Steponas Gečas | 2011 m. balandžio 7 d. 16:37 |
![]() ![]() |
Žurnalistikos veteraną pasiglemžė mirtis
Balandžio 7 d. Lietuvos žiniasklaidos darbuotojų būrys neteko vieno savo narui. Pradėjęs 73-iuosius metus mirė Bronius Juršė. Jis rašė ir apie sportą.
![]() |
Bronius Juršė gimė 1939 m. vasario 10 d. tuometinio Kaišiadorių valsčiaus Gastilų kaime, kuris statant užtvanką, kaip ir keliasdešimt gretimų kaimų atsidūrė Kauno marių dugne. Nelengvą savarankiško gyvenimo kelią Bronius pradėjo silikatinių dirbinių gamykloje Petrašiūnuose darbininku.
Potraukis fiksuoti ir aprašyti jo aplinkoje – gamykloje ir Lietuvoje - vyktančius įvykius traukė Bronių ne kartą imtis plunksnos. 1961 m. Lietuvos radijo ir televizijos komiteto Kauno redakcijoje prasideda B. Juršės profesionalus žurnalistinis darbas. Po to etatinio korespondento pareigos iki 1996 metų įvairių laikraščių redakcijose, ilgiausiai (1962–1972) "Kauno tiesoje", vėliau "Valsiečių laikraščio", "Komjaunimo tiesos" (pastarajame - skyriaus vedėju), "Komunizmo vėliavos", "Bangos" redakcijose, buvo žurnalo "Sparnai" atsakingasis sekretorius. Lietuvos atgimimo metais – "Vakarinis Kaunas", "Kauno kraštas", "Mano verslas" korespondentas. Bendradarbiavo ir kituose leidiniuose. Ne vienas prisimena jo reportažus, apybraižas aktualiomis teisėsaugos, Lietuvos tragiškos istorijos1940–1941 metų temomis.
Australijoje išleistai ir atgimimo metais Lietuvoje perfotografuotai J. Petruičio knygai "Kaip mus sušaudė" parašė pabaigos dalį, papildydamas autoriaus mintis apie sovietinių čekistų sušaudytus lietuvius prie Červenės.
Greta darbų B. Juršė spėjo 1961–1968 metais studijuoti žurnalistiką Vilniaus universitete, kaip sporto žurnalistas dirbti įvairiose tarptautinėse varžybose Lietuvoje, priklausyti Lietuvos sporto žurnalistų federacijai. Be pavardės pasirašydavo B. Naglio, R. Nemunaičio, B. Gastilionio ir kitais slapyvardžiais. Jo plunksnai priklauso daug spaudos ir radijo apybraižų apie Lietuvos olimpiečius, Europos ir pasaulio čempionus. Bronius turėjo nuostabią Dievo dovaną iškapstyti įdomias temas, iškelti į viešumą smerktinus valdininkų poelgius, susitikti su garsiais įdomiais žmonėmis. Dalyvaudamas Maskvoje vykusiame tarptautiniame kino festivalyje susitiko su daugeliu filmų statytojais ir aktoriais. Ne vienas vyresnės kartos skaitytojas prisimena jo interviu su tuomet kultinių filmų ,,Valkata“, ,,Bombėjus nakties prieglobstyje“ ir kitų indų filmų aktoriumi ir režsieriumi Radža Kapuru. Tuometinei dozuotą informaciją apie užsienio kultūrinį gyvenimą gaunančiai Lietuvos visuomenei tiesioginiai lietuvio žurnalisto pasakojimai darė didelį įspūdį. Bronius bendravo ir su išeivijos spauda Anglijoje, Škotijoje, žurnalo "Santara" redakcija.
2003 m. B. Juršė už rašinius teisėsaugos ir teisėtvarkos temomis tapo Lietuvos žurnalistų sąjungos konkurso ,, Ką pasakytų Temidė“ laureatu. Turtingą kūrybinę Broniaus biografiją nutraukė prieš kelerius metus ištikęs sunkus insultas. Prireikė nuolatinės slaugos, todėl paskutinius gyvenimo metus Bronius praleido Blinstrubiškio globos namuose Raseinių rajone. B.Juršė išaugino sūnų Audrių, žinomą verslininką. Pažinoję Bronių Juršę, kolegos prisimins kaip ivairiapusiško kūrybinio braižo žmogų.
LŽS narys, LOA garbės narys dr. Steponas Gečas
* * *
B. Juršės palaikai pašarvoti laidojimo namuose Kaune, Žukausko g.38. Laidotuvės - balandžio 10 d. Petrašiūnų kapinėse.