Marytė Marcinkevičiūtė 2011 m. balandžio 8 d. 19:57 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Didžiausia meilė – lengvoji atletika

Balandžio 8 d. 55-ąjį gimtadienį švenčia žinomas Lietuvos fotomenininkas Alfredas Pliadis, dirbęs net septyneriose olimpinėse žaidynėse

Stasio Petkaus nuotr.
   

Aukštas, lieknas, bet ne krepšininkas, o lengvaatletis. Kaip atsitiko, kad pasirinkai būtent šuolius į aukštį, o ne krepšinio kamuolį?

Tai buvo labai seniai. Sportuoti pradėjau 1972 m., kai lankiau devintą klasę. Mums šuolių į aukštį idealas buvo Kęstutis Šapka, į kurį žiūrėdavome pavydžiai ir išplėtę akis. Tada jis šokinėjo ką tik atsiradusiu nauju šuolių į aukštį stiliumi – nugara. Mane treniravo Valentinas Sabaliauskas, esu įveikęs 205 cm aukštį, laimėjau Lietuvos jaunimo čempionatą, atstovavau šalies jaunimo rinktinei, dalyvavau tarptautinėse varžybose Lenkijoje.
 

1977 m. per Lietuvos suaugusiųjų čempionatą pelniau bronzos medalį. Buvau laikomas perspektyviu šuolininku į aukštį, bet 205 cm nebuvo tas rezultatas, kuris tais laikais leistų pasiekti svaresnių pergalių. Tačiau džiaugiuosi, kad atradau lengvąją atletiką ir šuolius į aukštį. Sportas, prasidėjęs dar jaunystėje, mane užvaldė visam gyvenimui, su juo nesiskiriu ir dabar.
 

Galiu pasigirti, kad esu ir pasaulio čempionato medalininkas. 1995 m. Geteborge per pasaulio čempionatą garsus švedų šuolininkas Patrikas Sjöbergas suorganizavo spaudos atstovų šuolių į aukštį varžybas. Peršokau 165 cm ir užėmiau trečią vietą. Buvau vienintelis lietuvis, kuris čempionate pelnė medalį. „Lietuvos rytas“ netgi šmaikščiai tai akcentavo rašinio antraštėje, kad Lietuvos lengvaatlečiai neliko be medalių. Kaip dabar pagalvoju – išgelbėjau Lietuvą (šypsosi).
 

Kodėl taip anksti nutrūko tavo sportinė karjera?

Baigiau Vilniaus pedagoginį institutą, pradėjau dirbti Fizinio lavinimo, teorijos ir metodikos katedros laboratorijoje. Ateina toks metas, kai pradedi galvoti, ką daryti toliau – ar verta sportuoti toliau ir siekti rezultatų, ar geriau pradėti naują veiklos sritį. Logiškai mąstant, daugiau, matyt, nieko negalėjau „išspausti“ iš savęs. Trenerio pakeitimas, manau, irgi kažin ar būtų davęs svarių pokyčių.
 

Dar būdamas studentas susižavėjau fotografija. Kai dalyvaudavau varžybose, mano rankose visada būdavo fotoaparatas. Labai patiko stebėti varžybas ir fotografuoti. Mano sportinį gyvenimą pakeitė fotografinis sporto gyvenimas. Tada aš, jaunas fotografas, turėjau didelį norą, kad mano nuotraukas kas nors pamatytų ir įvertintų. Tapau Lietuvos fotomenininkų draugijos nariu, pradėjau nuotraukas siūlyti redakcijoms.
 

Kuri redakcija išspausdino tavo pirmąją nuotrauką?

Pirmoji nuotrauka 1979 m. pasirodė „Sporto“ laikraštyje. Tą nuotrauką atsiunčiau paštu – joje buvo užfiksuotas garsusis Lietuvos šuolininkų treneris Janas Gadovičius su savo mokiniu Raimundu Kazlausku, kuris tada, regis, tapo SSRS čempionu. Ta nuotrauka buvo išspausdinta laikraštyje ir man suteikė be galo daug džiaugsmo.
 

Spaudoje mane pastebėjo LRT Sporto skyriaus vadovas Virgilijus Mundrys. 1982 m. jis man paskambino ir pasakė, kad domisi mano nuotraukomis. Jis paklausė, ar aš nenorėčiau padirbėti televizijoje režisieriumi. Tais laikais ši televizija buvo vienintelė ir nepakartojama, po Maskvos olimpinių žaidynių sporto laidų transliacijos buvo labai populiarios.
 

Pasiūlymas mane suviliojo ir kaip tas taifūnas įsiveržiau į televiziją. Man tikrai pasisekė, nes į televiziją atėjau tuo metu, kai joje dirbo profesionalūs operatoriai, garso režisieriai, įgiję patirties per Maskvos olimpines žaidynes, buvo moderni technika. Dirbau su profesionalais, labai lengvai supratau, kas yra televizija, transliacijos.
 

Tas darbas man labai patiko, LRT dirbau aštuoniolika metų. Viriau ir žurnalistiniame sporto gyvenime, supratau, kas yra žurnalistika, ir nuo 1991 m. netgi aštuonerius metus vadovavau LRT sporto redakcijai. Tada mes patekome į pasaulį, iškovojome olimpinius placdarmus – atsirado transliacijos, čempionatai, Lietuvos rinktinė, olimpiečiai.
 

Periodas buvo labai audringas, reikėjo daug jėgų, tie aštuoneri metai buvo gana sunkūs, bet kartu ir įdomūs. Kolektyvas buvo nemažas, dirbo beveik 20 žmonių. Tačiau ilgainiui viskas apsivertė aukštyn kojom. Atsirado savotiškas šūkis: „Yra Pliadis, yra problemos, nebus Pliadžio – nebus problemų.“

Tai užgavo mano ambicijas ir išėjau iš televizijos. Nuo 1998 m. pradėjau dirbti Krašto apsaugos ministerijoje. Prabėgus nemažam laiko tarpui, puikiai įsitikinau, kad LRT nepavyko pasiekti tokių rezultatų, kokius buvo pasiekęs mūsų kolektyvas.
 

Pačiam, kaip sportininkui, neteko dalyvauti olimpinėse žaidynėse, tačiau jose dirbai kaip televizijos režisierius ir fotografas.

Mačiau septynerias olimpines žaidynes. Per Barselonos, Lilehamerio, Atlantos ir Nagano olimpines žaidynes dirbau kaip televizijos darbuotojas, o per Atėnų, Turino ir Pekino olimpines žaidynes – kaip Lietuvos tautinio olimpinio komiteto fotografas. Norėčiau nuvažiuoti ir į Londono olimpines žaidynes, tačiau viskas priklauso ne nuo manęs, o nuo to, kiek Lietuva gaus vietų ir kaip manimi bus pasitikima, ar būsiu reikalingas. Akreditacijų skaičius ribotas ir viską spręs Lietuvos tautinis olimpinis komitetas. 
 

Labai daug fotografuoji įvairias lengvosios atletikos varžybas...

Lengvoji atletika – mano didžiausia meilė. Lengvaatlečius tikrai daugiausia fotografuoju. Sukaupiau didžiausią šios sporto šakos fotografijų archyvą. Man pasisekė, kad dar turiu ir kitų fotografų įamžintų akimirkų. Tas nuotraukas sutvarkiau ir jų pagrindu buvo išleistas fotografijų albumas „Lengvoji atletika: 1921–2008 metai“.
 

Lietuvos lengvosios atletikos federacija turbūt vienintelė yra išsileidusi tokį albumą. Visą laiką domėjausi ir dabar domiuosi lengvąja atletika. Kai girdžiu sakant, kad žmogus fotografuoja visas sporto šakas, norisi pasakyti, kad jis yra tikras kvailys. Kiekvieną sporto šaką reikia suprasti, nes jų yra per šimtą.
 

Labai sudėtinga lengvoji atletika, nes joje yra apie 60 moterų ir vyrų rungčių. Kiekviena jų fotografijos atžvilgiu turi savo specifiką. Be to, reikia gerai pažinti žmones. Būna labai juokinga, kai per lengvosios atletikos varžybas ateina fotografas ir pasako, kad jam reikia nufotografuoti kažkokią blondinę. Pliaukšteli vieną kadrą ir nueina, nežiūri, kad diską dar mėtys Virgilijus Alekna, į tolį šoks Povilas Mykolaitis ar septynkovėje startuos Austra Skujytė. Tokie fotografai neturi jokių perspektyvų. Jeigu nori išmanyti sporto šaką, ja turi gyventi.
 

Kur laikai savo didžiulį archyvą? Ar žmona neveja iš namų?

Anksčiau būdavo problemų, o dabar nebe. Žmona gyvena ir dirba gydytoja Norvegijoje. Kol kas vaikai gyvena su manimi, bet, regis, savo ateitį irgi sies su Norvegija, tad archyvams namuose vietos tikrai yra. Turiu tikrai daug puikių istorinių nuotraukų, kurias norėtųsi išspausdinti dideles, ant gero popieriaus, kad jos liktų istorijai. Tačiau reikia susirasti rėmėjų, nesinori kreiptis į savo žmoną ir prašyti pinigų.
 

Kokias specialybes pasirinko tavo vaikai? Gal pasekė tavo pėdomis?

Ne. Duktė Agnė Mykolo Romerio universitete baigė teisės magistrantūrą, dabar mokosi norvegų kalbos ir nori išlaikyti vairavimo teises. Sūnus Aleksandras irgi mokosi tame pačiame universitete, šiemet baigs bakalauro mokslus ir  žada pradėti dirbti.
 

Gal ir pats sparnus kelsi į Norvegiją?

Labai mielai kasmet važiuoju į Norvegiją, nes ten gyvename labai gražioje vietoje, turime savo namą. Pasidžiaugiu gamta, ramybe, pailsiu nuo lietuviško šurmulio. Ten norėčiau būti visą laiką. Norvegijos sportinis gyvenimas, manau, prasmingesnis, gal net įdomesnis nei mūsų. Lietuvoje nematau perspektyvų ką nors daryti iš esmės.


    
 



Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas