Marytė Marcinkevičiūtė 2010 m. balandžio 3 d. 13:07 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Robertas Žulpa vėl plaukia!

Olimpinis, triskart Europos čempionas, tituluočiausias Lietuvos plaukikas Robertas Žulpa, perkopęs 50 metų slenkstį, vėl dalyvauja varžybose

Robertas Žulpa sportininko karjerą baigė būdamas 25-erių
Alfredo Pliadžio nuotr.
Robertas Žulpa sportininko karjerą baigė būdamas 25-erių
   

Maskvos olimpinis plaukimo 200 m krūtine čempionas, pasaulio vicečempionas ir triskart Europos čempionas, penkis kartus Europos taurės laimėtojas, 12 kartų SSRS čempionas, pasaulio eksrekordininkas, SSRS nusipelnęs sporto meistras, 1981 m. populiariausias Lietuvos sportininkas vilnietis Robertas Žulpa vėl plaukia! Jis dalyvauja senjorų varžybose.

 

Tačiau R. Žulpai iki šiol veteranų varžybose nugalėti buvo gerokai sunkiau, nes tekdavo dalyvauti su gerokai už save jaunesniais varžovais. Nuo š. m. kovo 20 d. viskas jau kitaip. Legendiniam mūsų plaukikui sukako 50 metų ir jis dabar savo grupėje (50-55 m.) tikrai taps lyderiu.
 

„Mane anksčiau visi vadino tinginiu. Gal toks ir buvau, negaliu sakyti nei taip, nei ne. Didžiajame sporte ilgokai išsilaikiau, o kiti neištverdavo. Daug talentingų plaukikų, kurie daug dirbo, rusai „nuvarė“. Jie tapo nereikalingi. O aš išsilaikiau. Žinoma, galėjau pasiekti dar geresnių rezultatų. Bet kas buvo, tas. Dabar tikrai nesu tinginys - du tris kartus per savaitę su draugais plaukioti važinėju į Elektrėnus, palaikau fizinę formą. Priklausau „Poseidono“ klubui, jame – apie 20 buvusių plaukikų. Treniruojamės, rungtyniaujame, neseniai patikrinome savo jėgas su Kaliningrado plaukikais. Gaila, kad savo buvusios treniruočių draugė Linos Kačiušytės negaliu prikalbinti. Mūsų klubą kažkiek  remia miesto savivaldybė, pagyvenusių žmonių asociacija. Kaip ir jaunystėje, treniruojuosi su dideliu malonumu“, - sako Robertas.
 
50 metų jubiliejaus proga R. Žulpa buvo gražiai pasveikintas Kūno kultūros ir sporto departamente, Vilniaus olimpiečių klube, draugų būryje. Savo mokinio neužmiršo ir treneris Algis Štaras, dabar gyvenantis Zarasuose. Ir jis atvažiavo jo pasveikinti. Įžymusis plaukikas nuo 1988 m. gyvena dvejose šalyse – Italijoje ir Lietuvoje ir, kaip pats sako, jo pagrindinis maršrutas vienas: Italija – Lietuva, Lietuva – Italija. Tačiau šiuo metu jubiliatas daugiau laiko praleidžia gimtinėje.
 

 

Italijoje, Milano mieste, gyvena Roberto žmona Aristėja ir abi dukros. Vyresniajai Brigitai netrukus sukaks 20 metų, o jaunesniajai Andrei – 18-a. „Kaip laikas bėga, kaip jos išaugo. Andrė dar mokosi koledže, o Brigita Milano universitete studijuoja radioelektroniką, jos dar nestovi tvirtai ant kojų!“, - sako Robertas. Prieš jubiliejų Robertas buvo nuvažiavęs į Milaną, pabuvojo šeimoje, aplankė uošvius, su kuriais gerai sugyvena.
 

