irkluoja ir pasaulio vicečempionas britas Alanas Campbellas bei olimpinis vicečempionas čekas Ondrejus Synekas.
Šią savaitę grįžęs į Lietuvą, pajėgiausias Lietuvos irkluotojas su treneriu A.Mikšiu galutinai apsispręs dėl šio sezono startų. Pagrindiniai startai jo laukia rudenį - rugsėjo 7-12 dienomis Portugalijoje vyksiantis Europos čempionatas ir lapkričio 1-9 dienomis pasaulio čempionatas Naujoje Zelandijoje. Pasak I.Okulevičienės, M.Griškonis tikrai turėtų dalyvauti ir liepos viduryje vyksiančiame trečiame pasaulio taurės etape, kuris bus paskutinis jėgų pasitikrinimas prieš svarbiausius metų startus. Pirmajame pasaulio taurės etape, kuris rengiamas Blede (Slovėnija) gegužės pabaigoje, M.Griškonis planavo nedalyvauti. Tačiau gali būti taip, kad į Bledą Lietuvos irkluotojas vis dėlto vyks: "Kitais metais Blede rengiamos atrankinės varžybos į olimpines žaidynes. Todėl šiemet būtų gerai susipažinti su tenykštėmis sąlygos - koks klimatas, kokie vėjai ir pan.".
Pirmosios varžybos, kuriose Mindaugas išbandys savo jėgas šį sezoną, bus Lietuvoje - gegužės 15 d. jis startuos LIF taurės varžybose, kuriose vyks atranka ir į pasaulio ir Europos čempionatus. Tiesa, čia pasitikrinti įgytą sportinę formą Mindaugui, pasak I.Okulevičienės, bus dar gana sunku, kadangi šios varžybos uždaros, užsienio sportininkai nedalyvaus, o lygiaverčių varžovų, kurie M.Griškoniui galėtų sudaryti rimtą konkurenciją, Lietuvoje ko kas nėra.
Bet grįžkime prie Birštono, kur savo jėgas jau pasitikrino dauguma Lietuvos irkluotojų. 6 km maratone irkluotojai lenktyniavo tik vienvietėmis valtimis ir dvivietėmis valtimis be vairininko."Irkluojant vienvietę ar dvivietę matyti sportininkų fizinis pasirengimas, kaip jie dirbo per žiemą - taip sportininkai parodo save - "parduoda". Didesnėse valtyse galima pasislėpti už kitų įgulos narių", - pagrindinę šių maratono varžybų reikšmę aiškino specialistė. Kita vertus, maratonas - netradicinė distancija irkluotojams. Tačiau būtent maratonas parodo, kaip padėti irkluotojų pasirengimo pagrindai: "Jeigu neplauki maratono - neturi ištvermės, o be jos neišvystysi ir greičio savybių. Maratonas pakloja pagrindus", - sakė I.Okulevičienė.
Į Birštono maratoną, rengiamą jau gerą dvidešimtmetį, šiemet susirinko apie 150 Lietuvos irkluotojų. Jų parodyti rezultatai, pasak Lietuvos irklavimo federacijos gen. sekretorės, buvo gana artimi, o tai reiškia, kad irkluotojai per žiemą padirbėjo nuoširdžiai ir dirbo teisinga kryptimi.
Jaunių grupėje tarp vaikinų ryškus lyderis buvo Rolandas Maščinskas iš Prienų, kuris yra vienas realiausių kandidatų į pirmąsias jaunimo olimpines žaidynes Singapūre. Šis pajėgus septyniolikmetis artimiausius varžovus aplenkė 50 sekundžių, o maratone - tai labai daug. Teisybės dėlei reikia paminėti, kad Birštono maratone nedalyvavo pagrindinis jo varžovas Vidmantas Čiūta. Tarpusavy šie du irkluotojai savo jėgas išmėgins LIF taurės varžybose, kurios bus ir paskutinė atranka į jaunimo olimpines žaidynes.
Saugusiųjų grupėje tarp moterų laimėjo Donata Vištartaitė, kuri praėjusių metų pasaulio jaunimo čempionate buvo ketvirta. Šiemet, sakė LIF atstovė, tikimasi, kad Donata, dalyvaudama pasaulio jaunimo čempionate, užkops ir ant garbės pakylos. Vyrų grupėje pirmas buvo Mykolas Masilionis, 2009 m. pasaulio jaunimo čempionate užėmęs 6-ą vietą. Šių metų pasaulio jaunimo čempionate jam keliamas tikslas - plaukti finale ir užimti kuo aukštesnę vietą.
Apžvelgdama Birštono maratonų dalyvius, I.Okulevičienė teigė, jog šiemet, kaip niekada, yra daug pajėgių vaikinų, iš kurių būtų galima bandyti formuoti net aštuonvietę valtį. Tačiau suformuoti aštuonvietę - sudėtingas darbas, kitas vertus, Lietuvai tai per brangus malonumas. Tačiau vaikinų keturvietę suformuoti bus bandoma.
Beje, Birštono maratone dalyvavo ne tik pajėgiausi Lietuvos sportininkai, bet ir irklavimo veteranai. Jiems sėsti į vienvietes ar dvivietes valtis buvo neprivaloma - tad startavo dvi keturvietės - vyrų ir moterų. "Ir abi laimėjo", - juokiasi I.Okulevičienė. Antrą dieną veteranai pramogavo plaukdami Vikingų laivais.
Ir nors varžybos irkluotojams praėjo sklandžiai, trims teisėjams jos buvo įsimintinos. Vykdami į starto vietą automobiliu teisėjai užklimpo vis dar pažliugusiame keliuke po didelio šių metų Nemuno potvynio. "Vienas liko saugoti mašinos, o kiti du nuklampojo iki Nemuno, kur juos paėmė kateris ir nuplukdė į varžybų startą", - pasakojo gen. sekretorė. Varžybos vėlavo gerą pusvalandį, tačiau tai buvo vienintelis jų nesklandumas.