Marytė Marcinkevičiūtė 2011 m. rugpjučio 10 d. 08:53 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Daugiau pergalių nei pralaimėjimų

Rugpjūčio 10 dieną 60-metį švenčia Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentas Artūras Poviliūnas.

Alfredo Pliadžio nuotr.
   
Kuo vaikystėje svajojote tapti? – paklausiau LTOK vadovo. 
Turėjau daug įvairiausių svajonių. Tėvai norėjo, kad užaugęs būčiau inžinierius, baigčiau Politechnikos institutą. Tais laikais, ypač Kaune, tai buvo labai populiaru. Būdamas moksleivis, iš pradžių savo gyvenimą norėjau sieti su architekto darbu. Po to užsidegiau būti sportininku ir treneriu. 
 
Ši mano svajonė beveik išsipildė. Tėvai niekada nemąstė apie Kūno kultūros institutą (KKI), nes mokiausi labai gerai, tik su dviem ketvertais baigiau vidurinę mokyklą. Mama buvo mokyklos direktorė, ji jautėsi nejaukiai prieš savo kolektyvą, kad sūnus pasirinko tokį kelią.
 
Tačiau aktyviai sportavau, buvau Kauno įvairių amžiaus grupių krepšinio rinktinių žaidėjas, atstovavau Lietuvos moksleivių rinktinei. Įstojau į Kūno kultūros institutą tik tam, kad galėčiau sportuoti, žaidžiau Kauno „Žalgirio“ dublerių komandoje.
 
Kodėl nutrūko jūsų sportinė karjera?
Taip susiklostė gyvenimas, kad sutikau tuos žmones, kuriuos labai vertinu ir gerbiu. Vienas tokių buvo šviesaus atminimo Kauno „Žalgirio“ komandos treneris Vytautas Bimba. Jis man pasakė skausmingą tiesą, kad esu neblogas žaidėjas, bet nepateksiu į „Žalgirio“ komandą, kurioje labai norėjau žaisti. 
 
Buvo labai apmaudu. Tačiau aiškus, tiesus V. Bimbos pasakymas privertė mane apsispręsti, kad savo gyvenimą turiu pakreipti kita linkme. Jau nuo antro kurso pradėjau dirbti krepšinio treneriu Kauno švietimo skyriaus Vaikų sporto mokykloje. Mokiausiu ir dirbau visus studijų metus, žaidžiau „Atleto“ komandoje. 
 
Trenerio darbas man labai patiko, vaikus labai mylėjau, dirbdamas jaučiau didelį malonumą. Visur užsidirbdavau nemažų pinigėlių. Gavau kone docento atlyginimą, nes dar buvau ir Lenino stipendininkas. Baigęs KKI, tarnavau kariuomenėje, o grįžęs iš jos toliau dirbau.
 
Kokie pirmieji įrašai jūsų darbo knygutėje?
Kai studijavau, jau minėjau, dirbau Vaikų sporto mokykloje. Po tarnybos kariuomenėje – Kūno kultūros instituto Žaidimų katedroje dirbau dėstytoju. Teko dirbti su krepšinio grandais – katedros vedėju Stanislovu Stonkumi, Stepu Butautu, Kaziu Petkevičiumi, Antanu Čižausku, iš kurių mokiausi. 
 
Mane paskyrė vadovauti „Atleto“ komandai, gerai pasirodydavome įvairiose varžybose. Vėliau kartu su Algimantu Rakausku buvo suteikta galimybė treniruoti „Žalgirio“ dublerius. Į mano vadovaujamas pratybas KKI sporto salę ateidavo papildomai pasitreniruoti netgi Arvydas Sabonis, Rimas Kurtinaitis, Valdemaras Chomičius. 
 
Kartu su šviesaus atminimo Antanu Paulausku dar buvau Lietuvos jaunimo ir studentų rinktinės treneris, su juo gražiai bendravome. Kai išvažiavau mokytis į aspirantūrą Maskvoje, o tais laikais ten buvo labai sudėtinga įstoti, buvo didžiulis konkursas, man buvo suteikta galimybė rinkti mokslinę medžiagą Lietuvoje.
 
Dirbau pedagoginį darbą ir rinkau medžiagą disertacijai. Kartu su S. Butautu kaip mokslinės brigados narys dirbau „Žalgiryje“, taip pat rengiau studentų rinktinę universiadai. Baigdamas aspirantūrą, parašiau mokslinį darbą ir jį deponavau, nes buvo nežmoniškos eilės gintis disertaciją. 
 
Kai baigiau aspirantūrą ir vėl pradėjau dirbti Kūno kultūros institute jau kaip vyriausiasis dėstytojas, turėjau kitų planų. Iš instituto pakvietė dirbti partinį darbą Vilniuje, buvau atsakingas už sportą. Į Vilnių važiavau vien dėl to, kad buvo pasiūlytas butas, nors dvejus metus dar gyvenau bendrabutyje ir važinėjau traukiniu iš Kauno į Vilnių. 

Kardinaliai pasikeitė gyvenimas. Buvau perkeltas dirbti į Kūno kultūros ir sporto komitetą pirmininko pavaduotoju, po to tapau pirmuoju pavaduotoju. Kuravau žiemos sportą ir visus žaidimus. 
Daugiau pergalių nei pralaimėjimų
 
Ar nemanote, kad Lietuva prarado talentingą krepšinio trenerį?
Tikrai nežinau. Dabar yra puikių krepšinio trenerių, aš tuo ypač džiaugiuosi. Krepšinis – konkurencingą visoje Europoje vertinamą trenerių kolektyvą turinti sporto šaka. Aš taip pat norėjau tapti geru treneriu, sovietmečiu netgi pildžiau anketą vykti į vieną iš Kalifornijos universitetų tobulintis, bet taip ir neišvykau. 
 
Gyvenime pasiekėte beveik viską, apie ką dar svajojote?
Negaliu sakyti, kad viską pasiekiau, ko norėjau. Didelių svajonių dabar neturiu, nes man – jau šešiasdešimt. Apie ką čia dar gali svajoti. 
 
Prezidentas Valdas Adamkus – tai asmenybė, į kurią reikia lygiuotis. Visą gyvenimą praleidau sporto srity, žinau, kad netiesiogiai su mano vardu, bet su mano vadovaujama organizacija susijusios ir pergalės, ir pralaimėjimai. 
 
Malonu, kad daugiau pergalių nei pralaimėjimų. Beveik nėra ko siekti mano srityje. Viena, ką žinau, tai netapau Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) nariu, tai pats aukščiausias olimpinio judėjimo laiptelis. Narių pagal olimpinę chartiją neturi būti daugiau nei 115. Tai vienintelis mano dar nepasiektas postas. Iki jo trūko vos mėnesio. 
 
Kai buvo gyvas Juanas Antonio Samaranchas, vieną koją jau buvau įkėlęs į IOC narius. Tačiau IOC kilo korupcijos skandalas ir tais metais buvo sustabdyti visi priėmimai, keitėsi kai kurios olimpinės chartijos nuostatos. Dabar tarp IOC narių – daugiausia Europos olimpinio judėjimo puoselėtojų, o Jacques’as Rogge’as žiūri, kad daugiau narių būtų iš Afrikos, Azijos. 
 
Kandidatu išlikau iki šios dienos. Dabar realiai vertinu tą situaciją, norinčių labai daug, o vietų mažai.
 
Rugpjūčio 3 d. bus devyneri metai, kai mirė jūsų žmona Laima. Ar neatsibodo viengungiškas gyvenimas?
Nuoširdžiai sakau: jeigu turėčiau šeimą, nepadaryčiau daug dalykų. Vien mano monografija „Olimpinė Lietuva 1918–2008: lūžiai, etapai, pasauliniai kontekstai“ – ne vienų, o šešerių metų darbas. Dar vieni metai prabėgo, rengiantis disertacijai ir ją ginantis, reikėjo mokytis, laikyti egzaminams. Jeigu būtų šeima, nežinau, kaip viskas būtų buvę. 
 
Turiu 32 metų sūnų Audrių, kuris dirba Europos Komisijoje Briuselyje. Įveikė didžiulius konkursus, gerai įsitvirtino, ten gali dirbti iki pensijos. Labai džiaugiuosi, kad jis Briuselyje gerai pritapo, bet neužmiršta ir Lietuvos, dalyvauja visuose lietuviškuose sambūriuose. Dalyvauja raštingiausio Belgijos lietuvio konkursuose ir visą laiką juos laimi. Moka bent šešias kalbas ir ne tik kalba, bet ir skaito, rašo be klaidų. Briuselyje Audrius daugiausia bendrauju prancūzų ir anglų kalbomis. Kai jis atvažiuoja į Lietuvą, man būna didžiausias malonumas, praskaidrina viengungišką mano gyvenimą, visur mane ištempia. 
 
O draugę ar turite?
Mano draugės – visos olimpietės, visa olimpinė šeima.
 
Koks jūsų firminis patiekalas, kurį mokate pats pasigaminti?
Šiandieną, kai toks platus kulinarinių pusfabrikačių pasirinkimas parduotuvėse, galima daug ką pačiam pasigaminti. Bet vis laiko trūksta. Per televiziją dabar rodoma nemažai laidų apie maisto gaminimą, jas kartas nuo karto pasižiūriu. Tos laidos man patinka. 
 
Sakau, kad viską valgau, bet ne viskas man patinka. Išskirtinai firminio patiekalo neturiu. Namuose linkęs gamintis mėsiškus patiekalus, o užsienyje pirmenybę teikiu žuvims, nes pas mus jų labai mažai yra, be to, ir tos šaldytos. 
 
Anksčiau, kai turėjau daugiau laisvo laiko, norėdamas pasirodyti prieš svečius, gamindavau ką nors įdomesnio – neblogai pavyksta kepsniai, Vytauto Zubernio žmona davė puikų receptą patiekalui iš pangasijų pasigaminti. Šiaip, mano mityba labai prasta – iš ryto geriu tik porą puodelių stiprios kavos ir daugiau nieko.
 
Per pietus, jei yra svečių, šio to suvalgau vietoje, paprastai žuvų. O kai grįžtu namo, ką turiu, tuo ir pasistiprinu.
 
Artūras Poviliūnas
Gimė 1951 m. rugpjūčio 10 d. Kaune. Mokėsi S. Nėries ir 21-oje vidurinėse mokyklose. 1973 m. su pagyrimu baigė tuometį Kūno kultūros institutą. 1976–1979 m. mokėsi SSRS mokslinių tyrimų kūno kultūros instituto aspirantūroje Maskvoje. Dirbo treneriu, dėstytoju, sporto organizatoriumi. 
 
Nuo 1988 m. – Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentas. 1991–2001 m. – Europos olimpinių komitetų (EOC) Vykdomojo komiteto narys, nuo 2002 m. – Pasaulio nacionalinių olimpinių komitetų asociacijos (ANOC) Vykdomosios tarybos narys, nuo 1992 m. – ANOC sporto įrenginių komisijos narys. 
 
Lietuvos kūno kultūros akademijos garbės daktaras (2007), Lietuvos olimpinės akademijos akademikas (2007). Parašė knygas „Olimpinė ugnis negęsta“ (1995), „Olimpinė Lietuva 1918–2008: lūžiai, etapai, pasauliniai kontekstai“ (2011). Pastarosios pagrindu apgynė socialinių mokslų edukologijos daktaro disertaciją. 
 
Parašė daugiau kaip 50 mokslinių metodinių straipsnių olimpinio sporto ir olimpinio sąjūdžio klausimais, yra vienas iš vadovėlio „Fizinis auklėjimas IX–XII klasėms“ (1988) bendraautorių.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas