Šiemet Lietuvos studentų sportui – 90 metų. Kaip šią datą paminės jūsų vadovaujama Lietuvos studentų sporto asociacija (LSSA)? – paklausėmeu asociacijos prezidento, Lietuvos kūno kultūros akademijos (LKKA) katedros vedėjo docento Česlovo Garbaliausko.
Šalies Vyriausybė 1922 m. vasario 16 d. laikinojoje sostinėje Kaune atidarė Lietuvos universitetą. Jis – pirma nepriklausomos Lietuvos aukštoji mokykla, plačiai atvėrusi mokslo duris šalies jaunimui. Čia ėmė kurtis įvairios organizacijos. Lietuvos sporto sąjūdžiui, ypač XX a. trečiuoju dešimtmečiu, buvo būdinga ideologinė dvasia, dauguma sporto organizacijų buvo susijusios su politinėmis organizacijomis ir partijomis.
Lietuvos universitete įkurta pirmoji sporto organizacija tapo studentų sporto sąjūdžio pradininke šalyje, buvo įsteigta studentų ateitininkų sporto sekcija, 1922 m. lapkričio 14 d. ji pasivadino „Achilo“ sporto klubu. Tai buvo pirmas Lietuvos akademinio jaunimo sporto sambūris. Vėliau kūrėsi ir kitų studentų sporto klubų.
Minėdami studentų sporto 90 metų jubiliejų, ketiname išleisti leidinį apie Lietuvos universitetų sporto istoriją. Pagaminsime specialius jubiliejinius medalius, skirtus šiai svarbiai datai, Lietuvos sporto muziejuje bus surengta paroda, vyks iškilmingas šio gražaus jubiliejaus minėjimas.
Pagrindinis krūvis, organizuojant studentų sportinį gyvenimą, tenka LSSA. Kada ji įkurta?LSSA kūrėsi sudėtingu pereinamuoju laikotarpiu. Tada griuvo beveik visos struktūros (ne tik sporto). Naujos organizacijos kūrimas buvo sunkus. Ne visų Lietuvos aukštųjų mokyklų sporto klubų pirmininkai, kūno kultūros katedrų vedėjai iš pradžių tam pritarė. Buvo abejojančiųjų.
1990 m. į pirmąjį steigiamąjį LSSA susirinkimą atvyko tik penkių aukštųjų mokyklų atstovai. Teko šaukti antrąjį, kurio metu birželio mėnesį ir buvo įkurta Lietuvos studentų sporto asociacija, patvirtinti jos įstatai, išrinktas Vykdomasis komitetas. Pirmuoju LSSA prezidentu buvau išrinktas aš, o generaliniu sekretoriumi – Vaidotas Verba.
Nors LSSA ir buvo įkurta, tačiau šalies studentų sporto sąjūdyje vyravo dvivaldystė – kaip ir anksčiau studentų sportą vis dar rėmė „Žalgirio“ sporto draugija. Tačiau po truputį LSSA tvirtai ėmė vadovauti studentų sporto sąjūdžiui. Buvo sukurta ir patvirtinta LSSA emblema, jos talismanas – pelėdžiukas Žiniukas, kurio autorius – tautodailininkas anykštėnas Robertas Breskus.
Kokiais pastarųjų metų darbais galite pasidžiaugti, kokias puoselėjate tradicijas?Pats svariausias pastarųjų metų laimėjimas – Lietuvos studentų iškovotos svarios pergalės Šenženio vasaros universiadoje, laimėtas rekordinis medalių skaičius: penki aukso, penki sidabro ir trys bronzos medaliai. Užimta 13-oji vieta pasaulyje tarp 150 valstybių, šeštoji – Europoje, ir antroji – tarp Baltijos regiono šalių.
Kasmet vyksta 22 sporto šakų Lietuvos studentų čempionatai, įkurtos trys studentų lygos: Krepšinio, Futbolo ir Tinklinio. Lietuvos studentų krepšinio lyga turi tvirtą vietą Lietuvos krepšinio žemėlapyje. Tuo pačiu keliu eina ir studentų futbolas bei tinklinis. Žinoma, tokiais laimėjimais kaip krepšininkai jie negali pasigirti, bet tikime, kad jų laukia pergalės ateityje.
Kasmet pagerbiame geriausius Lietuvos studentų sportininkus. Kas antrus metus vyksta Lietuvos universiada ir jau tapo gražia tradicija kiekvienais metais dalyvauti SELL (Suomija, Estija, Latvija, Lietuva) studentų žaidynėse.
Šiemetės SELL žaidynės vyko Suomijoje. Jose mūsų šaliai atstovavo net 400 sportininkų iš 11 universitetų. Varžybų programoje buvo daug sporto šakų (lengvoji atletika, badmintonas, krepšinis, šachmatai, fechtavimas, stalo tenisas, tenisas, orientavimosi sportas, futbolas, tinklinis, imtynės ir kt.). Mūsų studentai iškovojo daugiausia medalių.

Kokios pačios aktualiausios LSSA problemos šiandien? Nieko nenustebinsiu sakydamas, kad pati aktualiausia problema – lėšų stygius. Tačiau nugalėti kliūtis padeda didelis optimizmas ir tikslo siekimas. Studentams trūksta sporto bazių, gero treniruočių inventoriaus. Ne visur geros ar tinkamos gyvenimo sąlygos, trūksta reabilitacijos priemonių.
Studentų sportas stokoja žiniasklaidos dėmesio. Kai kurie žiniasklaidos šaltiniai daugiau rašo apie studentų sporto įvykius JAV ir kitose šalyse, o mūsų studentų startus Lietuvoje
užmiršta.
Nuolat jaučiate sporto bazių stygių, ar reikalai juda į priekį?Sporto bazių stygius – viena aktualiausių mūsų problemų. Ji ne tik neleidžia siekti svarių rezultatų, bet ir fiziškai lavintis. Mūsų universitetuose labai greitai buvo „įdiegta“ Vakarų universitetų metodika, kai studentams kūno kultūra tapo pasirenkamu dalyku, visiškai neatsižvelgiant į tai, kad pas mus nėra reikiamo skaičiaus ir lygio sporto bazių. Kai kurie studentai su malonumu sportuotų, jeigu būtų geresnės sąlygos. Deja, universitetuose sporto bazių reikalai negerėja.
Dabar mūsų studentui sportininkui nėra lengva: aukštosiose mokyklose reikia mokytis, siekti žinių, mažai laiko lieka sportui. Ar aukštosios mokyklos daro kokių nors privilegijų sportininkams?
Iš tikrųjų studentams sportininkams nėra lengva studijuoti Lietuvos universitetuose, nes dar ne visos aukštosios mokyklos pripažįsta, kad studentas sportininkas – universiteto vertybė. Kai kuriose aukštosiose mokyklose bandoma sukurti palankesnes gyvenimo sąlygas, iš dalies arba visai atleidžiama nuo mokesčio už studijas, tačiau greičiausia viso šito per maža, nes dalis mūsų talentingų sportininkų pasirenka Vakarų šalių universitetus.
Šiemet Kordoboje pirmą sykį bus surengtos Europos studentų sporto žaidynės. Kaip joms rengiasi Lietuvos studentai sportininkai ir kas jose dalyvaus?Kordoboje (Ispanija) vyks pirmosios Europos universitetinio sporto asociacijos (EUSA) sporto žaidynės, kuriose išsakė norą dalyvauti 250 Europos universitetų sportininkai. Mūsų šaliai atstovaus septynių iš 14-os universitetų atstovai, jie varžysis devynių sporto šakų varžybose. Į Kordobą bus išsiųsta net 12 komandų.
Sportinę delegaciją sudarys apie 150 žmonių ir, kas svarbiausia, šiose žaidynėse dalyvaus universitetų rinktinės, 2011 m. Lietuvos studentų čempionai. Tai labai pagyvins Lietuvos universitetų sportą. Už tai, kad toks didžiulis būrys mūsų studentų sportininkų dalyvaus universitetų žaidynėse, turime būti dėkingi Lietuvos švietimo ir mokslo ministerijai. Ji šiais metais skyrė lėšų dalyvauti EUSA ir XXVIII SELL studentų sporto žaidynėse.