Marius Grinbergas 2011 m. gegužės 11 d. 15:37 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sporto teisės džiunglės labai klaidžios

Lietuvoje sportininkai, pasirašydami sutartį, dažnai nutaria apsieiti be teisininko pagalbos ir neretai vėliau dėl to gailisi

Lietuvoje nėra labai daug teisininkų, laisvai besijaučiančių sporto teisės džiunglėse. Vienas tokių – advokatų profesinės bendrijos „MAQS Law Firm“ partneris Laimonas Markauskas su savo bendražygiais.

„Vien šios srities teisininkų mūsų šalyje tikriausiai visai nėra. Nes Lietuvos sporte nėra didelių pinigų. O teisininkams reikia ir užsidirbti. Todėl jie neskiria viso savo laiko, nes žino, kad pragyventi iš to bus labai sunku.

Bet mūsų bendriją sporto teisė labai domina. Gilinamės į jos subtilybes, laikome ranką ant pulso, domimės viskuo, kas su tuo susiję“, – tvirtino 32 metų L. Markauskas.

Šis advokatas gerai žino įvairių sporto šakų, o bene geriausiai – futbolo, užkulisius.

Ar turite daug klientų, susijusių su sportu? Ar sportininkai žino, kur kreiptis?

Tikrai negalime pasigirti sportininkų gausa. Pagrindinė problema – mūsų sporte pinigų nėra daug, ne visi sportininkai jų turi, o paslaugos kainuoja. Be to, nėra tradicijos kreiptis į teisininkus. Ne tik sporte – visose gyvenimo srityse.

Dažniausiai nesklandumų kyla sudarant sutartis. Jauni, vos 18 metų sulaukę žaidėjai parduodami į užsienį. Tada niekas apie teisininką negalvoja. Pasitikima vien agentu. Šiuo atveju reikėtų pagalvoti apie prevenciją – padaryti investiciją iš anksto, kad vėliau būtų ramu.

Mano kolega Švedijoje jau daug metų dirba su klubu„Goteborg“. Visos sutartys eina per advokato rankas. Nes ten galioja principas – geriau sumokėti teisininkui dabar negu turėti problemų vėliau.

Lietuvoje beveik nė vienoje sporto šakos federacijoje nėra savo teisininko. Juos tik kartais pasamdo. O juk kiekviena sporto šaka turi savo specifiką. Tarkim, Lietuvos žolės riedulio rinktinė dalyvauja tarptautinėse varžybose ir atsiranda problemų. Visos jus bus sprendžiamos pagal žolės riedulio taisyklių prizmę.

Sporte aukščiausia instancija – Tarptautinis sporto arbitražo teismas (Court of Arbitration for Sport, CAS). Ten išsprendžiama daug svarbių bylų. Klausimas – ką dar reikia padaryti, kad pasiektum CAS? Nes tai labai brangu. Kaip ir Živilės Balčiūnaitės atveju – reikia pagalvoti, ar verta investuoti pinigus, kad pasiektum CAS.

Visas susideda – dideli mokesčiai arbitražui, labai kvalifikuotas atstovavimas, kuris nepigiai kainuoja, nes ten viskas priklauso nuo įrodymų, kuriuos reikia pateikti labai konkrečiai.

Ar jūsų bendrija pirmoji, tiek daug dėmesio skirianti sporto teisei Lietuvoje?

Nesame visai pirmi Lietuvoje, užsiimantys šiais dalykais, kuriuos galima pavadinti sporto teise.

Užsienyje – Londone, Ispanijoje – didžiulės advokatų kontoros užsiima vien sporto teise. Jų sritys – rėmimo sutartys, transliacijų teisių pardavimas, komandinių sporto šakų, ypač futbolo, žaidėjų perėjimai ir visi su tuo susiję dalykai.

Lietuvoje teisininkai dažniausia atstovauja žaidėjams ginčuose su klubais, kartais atsiranda teisinės pagalbos poreikis dopingo vartojimo atvejais.

Tiesa, galima samdyti nebūtinai lietuvius. Tik užsieniečiai brangesni.

Mes irgi dirbame įvairiose srityse. Bet sporto teisė mums įdomi, todėl gilinamės, domimės.
Labai skiriasi individualios ir komandinės sporto šakos. Individualiose darbo mažiau, jo būna tik konkrečiais atvejais, pavyzdžiui, Ž. Balčiūnaitės dopingo byla.

Komandinėse sporto šakose sukurta sistema, čia daugiau teisinių dalykų.

Kai parduoda žaidėją už 50 mln. eurų, darbo tikrai netrūksta. Lietuvoje sumos ne vienu nuliu mažesnės.

Aišku, nereikia nuvertinti ir Lietuvos, nors sumos čia kitos, kitos ir problemos.

Tam tikra sporto teisės dalis yra varžybų organizavimas. Čia irgi yra įvairiausių teisinių dalykų.

Daugumoje šalių ir sporto šakų viskas veikia taisyklių pagrindu. Futbole viską reglamentuoja ne tik žaidimo taisyklės, bet ir įvairiausi FIFA, UEFA, vietinių federacijų nuostatai. Krepšinis, rankinis, žolės riedulys turi savo taisykles. Todėl kiekviena sporto šaka unikali ir teisiniu požiūriu. Norint ką nors nuveikti, reikia įsigilinti į konkrečią sporto šaką. Būna įvairių situacijų.

Lietuvoje vis dar nesėkmingai kovojama su vadinamaisiais atlyginimais vokeliuose. Ar ir sporte ši problema aktuali?

2008 m., kai vyko mokesčių reforma, teko keliauti į Seimą, Kūno kultūros ir sporto departamentą (KKSD), todėl gerai žinau šios srities problemas.



Lietuvoje mokesčių sistema sportininkams labai nepalanki. Valstybė juos apkrovė didžiule mokesčių našta, bet draudžia ne viską. Teko kalbėti su ministerijos atstovais, jie sakė, kad nenori drausti sportininkų, nes per didelė rizika. Juk jie susižaloja, patiria traumų, tad išmokos gali būti labai didelės. Tad natūralu, kad toks požiūris verčia eiti į juodąją rinką.

Sportas visose šalyse yra truputis verslo, truputis malonumo, net truputis filantropijos. O pas mus verslo, bent jau oficialiai, nematyti, malonumas nedidelis, rėmėjų kuo toliau, tuo sunkiau surasti.

Jeigu viskas būtų atvira, nesiimčiau spręsti, kaip būtų. Jei viską teisingai darytume, kai kuriose sporto šakose būtų įmanoma pasiekti, kad bent jau nereikėtų tik kišti pinigų, o gal pavyktų net ir uždirbti.

Nors bene vienintelė pelninga sporto šaka yra futbolas. Lietuvoje – gal ir krepšinis, bet tai daugiau vietos pobūdžio – yra du klubai, kurie surenka pinigus ir tarpusavyje kovoja.

O futbolo sistema, sukurta UEFA, yra tokia – jei klubas gerai pasirodo, jis turi šansų užsidirbti bent jau tiek, kad pragyventų. Aišku, neįpirksi tokių žaidėjų kaip Madrido „Real“, bet tam tikro lygio žaidėjų gali įsigyti. O įkandin keliauja teisiniai dalykai.

Įsivaizduokime, kad esu profesionalus futbolininkas ir aikštėje mane sužaloja varžovas. Ar galiu jį paduoti į teismą?

Teisės kreiptis į teismą niekas neriboja. Bet nelabai matau perspektyvą. Gal vadinkime tai sporto dalimi, kai įvyksta šiokie tokie apsistumdymai, sukelti emocijų, smulkūs pasidaužymai. Jei jie neveda prie ko nors rimtesnio, teismas pažiūrėtų į tai kaip į profesionalų sporte egzistuojančią riziką.

Nors jei tyčiniai veiksmai baigtųsi rimtesniu sveikatos sutrikdymu, tai galėtų būti galimybė paduoti į teismą.

Pakalbėkime apie kovines sporto šakas. Juk buvo ne vienas atvejis, kai varžybos baigėsi sportininko žūtimi. Paprasčiausiai taip susiklostė aplinkybės. Smūgis į galvą, nesėkmingai nukrito. Tai sportinė rizika.

Ikiteisminis tyrimas šiuo atveju galėtų būti pradėtas, įvertinta, ar buvo laikomasi visų saugumo priemonių, reikalavimų.

Kai kalbama apie žmogaus sužalojimą arba mirtį, taisyklės lieka taisyklėmis, bet įstatymai, ypač baudžiamasis kodeksas, bus aukščiau.

Pavyzdžiui, brazilo Ayrtono Sennos žūtis 1994 m. Italijoje per „Formulės-1“ lenktynes. Teismai tęsėsi daugiau nei dešimt metų, o esminis jų klausimas buvo tas, ar buvo užtikrinti saugumo reikalavimai.

Galima rasti įvairių atvejų. Pavyzdžiui, įvyko riaušės, futbolo sirgaliai įsiveržė į aikštę ir primušė teisėją. Tokių atvejų yra buvę ne vienas. Visiems aišku – sirgaliai pasielgė neleidžiamai. Jiems, atsižvelgus į sveikatos sutrikdymo laipsnį, galėtų būti taikoma baudžiamoji atsakomybė. Bet yra ir kita pusė – ar varžybų organizatoriai padarė viską, kad būtų užtikrintas saugumas? Tai irgi gali keliauti iki baudžiamosios atsakomybės.

Dar vienas pavyzdys – per maratoną Vilniuje neatlaikė vieno dalyvio širdis. Jis buvo pasirašęs raštą, kad prisiima atsakomybę už savo sveikatą. Kas kaltas?

Svarbu – suformuoti praktiką, o Lietuvoje panašios praktikos dar neturime. Reikėtų žiūrėti, kaip yra kitur. Taip, žmogus pasirašo, kad prisiima atsakomybę. Bet parašas nėra viskas. Visada bus vertinama, ar buvo laiku suteikta pagalba, ar buvo pasirūpinta, kad budėtų gydytojai. Vien raštas, kad prisiima riziką, dar nereiškia, kad vienas už viską atsako. Yra daugybė aplinkybių.

Todėl ir į kiekvieną sporto šaką, atvejį reikia žvelgti unikaliai.

Teisininkų akimis

Advokatų bendrijos „MAQS Law Firm“ advokatas ir partneris L. Markauskas su kolegomis pasirengę atidžiai pažvelgti į skaitytojams rūpimas sporto problemas, atsakyti į įvairiausius su sportu susijusius teisinius klausimus. Juos siųskite el. paštu redakcija@sportas.info. Atsakymus į įdomiausius klausimus spausdinsime laikraštyje „Sportas“ ir tinklalapyje www.sportas.info.




Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas