Marytė Marcinkevičiūtė 2011 m. gegužės 5 d. 11:11 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

A. Poviliūno knyga - į IOC muziejų

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentui padėką už knygą perdavė ir Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) vadovas.

Knyga buvo pristatyta pernai Vilniuje.
Alfredo Pliadžio nuotr.
Knyga buvo pristatyta pernai Vilniuje.

LTOK prezidento Artūro Poviliūno monografija „Olimpinė Lietuva 1918 - 2008 metai: lūžiai, etapai, pasauliniai kontekstai" rado savo vietą Tarptautinio olimpinio komiteto muziejuje Lozanoje.

Apie tai IOC prezidento Jacques'o Rogge'o vardu padėkojęs „už puikią knygą", LTOK informavo IOC direktorius Cristope'as de Kepperis.

Knyga – solidi, 654 psl., susideda iš trijų dalių. Knygoje – daug istorinės, dar niekur nepublikuotos medžiagos. Pirmajame viršelio puslapyje  – Lietuvos futbolininkų, dalyvavusių 1924 m. olimpinėse žaidynėse nuotrauka, o paskutiniajame – Lietuvos sportinė delegacija per Pekino olimpinių žaidynių iškilmingą atidarymą. Viršeliuose atsispindi ryšys, simboliai tarp Lietuvos olimpinio sąjūdžio pradžios ir dabarties. Jų fone – Lietuvos sporto lygos įkūrimo (1922 m.) faksimilė. Knyga paįvairinta istorinėmis nuotraukomis, atkuriamojo LTOK suvažiavimo ir kitais dokumentiniais protokolais. 
 
„Pirmoji mintis parašyti šią knygą kilo 1998 -aisiais metais. Mano mintyse buvo literatūrinio  pobūdžio knyga, o išėjo monografinė. Darbą pasiūlė parašyti garsus Lietuvos istorikas, prof. dr. Alfredas Bumblauskas. Visą laiką norėjosi įamžinti Lietuvos tautinio olimpinio komiteto istoriją. Tą mano idėją palaikė dar gyvas būdamas Pranas Rimša, kiti sporto žmonės, kurie prašė tą idėją įgyvendinti. 
 

Ėmiausi darbų. Pirminė mintis buvo – sugrupuoti visą medžiagą, kurios nereikėjo ieškoti, jinai buvo mano namuose, taip pat surinkti LTOK protokolus. Galvojau, rašysiu knygą apie tai, kaip kilo mintis atkurti Lietuvos tautinį olimpinį komitetą, į kurio veiksmą įsivėliau kartu su visais. Išsiuntinėjom darbo grupės nariams laiškus, prašėme prisiminimų. Vieni į prašymą atsiliepė, o kiti ne“, – pristatydamas knygą pernai gruodį sakė A. Poviliūnas.
 

Kada rašėte šią monografiją?
Daugiausiai per savo vasaros atostogas. Berašydamas gavau pasiūlymą, kad gal reikėtų viską sudėlioti ne tiktai nuo 1988 metų, bet nuo pirmųjų olimpinių žaidynių, kuriose pradėjo dalyvauti Lietuvos sportininkai. Darbas nusikėlė kitai vasarai. Pavargti teko nemažai, tačiau buvau tvirtai apsisprendęs, kad, kas bebūtų, knygą turiu parašyti.
 

Nemažai mano rašinių buvo išspausdinta žurnale „Sporto mokslas“, jiems visiems pagal metus surasta vietos ir mano knygoje. Savo darbą buvau lyg ir baigęs, dailininkas Vytautas Gudelis, turintis nemažai archyvinių nuotraukų, žurnalų, buvo pasirengęs knygą apipavidalinti. Jis perskaitė mano kūrybą ir sako, kad čia – tikras mokslinis darbas.
 

Štai tada viskas ir prasidėjo. Knyga pateko į VU Senato pirmininko, prof. habil. dr., monografijų specialisto Vyginto Broniaus Pšibilskio rankas. Jis per vasaros atostogas atidžiai susipažino su mano darbu. Profesorius gyrė knygą, sakė, kad jam buvo įdomu skaityti, knygoje išaukštinamas sporto žmogus.
 

O po to iš jo lūpų išgirdau tai, kas pakirto mano rankas ir kojas. Profesorius parodė rankraštį su gausybe pastabų. Atrodė, rašiau, rašiau, vargau, vargau, – o nieko gero. Profesorius  pasakė, kad monografija – tai mokslinis darbas, kuris turi būti toks, o ne kitoks.



 

Ir tada viską reikėjo perrašyti?
Taip. Darbo buvo padaryta daug, nesinorėjo visko numesti šalin. Vien tiktai literatūros sąrašą pagal seką perrašinėjau gal kokius keturis kartus. Savo pastabas išsakė prof. dr. Alfredas Bumblauskas, kuris papildė literatūros sąrašą, su būsimąja knyga susipažino prof. habil. dr. Stanislovas Stonkus. Jis viską  perskaitė labai preciziškai, ištaisė klaidų, dirbo tarsi redaktorius. 
 

Namuose susidarė gal 10 krūvelių po 700 puslapių. Sunku ir patikėti, bet suradau jėgų ir kantrybės knygą net šešis kartus perrašyti. Buvo momentų, kad į savo darbą negalėjau žiūrėti, paprasčiausiai neturėjau  jėgų. Laimei, vien prie knygos nesėdėjau, reikėjo dirbti ir LTOK. Galvojau viską mesti, tačiau toliau tęsti darbą privertė prof.  Jonas Jankauskas. Per savaitę po kelis kartus, kartais netgi ir šeštadieniais, važiuodavau į VU ir dirbdavau. Tikrai ne vienas  pagalvojo, jog esu Universiteto darbuotojas. 
 

Kieno pinigais buvo išleista ši knyga?
Pinigus skyrė Europos olimpiniai komitetai, mums jinai nekainavo nė cento. Dabar, kada knyga jau išleista, ji tikrai vizualiai gražiai atrodo, bet didelio malonumo nejaučiu – jaučiuosi pavargęs, buvo per didelis atsakomybės jausmas. Tas džiaugsmas tikriausiai ateis kiek vėliau, kai gerai pailsėsiu. Šešeri metai įtempto darbo pareikalavo daug jėgų. Knygą galvojau baigti 2008 m., LTOK atkūrimo 20 metų proga, tačiau gyvenimas padiktavo ką kita, ir ji dienos šviesą išvydo dar po dvejų metų.
 


 



Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas