sportas.info 2011 m. gegužės 16 d. 23:09 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Olimpiados dalyvius pagerbs bėgimu

Nuo Istorinės Prezidentūros Kaune startavę bėgikai pagerbs 1938 m. Lietuvos tautinės olimpiados dalyvius.

Istorinė Prezidentūra Kaune ir miesto Savivaldybės kūno kultūros ir sporto skyrius gegužės 17 d. 19 val. organizuoja neeilinį įvykį: nuo Istorinės Prezidentūros Kaune startavę bėgikai pagerbs 1938 m. Lietuvos tautinės olimpiados dalyvius. Bėgimo, kurio moto „Ir stok už garbę Lietuvos!“, dalyviai bėgs Kauno miesto gatvėmis ir finišuos taip pat Istorinėje Prezidentūroje, kur jų lauks apdovanojimo ceremonija ir parodos „Olimpinis Kaunas: Lietuvos tautinė olimpiada 1938 m.“ iškilmingas atidarymas.

Ši paroda yra jau penktoji Istorinės Prezidentūros kiemelyje vasaros sezono metu atidaroma archyvinių nuotraukų ekspozicija. Ji skirta 1938 m. Lietuvos tautinei olimpiadai – viso pasaulio lietuvių sporto žaidynėms, kurios, atkūrus nepriklausomybę, nuo 1998 m. vyksta vis kitame Lietuvos mieste.

Kasmet atveriama per Kauno miesto dienas, šiais metais paroda skelbs tarptautinių Hanza Kaunas 2011 dienų pradžią. Parodą atidarys jos globėjas, didelis sporto entuziastas Prezidentas Valdas Adamkus, dalyvaus LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas.

Lietuvoje pirmoji tautinė olimpiada buvo surengta palyginti vėlai, tik 1938 metais, tuo tarpu kaimyninės valstybės jau buvo surengusios bent po keletą tokių tautinių olimpiadų. Ši data buvo pasirinkta neatsitiktinai – tais metais Lietuva šventė 20-ąsias Nepriklausomybės metines. Solidžiai sukakčiai paminėti be įvairiausių kitų renginių buvo nuspręsta surengti viso pasaulio lietuvių sporto šventę. Tai vienas reikšmingiausių to meto Lietuvos sporto ir ne tik sporto įvykių. Pirmoji Lietuvos tautinė olimpiada susiejo sportą, meną, kultūrą, tradicijas ir politiką. Pirmosios lietuvių tautinės olimpiados simboliką – plakatą, vėliavą, medalį, ženkliuką – sukūrė žymus to meto Lietuvos grafikas Jonas Juozas Burba. Šios olimpiados globėju tapo Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona. Norint pabrėžti lietuvių tautinį savitumą į žaidynių programą buvo įtraukti tautiniai šokiai, kadangi kitos olimpinės sporto šakos buvo aukščiau tautinių skirtumų ir buvo tarptautinio, o ne tautinio pobūdžio.

Iškilmingos Tautinės olimpiados atidarymo ir uždarymo ceremonijos akimirkos –olimpinės ugnies uždegimas nuo Nežinomo kareivio kapo aukuro, tautinės vėliavos pakėlimas, balandžių, kurie turėjo išnešioti žinią apie olimpiadą viso pasaulio lietuviams, paleidimas į dangų, valstybės Prezidento Antano Smetonos patriotiška kalba, sportininkų paradas, tautiniai šokiais bei dainos, o šventei pasibaigus – vėliavos nuleidimo ir aukuro užgesinimo ceremonijos Valstybės stadione – kėlė ne tik sportinę, bet ir patriotinę dvasią. Vienas emocionaliausių olimpiados momentų – Vilniaus krašto lietuvių sportininkų sutikimas Kaune. Tuo metu istorinę Lietuvos sostinę administravo Lenkija, todėl įtemptų Lietuvos ir Lenkijos santykių kontekste Lietuvos visuomenė reiškė beribes simpatijas ir paramą Vilnijos lietuvių sportininkams.

Į Pirmosios Lietuvos tautinės olimpiados programą buvo įtraukta lengvoji atletika, boksas, sunkumų kilnojimas, futbolas, tinklinis, plaukimas, lauko ir stalo tenisas, šaudymas, žirginis sportas, buriavimas, irklavimas, dviračių sportas, sklandymas, aviamodeliavimas. Olimpiadoje dalyvavo daugiau nei 2000 lietuvių sportininkų iš įvairių pasaulio šalių. Lietuvių sportininkai buvo pasiekę įspūdingų rezultatų, tačiau kitų valstybių rinktinių sudėtyje ir dažniausiai garsindavo antrosios tėvynės vardą. Iš Latvijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Didžiosios Britanijos, Brazilijos ir Vilniaus krašto atvykę lietuvių sportininkai susirungė su Lietuvos sporto klubų nariais.

Olimpiados metu buvo pagerintas ne vienas Lietuvos sporto rekordas, o lietuvių sportininkai priartėjo prie Europos sporto lyderių pasiekimų. Pagerintas Lietuvos sklandymo rekordas, pasiekti nauji vyrų ir moterų rekordai lengvosios atletikos (vyrų 1500 m, 400 m, 100 m bėgime, vyrų olimpinėje estafetėje,  šuolyje su kartimi, moterų - 100 m, 200 m bėgime, šuolyje į aukštį, šuolyje į tolį, rutulio stūmime), plaukimo rungtyse (vyrų – 100 m nugara, 200 m krūtine, 400 ir 1500 m laisvu stiliumi; moterų – 100 m nugara ir kt.). Naujų Lietuvos rekordų gausa pasipylė ir daugelyje svorio kategorijų sunkiojoje atletikoje (plunksnos, vidutinio ir sunkaus svorio).

Pagrindinė žaidynių dalis vyko Kaune, tačiau buriavimo ir irklavimo varžybos buvo perkeltos į Lietuvos pajūrį – Klaipėdą. Laikinoji Lietuvos sostinė ir visa Lietuva patyrė daug puikių akimirkų: sportininkai – varžydamiesi, sporto aistruoliai – palaikydami savo numylėtinius, neliko nuošalyje ir kultūrinė dalis – olimpiados metu vakarais sportininkams ir sporto aistruoliams buvo rengiami koncertai, priėmimai, susitikimai. Pirmosios Lietuvos tautinės olimpiados tikslai ir rezultatai pralenkė lūkesčius ir tapo puikia pasaulio lietuvių vienybės švente. Sporto renginiuose žmonės savo akimis galėjo pamatyti ne tik geriausius Lietuvos sportininkus, bet ir aukščiausius šalies pareigūnus (Valstybės Prezidentą, Ministrus), kultūros veikėjus ir t. t. Tuo tarpu Kauno prekybininkai siūlė pirkti prekes su nuolaidomis ir be jų, „pritaikytas“ olimpiadai:  fotoaparatus, olimpiados akimirkoms užfiksuoti, lietuviškas knygas lauktuvėms į užsienį. Kino teatrai viliojo specialias „sportiniais“ seansais, kaip pavyzdžiui, filmu apie 1936 m. Olimpines žaidynes.



Į pirmąją Lietuvos tautinę olimpiadą 1938 m. lietuviai susirinko iš viso pasaulio, tad ši paroda tapo puikia proga atkleisti daug platesnį sporto įvykių kontekstą, parodant šalies, miesto, miestiečių, miesto svečių, valdžios institucijų santykius. 1938 metų Tautinės olimpiados metu pademonstruota lietuvių tautos vienybė kaip niekad tampa aktuali šiomis dienomis, kai stipėja emigruojančių žmonių nusivylimas savo tėvyne. 1938 m. olimpinėse žaidynėse Kaune sportininkų priesaikoje išsakyti žodžiai šiandien ypač aktualūs: „Prisiekiame būti ištikimi amžiniems Lietuvių tautos siekiams, ugdyti jėgas Tautos siekimams vykdyti, visur ir visuomet saugoti ir ginti Tautos garbę, varžydamiesi su pasaulio pranašiaisiais, ryžtis juos pralenkti, tvirčiau, greičiau, gražiau tarnauti Lietuvai“. Sporto kultūra ir sporto sirgalių kultūra vis dar turi potencialo vienyti, todėl ši paroda turi atlikti tam tikrą misiją - priminti vienybės per sportą tradiciją ir prisidėti prie tos tradicijos testinumo.
Parodos organizatoriai: Istorinė LR Prezidentūra Kaune. Parodos partneriai ir rėmėjai: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Kauno miesto savivaldybė, Lietuvos sporto muziejus, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Kultūros rėmimo fondas, Lietuvos aviacijos muziejus, AB „Volfas Engelman“, VšĮ „Hanza Kaunas 2011“.

Istorinė Prezidentūra Kaune tikisi atgaivinti istorinio bėgimo centrinėmis Kauno miesto gatvėmis tradiciją, todėl ir susiejo šį įvykį su parodos atidarymu. Pirmasis bėgimas, skirtas paminėti pirmąsias Lietuvos valstybės Nepriklausomybės metines, įvyko 1919 m. Tąkart sportininkai bėgo Laisvės alėja, gavusia šį pavadinimą 1919 m. vasario 16 d., taip pat švenčiant pirmąsias Nepriklausomybės metines. Vėliau bėgimas tapo tradicija. Rengti netgi pavasario ir rudens bėgimai Kauno miesto gatvėmis, vėliau maršrutai keitėsi. XX a. 4-tame dešimtmetyje bėgikai jau startuodavo Rotušės aikštėje, o bėgimo trasa driekdavosi Senamiesčio ir Naujamiesčio gatvėmis. Bėgime dalyvaudavo pajėgiausi sportininkai, kurie varžydavosi individualiai, o kartu rungėsi ir jų atstovaujami klubai. Bėgimas į miesto gatves sutraukdavo minias žiūrovų. Viešosios tvarkos ir saugumo palaikymu bėgimo metu rūpinosi policija. Beje, vienas seniausių Lietuvos Respublikos Prezidento įsteigtų sporto prizų buvo skirtas būtent bėgikams. Tiesa, 1927 m. Antano Smetonos įsteigtas garbės prizas buvo teikiamas estafetinio bėgimo 4x400 metrų rungties nugalėtojui. Tik po kelių metų buvo įsteigti šiandien labiausiai žinomi Prezidento prizai automobilistams, tenisininkams ar krepšininkams.

Idėja atgaivinti bėgimą kilo bendradarbiaujant su Kauno miesto m. savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento Kūno kultūros ir sporto skyriumi. Viliamasi, kad bėgimas taps tradiciniu startu kiekvieną pavasarį ir pritrauks įvairaus amžiaus aktyvaus judėjimo mėgėjus.

Bėgimo trasa: Istorinė LR Prezidentūra (startas) – Birštono g. – Karaliaus Mindaugo pr. – Nemuno krantinė – Prieplaukos krantinė – Santaka – Prieplaukos krantinė – Nemuno krantinė – Birštono g. – Vilniaus g. – Istorinė LR Prezidentūra (finišas). Trasos ilgis – 5 km. Bėgimo nugalėtojai ir prizininkai (vyrai ir moterys) bus apdovanoti prizais. Visi dalyviai – dalyvio sertifikatais ir atminimo dovanėlėmis. Atminimo dovanomis taip pat bus pagerbti jauniausias ir vyriausias (pagal gimimo metus) dalyviai.

Registracija bėgikams nemokama. Komandinės paraiškos pateikiamos iki gegužės 16 d. elektroniniu paštu alfonsasbuliuolis@gmail.com. Varžybų dieną dalyviai registruojami prie Istorinės Lietuvos Respublikos Prezidentūros Kaune (Vilniaus g. 33) nuo 17.00 iki 18.30 val.




Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas