A lygoje rungsis 10 komandų. Paskutinę dieną galutinai paaiškėjo, kad joje rungtyniaus ir "Atlantas“. Pernykščiai prizininkai reiškia pretenzijas į auksą
Šeštadienį startuos 2012-ųjų Lietuvos futbolo pirmenybės. „General Financing“ A lygoje rungsis 10 komandų. Paskutinę dieną galutinai paaiškėjo, kad su stipriausiais rungtyniaus ir Klaipėdos „Atlantas“.
Supažindinimu su šia komanda ir trimis pagrindinėmis šių metų A lygos favoritėmis baigiame A lygos pristatymą .
„Atlantas“ išliko Vos prasidėjus pernai metų sezonui, paaiškėjo, kad „Atlantui“ yra iškelta bankroto byla. Po kiek laiko klubas iš tiesų ėmė vos kvėpuoti. Net už jo keliones į kitus miestus kartais mokėjo varžovai. Vėliau komanda pasigedo vartininko. Prisiminęs senus laikus, į vartus stojo klubo prezidentas Vacys Lekevičius.
Kaip ten bebūtų, „Atlanto“ futbolininkai sugebėjo aplenkti principinius varžovus „Klaipėdą“ ir užimti priešpaskutinę vietą, leidžiančią sportiniu principu klubui išlikti A lygoje. Tiesa, komandos laukė sunkus tarpsezonis. Pirmiausia – sunkus finansiškai, sprendžiant ar klubas apskritai išliks.
Kas mėnesį lyg ir atsirasdavo Klaipėdos klubo gelbėtojų, bet rimtų permainų neįvykdavo. Pirmasis apie planus perimti „Atlanto“ valdymą prabilo žinomas irkluotojas Alvydas Duonėla. Anot V. Lekevičiaus, jis netrukus dingo. Anot kitų „Atlantu“ besidomėjusių žmonių, V. Lekevičius jautėsi irkluotojo apgautas.
Treneriu žiemą buvo paskirtas buvęs Gargždų „Bangos“ strategas Arminas Narbekovas. Tačiau prieš kelias dienas, nesulaukęs nei žadėtos algos, nei permainų klubo valdžioje, jis atsistatydino, pareiškęs, kad jį už nosies vedžiojo V. Lekevičius.
Prieš tai dar vyko nesėkmingos buvusio Klaipėdos klubo žaidėjo ir trenerio Rimanto Žvingilo ir Marijampolės verslininko Žydrūno Buzo derybos su „Atlantą“ kontroliuojančiu V. Lekevičiumi dėl klubo perleidimo dešimties fizinių asmenų grupei, turinčiai idėjų, kaip ištraukti „Atlantą“ iš bankroto pelkės.
PERMAINOS. Šią savaitę buvo įvardintas naujas „Atlanto“ gelbėtojas – Klaipėdos apskrities futbolo federacijos prezidentas Romualdas Jonaitis. Jis tapo klubo vadovu. V. Lekevičius kol kas yra sporto direktoriumi.
Komandai vadovaus Romualdas Norkus. Jis pernai kurį laiką buvo vyr. treneriu, vėliau – trenerio asistentu, todėl gal būt sunku vadinti permaina tai, kad jis vėl tapo komandos strategu, pasitraukus A. Narbekovui.
Klube A lygos pirmenybėms įregistruoti šie futbolininkai: Povilas Šarūnas, Dmitrijus Šiškinas, Donatas Surblys, Evaldas Užkuraitis, Mantas Perepliotovas, Valdas Saulėnas, Edgaras Mastianica, Taciano Jeanas Tratchas, Denisas Gordejus, Žilvinas Banys, Karolis Atutis, Davydas Arlauskis, Marijanas Choružis, Karolis Laukžemis, Žilvinas Kymantas, Aleksandras Babachinas, Artiomas Drozdovas, Deividas Peištaras, Giga Imnadzė, Ernestas Alekna, Mykolas Kaveckas, Giedrius Štreimikis, Osvaldas Kniukšta, Mantas Šumskis, Vygandas Zubavičius, Pavelas Leusas.
Dauguma jų anksčiau yra žaidę „Atlante“ ar jo kaimynų „Klaipėdos“ bei „Bangos“ komandose. Edgaras Mastianica ir Denisas Gordejus atvyko į Klaipėdą iš „Žalgirio“, Davydas Arlauskis – iš „Tauro“, Giedrius Štreimikis – iš „Dainavos“, o Pavelas Leusas – iš Uzbekistano pirmenybių.
TARPSEZONIS. Per tarpsezonį apie „Atlanto“ gelbėjimo peripetijas sklido daug kalbų. Kur kas mažiau – apie komandos draugiškus mačus. Viso „Atlantas“ jų sužaidė tris. Dar vienų-kitų rungtynių atsisakė dėl futbolininkų streiko.
Tiesa, tie mačai, kuriuos sužaidė, gėdos klubui nedaro. Pralaimėjimo klaipėdiečiai nepatyrė. Jie sutriuškino Tauragės „Taurą“ ir „Bangos“ dublerius, bei su žaidė lygiąsias su Liepojos „Metalurgs“.
IŠ PIRMŲ LŪPŲ. Romualdas Norkus, „Atlanto“ vyr. treneris:
„Man sunku vertinti, kuri komanda: pernykštė ar šiemetinė – stipresnė. Ir ana komanda buvo nebloga, ir šita. Tam, kad įvertini , reikėtų, kad jos tarpusavyje sužaistų... Pagal popierius, sąrašus juk nesprendžiama, kuri komanda geresnė.
Komandos tikslas užimti šeštą-aštuntą vietą.
Pasirengimas buvo neypatingas, galėjo būti geresnis.“
„Ekranas“ pakito nedaug Panevėžio „Ekranas“ pernai ketvirtą kartą paeiliui tapo Lietuvos čempionu.
Panevėžiečiai, pradėję pirmauti pavasarį, šiek tiek sėdo tada, kai kovojo dviem frontais: A lygoje ir Europos taurių turnyruose. Tada „Žalgiris“, laimėjęs Panevėžyje, buvo „Ekraną“ pavijęs pagal parastus taškus. Vis dėl to rudenį panevėžiečiai įrodė savo pranašumą ir tapo čempionais prieš du turus prieš čempionato pabaigą.
PERMAINOS. „Ekraną“ po pernai paliko gynėjai Andrius Jokšas ir Nerijus Sasnauskas bei saugas Mauro Lucasas Alonso. Saugą Jevgenijų Morozą Panevėžio klubas išnuomojo Vilniaus „Reo“. Gynėjas Marius Skinderis tapo treneriu.
Komandą papildė gerai girdėtos pavardės: Vitalijus Kavaliauskas ir Vytautas Lukša, taip pat makedonas gynėjas Janis Urdinovas ir „Klaipėdos“ saugas Dovydas Norvilas.
TARPSEZONIS. Besiruošdamas A lygos čempionatui Panevėžio klubas sužaidė 11 rungtynių, kurių laimėjo 4, kartą sužaidė lygiomis ir 6 mačus pralaimėjo.
Prieš varžovus iš Lietuvos panevėžiečiai žaidė tik kartą: nugalėjo savo pirmojo rato varžovę Marijampolės „Sūduvą“. Daugiau „Ekranas“ jėgas bandė su užsienio: Estijos, Latvijos, Šveicarijos, Vengrijos, ir ypač – Norvegijos komandomis.
IŠ PIRMŲ LŪPŲ. Valdas Urbonas, „Ekrano“ vyr. treneris:
„Nebuvo tradicinio tarptautinio Sandraugos turnyro, kuris dabar vyksta kitu formatu. Tai mums leido šiek tiek ilgiau po praėjusio sezono atsipūsti, neskubinti pasiruošimo sezonui. Ankstesni metai parodydavo, jog žaidėjai balandžio gale ar gegužę jau būdavo persisotinę futbolu, pavargę nuo futbolo. Šis pokytis yra mums į naudą. Turėjome pilnavertį, sklandų pasiruošimą. Kalbant apie stovyklas Ispanijoje, jos yra labai naudingos daugeliu prasmių. Žinant, kokias turime čia žiemas bei esamas sąlygas Panevėžyje, stovyklos užsienyje – tarsi gaivaus oro gurkšnis, galėjome kokybiškai ruoštis sezonui. Tai jautėsi komandos nuotaikoje, o žaidėjų požiūris į darbą džiugino, buvo smagu matyti juos tokius užsivedusius ir norinčius dirbti.
Kitas dalykas – rezultatai, į kuriuos pasiruošimo metu dėmesio daug nekreipiama. Žinoma, jie nuotaikos nepakėlė. Žinojome, jog žaidžiame prieš stiprius varžovus, buvo subjektyvių priežasčių varžybose. Pavyzdžiui, rungtyniavome prieš Norvegijos ekipas, o teisėjai taip pat buvo norvegai, galima ir daugiau tokių absurdiškų dalykų rasti, bet čia nėra prasmės aiškintis.
Bendras komandinis žaidimas, bendras fonas tikrai paliko neblogą įspūdį. Manau, jog dividendai už skriaudas per pasiruošimo etapą grįš čempionato metu bei Europos turnyruose.
Lyginant su praėjusiais metais, kada turėjome sudėtyje nemažų pokyčių, šiais metais mažesnė rotacija. Pagal žaidėjų kvalifikaciją, mes pasistiprinome tokiais žaidėjais, kurie gali priimti iššūkius, prisidėti prie komandos tikslų įgyvendinimo. Aišku, turėsime daugiau galimybių varijuoti sudėtimi ar traumų bei gautų kortelių atveju galėsime keisti žaidėjus lygiaverčiais. Neturėtų nukentėti mūsų lygis. Laukia ilgesnis čempionatas, žaisime A lygoje 36 rungtynes, pernai žaidėme 33, dar anksčiau 28 mačus. Kada ilgėja čempionatas, yra aktualu turėti ilgesnį žaidėjų suolelį.
Šioje vietoje gerai padirbėjome, galime tikėtis gerų rezultatų. Kalbant apie A lygą, džiugu, jog atsirado lygiateisiškas visų komandų atžvilgiu tvarkaraštis. Žaisime su kiekviena ekipa po 4 kartus. Ankstesniuose čempionatuose, kada susitikdavome po 3 kartus su varžovais, buvo daugiau subjektyvių faktorių. Dabar ilgesnis čempionatas leidžia tikėtis, jog bus daugiau stabilumo.”
„Sūduva“ paskutinę minutę užregistravo škotą Marijampolės „Sūduva“ pernai turėjo tenkintis bronzos medaliais. Tai, suprantama, šiai komandai nebuvo džiugus pasiekimas. Nors sezonui artėjant į pabaigą, marijampoliškiams teko netgi rūpintis, kad ir tos trečiosios iš jų nepaveržtų „Šiauliai“.
PASIKEITIMAI. Iš „Sūduvos“ išėjo abu pernykščiai vartininkai: Povilas Valinčius ir Armantas Vitkauskas. Juos pakeitė iš A lygos išnykusių klubų „Mažeikių“ ir „Kauno“ vartų sargai Martynas Matuzas ir Džiugas Bartkus.
Pasitraukė ir penki aikštės žaidėjai: Evaldas Grigaitis, ukrainiečiai Sergijus Koziuberda ir Sergijus Žigalovas bei kinai Wang Yangas ir Gu Binas.
„Sūduvos“ naujokų nėra daug, bet su daug sakančiomis pavardėmis. Marijampolės komandoje žais geriausiu visų laikų A lygos legionieriumi laikomas brazilas Rafaelis Ledesma (nors šiuo metu, anot trenerių , šiek tiek praradęs fizines kondicijas) ir pernai „Kaune“ rungtyniavęs škotas Craigas Thomsonas, kurį „Sūduva“ įregistravo kone paskutinę perėjimų lango minutę. Turės suvalkiečiai ir vieną naują žaidėją lietuvį – Marių Šoblinską.
TARPSEZONIS: Šiemet „Sūduva“ žaidė septynis mačus. Tris juos laimėjo, sužaidė dvejas lygiąsias ir du kartus nusileido varžovams
IŠ PIRMŲ LŪPŲ. „Sūduvos“ vyr. treneris Virginijus Liubšys:
„Iki galo patenkintas pasiruošimu niekada juk nebūni. Sąlygos dirbti buvo tikrai geros. Gal šiek tiek trūko pajėgių varžovų ir dar nėra džiugu, kad visas mūsų pasiruošimas vyko vienoje vietoje. Kita vertus, - ir per visus šalčius galėjome sau ramiai treniruotis po stogu. Galvoju, kad tarpsezonio pasiruošimas buvo normalus.
Pernai netekome keleto žaidėjų, bet kokybiškai esame pajėgesni. Džiaugiuosi Rafaelio Ledesmos prisijungimu prie komandos. Ne kasdien tenka treniruoti tokį futbolininką. Manau, kad komandai labai padės Marius Šoblinskas.
Mūsų prezidentas Vidmantas Murauskas pasakė labai aiškų tikslą – kovoti dėl aukščiausių vietų. O kaip išeis, matysime. Suprantama, kad stengsimės bet kokiu atveju būti aukščiau negu buvome prieš tai.“
C. Elliotas vietoj D. Matulevičiaus Vilniaus „Žalgiris“ jau pernai atvirai kalbėjo apie siekius tapti čempionu. Tiesa, siekiai liko siekiais, bet vilniečiai užlipo laipteliu aukščiau, negu užpernai. Ir „Ekranui“ šiek tiek nervų pagadino.
PERMAINOS. Permainų „Žalgiryje“ vėl nemažai. Pasikeitė jo treneris. Vitalijų Stankevičių pakeitė kroatas Damiras Petravičius.
Išė jo ir 11 žaidėjų. „Žalgiris“ astsisveikino su Edgaru Mastianica, Egidijumi Juška, Aleksandru Kurnajevu, Tomislavu Prekratićiumi, Luca Bonometti, Artūru Soboliu ir Mario Jokićiumi.
„Dainavai“ „Žalgiris“ išmuomojo vartininką Aivarą Bražinską, „Taurui“ – gynėją Robertą Freidgeimą (kuris pasirašė sutartį su Vilniaus klubu tik sausį), „Atlantui“ – gynėją Denisą Gordejų, o Lenkijos „Cracovia“ – rezultatyviausią pernai metų A lygos puolėją Deivydą Matulevičių.
Į jų vietą „Žalgiris“ pasikvietė devynis naujokus: Paulių Janušauską, Povilą Krasnovskį, Marką Benetą, Mantą Kuklį, Karolį Urbaitį, Armantą Vitkauską, Donatą Kazlauską, škotą Calumą Elliotą ir kroatą Tomislavą Peką.
TARPSEZONIS. „Žalgiris“ žaidė 13 rungtynių, kurių septynias laimėjo, dvejas sužaidė lygiomis, ir šešerias pralošė. Rungtyniavo Vilniaus komanda tik su vienais varžovais iš Lietuvos. Kitas rungtynes „Žalgiris“ žaidė su latviais, kroatais, slovėnais ir bosniais.
IŠ PIRMŲ LŪPŲ. Mindaugas Nikoličius („Žalgirio“ sporto direktorius):
„Tarpsezonį vertinu gerai. Jokių ekscesų nebuvo. Viskas vyko pagal planą. Atrodo, kad pasisekė normaliai, nors tai parodys sezonas.
Turim nemažai naujų žmonių. Jie ruošiasi įsilieti į komandą. Manau, kad „Žalgiris“ – sustiprėjęs. Nes turim dar ilgesnį atsarginių suolelį, didesnę konkurenciją. Viskas priklausys, kaip seksis naujiems žmonėms. Manau, kad C. Elliotas gali pakeisti D. Matulevičių. Ir kiti žaidėjai suteikia treneriui žavių opcijų. Ir manau, kad mes artėjame link dvidešimties gerų žaidėjų. Jau yra tokia tikimybė, kad turėsime po 2 gerus žaidėjus į vieną vietą.
Mūsų tikslas yra laimėti čempionatą, liškovoti federacijos taurę ir kuo geriau pasirodyti Europos lygos turnyre.“