LFF informacija 2011 m. spalio 6 d. 14:17 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Futbolininke gali tapti net "fyfa"

Trenerė ir teisėja Ingrida Siliūnienė: „Futbolas leidžia merginoms patirti tikras emocijas ir suvienija“

I. Siliūnienė - trenerė, teisėja, mokytoja.
V.Knyzelio/LFF.lt nuotr.
I. Siliūnienė - trenerė, teisėja, mokytoja.
   

Lietuvos moterų futbolo čempionate praėjusį mėnesį užfiksuota sensacija -  penkerius metus pralaimėjimo čempionate nepatyrusią Šiaulių "Gintra-Universitetas" komandą nugalėjo “Kauno” ekipa.
 

Viena iš kauniečių pergalės kalvių – ekipos trenerė Ingrida Siliūnienė.  Jau daugiau kaip aštuonerius metus kaunietė yra pašventusi futbolui – dirba Kauno futbolo mokyklos trenere, futbolo teisėja,  taip pat ir kūno kultūros mokytoja.
 

Paklausta, kas jai yra futbolas, I.Siliūnienė nedvejodama atsako: “Futbolas man - mano gyvenimo būdas, hobis, sportas, laisvalaikis ir kasdienybė. Futbolui kiekvieną dieną skiriu apie 4-5 valandas - užsiemimai mokykloje, treniruotės, rungtynės, teisėjavimas... Kartais tenka net ir šeimai pasakyti ne.“
 

Futbolu užsidegusi moteris svetainei LFF.lt papasakojo kodėl nelengva treniruoti merginas, atskleidė, kodėl  joms taip patinka futbolas, ir pasidalino mintimis apie teisėjavimą vyrų futbole.
 

Kuo neįprasta merginų futbolo trenerės profesija?
Kiekvieno trenerio darbas – nesvarbu futbolo ar krepšinio - reikalauja daug pastangų, pasiaukojimo. Treneris turi būti atsidavęs šiai sporto šakai ir ja nuolatos gyventi. Būti merginų trenere – tai būti ir mama ir psichologe kartu. Tenka naudoti visai kitokią darbo specifiką nei treniruojant vaikinų komandą. Su vaikinais dirbti būtų paprasčiau ir lengviau.
 

Tačiau pasirinkote treniruoti merginų futbolo komandą. Kodėl?
Kauno futbolo mokykloje gavau trenerės darbą ir man pasiūlė pabandyti treniruoti merginų grupę. Iš pat pradžių dvejojau, reikėjo laiko apsispręsti. Bet futbolo teisėjo Vijūno Vasiliausko ir legendinio trenerio Antano Komskio įkalbinėjama visgi ryžausi šiam iššūkiui. Taip ir prasidėjo mano aštuonerių metų futbolo trenerės karjera. Jos metu aplankydavo įvairiausių minčių.
 

Ką pasakytumėte tokiam žmogui, kuris mano, jog futbolas neskirtas moterims?
Tikrai ilgai ginčyčiausi su tokiu žmogumi. Daug kas mėgsta teigti, jog žaidžiant futbolą kojos tampa kreivos. Tikrai pilnai galiu pasakyti, jog žaidžiančių futbolą merginų kojos netampa kreivos, tiesiog žmonės susidaro klaidingus stereotipus. Nesutikčiau ir kad futbolas šiurkštus sportas. Krepšinyje ar rankinyje yra galbūt netgi daugiau fizinio kontakto, ten leidžiama daugiau nei futbole.

Tai kodėl merginoms ir moterims taip patinka futbolas?
Manau, jog dėl futbolo suteikiamų emocijų, kurios yra nesuvaidintos ir tokios tikros. Taip pat dėl to, kad futbolas yra komandinis žaidimas, suvienijantis tave ir dar dešimt tavo kolegių, priverčiantis kovoti išvien dėl bendro tikslo. Merginos ateina treniruotis, nes nori būti sportiškos, greitos, gražios.
 

Ar merginų tevėliai neprieštarauja tokiam jų pasirinkimui?
Tėveliai į tai reaguoja labai įvairiai. Mamos savo mažytėms dukrytėms nelabai leidžia užsiimti futbolu dėl tos pačios „kreivų kojų problemos“. Dažnai atėjusioms mamytėms tenka įrodinėti, kad taip nėra. Pavykus pakeisti neteisingai susidarytą nuomonę, mamos vėliau pačios dažnai užsuka į treniruotes pasižiūrėti, kaip sportuoja jų mergaitės.
 

Ar merginos lankančios futbolo treniruotes skiriasi nuo savo bendraamžių?
Jei kalbėtume apie mano treniruojamą „Kauno“ komandą, joje žaidžiančios merginos tikrai išsiskiria iš savo bendraamžių. Jos yra labiau bendraujančios, drąsesnės, nebijančios paklausti, tvirtesnio charakterio ir, be abejo, fiziškai stipresnės nei kitos merginos. 
 

 

Ar puošeivos (žargonu vadinamosios  „fyfos“) ir futbolas suderinama?
Visko pasitaiko. Galiu papasakoti vieną tokią istoriją. Kartą pas mane atėjo sportuoti keturios vadinamos „fyfos“.  Sau galvojau, jog šitos panelės ištemps ilgiausiai kokią savaitę. Ir ką gi manote? Viena iš jų futbolą lankė apie šešerius ar septynerius metus. Labiausiai priklauso nuo to, ko merginos ateina - ar paieškoti vaikinų, ar pasimaivyti prieš juos. Tokios panelės baigia treniruotes po savaitės. Jeigu ateina rimtai sportuoti , ir ta vadinamoji „fyfa“ gali tapti gera futbolininke.
 

Ar moterų futbolą galima vadinti akiai patraukliu sportu?
Manau, jog kalbant apie žaidimo grožį, mes dar gerokai atsiliekame nuo tokio lygio, kokį demonstruoja tarkim vokietės ar Skandinavijos šalys. Todėl normalu, jog pasižiūrėti moterų futbolo rungtynes renkasi žymiai mažiau žmonių, nei  minėtose šalyse. Visgi tie, kas ateina pasižiūrėti moterų A lygos rungtynių, dažniausiai nelieka nusivylę, nes gauna progą pamatyti futbolo aikštėje kovojančias gražias merginas. Norint moterų futbolą padaryti dar patrauklesniu, siūlyčiau šiek tiek pakoreguoti futbolininkių aprangą. Gal tai padėtų padidinti susidomėjimą šiuo sportu.
 

Kaip manote, ar pastaruoju metu moterų futbolas populiarėja?
Be abejo. Mano mokykloje į futbolo treniruotes jau prašosi ketvirtokės, penktokės ir kitos merginos – klausia, ar galima lankyti treniruotes. Susidomėjimas futbolu smarkiai išaugo po šią vasarą vykusio pasaulio moterų futbolo čempionato Vokietijoje, taip pat judėjimo „Moterys už futbolą“ turnyrų merginoms. Nemažai prisideda Lietuvos futbolo federacijos programos „Sugrąžinkime vaikus į stadionus“ projektai – mokyklų žaidynės „Ežiogolas“, darželių „Futboliukas“ ir kita. Galiu drąsiai teigti, jog šiemet pas mane treniruotes lanko beveik dvigubai daugiau merginų nei pernai ar užpernai.
 

Tad galima tikėtis, kad ateityje futbolą žaidžiančių merginų skaičius tik augs?
Žinoma. Manau, kad bendras susidomėjimas futbolu tikrai auga, atsiranda vis daugiau aikščių ir aikštelių. Viskas juda teisinga linkme. Gal šiek tiek trūksta reklamos apie moterų futbolą, taip pat būtų galima intensyviau dirbti su mokyklomis ir darželiais, juose skatinti vaikus žaisti futbolą, rengti jiems įvairius turnyrus ir varžybas.
 

Jūsų treniruojamai moterų A lygos ekipai „Kaunas“ neseniai pavyko parklupdyti ilgametę čempionę „Gintros-Universitetas“ komandą. Ar tikėjotės tokios sekmės?
Įveikti tikrai nesitikėjome. Paslapčia svajojome sužaisti su šiaulietėmis lygiosiomis.  Kita vertus, planavome mesti iššūkį „Gintra-Universitetas“ komandai ateinančiais metais. Merginos su daugkartinėmis čempionėmis visuomet žaidžia su dviguba jėga ir užsispyrimu. Kai eini į aikštę su mintimi, jog pergalę pasiekti yra beveik neįmanoma, dažnai tai nuima papildomą įtampą, tiesiog žaidi labiau atsipalaidavęs. Manau, jog šis psichologinis faktorius ir leido mums įveikti Šiaulių ekipą. Tiesa reikia pripažinti, jog ir sekmė buvo mūsų pusėje.
 

Ar ši pergalė gali padidinti konkurenciją moterų A lygoje?
Manau, kad tikrai gali. Kur benuvažiuojame, visos komandos - ne tik A lygos - mūsų klausia, kaip jums pavyko nugalėti šiaulietes, kur ta sėkmės paslaptis. Futbolininkės net ir dabar, praėjus jau mėnesiui po šių rungtynių, nelabai suvokia ką padarė. Pergalė prieš šiaulietes mus pakylėjo emociškai ir suteikė dar didesnio pasitikėjimo savo jėgomis.
 

O kaip merginos pergyvena pralaimėjimus ar traumas?
Labai sunkiai. Nuteikti jas psichologiškai - itin nelengvas darbas. Per rungtynes su šiaulietėmis viena futbolininkė gavo traumą, tačiau vis vien norėjo eiti į aikštę padėti savo draugėms. Buvo sunku žiūrėti, kaip jai rieda ašaros... Merginų psichologija apskritai yra labai sunki. Jei mergina per rungtynes susinervuoja - jau viskas. Gali kartais net palikti aikštelę, nors priežastis gali būti visai nerimta. Su jomis nuolat reikia dirbti, jas psichologiškai nuteikinėti. Tai trunka ne vienerius metus.
 

Nemažai Jūsų laiko atima ir teisėjavimas. Papasakokite, kaip tapote futbolo teisėja?
Futbolo teisėja kaip ir moterų futbolo trenere galima sakyti, tapau ekspromtu. Norėjosi pabandyti šią profesiją. Juk nepabandęs - nesužinosi. Bet sužinoti, ar tau patinka ir ar tinki teisėjauti neužtenka vienerių rungtynių ar kelių mėnesių. Reikia kelerių metų. Kaip žinote, teisėjauju ir dabar. Manau, jog tai daryti, o ypač per vyrų rungtynes, yra dar sunkiau nei treniruoti merginas.
 

Nebuvo minčių baigti teisėjos karjerą?
Dažnai... Net ir dabar kartais kyla tokių minčių. Būną tokių rungtynių, kad kartais sau pagalvoji – kaip mesiu aš tą vėliavėlę... Pirmieji du teisėjavimo metai buvo ypač sunkūs, nes reikėjo mokytis teisėjavimo amato. Kaip išmoksi nedarydamas klaidų? Todėl pasitaikydavo, kad susilaukdavau piktų žodžių iš trenerių ar žaidėjų. Nors juk specialiai nesistengdavai suklysti. Būdavo visko, ir verkdavau. Tačiau laikui bėgant prie viso šito pripratau. Su laiku ateina ir patirtis, ir pagarba iš dalyvių.
 

Turbūt dažniau tenka teisėjauti su arbitrais vyrais. Ar sunku su jais sutarti, ar jie paslaugūs moterims?
Su moterimis tenka teisėjauti tarptautinėms rungtynėms užsienyje, o čia, Lietuvoje, dažniausiai tenka dirbti su vyrais. Dažnai susilaukiu palaikymo, padrąsinimo, įvairių patarimų. Iš teisėjų vyrų niekada neteko pajausti kažkokio priešiškumo, ar „kreivų“ žvilgsnių.
 

Ar teisėjaujant dažnai tenka išgirsti necenzūrinių išsireiškimų Jūsų atžvilgiu?
Jau mažiau, o pradžioje buvo visko. Aišku, pastaraisiais metais pasikeitė ir komandų požiūris į keiksmažodžius. Jų tikrai ženkliai sumažėjo.  Dabar vyrai, kuomet teisėjauja moterys, stengiasi keiktis kuo mažiau. Jei ir nusikeikia – tai atsiprašo.
 

Gal kartais sulaukiate ir komplimentų ar gerų žodžių iš futbolininkų, trenerių, žiūrovų?
Tikrai būna. Kartais žiūrovai bando atkreipti dėmesį įvairiais šūksniais, netgi prašo telefono numerio ar siūlo nueiti į pasimatymą, bet stengies į visa tai nekreipti dėmesio. Žaidėjai dažniausiai išlieka taktiški ir profesionalūs, padėkoja už gerai suteisėjautas rungtynes ir palinki sekmės.


 



Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas