Marius Grinbergas | 2011 m. birželio 30 d. 15:30 |
![]() ![]() |
Rankinio aikštėje - purvo vonios
Šlapia žolė, purvas, slidus kamuolys, nakvynė miegmaišiuose. Ir – puiki nuotaika. Visa tai Švedijoje patyrė Lietuvos rankinio čempionės
491 komanda, tarp kurių buvo ir keturios ekipos iš Lietuvos, dalyvavo Stokholme jau 36-tą kartą surengtose “Eken Cup” rankinio varžybose. Jos vyksta ne įprastose aikštėse, o ant žolės.
“Ten teko prisiminti pionierių stovyklas – miegojome miegmaišiuose mokyklos klasėse, valgėme visi kartu. Bet niekas dėl to nesiskundė, visiems buvo smagu”, - pasakojo Lietuvos rankinio čempionės Vilniaus “Eastcon AG”-Vilniaus kolegija ekipos treneris Andrejus Perovas.
Vilnietės Stokholme sužaidė šešis mačus – laimėjo penkis, o suklupo tik finale, kur 17:21 nusileido Švedijos vicečempionėms “Sparvagen” rankininkėms.
Merginų jaunių turnyrą laimėjo Vilniaus SM “Tauras” komanda. Stokholme žaidė dvi berniukų komandos iš Varėnos “Ūlos” klubo. Jos tarp prizininkių nepateko. Iš viso “Eken Cup” vyko 20-ties grupių varžybos.
Keturias dienas trukusiose varžybose komandos rungtyniavo Stokholmo pakraštyje, kur buvo įrengtos net 38 aikštelės. Rungtynės prasidėdavo vienu metu, nuaidėjus bendram signalui. Tik baigdavosi skirtingai – mačai buvo trumpesni nei įprastose rankinio varžybose, o jų trukmė priklausė nuo amžiaus grupių.
“Moterų grupėje buvo 24 komandos – mes ir 23 iš Švedijos aukščiausios ir pirmos lygų. Įdomu buvo išmėginti jėgas. Tik tas žaidimas ant žolės… Vietinės žaidžia su futbolo batais. Todėl jos stabiliau jautėsi. Ypač po to, kai antrą dieną palijo. Tai teko čiuožinėti per balas. Be to, kamuolys nuo žolės neatšoka, todėl reikėjo žaisti trumpais perdavimais. Kamuolys buvo tos slidus, kad merginos negalėjo viena ranka mesti, mėgino abiem”, - prisiminė A. Perovas.
Rankininkės dėl tokių sąlygų nepurkštavo. Anot trenerio, jos pačios veržėsi į šį turnyrą, kuriame kasmet susirenka daugybė rankinio žaidėjų iš įvairių šalių. Tik kai kurios “Eastcon AG”-Vilniaus kolegijos žaidėjos liko namie dėl mokslo ar darbo reikalų.
Į šią rankinio šventę būriais traukia ir žiūrovai. Jie įsikuria namuose ant ratų arba palapinėse netoli aikštyno.
“Žiūrovų labai daug. Atrodo, kad visa Švedija suvažiuoja. Visas laukas užimtas. Kaip Žalgirio mūšio vietoje per jubiliejų. Susirenka žaidėjų tėvai, giminės, draugai. Visi šypsosi, ten pat ką nors kepa kepsninėse. Tikra šeimos šventė”, - teigė Lietuvos čempionių treneris.
Visi varžybų dalyviai įkurdinami arčiausiai aikštyno esančiose mokyklose. Valgo rankininkai didžiulėje valgykloje. Pusryčiams skirtos dvi valandos, pietums ir vakarienei – po tris. Vienos komandos pavalgo, tada ateina kitos. A. Perovo teigimu, maistas skanus ir jo patiekiama pakankamai.
Kartu su žaidėjais valgo ir teisėjai. Jie taip pat susirenka iš įvairių Baltijos šalių. Dažniausiai atvyksta jauni arbitrai, norintys įgyti daugiau patirties. Tarp jų būna ir lietuvių.
Panašus, tik dar didesnis rankinio festivalis kasmet liepos pradžioje vyksta kitame Švedijos mieste – Geteborge. Į “Partille Cup” varžybas susirenka daugiau nei 1000 komandų. Ten teko pabuvoti ir net švęsti pergalę A.Perovo treniruojamoms ekipoms. Bet pastaruoju metu treneris renkasi “Eken Cup”.
“Į Stokholmą dabar patogiau nuvykti, nes iš Rygos plaukia keltai. Bilietus apmoka varžybų rengėjai, pasirašę sutartį su bendrove, kuriai priklauso keltai”, - paaiškino A. Perovas.
Ir Lietuvos moterų rankinio rinktinę treniruojantis specialistas apie “Eken Cup” sužinojo prieš daugiau nei dešimtmetį, kai šių varžybų prezidentas kartu su viena Stokholmo ekipa atvyko į Vilniuje surengtą tuometės Baltijos lygos varžybų turą.
“Susipažinome ir jis pakvietė Lietuvos komandas į Stokholmą, pasiūlė geras sąlygas. Šis turnyras – tarptautinis projektas. Jam lėšų skiria ir Europos Sąjunga. Varžybos skirtos populiarinti rankinį Baltijos šalyse.
Rugpjūtį “Eken Cup” vadovas ketina vėl atvykti į Lietuvą. Jis labai nori susitikti su Vilniaus valdžia ir tartis dėl panašaus turnyro rengimo panašaus rengti prie Baltojo tilto. Galima būtų ir čia pritraukti Europos Sąjungos lėšų. Pirmais metais komandų nebūtų tiek daug, bet vėliau jų skaičius augtų.
Iš savivaldybės pinigų nesitikime. Reikės ieškoti rėmėjų, savanorių. Švedijoje labai daug nuveikia savanoriai. Pas mus savanorystės dvasia dar neprigijusi. Ten niekam klausimų nekyla, kodėl reikia padėti. O čia ir už pinigus nelabai sutarsi”, - kalbėjo A. Perovas.
Treneris ir jo auklėtinės po “Eken Cup” pradėjo atostogas. Į treniruotes Lietuvos čempionės vėl susirinks rugpjūčio pradžioje. Kitą sezoną “Eastcon AG”-Vilniaus kolegija dalyvaus tik vietos varžybose, nemėgins laimės Europos taurių turnyruose.
“Vos suduriame galą su galu. Dabar Europoje jau nelabai kas žaidžia abejas rungtynes vienoje aikštėje, kaip anksčiau buvome įpratę. Tad jei burtai lemtų kelionę į miestą, į kurį nenuvažiuosi autobusu, būtų labai brangu. Vienas etapas gali ištuštinti viso sezono biudžetą. Vien priimti varžovių komandą kainuoja apie 20 tūkst. litų. O jei dar skristi į rungtynes svečiuose, tai išlaidos būtų milžiniškos. Todėl nerizikavome šiemet. Spėsime. Komanda dar nesubrendusi. Dar Lietuvoje turime ką nuveikti.
Už pinigus, kuriuos leistume oficialioms Europos varžyboms, galima nuvažiuoti į šešis draugiškus turnyrus. Tai būtų 36 rungtynės, o ne dvejos”, - vardijo Vilniaus klubo strategas.
Lietuvos garbę Europos moterų varžybose gins dvi ekipos. Taurės laimėtoja ir šalies vicečempionė Garliavos komanda žais Taurių laimėtojų taurės turnyre, o bronzos medalio laimėtoja Vilniaus VPU “Šviesa-Eglė” rungtyniaus Iššūkio taurės varžybose.