sportas.info | 2011 m. liepos 9 d. 18:00 |
![]() ![]() |
Krepšininką sudomino sporto inžinerija
Kauno technologijos universiteto Inžinerinės mechanikos katedroje svečiavosi perspektyvus krepšininkas Edgaras Stanionis.
![]() |
Edgaras Stanionis - vienas rezultatyviausių 2010 m. Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) žaidėjų ("Erelita-KTU"), naudingiausias 2011 m. Lietuvos studentų krepšinio lygos(LSKL) finalo žaidėjas (KTU), nuo 2010 m. atstovaujantis Lietuvos krepšinio lygos (LKL) ekipai ”Šiauliai".
Krepšininkas 2011 m. baigė Vadybos programos bakalauro studijas KTU Ekonomikos ir vadybos fakultete.
Lankydamasis Inžinerinės mechanikos katedroje Edgaras domėjosi Sporto inžinerijos pagrindinių (bakalauro) studijų programa. Buvo supažindintas su katedros darbuotojų moksliniais ir studentų kursiniais bei baigiamaisiais darbais.
E.S.(Edgaras Stanionis): Sporto inžinerija – kas tai?
IMK (Inžinerinės mechanikos katedra): Sporto inžinerija – inžinerijos sritis, apimanti įrangos bei technologijų sportininkams kūrimą, sporto judesių tyrimus laboratorinėmis ir lauko sąlygomis naudojant specialią judesių parametrų registravimo bei apdorojimo įrangą, bei kompiuterinio modeliavimo technologijas siekiant didesnio treniruočių efektyvumo ir geresnių sportinių rezultatų,. Sporto inžinerija taip pat tarnauja visuomenės laisvalaikio praleidimo, neįgaliųjų ir ligonių reabilitacijos poreikiams tenkinti.
Sporto inžinerija – tai galimybė kurti naujas technines priemones sportui ir laisvalaikiui. Sporto ir laisvalaikio praleidimo įrangą, žaislus kuria inžinieriai, o geriausiai tai gali atlikti besispecializuojantys sporto inžinerijoje. Tai galimybė dirbti sportininkų pagalbininkais. Kad galėtų patarti sportininkams ir jų treneriams, sporto inžinerijos specialistai ne tik eksperimentiškai matuoja ir analizuoja sportininkų techniką bet ir modeliuoja žmogų, jo judesius kompiuteriu, tam naudodami specializuotą programinę įrangą. Tai galimybė organizuoti ar atlikti vadybinį darbą sporto, laisvalaikio praleidimo, sveikatinimo, neįgaliųjų reabilitacijos, ortopedijos, protezavimo ir kitose srityse remiantis tos srities inžineriniu išsilavinimu.
Taip pat tai mechanikos ir biomechanikos inžinerijos žinios ir gebėjimai, kurie sudaro prielaidas dirbti visur ten, kur reikalingi mechanikos inžinieriai, o ypač tais atvejais, kai reikia spręsti sistemų žmogus – mašina projektavimo ir veikimo analizės problemas.
E.S. Kaip sudaryta Sporto inžinerijos studijų programa?
IMK: Sporto inžinerijos pagrindinių studijų programa yra sudaryta ir vykdoma bendradarbiaujant su Lietuvos Kūno Kultūros Akademijos kolektyvu.
Mechanikos žinias ir gebėjimus studentai įgyja universiteto Mechanikos ir mechatronikos fakultete. Sporto specialistams padedant studentai, mokosi biomechanikos, sporto šakų treniravimo teorijos ir metodikos ir įgyja galimybes naudotis, šios aukštosios mokyklos baseinu, aikštynais ir kita sporto baze. Su sporto klubų veikla, treniruokliais juos pažindina ir KTU Sporto specialistai, vadovaujantys praktikai.
IMK: Kokia tavo, dabar jau diplomuoto vadybininko, nuomonė apie šią studijų programą?
E.S.: Visų pirma, įdomu kaip sportininkui, nes čia sprendžiamos problemos, susijusios su įvairiausių sporto šakų naudojama technine įranga, įskaitant krepšinį ir futbolą. Ypač įdomūs darbai, susiję su sporto judesių, raumenų veiklos parametrų matavimu, analize ir modeliavimu, nes manau, kad kai kuriuos iš jų kaip krepšininkas galėčiau panaudoti ir pats – tiek fizinei būklei testuoti, tiek ir technikai tobulinti. Deja, Lietuvos sportininkai kol kas tuo mažokai domisi, antra vertus –sporto inžinerijos specialistams čia tikrai yra dar marios nuveikti įdomaus ir labai reikalingo darbo.
Mano , dabar jau vadybininko požiūriu, aktuali ir inžinerinė sporto pusė. Norint pasirinkti tinkamą sporto inventorių iš gausybės siūlomo Lietuvos rinkoje būtinos techninės žinios, nes kaip ir kitose srityse, čia taip pat nemaža abejotinos kokybės treniruoklių, krepšinio stovų ir kitų sporto techninių įrenginių. O ir prireikus ko nors originalaus ar net – unikalaus – padėti galės tik kvalifikuoti sporto inžinerijos specialistai. Tai rodo ir Sporto inžinerijos bakalaurų baigiamieji darbai, kurių dažnas susijęs su naujų treniruoklių kūrimu ar esamų modernizavimu (įskaitant netgi futbolo aikštės vejos šildymo sistemas).
Taigi, sporto inžinerija turėtų būti įdomi tiek linkusiems į inžinerinę (konstravimas, gamyba), tiek į su sporto mokslu susijusią tiriamąją veiklą. Ji tinkama ir norintiems užsiimti sporto vadyba, klubų veiklos organizavimu ir t.t. Man pačiam tai viena iš galimybių profesinei karjerai.
IMK: Ar siūlytumei studijuoti Sporto inžineriją?
E.S.: Galvoju, kad sporto inžinerijos studijos turėtų sudominti tiek tuos, kuriuos domina naujausi mechanikos mokslo taikymai žmogaus mechanikoje, įskaitant sportą ir kitokioms inžinerijos problemoms spręsti, tarkim, projektuoti ergonomiškus gaminius. Tokie specialistai atitinka ir klasikinės mechanikos inžinerijos specialistams keliamus reikalavimus. Jie įgytas žinias gali sėkmingai pritaikyti vadybinėje veikloje, ypač susijusioje su sportu ir laisvalaikio praleidimu. Man atrodo, kad ši programa ypač tinka tiems, kurie turi polinkį inžinerijai ir yra neabejingi sportui.
* * *
Mielas abituriente, KTU Mechanikos ir mechatronikos fakultete (Kęstučio g. 27, Kaunas) rinkis įdomią europietišką „Sporto inžinerijos“ bakalauro studijų programą Apie ją išsamiau galima sužinoti interneto svetainėje http://www.mechanikas.mf.ktu.lt/imech/sporto_inz.htm arba elektroniniu paštu parašius laišką adresu: tadas.toločka@ktu.lt.