„Uošviui – jau 80 metų, su juo pasėdėjome, pabendravome ir išsiskirstėme. Jis vis rengiasi atvažiuoti į Lietuvą. Gal kada ir atvažiuos, bet aš tuo mažai tikiu. Jei važiuos, tai kur nors į šiltus kraštus“, - sako olimpinis čempionas. O jo žmona Aristėja jau yra pripratusi prie lietuviško gyvenimo ir tradicijų - kada 1987 m. ji sukūrė šeimą su Robertu, porą metų gyveno Vilniuje, Šeškinėje. Dar po metų šeima persikėlė gyventi į Milaną. 
 

Pirmaisiais gyvenimo metais Italijoje įžymus Lietuvos plaukikas treniravo plaukikus. Iš pradžių viename klube, po to – kitame. „Tačiau trenerio darbas man nepatiko, nors ir dirbau dvejus metus – neturėjau net trenerio diplomo, italams pakako mano olimpinio medalio. Treneriu negalėčiau daugiau dirbti, visiškai neturiu pašaukimo. Nemoku vaikų mokyti plaukti. Man geriau verslas, vertėjavimas. O plaukimas man ir dabar patinka, seku visas varžybas, labai „sergu“ už Giedrių Titenį, kuris gerai plaukia. Na, ir pats sportuoju“, - sako jubiliatas. 
 

Dabar Vilniuje Robertas beveik nedirba. „Ką Lietuvoje galiu dirbti? Truputį pavertėjauju, atstovauju keletui italų prekybos firmų“, - sako jis. Palyginti su ankstesniais metais R. Žulpa nedaug pasikeitęs. Toks pat – lėtas, nei priaugo, nei numetė svorio – kaip ir jaunystėje sveria 90-92 kg. Ir dabar nemėgsta kalbėti prieš auditoriją, nepasižymi iškalba.

Daug kas kalbėjo, kad tarp Roberto ir treniruočių draugės Linos Kačiušytės anksčiau liepsnojo didelė meilė. „Ne, to nebuvo. Lina, paliudyk, ar buvo tarp mūsų meilė?- klausia Robertas L. Kačiutytės, atėjusios jį pasveikinti jubiliejaus proga. „Buvo, o ką, tu pasakei, kad ne? Ot, koks parazitas“, - šypsosi Lina. „Neatsimenu, Liną kibindavo kiti, į mane jinai nežiūrėjo“, - visai rimtai sako Robertas.
 

R. Žulpa plaukimui atidavė 16 metų, plaukioti pradėjo nuo devynerių. Pirmasis jo treneris – vilnietis Grigorijus Mirvis, kuris atrado būsimąjį olimpinį čempioną, o toliau meistriškumo laipteliais vedė A, Štaras. Kai Robertas pateko į SSRS rinktinę, su geriausiais plaukikais treniravosi Maskvoje, kur rengdavosi pagrindiniams metų startams. SSRS sostinėje  praleido kone septynerius metus, į namus sugrįždavo tiktai trumpam vasaros pabaigoje.
 

„Gyvenimas Maskvoje buvo įdomus, daug kelionių, varžybų. Maskvoje susipažinau ir su savo žmona, taip pat plaukike. Tada ji A. Puškino universitete mokėsi rusų kalbos. Kai SSRS rinktinės plaukikai važinėdavo į Italiją, ji vykdavo kartu su mumis ir vertėjaudavo. Draugavome gal penkerius metus. Labai mėgau keliauti, turėjau daug draugų, kurie dabar išsibarstę po visą pasaulį. Mano jubiliejaus dieną sulaukiau daug skambučių ir iš Amerikos, Australijos, Europos. Buvę treniruočių draugai kviečia apsilankyti pas juos“, - sako Robertas. 
 

Olimpinis čempionas šypsosi ir sako, kad dabar jo visi apdovanojimai sudėti į maišiuką ir guli namuose. Dalį savo medalių jis atidavė Kauno muziejui. Robertas pripažįsta, kad pats svariausias jo apdovanojimas per visą sportinę karjerą - Maskvos olimpinių žaidynių aukso medalis.
 

Už šią pergalę jis gavo piniginę premiją, paskyrą „Volgai“ ir vieno kambario butą Šeškinėje. Robertas mašiną vairavo kelerius metelius, o vėliau ją atidavė tėveliams. O butą sportininkas ... prarado tais pačiais  1988 metais, kai išvažiavo gyventi į Italiją. Olimpinis čempionas neseniai bandė tą butelį atgauti, turėjo mūsų sporto institucijų palaiminimą, tačiau miesto savivaldybės juristai, pasirausę po archyvus, paaiškino, kad toks buvo tarybinių laikų įstatymas – Robertas bute negyveno trijų mėnesių, ir todėl jį atėmė ... 
 

„Nusiminiau, bet ką daryti? Atėmė ir perdavė kažkam kitam. Toks buvo tų laikų įstatymas, gyvenome tokioje šalyje. Kai dabar sugrįžtu į Vilnių, glaudžiuosi tėvų bute Lazdynuose“, - sako Robertas.  
 

R. Žulpa gerai plaukė 100 m ir 200 m krūtine, tačiau jam labiau prie širdies buvo 200 m distancija, kurioje Robertas pasiekė pasaulio ir SSRS rekordus (2:15,85). „Už planetos rekordus dabar gerai moka, o aš tada gavau gal 200 rublių. Man rekordas buvo didelis moralinis pasitenkinimas, nes 200 m distancijoje krūtine kurį laiką buvau greičiausias pasaulyje“, - sako olimpinis čempionas. 
 

Sportininkas dabar pagalvoja, kad jo gausioje medalių kolekcijoje galėjo būti dar vienas olimpinis medalis. Mūsų plaukikui aukso ar sidabro būtų garantavęs rezultatas, pasiektas tuo pat metu vykusiose Los Andželo olimpines žaidynes boikotavusių socialistinių šalių „Draugystės“ žaidynėse.
 

„Na, nebuvo mano antrųjų olimpinių žaidynių, ką aš galėjau padaryti. Buvau labai nuliūdęs ir tiek, buvo apmaudu atsisveikinti su viltimi pasipuošti dar vienu olimpiniu medaliu. Buvo tokia politika, Kremliaus valdininkai mus mėgino įtikinti, kad socialistinių šalių „Draugystės“ žaidynės bus kone tokio pačio lygio kaip olimpinės žaidynės. Mums buvo pažadėtos geros premijos, prilygstančios olimpinių medalių vertei. Turėjome jose dalyvauti, kone prievarta paklusti, kito kelio nebuvo. Daug atletų į olimpines žaidynes būtų vykę ne su sovietų, bet balta olimpine vėliava. Taip darė nemažai Maskvos olimpines žaidynes boikotavusių šalių sportininkai“, - teigia Robertas, kuris pabrėžia, kad ir Los Andžele, ir Maskvoje plaukimo varžybos buvo surengtos netgi tą pačią dieną ir buvo galima palyginti rezultatus.
 

Tačiau dar po metų, 1985-aisiais, R. Žulpa atsisveikino su didžiuoju sportu. Jam tada buvo 25-eri.  „Reikėjo užleisti vietą jaunimui. Tada 25-erių metų sportininkai jau buvai laikomas seniais. Maskvoje dar pagyvenau porą metų, nes studijavau, o aukštojo mokslo diplomą gavau jau Vilniuje, Pedagoginiame institute“, - sako Robertas.
 

Robertas klausia savęs, ką darytų, jei grįžtų seni laikai? "Net ir nežinau ką. Gal eičiau į krepšinį, kur galima tapti turtingu. Tačiau vėl bėda: nesu aukštas (1.93). Plaukimas – tai vargšų sportas, nors ir labai gražus. Džiaugiuosi, kad plaukimą pamilo ir abi mano dukros, kurios ir varžybose dalyvauja“, - sako Maskvos olimpinis čempionas.   

 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas