sportas.info | 2010 m. kovo 22 d. 21:43 |
![]() ![]() |
Laukiamas šiaurietiškojo ėjimo bumas
Iš Skandinavijos atkeliavęs šiaurietiškasis ėjimas skinasi kelią ir Lietuvoje. Agituoti gyventojų nereikia – žmonės patys aktyviai domisi naujove
![]() |
Šiaurietiškasis ėjimas dar prieš keletą metų Lietuvoje buvo gana mažai žinomas. Pavieniai su lazdomis, iš pirmo žvilgsnio panašiomis į slidininko, vaikšiojantys žmonės kėlė pašaipias aplinkinių šypsenas, ir abejota, ar šis skandinavų „išmislas“ prigis Lietuvoje.
Vis dėlto šiaurietiškąjį ėjimą lietuviai, panašu, pamėgsta vis labiau. Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro direktorės pavaduotoja Ineta Pačiauskaitė teigia, kad ypatingai agituoti gyventojų nereikia – žmonės patys aktyviai domisi galimybėmis išbandyti pasivaikščiojimą su specialiomis lazdomis.
Susipažinti su šiaurietiškuoju ėjimu Visuomenės sveikatos biuras klaipėdiečius pirmąsyk pakvietė praėjusių metų rugpjūtį. Tiesa, tąsyk į kvietimą atsiliepė vos trys uostamiesčio gyventojai, šiek tiek daugiau Kretingoje – 10, ir Palangoje – 20.
Vis dėlto pranešimai spaudoje, įskaitant pašaipius apie mažą susidomėjimą, netrukus davė savo: pasipylė gyventojų skambučiai ir klausimai, kada kitą kartą klaipėdiečiai bus pakviesti išbandyti šią naują veiklą. Šiandien, tepraėjus pusmečiui, šiaurietiškojo ėjimo mylėtojų gretos Klaipėdoje jungia virš 80 žmonių.
„Žmonės skambino ir prašė organizuoti bendrus ėjimus, nes eidami vieni jausdavo, kad iš jų šaipomasi. Dabar tai retai pasitaiko, nebent rajone. Mieste žmonės jau laisvai vaikšto, nebijodami aplinkinių reakcijos. Kas mėnesį organizuojame grupinius ėjimus, pirmiausia siekdami, kad įsitrauktų vis nauji žmonės“, - teigė I.Pačiauskaitė.
Sparčiai augantį šiaurietiškojo ėjimo populiarumą liudija ir įmonės, prekiaujančios šiam užsiėmimui skirta įranga, vadovas Arūnas Milkus. Jis prognozuoja, kad atšilus orams šiaurietiškojo ėjimo populiarumas Lietuvoje pasieks dar neregėtą bumą.
„Pardavimai kas mėnesį auga, tačiau tokio susidomėjimo, kokį jaučiame dabar, niekad nebuvo. Nėra net ką lyginti. Manau, šiemet nuo balandžio vidurio iki spalio mėnesio bus pats šiaurietiškojo ėjimo Lietuvoje bumas“, - sakė A.Milkus.
Pats trejus metus šiaurietiškąjį ėjimą propaguojantis verslininkas prekiauti vokiečių gamybos „Leki“ šiaurietiškojo ėjimo lazdomis ėmėsi dėl to, jog pajuto augančią šio produkto Lietuvoje paklausą.
„Be to, buvo vakumas. Nebuvo kur įsigyti. Kažkas prekiavo internete, kažkas turguje. Buvo atvežta daug neprofesionalaus inventoriaus, todėl norėjosi ištaisyti šią spragą. Ar tikrai prigis šiaurietiškasis ėjimas Lietuvoje, dar anksti kalbėti, bet kad prigytų, manau, pirmiausia žmonėms turi būti prieinamas inventorius. Žmonės parduotuvėse turi matyti, paliesti, pabandyti, o ne ieškoti paslėpto kažkur internete ar turguje. Manau, Lietuva netaps išimtimi. Jei vaikšto latviai, estai, jei labai smarkiai populiarėja Lenkijoje, kuo lietuviai kitokie?“, - klausė A.Milkus.
Pasak Keliautojų sąjungos prezidento Algimanto Jucevičiaus, vieno aktyviausių šiaurietiškojo ėjimo propaguotojų Vilniuje, artimiausiais mėnesiais planuojama įkurti Lietuvos šiaurietiškojo ėjimo asociaciją, kuri koordinuotų šios veiklos plėtrą Lietuvoje.
KAIP TAI VEIKIA? Šiaurietišku ėjimu vadinama fizinė veikla atsirado Suomijoje ir labai sparčiai išplito pasaulyje. Atlikti tyrimai parodė, kad ėjimas su lazdomis yra mažiausiai 40 proc. efektyvesnis nei įprastas žingsniavimas. Ėjimas su lazdomis, skirtingai nei bėgimas, nuima dalį krūvio, tenkančio kojų sąnariams ir nugarai, o teisingai atliekami judesiai atpalaiduoja kaklo ir pečių raumenis. Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, šiaurietiškasis ėjimas skatina dirbti visus viršutinius raumenis, dalyvauja iki 90 proc. visų raumenų masės. Vaikščiojimas su lazdomis gerina širdies ritmą, nes daugiau įkvepiama deguonies, treniruojama širdies ir kraujagyslių sistema, gerėja aerobinė ištvermė. Be to, ši veikla gerina medžiagų apykaitą - per valandą išeikvojama vidutiniškai apie 400 kalorijų, (vaikščiojant be lazdų - 280 kal/val.) bei 20-40 proc. daugiau energijos, negu paprastai einant.