Lina Daugėlaitė/"Olimpinė panorama" | 2020 m. balandžio 3 d. 14:52 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
Boksininkai – nusivylę, bet nepalaužti
Kai pasaulyje vienos po kitų buvo atšaukiamos varžybos, Europos boksininkai traukė į Londoną, kuriame vyko olimpinis atrankos turnyras į Tokijo žaidynes.
Kovo 14–24 d. vykusiame žaidynių Europos zonos atrankos turnyre aštuonių svorio kategorijų boksininkai kovojo dėl 50, o penkioms svorio kategorijoms atstovavusios moterys – dėl 27 kelialapių. Turnyre dalyvavo daugiau nei 350 boksininkų ir boksininkių iš 50 šalių.
„Dalyvavo visi, kas galėjo. Nebuvo nė vienos atsisakiusios šalies“, – patikino Lietuvos bokso rinktinės vyriausiasis treneris Vidas Bružas.
Į Didžiąją Britaniją Lietuvos delegacija atvyko dar gerokai prieš atrankos turnyro pradžią – nuo kovo 1-osios čia rengė treniruočių stovyklą. Į ją atkeliavo tiesiai iš Baltarusijos, kurioje treniravosi dvi savaites.
„Mums dar būnant stovykloje aš pats nelabai tikėjau, kad tas turnyras vyks. Bet ruošėmės. Nusprendė jį rengti, bet po trijų dienų sustabdė. Daug ką išbalansavo. Ir pinigų daug buvo išleista“, – prasitarė treneris.
Turnyro rezultatai, pasak trenerio, liks galioti. Virusui atslūgus, ketinama jį surengti nuo tos vietos, kurioje buvo nutrauktas. „Taip buvo aiškinama, o kaip bus – matysime“, – iškart po turnyro, dar prieš sprendimą nukelti Tokijo olimpines žaidynes, kalbėjo jis.
Akmuo į teisėjų daržą
Jėgų ir laimės turnyre nespėjo išbandyti vienintelė Lietuvos atstovė – Europos jaunimo čempionė Gabrielė Stonkutė. O penki rinktinės vyrai ir dar viena mergina lipo į ringą. Deja, nė vienam jų, galbūt ir šiandien vis dar gyvenančių karantino sąlygomis, šypsotis nėra dėl ko – olimpinių kelialapių iškovoti nepavyko.
Arčiausiai tikslo buvo 27-erių šilutiškis Edgaras Skurdelis (iki 57 kg), kuris kovas Londone iš Lietuvos boksininkų pradėjo pirmasis. Iš šios svorio kategorijos boksininkų kelialapius į Tokiją iškovojo aštuoni geriausi. Deja, lietuvio tarp jų nėra.
Pirmoje kovoje E. Skurdelis 5:0 nugalėjo graiką Aleksejų Lagkazašvilį. Antrame rate lietuviui teko nuryti karčią piliulę – akistatoje su ketvirtuoju skirstytu azerbaidžaniečiu Tayfuru Alijevu pergalę, o kartu ir kelialapį teisėjai skyrė T. Alijevui. Įpusėjus pirmajam raundui, po susidūrimo galvomis varžovas stipriai prakirto lietuviui antakį. Boksininką apžiūrėjusi medikė konstatavo, kad E. Skurdelis negali toliau boksuotis. Kadangi ringo teisėjas nusprendė, kad antakis po susidūrimo galvomis prakirstas netyčia, teisėjai nugalėtoją turėjo paskelbti po vos minutę ir 45 sekundes trukusios kovos. Įžvelgė T. Alijevo pranašumą.
„Manau, kad iš mūsų kelialapį atėmė. Tokia ir nuotaika. Ringo teisėjas pasielgė nekompetentingai. Jis turėjo Azerbaidžano sportininką diskvalifikuoti ir pergalė turėjo būti skirta Edgarui. Jau prieš tai varžovas pavojingai smūgiavo galva, pats teisėjas jam tą parodė – vaizdo įraše gerai matyti. Ir antrą kartą buvo tas pats, azerbaidžanietis buvo kaltas. Bet ringo teisėjas pats lemiamo sprendimo neišdrįso priimti, atidavė šoniniams teisėjams, kurie irgi, manau, neteisingai nusprendė – 3:2 pergalę skyrė varžovui. O juk mūsiškis dominavo tą dalį – ir aktyvumu, ir taškais buvo pranašesnis. Pergalė turėjo būti mūsų“, – nusivylimo neslėpė vyr. treneris.
Ir E. Skurdelis įsitikinęs, kad pergalė turėjo būti jo: „Buvau pasiruošęs gerai. Ir forma gera – tai buvo matyti po pirmosios kovos. Kai pradėjau boksuotis su azerbaidžaniečiu, pirmame raunde tikrai aš geriau atrodžiau. Buvo matyti, kad varžovas prisibijojo ir galvą pakišo, praskėlė man antakį. Suvokiau, kad man neleis toliau boksuotis…“
Dėl apmaudžiai susiklosčiusios olimpinės atrankos turnyro baigties Edgaras apmaudo nelieja. Kaip sakoma, tai, kas mūsų nenužudo, padaro stipresnius.
„Tai dar daugiau mane įkvepia ir suteikia jėgų. Dar turėsiu vieną šansą pasauliniame turnyre ir, manau, kad iškovosiu tą kelialapį“, – tiki boksininkas.
Kitiems Lietuvos atstovams turnyras baigėsi po pirmosios kovos. Trečiąkart laimę olimpinės atrankos turnyre bandantis ir niekaip šio rubikono peržengti negalintis daugkartinis Lietuvos čempionas Tadas Tamašauskas (iki 91 kg) Londone susitiko su Konstantinu Pinčiuku iš Izraelio. Sėkmingiau kovą pradėjęs 30-metis vilnietis vėliau perleido iniciatyvą varžovui ir pralaimėjo taškais 1:4.
„Visą laiką lyg ir ieškome kaltų, bet nesinori to daryti. Kova buvo permaininga, pirmą raundą atidavė Tadui, antrą – varžovui. Trečias raundas irgi buvo lygus, o Izraelio sportininkas stengėsi pasinaudoti gudriais veiksmais, kurių teisėjas nematė. Dažniausiai tokiose kovose arbitrai neduoda įspėjimų. O ringo teisėjas nusprendė duoti Tadui įspėjimą. Ir nulėmė kovos baigtį“, – savo nuomonę dėstė treneris V. Bružas.
„Kvalifikacija susiklostė ne pagal planą, nors paaiškėjus burtams kelialapis jau buvo pasirodęs labiau pasiekiamas nei kada nors anksčiau. <…> Kovoje bokso nebuvo daug, priešininkas klampus, praktiškai neleido boksuotis, prilaikydavo mane, vos tik priartėjus, kartais prilaikydavau ir aš jį, neneigiu, bet, ringo teisėjo akimis, visada laikydavau tik aš. Trečiame raunde ringo teisėjas padovanojo taškų varžovui man skirdamas įspėjimą, nors galėjo leisti išsiaiškinti nesikišdamas arba pastaba galėjo būti abipusė“, – treneriui savo „Instagram“ paskyroje antrino T. Tamašauskas.
Pritrūko patirties
E. Skurdelis su T. Tamašausku jau bandė dalyvauti atrankose ir į ankstesnes olimpines žaidynes. Kitiems Lietuvos boksininkams toks išbandymas teko pirmą kartą.
Deja, visi Lietuvos boksininkai pralaimėjo pirmąsias kovas. Vytautas Balsys (iki 75 kg), po sėkmingų burtų patekęs į antrąjį etapą, susitiko su bulgaru Simeonu Chamovu. Labiau patyręs varžovas dvikovą laimėjo taškais 5:0. Paulius Zujevas (iki 81 kg) stojo į kovą su daugkartiniu Baltarusijos čempionu Michailu Dauhaliavetsu, kuris lietuvį įveikė taškais 5:0. Algirdas Baniulis (per 91 kg) irgi 0:5 pralaimėjo Ukrainos čempionui Tsotnei Rogavai.
„Daugiau tikėjausi iš Vytauto Balsio, bet mums ta kova taktiškai nesusidėliojo. Manau, ateityje šis sportininkas dar pasieks pergalių. Ir V. Balsio, ir P. Zujevo varžovai buvo tituluoti, patyrę. Pauliui pritrūko taktinio brandumo, patirties. A. Baniuliui taip pat sutrukdė tarptautinių varžybų patirties stoka“, – sakė treneris.
