2010 m. kovo 24 d. 10:56 |
![]() ![]() |
Koks komandos palaikymas yra geriausias?
Pasaulis nestovi vietoje – daugelyje gyvenimo sričių neišvengiame naujovių ir permainų. Šis reiškinys neaplenkė ir Kauno "Žalgirio" fanų E tribūnos".
![]() |
Pasaulis nestovi vietoje – daugelyje gyvenimo sričių šiandien neišvengiame naujovių ir permainų. Tačiau ar jos visada naudingos? Dažniausiai į naujoves žiūrime skeptiškai, bet pamažu prie jų priprantame.
Šis reiškinys neaplenkė ir Kauno „Žalgirio“ fanų E tribūnos. Dar prieš porą metų žaliai baltų tribūna buvo žinoma kaip viena gausiausia fanų organizacija Lietuvoje, tačiau originalumu pasigirti negalėjo. Reikalai pasikeitė iš esmės – dėl mylimos komandos galvas pametę jaunuoliai, kurių gyvenimo būdas yra „Žalgiris“, milžiniškais šuoliais keliauja palaikymo tobulumo link.
Žvilgsnis į praeitį
Kas domisi E tribūnos reikalais, turėtų žinoti, jog ją ne per seniausiai aplankė nauji vėjai. 2007 metais tribūnos jaunimas susivienijo į grupelę žmonių, nedrąsiai pasivadinusių "Green White Boys“ (GWB) pavadinimu. To priežastis buvo iškreiptas tribūnos senbuvių požiūris į aktyvų palaikymą. Būtent – aktyvų. Jaunimas norėjo keisti tribūnos veidą, prikelti ją naujam gyvenimui, kurti choreografijas (vaizdinį palaikymą), ko seniau praktiškai nebūdavo. Norėta atnaujinti skurdų skanduočių bei dainų repertuarą. Galima sakyti, jog E tribūną buvo apėmusi stagnacija. Buvo tiesiog stovima vietoje. Tokia padėtis netenkino tos grupelės jaunuolių – jie ėmėsi darbo su mintimi, jog legendinis ir tituluočiausias Lietuvos sporto klubas, vienas iš šalies nepriklausomybės simbolių, turi turėti geriausią palaikymą.
Pasisiūta vėliava, sukurtas internetinis GWB forumas, kuriamos pirmosios dainos – pradėta E tribūnos jaunimo mobilizacija permainų darbams. Žaliai baltiems vyrukams teko susidurti su kritikos lavina ir patyčiomis. Senieji tribūnos nariai nenorėjo keistis kartu – jiems tiko buvusi stagnacinė būsena. Spaudimo neatlaikę, keletas entuziastų į E tribūną numojo ranka, o likę laukė geresnių laikų.
Įtampa tribūnoje vis dar tvyrojo. Nuspręsta siekti savo tikslų nepaisant aplinkybių. Likę nariai užsiemė naujų narių agitacija. Tai buvo antrasis gryno oro “gurkšnis“ trumpoje GWB istorijoje, galima sakyti – atgimimas. „Green White Boys“ viduje įvyko permainos, kurių rezultatus matome šiandien. Dideliais žingsniais buvo pradėta kurti stiprios grupuotės sistema – nariai skirstėsi darbus, tad pavyko sukurti nuolatinį pajamų šaltinį, agitacijos modelį. Jaunimas, įrodęs savo vertę, užsitarnavo pagarbą ir rado bendrą kalbą su dar išlikusiais nekonservatyviais tribūnos senbuviais.
Šviesus rytojus
GWB neabejotinai pasiekė savo tikslus – E tribūnos repertuarą papildė per 15 naujų dainų, kurias jau moka didžioji dauguma aktyvių fanų, sukurtas nuolat aktyvus „Žalgirį“ išvykose ir namuose palaikantis fanų branduolys (pritraukta per 50 naujų žmonių), naujos vėliavos, kuriamas pasididžiavimo klubu ir jo miestu kultas, pasirodymai žiniasklaidoje skleidžiant aktyvaus palaikymo idėjas, o vaizdinio palaikymo prasme E tribūna tapo viena iš pirmaujančių Lietuvos fanų scenoje. Ir tai tik per 2,5 metų.
