Mindaugas Augustis (Delfi.lt) | 2011 m. balandžio 13 d. 21:04 |
![]() ![]() |
Atnaujinti arsenalą trukdo tuščia kišenė
Jauni Lietuvos penkiakovininkai modenius lazerinius pistoletus gali išbandyti tik varžybose, nes treniruotėms tokių ginklų neturi
![]() |
Anekdotas apie su vilnoniais kamuoliais pirmenybėms besirengiančius krepšininkus šalies penkiakovininkams dabar – visai nejuokingas. Nuo šių metų visų amžiaus grupių tarptautinėse varžybose nurodžiusi naudoti tik lazerinius pistoletus, Tarptautinė šiuolaikinės penkiakovės federacija (UIPM) padėti įsigyti brangios įrangos nepasivargino. Iš Lietuvos sporto biudžeto pinigų buvo sukrapštyta tik elito grupės sportininkams, o jaunimui mėginti modernius pistoletus teks varžybose.
Pinigų gavo, bet negali panaudoti
„Nežinau, kaip jaunimas dalyvaus čempionatuose. Valdžia turėtų suprasti mūsų padėtį. Juk, tarkime, fechtavimosi rungčiai taip pat negalime ruoštis mosikuodami pagaliais“, – rankomis skėsčiojo Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos (LŠPF) generalinis sekretorius Viačeslavas Kalininas.
2011 metais iš Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo (KKSRF) LŠPF buvo atriekta solidi dotacija – 515 tūkst. litų. Tačiau pasemti pinigų naujiems ginklams iš šios kišenės federacija negali, mat gautas finansavimas – tikslinis. Pirkti inventorių iš lėšų, skirtų pasiruošimui varžyboms ir jų organizavimui, LŠPF neturi teisės.
Todėl LŠPF vadovai KKSRF tarybai buvo pateikę atskirą paraišką, prašydami maždaug 200 tūkst. litų lazerinių pistoletų įsigijimui, bet pinigų negavo.
"Praėjusiais metais per KKSRF mums skirta lėšų dešimčiai pistoletų. Šiemet dar keturis ginklus turėtų nupirkti Lietuvos olimpinis sporto centras. Bet mums reikia mažiausiai 32 pistoletų, kad galėtume aprūpinti visų amžiaus grupių rinktines. Suaugusiems jų dar užtenka, o kitiems... Nenorime pinigų, mes prašome daikto. Juk batsiuvys taip pat negali dirbti neturėdamas vinių“, – skundėsi V. Kalininas.
Pažadais nesimėto
Vienas modernus ginklas, šiemet galutinai išstūmęs kulkinius pistoletus iš penkiakovės arenų, su būtina įranga kainuoja apvalią sumą – maždaug 7 tūkst. litų.
Negana to, naujoji technika kol kas nepasižymi patikimumu: iš 10 lazerinių pistoletų, kuriais šiuo metu apginkluoti Lietuvos penkiakovininkai, trys jau spėjo sugesti.
V. Kalininas tikino kėlęs klausimą dėl sprendimo naudoti lazerinius pistoletus finansinės naštos Europos šiuolaikinės penkiakovės federacijos (ECMP) kongrese, tačiau jokių konkrečių pažadų neišgirdęs.
Greito problemos sprendimo negalėjo pažadėti ir Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) generalinis direktorius Klemensas Rimšelis, vadovaujantis KKSRF tarybai. Pasak jo, LŠPF lėšų naujiems pistoletams šiemet neskirta dėl banalios priežasties – pinigų visiems sporto poreikiams neužtenka.
„Finansuojame pagal galimybes. Lygiagrečiai eina daugybė problemų, kurias reikia spręsti. Galėtume vienais metais patenkinti visus vienos federacijos poreikius, bet tuomet choras kitų federacijų rėks, kad jie buvo nuskriausti“, – sakė K. Rimšelis, pasiūlęs LŠPF ieškoti kitų finansinių šaltinių.
Primename, kad šiemet KKSRF taryba paskirstė 18,5 mln. litų, o bendra šalies sporto organizacijų prašomos paramos suma sudarė per 78 mln. litų.
Bėglei linki sėkmingo debiuto
Šią savaitę geriausi Lietuvos penkiakovininkai turės progą antrą kartą išbandyti lazerinius pistoletus oficialiose varžybose. Italijai priklausančioje Sardinijos saloje vyksiančiame antrajame pasaulio taurės etape lietuviai mėgins reabilituotis po ne itin sėkmingo varžybų starto. Vasarį JAV surengtame pirmajame etape aukščiausią poziciją iš Lietuvos sportininkų užėmė Justinas Kinderis, finale likęs 13-as.
V. Kalinino teigimu, Italijoje iš pasaulio pirmenybių bronzinio prizininko J. Kinderio ir olimpinio vicečempiono Edvino Krungolco laukiama vietų geriausiųjų dešimtuke.
Dideli lūkesčiai kol kas nepuoselėjami dėl po motinystės atostogų į didįjį sportą sugrįžusios buvusios planetos vicečempionės Lauros Asadauskaitės galimybių sublizgėti jau pirmosiose varžybose po metų pertraukos.
„Laurai keliamas tikslas patekti į finalą. Jeigu ten ji užims vietą dvidešimtuke, bus labai gerai. Be to, mes niekada neakcentuojame atskirų pasaulio taurės etapų – tai tik pasiruošimas prieš pasaulio ir Europos čempionatus“, – sakė LŠPF generalinis sekretorius.
Beje, Sardinijoje L. Asadauskaitei teks pirmą kartą stoti prieš buvusią komandos draugę Lietuvos rinktinėje Donatą Rimšaitę. Į Rusiją išvykusi penkiakovininkė tik prieš savaitę gavo UIPM leidimą tarptautinėse varžybose atstovauti kaimyninei šaliai.
„Kokio debiuto linkiu Donatai? Tik gero. Ji pasirinko savo gyvenimo kelią. Negalima kitam kasti duobės, nes pats įkrisi“, – teigė V. Kalininas.
Antrojo pasaulio taurės etapo varžybos vyks balandžio 14-18 d.