Julius Bliūdžius 2010 m. balandžio 10 d. 10:43 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Būti lietuviu sportininku – unikalu

Lenktynininkas Kazimieras Vasiliauskas prisipažino iš naujo „atradęs“ Lietuvą. Jis tiki, kad dabar savo šaliai atstovaus su dar didesniu užsidegimu.

Kazimieras Vasiliauskas
Asmeninio archyvo nuotr.
Kazimieras Vasiliauskas
   

 

Geriausiu 2009 m. Lietuvos autolenktynininku pripažintas Kazimieras Vasiliauskas praėjusį sezoną „Formulės 2“ varžybose keturiskart lipo ant nugalėtojų pakylos, o Imolos trasoje šventė kol kas vienintelę savo pergalę. Bendroje įskaitoje sportininkas iš Kaišiadorių liko septintas. Šiemet K.Vasiliausko tikslas paprastas – tapti čempionu.

„2009 metų sezonas buvo pats sėkmingiausias. Daug kas nesitikėjo, nes mano patirtis, lyginant su konkurentais, buvo išties maža. Tačiau turėdamas vos pusmetį „Formulės 2“ patirties sugebėjau varžytis su konkurentais, kurių patirtis siekė 5-7 metus. Įrodžiau, kad viskas įmanoma. „Formulės 2“ lenktynės skirtos atskleisti talentams, nes ten lenktynininkams suteikiamos vienodos sąlygos. Varžytis su labiau patyrusiais sportininkais buvo labai naudinga. Jaučiuosi patobulėjęs. Be to, po sezono sulaukiau didelio ekspertų įvertinimo ir tai suteikia motyvacijos žengti toliau.

Manau, viena didžiausių praėjusio sezono klaidų – išsikelti per žemi tikslai. Tai natūralu, aš buvau naujokas, nežinojau, ko tikėtis, tačiau kai užsibrėži žemus tikslus ir greitai juos pasieki – šiek tiek stabteli. Todėl šiemet sau keliu tik pačius aukščiausius tikslus, kad galėčiau kuo sparčiau eiti į priekį. Noriu laimėti „Formulės-2“ čempionatą ir iškovoti pagrindinį prizą – galimybę testuoti „Formulės 1“ bolidą „Williams“ komandoje.
 

Suprantu, kad keldamas tokius didelius tikslus, užsikraunu kur kas didesnę atsakomybės naštą ir rizikuoju sulaukti daugybės kritikos, jei kažkas nepasiseks. Bet geriau sulaukti kritikos ir  tobulėti, nei būti giriamam ir stovėti vietoje“, – sakė Kazimieras Vasiliauskas.

Po praėjusio sezono neslėpei, jog norėtum išbandyti jėgas GP2 lenktynių serijoje. Neapmaudu, kad dėl objektyvių, tai yra, finansinių priežasčių šių planų teko atsisakyti?

Po sezono iškart galvojome apie GP2, nes tai atrodė teisingas žingsnis. „Formulė 2“, deja, dar nėra tas paskutinis žingsnis iki „Formulės 1“. GP2 yra ta kategorija, iš kurios galima žengti tiesiai į „Formulę 1“. Bet mano patirtis kol kas tėra tik pusantrų metų, o man pačiam – tik devyniolika. Dar turiu kelerius metus, ir, manau, geriau mokytis ne paskutiniame žingsnyje iki F1, kai tave stebi tarsi pro padidinimo stiklą, o laipteliu žemiau.  GP2 negali daryti klaidų, o turi rodyti tai, ką sugebi. Vienas šansas, jo neišnaudoji ir lauk iš žaidimo. Be to, GP2 pradėjome domėtis per vėlai. Jau nebuvo vietų gerose komandose, o pasirinkęs prastesnę komandą rizikuotum susigadinti karjerą. Ilgai diskutavome šiuo klausimu, kur eiti – į „Formulę 2“, GP2 ar GP3. Išbandžiau viską, kad žinočiau, kas man geriausia, bet dėl įvairių kriterijų, ne tik dėl objektyvių finansinių priežasčių, pasirinkome „Formulę 2“. 


 

Kokie pagrindiniai techniniai pasikeitimai „Formulėje 2“, lyginant su praėjusiu sezonu? Ar tie pokyčiai tau į naudą?

Šiais metais bolidas viename rate turėtų būti greitesnis net apie 3 sekundes. Taip yra todėl, kad net 20-30 procentų pagerėjo bolido aerodinamika, o variklių galingumas padidintas 25 arklio galiomis – iki 425 AG. Naujasis bolidas taip pat turės platesnes priekines padangas, dėl ko labai džiaugiuosi, nes pernai išties kentėjau dėl priekinių ratų slydimo. Apskritai beveik visi techniniai pakeitimai yra parankūs mano vairavimo stiliui, ir tai dar viena priežastis kelti pačius aukščiausius tikslus.
 

Pernai sezono pradžioje teko daug mokytis, pratintis prie “Formulės 2”, todėl pirmoje sezono dalyje praradai daug taškų. Šiemet, ko gero, nuo pat pirmų lenktynių stengsiesi rinkti maksimalius taškus?

Taip, bet svarbu neperdegti. Jei iškeli tikslą laimėti, o važiuoji penktas – nebūtina rizikuoti lenkti, nes gali iš viso nebaigti lenktynių. Riziką reikia pasverti. Nebūtina visuomet laimėti, juk galiausiai laimi tas, kuris turi daugiausia taškų.
 

Kas bus tavo pagrindiniai konkurentai šį sezoną?

Austras Philipas Engas, italas Nicola De Marco, anglas Deanas Stonemanas ir belgas Benjaminas Bailly. Čempionas Andy Soucekas tapo „Formulės 1“ pilotu bandytoju „Virgin“ ekipoje. Pasikeitė tikrai nemažai lenktynininkų, tačiau pirmenybės nesusilpnėjo.
 

Kurios trasos tau geriausiai žinomos ir kuriuose etapuose galima laukti sėkmingiausio pasirodymo?

Iš devynių trasų žinau septynias, ir dauguma – man tinkamos ir įdomios. Antras etapas vyks Marokešo trasoje Maroke. Tai nauja ir nežinoma trasa. Be to, tai gatvės trasa. Niekada nesu važiavęs gatvės trasoje, todėl sunku prognozuoti. Patirties tokioje trasoje neturiu, bet laukiu šių lenktynių su dideliu malonumu, nes įdomu išbandyti. Ketvirtas etapas Belgijoje, Zolderio trasoje – taip pat nauja trasa. Algarvės trasa Portugalijoje – kol kas mėgstamiausia trasa iš tų, kuriose esu važiavęs per karjerą, todėl labai laukiu šio etapo.Tai išskirtinė ir išties įspūdinga trasa, turinti daugybę įkalnių, nuokalnių, nematomų posūkių. Silverstouno trasa, kur vyks pirmasis etapas – puikiai pažįstama, bet Anglijoje yra neprognozuojamas oras, gali palyti. Manau, kad galiu čia būti greitas. Valensijos trasa – taip pat viena mėgstamiausių, čia vyks paskutinis etapas.
 

Imolos nebus?

Nebus. Lenktynės Italijoje šiemet vyks ne Imolos, o Monzos trasoje. Monzos trasa nėra labai įdomi – labai ilgosios tiesiosios ir keli posūkiai. Tiesiosiose lenktynininkai, naudodamiesi taip vadinamu vakuuminiu maišu, gali atlikti net du ar tris lenkimus, todėl lenktynės čia būna labai sunkios. Monzoje esu keletą kartų važiavęs su „Formule Ranault“.
 

Ko gero norėtųsi lenktyniauti ten, kur esi iškovojęs kol kas vienintelę pergalę „Formulėje 2“, ar ne?

Iš tiesų, egzistuoja toks dalykas kaip lenktynininko ryšys su trasa. Gali važiuoti greitai, bet jei tai tavo mėgstama trasa, atsiranda papildomos 0,1, 0,2 sekundės, kurios yra svarbios. Kaip bėgikui atsiranda antras kvėpavimas, taip lenktynininkui papildomas greitis. Taip man buvo Imoloje. Prieš lenktynes pasakiau sau, kad galiu laimėti, nes jaučiau tą ryšį su trasa.
 

Prasitarei, jog baiminiesi, kad Silverstoune gali palyti. Nemėgsti lenktyniauti šlapiose trasose?

Tai įdomu, bet problema ta, kad aš visiškai neturiu lenktynių pliaupiant lietui praktikos, o mokytis per kvalifikaciją nesinorėtų. Man patinka karštas oras ir didelis sukibimas. Visuomet laukiu tokių sąlygų.
 

Treneris Darius Jonušis sakė, jog pernai užimti prizinę vietą bendroje įskaitoje sutrukdė dažnai prasti pasirodymai kvalifikaciniuose važiavimuose, kur reikia parodyti kuo geresnį vieno rato įveikimo laiką...

Būtent dėl to žiemą dalyvaudamas GP3 testuose ypatingai didelį dėmesį skyriau padangoms. Susitelkiau į pasiruošimą, kuris padėtų kuo greičiau įveikti vieną ratą važiuojant kvalifikacinių lenktynių režimu. Kaip sakė treneris, kvalifikacija yra visų lenktynių raktas. Pasirodai blogai ir prarandi galimybę kovoti dėl podiumo ar pergalės, todėl šioje srityje stengiausi rimtai padirbėti.
 

Praėjusių metų nesėkmės kvalifikaciniuose važiavimuose – daugiau dėl tavo ar inžinierių kaltės?

Pernai man buvo pirmas rimtas sezonas. Neturėjau daug patirties techninėje srityje, todėl normalu, kad įveldavau savo klaidų. Sprendimą, kaip reguliuoti bolidą, priima ne vienas inžinierius. Jis nesako, aš padarysiu taip ir taškas. Tarp inžinieriaus ir sportininko vyksta dialogas. Mes kalbamės. Aš sakau savo problemas, jis siūlo, ką daryti. Pasitariam ir priimam sprendimą. Normalu, kad iš pradžių tas atgalinis ryšys iš mano pusės buvo mažesnis, kad galėjau mažiau duoti to savo jausmo, nes tai buvo pati pradžia.
 

Ar dėl dalyvavimo „Formulės 2“ čempionate nenukenčia studijos Šveicarijoje?

Niekad nekilo problemų derinti mokslą ir lenktyniavimą. Tai nesunku padaryti, kai esi laimingas, kai tavo gyvenimas užpildytas viskuo, ko tu nori. Suskirstai dienotvarkę ir viską spėji, nekyla jokių problemų. Toliau gyvensiu Šveicarijoje. Manau, gyvenime visuomet reikia turėti planą A ir planą B. Gyveni vieną kartą, todėl reikia daryti tai, kam jauti aistrą. Mano aistra yra autosportas, bet niekad nežinau – gal patirsiu traumą ir mano svajonė dings, gal turėsiu pasirinkti kitą kelią. Todėl tiek mokslams, tiek lenktyniavimui atsiduodu visiškai, nors, savaime suprantama, planu A kol kas lieka sportas.
 

„Formulės 2“ lenktynės pirmąkart tiesiogiai bus transliuojamos ir Lietuvoje. Ar žinojimas, jog tave stebės visa Lietuva, nesukels papildomo psichologinio spaudimo?

Pernai vis girdėdavau „tu šaunuolis“, „kaip puikiai važiavai“ ir panašiai. Aišku, aš ne tas žmogus, kuris išgirsta daug pagyrimų ir užmiega ant laurų - einu toliau, bet man žymiai naudingiau girdėti ne pagyrimus, o kritiką. Pavyzdžiui, treneris Jonušis, priešingai nei kiti, pastebi daugybę trūkumų ir nuolat kartoja, ką darau blogai. Dėl to lenktynių savaitgaliai su juo kartais būna išties sunkūs, bet taip ir turi būti. Aš noriu to spaudimo, esu prie jo pripratęs ir tai neveikia manęs trasoje. Aš iš to mokausi. Labai džiaugiuosi, jog „Formulės 2“ lenktynės bus transliuojamos Lietuvoje. Dar prieš metus buvau nuomonės, kad Lietuvoje autosportu niekas nesidomi ir sulaukti finansinės paramos yra labai sudėtinga. Buvau šiek tiek nusivylęs, todėl stengiausi orientuotis į užsienį. Maniau sau, nebūsiu didelis patriotas ir nustumsiu Lietuvą į šoną. Bet šiemet supratau, kad būti lietuviu sportininku yra unikalu. Atsirado tie idealistiniai tikslai – atgaivinti, kelti, padėti. Juk man tai nieko nekainuoja. Džiaugiuosi prisidėdamas prie autosporto populiarinimo Lietuvoje ir matau, kad susidomėjimas kyla. Kone kasdien gaunu po tris keturis laiškus, kuriuose 7-12 metų vaikai klausia patarimų, prašo pasidalyti patirtimi. Labai malonu, kad tave žino ir tavimi tiki. Dabar norisi ir Lietuvoje daugiau laiko praleisti. Planuojame, jog po kiekvieno etapo grįšime į Lietuvą pasidalyti mintimis apie tai, kaip sekėsi. 
 

Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas