Lietuvos tinklinio čempionatą, kaip ir pernai, laimėjo Kauno „Heksos“ moterų ir Vilniaus „Flamingo Volley-SM Tauro“ vyrų ekipos.
Sidabro medaliai įteikti Jonavos „Achemos-KKSC“ moterims ir Šiaulių „Elga-Master-Idea“ vyrams, o bronzos – Vilniaus „SM Tauras-Šalčininkai“ moterims ir Kelmės „Antivio-Etovio“ vyrams.
Šių metų Lietuvos moterų ir vyrų čempionato medalių laimėtojai paaiškėjo per vieną dieną.
Visas ketverias rungtynes stebėjo Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) generalinis sekretorius Juozas Lapeika.
Ar pasiteisino naujasis čempionato formatas, kada čempionai ir medalių laimėtojai paaiškėjo sužaidus vos po vienas lemiamas rungtynes? – paklausiau J. Lapeikos
To paties klausiau komandų trenerių. Jie teigė, kad tai – žiauri sistema. Vienos rungtynės, suklupai – ir viskas. Tokios varžybos galbūt įdomesnės žiūrovams, viskas išsisprendžia per vieną dieną ir nereikia laukti kitų rungtynių. Šitą čempionato sistemą praėjusių metų rudenį pasiūlė naujasis Lietuvos tinklinio federacijos prezidentas Marius Vasiliauskas.
Visos komandos su tuo lyg ir sutiko. Tačiau kai pradėjo artėti finalinių varžybų data, vis daugiau pasigirdo priekaištų, kad vienos lemiamos rungtynės – per daug žiauru, neatspindi tikrojo komandų pajėgumo. Nuomonės skirtingos. Mano asmeninė nuomonė – nieko baisaus, tai savotiška intriga. Komandos žinojo, kada vyks finalinės rungtynės, ir joms rengėsi.
Treneriams ir žaidėjams buvo didelė atsakomybė, reikėjo kovoti dėl kiekvieno taško. Jie buvo laikomi „auksiniais“. Pasitaisyti jau nebuvo kada, nes rungtynės tik vienos. Lietuvos tinklinio federacija, prieš prasidedant kitų metų sezonui, kartu su čempionate dalyvaujančių komandų treneriais aptars, ar ir 2013 m. pagal šią sistemą rengti varžybas, ar grįžti prie ankstesnio modelio, kai čempionai finaliniame etape paaiškėdavo laimėjus trejas rungtynes.
Reguliarusis čempionatas baigėsi jau seniai, o baigiamosios šventės Lietuvos edukologijos universiteto sporto salėje reikėjo laukti kone visą mėnesį. Ar ne per ilgai? Tokių priekaištų iš komandos trenerių ir aš susilaukiau. Jie teisūs – po atrankos etapo pertrauka buvo tikrai per ilga. Tačiau Lietuvos čempionatas buvo susietas su tarptautinių varžybų kalendoriumi. Ypač tai pasakytina apie moterų čempionatą, kai mūsų komandos dalyvavo bendrame Latvijos, Estijos ir Lietuvos čempionate.
Pirmoji mūsų baigiamojo čempionato data buvo kita, finalo rungtynės turėjo vykti gerokai anksčiau – tuoj po pusfinalio susitikimų, prabėgus maždaug savaitei. Tačiau reikėjo derinti datas trijų šalių čempionate ir atsižvelgti į Europos jaunimo čempionato atrankos turnyrą. Liko viena vienintelė data – balandžio 21 diena.
Kaip manote, ar finale žaidė pačios stipriausios Lietuvos moterų ir vyrų komandos?
Taip. Faktiškai didelių, ryškių netikėtumų tikrai nebuvo. Nesitikėjau tokios ryškios „Heksos“ pergalės. Ši komanda savo pagrindines varžoves jonavietes finale tiesiog sutriuškino (3:0). Jos reguliariajame sezone buvo apylygės varžovės. Nudžiugino jaunieji Šiaulių „Elga-Master-Idea“ tinklininkai, vadovaujami trenerio Aivaro Strockio. Maniau, kad jie žais dėl trečiosios vietos.
Palyginti su pernykščiu sezonu, šiauliečiai labai patobulėjo. Lemtingos buvo jų pusfinalio penktosios rungtynės išvykoje su Kelmės „Antiviu-Etoviu“. Kelmėje nugalėti vietos komandą labai sunku, tačiau šiauliečiai tai sugebėjo padaryti, laimėję seriją 3:2. Baigiantis čempionatui, jaunieji šiauliečiai labai įsižaidė, kaskart gerino veiksmus aikštelėje.
Dauguma tikėjosi, kad šiauliečiai pasistengs nugalėti ir čempionų titulą gynusį Vilniaus „Flamingo Volley-SM Taurą“. Rungtynės buvo gražios, tačiau šiauliečiams pritrūko jėgos – fiziškai stiprūs vilniečiai gerai statė užtvaras, padavinėjo kamuolius, rezultatyviai atakavo.
Ar esate patenkintas komandų meistriškumu?
Būčiau blogas vadovas, jeigu būčiau patenkintas. Priekaištų turiu ir moterų, ir vyrų komandoms. Meistriškumo trūksta visose žaidimo grandyse. Pasigedau taktikos veiksmų, žaidėjai nebuvo gerai techniškai pasirengę ir negalėjo įgyvendinti trenerių planų.
Ar iš stipriausių klubų atstovų, žaidusių Vilniuje, būtų galima sudaryti Lietuvos moterų ir vyrų rinktines?
Kodėl gi ne? Talentingų žaidėjų yra, be to, keli mūsų tinklininkai (moterys ir vyrai) rungtyniauja užsienyje. Turime ir jaunų, ir daugiau patirties turinčių sportininkų. Tačiau norint sudaryti rinktines, reikia turėti rimtą finansinį pagrindą, kokį, tarkime, turėjo Vilniaus „Kuro aparatūra“. Be to, tinklinį žaisti turi profesionalai, o ne mėgėjai, reikia rengti ilgalaikes treniruočių stovyklas.
Mėgėjiškai treniruojantis sunku tikėtis stebuklų, tikrai nenugalėsi profesionalų. Mūsų vieni tinklininkai dirba, kiti studijuoja, mokosi aukštosiose mokyklose ir tinklinį žaidžia pripuldami. Būtų naivu manyti, kad mūsų šalies moterų ir vyrų tinklinio rinktinės sudarytų rimtą konkurenciją Europos komandoms.
Mūsų klubai, kuriuose turi būti rengiami rinktinės žaidėjai, per silpni. Jie neturi normalaus finansavimo. Labai tikimės, kad savo žodį ištesės Vilniaus miesto savivaldybė, ir pradės finansuoti savo klubus. Tai jau šis tas. Anksčiau Vilniaus tinklinio klubai iš miesto savivaldybės negaudavo jokios paramos, o dabar ji bent jau žadama.
Ar mūsų šalies tinklinio klubai turi rėmėjų?
Manau, kad turi, nes iš jų gyvena. Savo tinklininkėmis nuoširdžiai rūpinasi Jonavos savivaldybė. Ji komandai skiria pinigų, o kai šios tampa Lietuvos čempionėmis ar prizininkėmis, netgi palepina solidžiomis premijomis. Vilniaus ir Kauno klubai gyvena skurdžiai. Nuolatinių rėmėjų neturi ir Lietuvos tinklinio federacija, geriausioms Lietuvos čempionato komandoms dabar įteikėme tik taurių, medalių ir diplomų, sumokėjome nuomą už sporto salę.
Už renginio programą buvo atsakingas LTF prezidentas M. Vasiliauskas. Jis surado rėmėjų. Tačiau jo finalų dieną nebuvo – kartu su Europos jaunių paplūdimio tinklininkėmis Ieva Dumbauskaite ir Monika Povilaityte jis buvo išvykęs į Montekarlą, kur buvo surengtas kviestinis tinklininkų tarptautinis turnyras, o mūsų žaidėjos iš aštuonių komandų kovojo dėl penktosios ir šeštosios vietų.
„Heksos“ ir „Achemos-KKSC“ moterų komandose rungtyniavo nemažai jaunimo, neseniai atstovavusio Lietuvai Europos jaunimo tinklinio čempionato antro etapo atrankos turnyre Baltarusijoje. Kaip joms sekėsi?
Mūsų tinklininkės Europos jaunimo čempionate dalyvavo tik antrą kartą ir pasirodė pagal savo galimybes. Komandai vadovavo kaunietės trenerės Jolita Kontvainienė ir Vida Makauskienė. Buvo keliamas vienintelis uždavinys – nugalėti latves, ką jos ir padarė. Kitos komandos meistriškumu buvo visa galva aukštesnės už mūsiškes ir neturėjome jokių vilčių jas nugalėti.
Norint patekti į tolesnes varžybas, mūsų žaidėjoms pogrupyje reikėjo užimti trečiąją vietą, o jos buvo penktos. Šioks toks Lietuvos tinklinio progresas jaučiamas – sugebame suburti Lietuvos jaunimo rinktines ir jas išsiųsti į Europos jaunimo čempionato atrankos turnyrus.
Baigėte salių tinklinio sezoną, ką dabar veiksite?
Reikia rengtis kitam sezonui. Atsižvelgdami į finansines galimybes, klubų treneriai spręs, kiek laiko jų komandos ilsėsis, kada vėl pradės treniruotis. Paprastai reikia treniruotis ne vien tik prieš varžybas, o ištisus metus. Žaidėjai daugiausia tik vieną mėnesį turėtų ilsėtis. Tačiau nemanau, kad mūsų klubai sugebės išlaikyti žaidėjus. Treneriai net spaudžia LTF, kad reikėtų trumpinti čempionatą, nes nėra iš ko išlaikyti žaidėjų.
Štai kur didelė bėda. Praktiškai tinklininkai bus laisvi net iki rudens, jie nesitreniruos. Nemažai tinklininkų eis į paplūdimius. Tai gerai – jie sportuos, žais. Tačiau ne visi, ne visa komanda. Netrukus prasidės Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionatas, vyksiantis penkiais etapais. Gaila, kad negavome teisės rengti Europos 20-mečių čempionato, tačiau Vilniuje vyks Rytų Europos šalių zoninio tinklinio asociacijos moterų ir vyrų suaugusiųjų čempionatas.
Finalų rezultatai
Moterys. Dėl pirmosios vietos: Kauno „Heksa“ – Jonavos „Achema-KKSC“ 3:0 (25:14, 25:11, 25:20).
Dėl trečiosios vietos: Vilniaus „SM Tauras-Šalčininkai“ – Kauno LKKA 3:0 (25:19, 25:16, 25:12).
Vyrai. Dėl pirmosios vietos: Vilniaus „Flamingo Volley-SM Tauras“ – Šiaulių „Elga-Master Idea“ 3:1 (23:25, 25:15, 25:20, 25:18).
Dėl trečiosios vietos: Kelmės „Antivis-Etovis“ – Vilniaus VGTU 3:0 (25:14, 25:19, 25:19).