„Green White Boys“ vizitine kortele tapo choreografijos. Pirmoji choreografija (2008 m. pavasaris) buvo itin paprasta – „Žalgirio“ treniruočių centre iškeltas užrašas, o virš jo mojuojamos žaliai baltos vėliavos. Sparčiai kito choreografijų kokybė. Dabar bandoma pasiekti kuo didesnį efektą. Idėjų buvo ir yra tiek daug, jog atrodo jų neišsemsi – vieną darbą ruošdami, “boysai“ ateities choreografijas jau braižo ir planuoja ant popieriaus lapo. Paskutinė choreografija – du gigantiški piešiniai, dengiantys visą E tribūną (neoficialiais duomenimis – Lietuvos rekordas fanų pasaulyje). Iki šiol buvo surengta per 15 choreografijų. „Žalgiriui“ atsidavusių jaunuolių valandos ir dienos, praleistos sandėliuose, net ir esant minusinei temperatūrai, sugadinti džinsai nenuėjo perniek. Įgyvendinant pasirodymus tribūnoje, žiūrovai šaukia ir klykia iš nuostabos, kai kurie ploja atsistoję, o žaidėjai atsidėkoja žodžiais bei gestais.
Šiuo metu situacija E tribūnoje stabilizavosi. Nesutarimų pavyksta išvengti, imta geranoriškai bendradarbiauti ir siekti bendro tikslo. Kovo mėnesį „Žalgirio“ fanams vieningai pavyko surengti masinę išvyką į Marijampolę (nuvyko virš 110 žmonių). Dalis senbuvių pakeitė požiūrį ir pritarė naujovėms. Dabar E tribūnoje egzistuoja trys grupuotės: „Green White Boys“, „Green Death“ ir „Žalgirio“ fanų iš sostinės grupelė „Green Death Vilnius“. Žaliai baltai tribūnai gresia dar vieni permainų metai - "Žalgirio" fanai su nerimu laukia naujos arenos Nemuno saloje atidarymo. 14 tūkst. žmonių talpinančioje erdvėje bus itin sunku sukurti gerą palaikymą, todėl dabar svarbiausia – pritraukti naujus žmones ir tobulėti palaikymo srityje. Tam reikia laiko. Jis ir parodys, kaip susiklostys palaikymo reikalai, tačiau aišku yra viena – permainos E tribūnoje buvo reikalingos ir atnešė daug naudos.
Komandos palaikymo skirtumai
Yra dviejų rūšių žmonės, lankantys sporto varžybas: vieniems svarbu stebėti varžybas, gilintis į žaidimą, o kitiems rūpi komandos palaikymas. Visame pasaulyje aktyvus palaikymas propaguojamas jau daugelį dešimtmečių. Tai kartais įvardijama net kaip atskira kultūra. Aukščiausią palaikymo lygį sukuria ultros. Svetur ultrizmas ir tarptautinis terminas "ultras" yra suprantamas ir populiarus reiškinys, tačiau Lietuvoje kol kas – tamsus miškas. Žiniasklaida apie ultras sukūrė neigiamą požiūrį – neva tai chuliganai, kuriems rūpi tik ką nors sudeginti ar primušti. Toks požiūris yra visiškai klaidingas. Tikros ultros niekada be reikalo nepanaudos jėgos ar kitų brutalių veiksmų. Kol neįžeidei ultrų spalvų ar garbės, t.y. nepažeidei žaidimo taisyklių, gali būti ramus.
Dauguma Lietuvos sporto gerbėjų mano, jog trumpos skanduotės yra geriausias palaikymas. Neretai jie „apsiginkluoja“ dūdomis ir pučia jas be perstojo, manydami, jog sukuria gerą palaikymą. Priešingai, iš šono toks „sirgalius“ atrodo mažų mažiausiai juokingai. Dainos, kurias atlieka minia žmonių, skamba žymiai išdidžiau ir įspūdingiau, negu 1-2 žodžių skanduotės, bet ne visi tai supranta – naujovės jiems svetimos. Komandos palaikymas yra organizuotas darbas, kuomet grupė tuo suinteresuotų žmonių be perstojo dainuoja dainas, rūpinasi vaizdiniu palaikymu ir t.t. Kokybiškas visa to atlikimas užveda komandą kovai.
Neretai eiliniai žiūrovai nurodinėja aktyviems sirgaliams, kaip reikia palaikyti komandą. Bet ar tribūnoje šokinėjantys, dainuojantys, visą save atiduodantys fanai nurodinėja eiliniams žiūrovams, kaip sedėti, kaip gerti alų ir valgyti užkandžius? Toli gražu – ne. Būna, jog tarp žiūrovų atsiranda tokių, kuriems atrodo, jog aktyvūs fanai egocentriški. Tai yra, siekia ne palaikyti komandą, o parodyti save. Tai vienas iš keisčiausių pastebėjimų. Pagrindinis organizuotų fanų tikslas yra padėti komandai iškovoti pergalę, atstovauti miestui, ginti viso to garbę. Jiems nereikėtų nurodinėti kaip elgtis tribūnoje, jie tą patys puikiai žino.