19-metei Rugilei Altaravičiūtei (iki 51 kg) burtai lėmė kovą pradėti nuo antrojo etapo, kuriame susitiko su Europos čempionato prizininke baltaruse Julija Apanasovič. Mūsiškė pralaimėjo trečiame raunde. „Rugilei reikia dar daug padirbėti“, – trumpai boksininkės pasirodymą apibendrino V. Bružas.
Antroji Lietuvos atstovė pasirodyti nespėjo.
Išsibarstė po Lietuvą
Po nutraukto turnyro kelionė namo Lietuvos boksininkams užtruko: dešimties žmonių delegacijai namus pasiekti pavyko dalimis, per keturis kartus. Grįžę išsibarstė kas kur: E. Skurdelis rado butą Vilniuje, kuriame galėjo leisti karantino dienas, V. Balsys – Šilutėje, P. Zujevas – Kėdainiuose, T. Tamašauskas – Vilniuje, o pats V. Bružas – Kaune.
„Sunku, kad negaliu sportuoti, būnu namie. Reikėjo keisti visus planus, bet ką padarysi, – apie karantino iššūkius pasakojo Edgaras. – Bendrauju ir su treneriu, ir su boksininkais, ir su tėvais, ir su drauge. Bandau laikytis, kad nesijausčiau visai vienas. Filmus žiūriu, dar lieka žaidimai telefone.“
„Sąlygos visiems vienodos, bet ne visi turi namie laukiančias žmonas ir vaikus. Pripažinsiu, tai truputį veikia…“ – kad gyventi karantino sąlygomis – ne pyragai, prisipažino ir T. Tamašauskas.
„Šią savaitę leidau pailsėti, atsigauti – buvo dideli krūviai, įtampa. Po to dirbsime individualiai, sudarysiu kiekvienam planą, kol baigsis karantinas. Po varžybų jų laukia bendrasis fizinis pasirengimas, ką kiekvienas sportininkas gali daryti pats pagal tam tikrą planą“, – pirmąją karantino savaitę leisdamas namie apie tai, kaip organizuos tolesnius darbus, pasakojo V. Bružas.
Bus pasiruošę
Pasauliniame turnyre kelialapių bus išdalyta mažiau nei pirmajame Londone. Vietų mažiau – dalyvių daugiau. Tad kova bus dar atkaklesnė. Bet nebedalyvautų žemynų lyderiai, kurie teisę kopti į Tokijo ringą jau yra iškovoję.
Galbūt į kovą dėl olimpinio kelialapio lemiamame turnyre įsitrauktų ir į profesionalų boksą perėjęs Eimantas Stanionis. „Mes dar turime vilčių, kad jis dalyvaus atrankoje. Bet kai tokia situacija… Jis 14 dieną turėjo kovoti Amerikoje, bet kovą irgi nukėlė. Kad Eimantas nori dalyvauti žaidynėse, tai faktas, kad mes to sieksime, – irgi faktas. Bet jis turi kontraktą, yra vadybininkai ir jie turi duoti leidimą. Eimantas vienas negali nuspręsti, jis turi laikytis sutarties sąlygų“, – dėstė V. Bružas.
„Viską atsakyti galėsiu, kai turėsiu datas, nežinia, kada bus pasaulinė atranka, kurioje planavau dalyvauti. Su vadybininku turėjau pašnekėti dėl olimpiados, deja, kova neįvyko ir nesusitikome, todėl viskas pavirtę šiuo metu į didelį klaustuką“, – sakė pats E. Stanionis.
Pirmadienį buvo paskelbta, kad šią vasarą įvykti turėjusios Tokijo olimpinės žaidynės bus surengtos 2021 metų liepos 23 – rugpjūčio 8 dienomis, todėl sportininkai kartu su pasaulinio karantino pabaiga laukia žinių ir dėl atnaujintų atrankos turnyrų. Tiesa, jau aišku, kad kelialapius turintys atletai jų per metus nepraras, bet tuo pačiu ir kvotų skaičius sporto šakoms nebus padidintas.