Marius Grinbergas | 2012 m. gegužės 8 d. 15:23 |
Rokas Milevičius susigyveno su jį nuolat kamuojančiu skausmu ir tapo trečiuoju Lietuvos buriuotoju, dalyvausiančiu Londono olimpinėse žaidynėse
25 metų kaunietis dar nesibaigus „Laser“ jachtų klasės buriavimo pasaulio čempionatui užsitikrino kelialapį į Londono olimpines žaidynes.
Vokietijoje vykstančiose planetos pirmenybėse R. Milevičius po aštuonių plaukimų pateko į Auksinį laivyną, kuriame užima 42-ąją vietą.
„Dabar jis jau galėtų net nebeplaukti, vis tiek patektų į olimpiadą. O vakar jis dar jaudinosi. Jaudinomės ir mes -visas tas keturias dienas nuo pasaulio čempionato pradžios. Vos ne burtininkais tapome, nes buriuotojai turi daugybę prietarų. Juk ir krepšininkams svarbu, kaip užsirišti bato raištelį“, - atslūgus įtampai juokavo daug metų savo sūnų treniravęs Marius Milevičius.
Žinių iš Vokietijos buriuotojo tėvai laukė namjuose prie kompiuterio. Kai sužinojo, kad Rokas – jau olimpietis, Milevičių būstą sudrebino džiaugsmo šūksniai.
Nors atrodytų, kad R. Milevičiaus nėra tarp lyderių, skaičiuojant vien olimpinių kelialapių dar neturinčių šalių rezultatus jis yra vienas lyderių.
Vienos jachtų klasės varžybose olimpiadoje gali dalyvauti tik po vieną šalies atstovą. Iš viso olimpinėje regatoje varžysis 48 "Laser" klasės burlaiviai. 36 kelialapiai - jau išdalinti, o Boltenhagene vykstančiame šios jachtų klasės čempionate kovojama dėl likusių 12 vietų Londone.
Užsitikrinęs vietą Auksiniame laivyne R. Milevičius nebegali nukristi žemiau ribos, garantuojančios Lietuvai olimpinį kelialapį į "Laser" klasės lenktynes.
Varžybose dalyvauja 168 buriuotojai. Po aštuonių plaukimų jie po 56 suskirstyti į tris laivynus - Auksinį, Sidabrinį ir Bronzinį. Toliau buriuotojai lenktynes tęs atskiruose laivynuose. Todėl jau dabar aišku, kad R. Milevičius nebenukris žemiau 56-osios pozicijos.
Auksiniame laivyne yra tiek daug olimpinius kelialapius jau turinčių šalių atstovų, kad net sidabrinio laivyno dalyviai varžysis dėl 8-9 vietų Londono žaidynėse. Pavyzdžiui, R. Milevičių lenkia penki australai, po tris Kroatijos, Kanados ir Naujosios Zelandijos atstovus ir t.t, o šios šalys jau pateko į olimpiadą.
Net jei R. Milevičius nebūtų sėkmingai pradėjęs "Laser" pasaulio čempionato, Lietuva turėtų didelę galimybę šioje jachtų klasėje gauti kvietimą į Londoną, nes į Sidabrinį laivyną pateko ir 77-ąją vietą užima 20-metis Karolis Janulionis. Jis pagal rezultatus irgi būtų tarp pretendentų į 12 olimpinių kelialapių. „Karolis pasirodė puikiai. Šiandien anksti ryte skambinau jo tėvui Adomui pasveikinti. Labai džiaugiuosi, nes Karolis – buvęs mano auklėtinis“, - pasakojo M. Milevičius.
Kiek toliau nuo lyderių Vokietijoje atsidūrė Martis Pajarskas. 18-metis kovą tęs Bronziniame laivyne, nes po aštuonių plaukimų yra tik 127-as.
„Pasaulio čempionate dalyvauja visi stipriausieji, o olimpiadoje – tik po vieną iš šalies. Mes turime po vieną ar du stiprius kiekvienos klasės buriuotojus, o varžovai - po dešimt“, - teigė M. Milevičius..
Pirmuosius du kelialapius į Londono olimpines žaidynes Lietuvai dar 2011 m. Pasaulio buriavimo čempionate Australijoje, pelnė Gintarė Scheidt ("Laser Radial" jachtų klasė) ir Juozas Bernotas (RS:X burlenčių klasė).
G. Scheidt, tada dar – Volungevičiūtė, 2008 m. Pekine tapo olimpine vicečempione. J. Bernotas Londone debiutuos olimpinėje regatoje, kaip ir R. Milevičius. Pastaruosius du buriuotojus sieja skausmingas prisiminimas.
Juozas ir Rokas per plauką nepateko į Pekino olimpines žaidynes – jiems savo klasėse pritrūko vos vienos vietos iki tikslo.
„Tada Rokas nespėjo atsigauti po traumos. Ir dabar kelialapio siekė su „išvaržine“ nugara. Bet dabar jis išmoko kontroliuoti skausmą. Ėjome pas geriausius gydytojus, bet išeitį radome pas kitus. Nenoriu išduoti. Tik pasakysiu, kad Lietuvoje. Roką gelbsti ir medikamentai, ir masažai, ir psichologija. Žinoma, galima būtų gydytis užsienyje, tačiau ten kainos – neįkandamos“, - kalbėjo M. Milevičius.
Neretai Rokui vienam tenka keliauti į svarbias varžybas. Jis sėda į automobilį, prisikabina priekabą su jachta ir važiuoja. „O mašina – kledaras. Iš Ispanijos į Prancūziją Rokas važiavo naktį, nes strigo stabdžiai, tai norėjo sutikti kelyje mažiau mašinų“, - atskleidė būsimojo olimpiečio tėvas, buriavimo paslapčių mokantis jaunuosius sportininkus.
M. Milevičius džiaugėsi, kad jo sūnui tapus olimpiečiui, pagerės finansinė padėtis ir bus užtikrintas normalus pasirengimas olimpinėms žaidynėms.
Pastaruoju metu R. Milevičius buriuoja su nauju burlaiviu, kurį pernai pasaulio čempionate Australija nupirko Lietuvos buriuotojų sąjunga. Bet Londone teks persėsti į kitą jachtą – visiems olimpiados dalyviams bus skirti vienodi laivai.
Pasaulio čempionate Australijoje pernai sėkmingai pasirodė jaunesnioji Mariaus ir Jūratės Milevičių atžala – 23 metų Aušra. Ji Perte užėmė 56-ąją vietą „Laser Radial“ klasėje. Šio rezultato užtektų patekti tarp olimpiečių. Bet Lietuva šioje jachtų klasėje turi neieilinio ryškumo žvaigždę – G. Scheidt. Ji planetos pirmenybėse buvo penkta. Todėl a. milevičiūtei tenka susitaikyti su realybe ir laukti savo šanso.
Tiesa, net sportininkės tėvas M. Milevičius neslepia, kad G. Scheidt Lietuvoje yra neabejotinai geriausia. Ir tokia bus net 2016 m. Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse, kurios vyks Gintarės vyro brazilo Roberto Scheidto gimtinėje. „Gintarė Brazilijoje gali laimėti. Paminėsite mano žodį“, - pareiškė patyręs buriavimo treneris.