Lina Daugėlaitė | 2010 m. balandžio 12 d. 12:55 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
Apie planus pasišnekėti nespėjo...
LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas katastrofoje žuvusį Lenkijos olimpinio komiteto prezidentą Piotrą Nurowskį prisimena kaip gerą sporto vadovą
Lenkiją sukrėtusi tragedija, kai Smolenske sudužo lėktuvas, kuriuo Lenkijos elitas skrido paminėti tragiškų 70 metų senumo įvykių Katynėje, tiesiogiai palietė ir sporto pasaulį - tarp žuvusiųjų - ir Lenkijos olimpinio komiteto prezidentas Piotras Nurowskis.
Lietuvos ir Lenkijos valstybiniai santykiai glaudūs, tamprūs bendradarbiavimo ryšiai užsimezgė ir tarp kaimynių valstybių nacionalinių olimpinių komitetų. LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas prisimena, jog lenkai buvo pirmieji, kurie pripažino tuomet dar nė vienos pasaulio valstybės nepripažintą LTOK: "Tuo metu, kai mes atkūrėme LTOK, Lenkijos olimpinio komiteto prezidentas buvo Aleksandras Kwasniewskis. Oficialus pripažinimo mes dar absoliučiai neturėjome iš jokios šalies ir A.Kwasniewskis buvo pirmasis. Pasikvietęs mane į olimpinį komitetą, po mūsų pokalbių savo spaudos atstovui pasakė: "Parašyk, kad buvo susitikę dviejų šalių olimpiniai prezidentai..." Tas straipsnis Lenkijoje spaudoje pasirodė 1989 m. liepos mėnesį - tuo metu tai buvo akibrokštas daugeliui. A.Kwasniewskis nepabijojo to", - užsimezgusios bičiulystės pradžią tarp kaimynių prisiminė A.Poviliūnas.
Tragiškai žuvęs P.Nurowskis, pasak A.Poviliūno, olimpinėje šeimoje buvo palyginti naujas žmogus - Lenkijos olimpiniam komitetui jis pradėjo vadovauti prieš penkerius metus. "Kaip žmogus, jis už mane buvo vyresnis - šiais metais turėjome pažymėti jo 65 metų sukaktį, bet olimpinėje šeimoje jis buvo naujokas. Tačiau tai buvo labai komunikabilus, paprastas ir šiltas žmogus - jau turbūt po antro susitikimo tapome bičiuliais".
A.Poviliūnas prisimena ambicingus kolegos tikslus - būdamas naujas žmogus olimpinėje šeimoje jis norėjo tapti Europos olimpinių komitetų (EOK) Vykdomojo komiteto nariu. Tai nebuvo paprasta, kadangi EOK vienija 49 Europos valstybes, o Lenkijos olimpinio komiteto prezidentas buvo dar ir nelabai kam žinomas.
"Kadangi esu vienas iš ilgamečių olimpinio komitetų vadovų, jis manęs paprašė pagalbos. Žinoma, kartu su savo kolegomis padėjome - paagitavome, jis buvo išrinktas. P.Nurowskis buvo labai dėkingas, bet apskritai mūsų santykiai buvo draugiški. Lenkai kviesdavo į visus rimtesnius renginius ir kai galėdavome, visada dalyvaudavome".
Kaimynai tiesdavo bendradarbiavimo ranką vieni kitiems įvairiose situacijose. Pvz., į Pekino olimpines žaidynes Lietuvos sportininkų olimpinė delegacija iš Varšuvos skrido su Lenkijos olimpiečiais. "Su lenkais nebuvo oficialumo - paprasčiausias draugiškas skambutis ar raštas, ir visi klausimai išspręsti", - teigia Lietuvos olimpinio judėjimo vadovas.
Paskutinis oficialus renginys, kuriame lankėsi LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas ir generalinis sekretorius Vytautas Zubernis, - Lenkijos olimpinio komiteto 90-mečio minėjimas 2009 m. spalį Varšuvoje. Lenkijos olimpiniame centre, LOK būstinėje, A.Poviliūnas Lenkijos olimpinio komiteto prezidentui P.Nurowskiui įteikė specialų LTOK atminimo prizą. P.Nurovskis LTOK prezidentą apdovanojo Lenkijos olimpinio komiteto devyniasdešimtmečio medaliu... "Paskutinis mūsų susitikimas buvo Vankuverio olimpinėse žaidynėse. Susitikdavome ir slidinėjimo, ir biatlono trasose, nepamiršo P.Nurowskis pasveikinti mūsų ir Vasario 16-osios proga..." - prisiminė LTOK prezidentas.
A.Poviliūnas P.Nurowskį prisimena kaip gerą sporto vadovą: "Žymus sportininkas jis nebuvo, bet Lenkijos sporto pasauly buvo labai žinomas - jis vadovavo ir Lenkijos lengvajai atletikai, ne veltui buvo išrinktas ir olimpinio komiteto prezidentu". Kita vertus, pasakojo A.Poviliūnas, P.Nurowskis didžiąją laiko dalį yra dirbęs diplomatinį darbą - Maskvoje, Maroke, užsienio reikalų ministerijoje buvo Azijos ir Afrikos šalių departamento vadovas.
"Vėliau buvo vienas iš iniciatorių, kuriant privačią televizijos stotį POLSAT, dešimtmetį buvo jos valdybos narys, po to - stebėtojų tarybos narys. EOK jis buvo atsakingas už televiziją, informatiką. Kanalas "Eurosport" transliuodavo Europos jaunimo olimpinius festivalius - tai didžiausias P.Nurowskio nuopelnas. Lenkijos olimpinio komiteto vadovo nuopelnas, kad 2009 m. Europos jaunimo olimpinis žiemos festivalis vyko Lenkijoje, Sliansk-Beskiduose - jis stengėsi, kad Lenkijos vardas skambėtų. Ir per tą neilgą penkerių metų laikotarpį yra tikrai daug nuveikęs. Tai buvo žymi ir pastebima figūra".
Kokie buvo artimiausi kaimyninių valstybių olimpinių komitetų vadovų planai? "Apie juos, tiesą sakant, ir nespėjome pašnekėti - vis galvojome, kad bus laiko susėsti, pakalbėti...", - sakė A.Poviliūnas, šeštadienio vidudienį tragišką naujieną apie kolegos žūtį sužinojęs iš savo bičiulio EOK prezidento Patricko Hikey...