Pagrindinė su žiniasklaida susitikusių Vilniaus maratono organizatorių ir jų partnerių naujiena buvo tokia: treniruotis bėgti maratoną nuo šiemet galima ne tik Vilniuje. Kvalifikuota trenerių pagalba dabar yra galima dar dviejuose Lietuvos miestuose – Kaune ir Klaipėdoje.
Taip praplėsti geografiją padėjo "Vilniaus maratono" bendradarbiavimas su koncernu "Nestle".
Dar pernai Vilniuje buvo pradėtos mokamos bėgimo treniruotės. Į pirmą jų susirinko 2 žmonės. Šiemet į pirmą treniruotę susirinko 40 žmonių.
Treniruotės pavadintos – „Skanauk gyvenimą“. Per jas teikiamos žinios ir apie sveiką gyvenimą, mitybą, psichologinį pasirengimą.
Kaune treniruotės prasidės - jau kitą penktadienį.
Susidomėjusių skaičius auga„Mes jaučiame pareigą ne tik organizuoti bėgimą jo entuziastams, bet ir skatinti, kad kuo didesnis žmonių ratas susidomėtų bėgimu ir taip gerintų savo nuotaiką ir sveikatą," - tvirtino Vilniaus tarptautinio maratono direktorius Darius Mikulis.
Vilniuje norinčiuosius bėgioti treniruos Povilas Rakštikis. Jis tai daro nebe pirmus metus, nors sakosi nesąs profesionalas: "Nors aš pastaruosius 20 metų dirbu treneriu, pats nesu profesionalus treneris. Man šis darbas yra hobis.
P. Rakštikis prisiminė savo paties skepticizmą prieš pradedant maratonu sudominti žmonės.
"Kai pradėjome prieš du metus, aš buvau nusiteikęs labai skeptiškai. Galvojau, kad pajudinti ką nors Lietuvoje, Vilniuje yra labai sunku. Nes mūsų visuomenė yra labai konservatyvi ir ką nors naujo, be krepšinio, labai sunkiai priima," - kalbėjo treneris.
Vis dėl to reikalai pakrypo kitaip.
"Į pirmą treniruotę atėjo 2. Vėliau - 20, po to - 40. Rudenį teko už galvos susiimti dėl žmonių kiekio," - prisiminė treneris.
"Vilniuje treniruotėmis domisi labai daug žmonių ir aš manau, kad kitais metais jau vieno trenerio neužteks," - prognozėmis dalijosi Vilniaus savivaldybės sukurtos organizacijos "Sveikas miestas" atstovas Mantas Paulauskas.
Jis apibrėžė savo organizacijos tikslus ir bendradarbiavimo su "Vilniaus maratonu" priežastis: "Mūsų tikslas kviesti ir visokeriopai skatinti žmones pradėt sportuoti, gyventi aktyviai ir sveikai. Vienas iš mūsų partnerių yra „Vilniaus maratonas“. Su juo mes radome bendrą kalbą, sugalvojome konceptą. „Sveikas miestas“ labai nori prisidėti prie Vilniaus maratono organizavimo. Mums aktualu, kad žmonės tam ruoštųsi. Pasiruošimas maratonui sutapo su mūsų noru rengti sveikatingumo treniruotes."
Anot M. Paulausko yra gerai, kad žmonės, norintys bėgioti galės treniruotis ne tik Vilniuje. Anot jo Lietuvoje vyksta mažai maratonininkams skirtų renginių, palyginus su kitomis šalimis.
"Lietuvoje vyksta maratonas Vilniuje ir Birštone. Latvijoje vyksta šeši maratonai, Estijoje – aštuoni, Suomijoje – trisdešimt, Jungtinėse Amerikos Valstijose – 600-700,“ - skaičiavo M. Paulauskas.
Natūraliausias sportas
P. Rakštikis tvirtino, kad ilgas bėgimas yra natūraliausias sportas, labiausiai pritaikytas žmogaus fiziologijai.
Tam patvirtinti jis rėmėsi mokslininkų hipotezėmis: "Kodėl bėgimas? Kodėl maratonas? Pasaulyje jau dabar dešimtimis milijonų žmonių prabėga maratoną. Tuo domisi labai daug rimtų specialistų. Jeilio universiteto mokslininkai bandė aiškintis, kaip žmogus išgyveno laikotarpį nuo 500 tūkst. iki 200 tūkst.metų iki mūsų dienų. Prieš 200 tūkst. metų buvo išrasta ietis. Kai ji atsirado, aišku - su ietimi galima ką nors sumedžioti. Buvo iškelta hipotezė, kad pagrindinis žmogaus ginklas - kojos.
Žmogus yra vienintelis gyvis gamtoje, kuris neturi gaurų, saugančių nuo šalčio. Bet gaurai turi ir neigiamų pusių. Gyvūnas, kuris turi gaurus gali greitai judėti iki 4 minučių. Jeigu įkaista organizmas, žvėris gauna infarktą.
Mokslininkai iškėlė idėją, kad žmogus gamtoje pasinaudojo savo geriausia savybe - palyginti su visais kitais gyviais, ilgame - iki 4 valandų bėgime jis yra stipriausias. Nes jo visa fiziologija yra pasiruošusi lėtam ramiam bėgimui.
Ilgas bėgimas yra palankus pačioms stipriausioms žmogaus fiziologinėms savybėms ir tai yra natūraliausia žmogui."
Treneris tvirtino, kad ilgas bėgimas padeda ir žmogaus kūrybiškumui: "Yra du meditacijos būdai: sėdimoji ir judant. Ramus bėgimas iki valandos yra meditacija judesyje. Bet tu tai meditacijai turi turėti instrumentą - tokias kojas, kad galėtum valandą ramiai prabėgti. Daugelis rašančių žmonių užsienyje bėgioja su mikrofonu. Nes prabėgus 30-40 minučių tavo galva ištuštėja ir ima plaukti mintys: ką nereikia paleidi, ką reikia - užfiksuoji."
Svarbiausia - įtrauktiAnot trenerio, viso šito žmonėms pasakoti nebūtina. Į bėgiojimą žmogų tereikia įtraukti, sudominti jį juo iš pradžių, o vėliau pats žmogus jaučia malonumą ir siekia vis aukštesnių tikslų.
"Man svarbiausia žmogų įtraukti. Nes aš žinau, kad su kiekviena diena ir su kiekvienu mėnesiu jo apetitas augs. Pradžioj žmogui reikia sugebėti prabėgti iki valandos, o tai gali padaryti kiekvienas. Žmogus, atėjęs bėgioti, viduje dar nėra susipratęs - kodėl jis atėjo. Bet jei jis nori daryti kažką kitaip negu darė, tai jis nori keistis. Todėl trenerio reikalas yra atsargiai žmogų privesti prie visos teorijos, jo neišgąsdinant - iš lėto "įtraukti į "žaidimą", - kalbėjo P. Rakštikis.
Beje, maratonas - ne vien stipriosios lyties susidomėjimas. Anot trenerio, šiemet labai padaugėjo bėgiojančių moterų. Jų yra nepalyginamai daugiau, nei per treniruotes pernai.
"Žmonės, kurie niekada gyvenime nebėgiojo, nepajunta kokia yra gyvenimo kokybė, kai tai tu iš ryto atsikėlęs esi pasiryžęs skraidyti, kaip paukščiukas, esi žvalus, energingas," - kalbėjo P. Rakštikis.
Treniruotės Vilniuje vyksta keturis kartus per savaitę Vingio parke.
"Laukiam žmonių visada. Bet į treniruotes kviečiame pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais 18 valandą bei šeštadieniais 10 valandą," - kvietė prisijungti ilgo bėgimo treneris.