basketnews.lt | 2011 m. balandžio 24 d. 18:28 |
![]() ![]() |
Ant NBA slenksčio - dar vienas lietuvis
NBA naujokų biržoje šiemet dalyvaus mažiausiai du lietuviai. Skelbiama, kad paraišką dalyvauti biržoje jau pateikė ir Jonas Valančiūnas.
![]() |
Paduoti paraiškas jaunesni nei 22 metų krepšininkai šiais metais gali vėliausiai iki balandžio 24 dienos. Pirmadienį 18 metų 210 cm ūgio Valančiūno paraišką turėtų patvirtinti ir NBA paskelbtas oficialus išankstines paraiškas pateikusių krepšininkų sąrašas.
NBA naujokų biržoje dalyvauti ruošiasi ir 20 metų 213 cm ūgio Donatas Motiejūnas.
Jei neatsiims savo paraiškos iki birželio 13 dienos, Valančiūnas turi unikalią galimybę būti pašauktas pirmajame penkete ir taip perrašyti Lietuvos krepšinio istoriją. Iki šiol aukščiausio šaukimo NBA naujokų biržoje sulaukė Žydrūnas Ilgauskas, kai 1996 metais jį dvidešimtuoju numeriu pakvietė Klivlendo „Cavaliers“.
Portlendo „Trail Blazers“ 1986 metais 24 šaukimu pasirinko Arvydą Sabonį, o praėjus devyniolikai metų 27 šaukimu – Liną Kleizą.
Martynas Andriuškevičius, Darius Songaila, Renaldas Seibutis, Eurelijus Žukauskas ir Robertas Javtokas buvo pašaukti antrajame rate.
Artėjant galutiniam paraiškų pateikimo terminui vienas po kito savo sprendimus nedalyvauti šių metų naujokų biržoje paskelbė JAV universitetuose žaidžiantys krepšininkai, kuriems buvo prognozuojami šaukimai pirmajame dešimtuke. Tokias korekcijas kandidatų sąraše lėmė NBA gresiantis lokautas.
Nieko gero nežadančios žaidėjų profsąjungos derybos su NBA klubų savininkais bei daug vilčių neteikiantys abiejų šalių pareiškimai pastūmėjo vieną po kito JAV krepšininkus paskelbti apie apsisprendimą dar mažiausiai metus tęsti mokslus universitete.
Lengvasis krašto puolėjas Harrisonas Barnesas dar bent vienam sezonui lieka Šiaurės Karolinos universitete, sunkusis krašto puolėjas Jaredas Sullingeris – Ohajo valstijos, o Perry Jonesas – Bayloro universitete.
Ryškesni šių metų naujokų biržos lyderiai – įžaidėjas Kyrie Irvingas iš Duke'o universiteto ir krašto puolėjas Derrickas Williamsas iš Arizonos, – greičiausiai išliks naujokų biržos lyderiais. Visos pagrindinės interneto svetainės, prognozuojančios NBA biržos rezultatus, šiems dviems žaidėjams yra numačiusios pirmąsias dvi vietas.
Kitiems prognozuojamiems pirmojo dešimtuko lyderiams amerikiečiams nepateikus paraiškų, Valančiūnas tampa vienu patraukliausių pasirinkimų tiek dėl demonstruojamų rezultatų, tiek dėl savo pozicijos, tiek ir dėl amžiaus.
Pirmajame rate krepšininkas iš Lietuvos kartu su vienmečiu turku Enesu Kanteriu yra vieninteliai vidurio puolėjai, tačiau didžioji NBA dalis klubų lietuvį turėtų vertinti labiau už puolėją iš Turkijos, nes pastarasis niekur oficialiai nerungtyniauja jau dvejus metus. Taip nutiko dėl to, kad turko karjera NCAA buvo sustabdyta įrodžius, kad Europoje jis turėjo kontraktą su profesionaliu klubu.
Be to, lietuvis nusileidžia turkui tik galingumu, o kitomis charakteristikomis jį akivaizdžiai lenkia (pvz. ūgiu, ištiestų rankų ilgiu, sugebėjimais aikštelėje).
NBA ekspertų teigimu, Valančiūno pranašumas naujokų biržoje prieš čeką Janą Vesely ir tautietį Motiejūną yra tai, kad sunkieji krašto puolėjai yra dvejais metais vyresni už „Lietuvos ryto“ žaidėją. Būtent amžius ir aukštesnės žaidėjo potencialo lubos kelia Valančiūno vertę.
Atsižvelgiant į susiklosčiusias aplinkybes, Valančiūnas gali tikėtis neįtikėtinai aukšto trečiojo šaukimo. Teoriškai – ir dar aukštesnio.
Jau dabar svetainė „draftexpress.com“ jaunajam uteniškiui prognozuoja trečiąją vietą biržoje.
Sutarties su agentu nepasirašę amerikiečiai krepšininkai dar gali atsiimti pateiktas paraiškas iki gegužės 8 dienos, priešingu atveju, jie jau nebegalėtų sugrįžti į universitetą. Galbūt lokauto grėsmė privers persigalvoti dar vieną kitą amerikietį. Užsieniečiai tą patį gali padaryti iki birželio 13 dienos, tačiau vargu ar geras prognozes girdintys europiečiai ryžtųsi pasinaudoti šia galimybe.
Į didžiąją dalį klausimų turėtų atsakyti gegužės 17 dieną įvyksianti loterija. Jos metu 14 į atkrintamąsias varžybas nepatekusių NBA komandų pasidalys pirmuosius 14 pirmojo rato šaukimų.
Komandų rikiuotė taip pat gali nulemti, kokio šaukimo gali tikėtis vienas ar kitas krepšininkas. Gerą įžaidėją ar lengvą krašto puolėją jau turinčiai NBA komandai pašaukti dar vieną tos pačios pozicijos naujoką būtų nenaudinga, todėl prioritetas gali pakrypti į vidurio puolėjo poziciją. Tad teoriškai Valančiūnas gali tikėtis ir paties aukščiausio šaukimo.
Tai, kad Valančiūnas pretenduoja į aukščiausias vietas, įrodo NBA komandų vadovų vizitai. „Lietuvos ryto“ arenos kėdes šį sezoną išbandė Vašingtono „Wizards“ prezidentas Ernie Grunfeldas, Hiustono „Rockets“ generalinis direktorius Darylas Morey, Detroito „Pistons“ prezidentas Joe Dumarsas bei Toronto „Raptors“ viceprezidentas Maurizio Gherardini.
„Lietuvos ryto“ komandos tribūnose šiemet apsilankė kone visų NBA klubų skautai, o kai kuriose Eurolygos rungtynėse buvo galima suskaičiuoti tuziną jaunąjį talentą stebinčių krepšinio pirklių.
Tokio kalibro ir tiek daug krepšinio funkcionierių į Lietuvą nebuvo atviliojęs dar nė vienas krepšinio talentas.
Nors Valančiūnas pagal savo amžių dar galėtų dalyvauti trejose naujokų biržose, vargu ar ateityje tam susiformuotų tokios palankios aplinkybės kaip šiemet.
Net jei NBA sukaustys lokautas, o Valančiūnas būtų pašauktas itin aukštai, jis karjerą galėtų tęsti Europoje. Tuomet už Atlanto jis keltųsi kitą ar dar kitą sezoną.
Atsižvelgiant į ilgametį krepšininko kontraktą su „Lietuvos ryto“ komanda, Vilniaus klubui atsiveria unikali galimybė gauti itin solidžią išpirką. Jei birželio 23 dieną Valančiūnas gautų Lietuvai istoriškai aukščiausią šaukimą, „Lietuvos rytas“ užsitikrintų Lietuvos istorijoje rekordiškai didžiausią išpirką.