2020 m. kovo 26 d. 12:17 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Žaidynių perkėlimas – sudėtinga dėlionė“

Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Thomas Bachas prisipažįsta, kad žaidynių perkėlimas sukels daug sunkumų.

Thomas Bachas
Vytauto Dranginio nuotr.
Thomas Bachas
Trečiadienį vykusios žiniasklaidos telekonferencijos metu Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas bendravo su tarptautinių naujienų agentūrų atstovais apie bendrą TOK ir Tokijo 2020 organizacinio komiteto sprendimą nukelti olimpines žaidynes.

 

TOK prezidento Thomo Bacho įžanginis žodis

 

Mes, o taip pat, kaip galiu patvirtinti po pokalbio telefonu su Ministru Pirmininku Abe, ir mūsų partneriai bei draugai Japonijoje, puikiai suvokiame ne tik šios pasaulinės pandemijos rimtumą, bet ir jos poveikį žmonių gyvenimams. Esame labai sunerimę dėl pastarųjų dienų įvykių ir susirūpinimą keliančios statistikos. Pavyzdžiui, kalbant apie Afriką, skaičiai rodo, kad artėja grėsmingas viruso protrūkis. Duomenys iš Pietų Amerikos, Okeanijos ir daugelio kitų pasaulio dalių taip pat kelia didžiulį susirūpinimą. Atsižvelgdami į visa tai, sekmadienį surengėme TOK Vykdomojo komiteto posėdį. Iš karto po šio posėdžio – sekmadienį vakare ir pirmadienį – gavome informacijos apie dar didesnį viruso paplitimą ir dar daugiau tarptautinių kelionių apribojimų.

 

Vėliau pirmadienį Pasaulio sveikatos organizacija dėl pandemijos masto ir išplitimo paskelbė pasaulinio lygmens pavojų, teigdama, kad viruso plitimas spartėja ir kad ji šiuo klausimu norėtų kreiptis į G20 lyderius. Tuomet kartu su Ministru Pirmininku Abe suplanavome pokalbį telefonu, kuris įvyko antradienį. Atsižvelgdami į aplinkybes, šio pokalbio metu sutarėme, kad Tokijo XXXII olimpiados žaidynes ir paralimpines žaidynes būtina nukelti vėlesnei nei 2020 m. datai, bet ne vėliau nei iki 2021 m. vasaros, siekiant apsaugoti sportininkų, visų su olimpinių žaidynių rengimu susijusių asmenų ir tarptautinės bendruomenės sveikatą. Taip pat sutarėme, kad Olimpinis deglas bus paliktas Japonijoje kaip mūsų abipusio įsipareigojimo ir vilties simbolis. Dėl šių simbolinių priežasčių paliksime ir pavadinimą „Tokijo 2020 olimpinės žaidynės“.

 

Taip pat abu išreiškėme viltį, kad galiausiai kitais metais Tokijo 2020 olimpinės žaidynės taps žmonijos pasiekimų įveikiant šią beprecedentę viruso COVID-19 pandemijos krizę išaukštinimu. Tokiu būdu olimpinis deglas tikrai gali tapti šviesa gale šio tamsaus tunelio, kuriuo dabar keliauja visas pasaulis ir kurio ilgio niekas iš mūsų dar nežino. Dar norėčiau pridurti, kad po pokalbio telefonu surengėme TOK Vykdomojo komiteto posėdį, kurio metu Vykdomojo komiteto nariai patvirtino šį mano ir Ministro Pirmininko Abe susitarimą. Tarptautinio paralimpinio komiteto Prezidentas Andrew Parsonsas taip pat buvo pakviestas dalyvauti ir viso Tarptautinio paralimpinio komiteto vardu išreiškė paramą šiam susitarimui.

 

Kalbant apie datas, ar nurodėte, kad žaidynės bus rengiamos tiesiog vasarą, ar maždaug tomis pačiomis datomis, kuriomis buvo planuota surengti 2020 m. olimpines žaidynes? Ar aptarėte klausimą dėl galimų papildomų išlaidų, susijusių su šiuo sprendimu?

 

Ministras Pirmininkas ir aš neaptarėme tikslių datų. Tai nuspręs Koordinavimo komisija ir Organizacinis komitetas, kai svarstys įvairus scenarijus. Tai didžiulė ir itin sudėtinga dėlionė su begale detalių. Olimpinės žaidynės yra turbūt sudėtingiausias visos planetos renginys, todėl neįmanoma visko aptarti per vieną telefoninį pokalbį. Turėsime pasikliauti Koordinavimo komisijos darbu ir bendradarbiavimu ne tik su Tarptautinėmis federacijomis, bet ir su daugeliu kitų partnerių. Tai tikrai milžiniškas iššūkis. Finansinės jo pusės neaptarėme, nes šiuo metu svarbiausia išsaugoti žmonių gyvybes, o ne teikti prioritetą finansams. Ministras Pirmininkas Abe išreiškė visišką Japonijos valdžios paramą ir pasišventimą įgyvendinant šį sprendimą ir galiausiai sėkmingai surengiant olimpines žaidynes. Savo ruožtu aš taip pat išreiškiau visišką TOK įsipareigojimą įgyvendinti šį siekį.

 

Minėjote, kad per savaitgalį Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys ir rekomendacijos itin smarkiai keitėsi, bet savo interviu „New York Times“ metu buvote teigęs, jog keitėsi ir jūsų paties nuomonė.  Ar šiam pokyčiui turėjo įtakos sportininkų reakcija per pastarąją savaitę ir kaip ji lėmė šį pokytį arba sprendimą nukelti žaidynes?

 

Manau, kad iš mano laiško sportininkams akivaizdu, jog mintimis esu su jais ir kad visi kartu turime spręsti šią netikrumo kupiną situaciją, kuri akivaizdžiai kelia jiems nerimą. Tokioje padėtyje niekada nei esame buvę, nei norėję būti, todėl ji itin sudėtinga daugelio šalių sportininkams. Taip pat sulaukėme daug palaikymo iš viso pasaulio sportininkų. Dėl šios priežasties visada stengėmės prisitaikyti prie situacijos tinkamu metu ir, šiuo atveju, kiek galima greičiau. Jei apžvelgtume visą situacijos eigą, pamatytume aiškų dėmesio centro poslinkį.

 

Pačioje pradžioje kėlėme klausimą, ar Japonija galės užtikrinti saugias sąlygas pasaulio sportininkams priimti. Tuo metu jautėmės vis labiau užtikrinti stebėdami Japonijos veiksmus, taikomas priemones bei statistinius duomenis ir tvirtai tikėjome, kad tokias saugias sąlygas užtikrinti įmanoma.

 

Tačiau tada iš likusiojo pasaulio atplūdo milžiniška informacijos banga apie bendrą itin nerimą keliančią eigą, ypač sustiprėjusi per pastarąsias kelias dienas. Akivaizdu, kad Afrika stovi ant viruso protrūkio slenksčio, o prieš porą valandų Pasaulio sveikatos organizacija pranešė, kad Afrika turi ruoštis blogiausiam scenarijui. Matome, kad užsikrėtusiųjų virusu skaičiai auga daugelyje pasaulio šalių.

 

Būtent dėl to, vadovaudamiesi savo principine nuostata pirmiausia saugoti sportininkų sveikatą, prisidėti prie viruso plitimo suvaldymo ir rūpinimosi viruso paveiktais žmonėmis visame pasaulyje, ėmėmės šių veiksmų, kurių rezultatus matote dabar. Jei jums įdomu, galiu iliustruoti skaičiais, ką reiškia „sparčiai augantis“: pirmi 100 000 žmonių užsikrėtė per 67 dienas. Po dar 11 dienų atvejų skaičius pasiekė 200 000, o po dar 4 – 300 000. Šiuo metu yra daugiau nei 375 000 atvejų visame pasaulyje, o juk tai tik oficialūs duomenys.

 

Ar manote, kad tai didžiausia olimpinio judėjimo krizė nuo Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų, kurių metu TOK buvo priverstas atšaukti olimpines žaidynes?

 

Palyginimai visada pavojingi, nes juos galima interpretuoti labai įvairiai. Manau, kad lyginti žaidynių nukėlimą su atšaukimu dėl karo nėra tinkama atsižvelgiant į karų sukeltas žmonijos kančias ir ilgus metus trukusias pasekmes. Galime teigti tik tiek, kad ši žmonijos krizė – beprecedentė. Iki šiol nėra buvę tokio virusio paplitimo pasauliniu mastu. Todėl toks iššūkis beprecedentis ir olimpinėms žaidynėms. Būtent dėl šios priežasties pirmą kartą olimpinėje istorijoje nuspręsta atidėti olimpines žaidynes.

 

Olimpinės lėšos būtinos Tarptautinių federacijų išlikimui. Daugelis jų jau dabar yra sudėtingoje padėtyje. Ar per kelis ateinančius mėnesius jos sugebės išsiversti be olimpinio finansavimo? Ar planuojate suteikti joms pagalbą?

 

Greičiausiai akivaizdu, kad šios temos su Ministru Pirmininku Abe neaptarėme. Šiuo metu visos kalbos sukasi apie Tokijo 2020 olimpinių žaidynių organizavimą ir su juo susijusius įsipareigojimus. Esminė nuostata ir pagrindinis kriterijus – apsaugoti sportininkų ir visų asmenų, susijusių su viruso plitimo suvaldymu, sveikatą. Visiems kitiems interesams teikiama mažesnė svarba. Šiuo metu kalbame apie žmonių gyvybes ir sveikatą.

 

Niekas negali žinoti, ar iki kitos vasaros situacija bus suvaldyta. Jei vis dėlto ji nepagerės, ar planuojate iš naujo svarstyti žaidinių nukėlimo arba atšaukimo galimybę? Taip pat, ar dar vis planuojate apsilankyti Japonijoje ir Hirošimoje gegužės mėnesį, ar šių planų atsisakysite?

 

TOK siekia ir įsipareigoja surengti olimpines žaidynes tokioje aplinkoje ir tokiomis sąlygomis, kurios užtikrintų visų susijusių žmonių – net ir menkiausios svarbos dalyvio – sveikatą. Šis įsipareigojimas išliks nepakitęs ir šia nuostata vadovausimės priimdami visus savo sprendimus, kaip tą darėme ir iki šiol.

 

Kalbėdamiesi su Ministru Pirmininku Abe, aptarėme ir mano vizitą į Japoniją gegužės mėnesį. Japonijoje apsilankysiu numatytą datą ir savo buvimu ten su džiaugsmu pademonstruosiu visišką TOK pasišventimą užtikrinti Tokijo 2020 olimpinių žaidynių sėkmę ir išreikšti dėkingumą Organizaciniam komitetui, visiems Japonijos valdžios lygmenims ir visiems Japonijos žmonėms už nuostabų darbą, kurį jie iki šiol atliko rengdamiesi šioms olimpinėms žaidynėms. Taip pat esame dėkingi už jų palaikymą bei entuziazmą dėl šių žaidynių ir norime juos užtikrinti, kad esame tvirtai pasiryžę vesti juos į sėkmę, kuri, kaip Ministras Pirmininkas Abe ir aš teigėme anksčiau, galiausiai išaukštins žmonijos pasiekimus įveikiant šią beprecedentę koronaviruso sukeltą krizę.

 

Kitais metais taip pat bus rengiami lengvosios atletikos ir plaukimo pasaulio čempionatai. Ar jie taps organizaciniu iššūkiu, jei olimpinės žaidynės bus rengiamos 2021 m. vasarą?

 

Būtent dėl šių priežasčių sekmadienį nusprendėme, kad tokiems klausimams išnagrinėti prireiks mažiausiai 4 savaičių. Tai ne vieninteliai renginiai. Olimpinės žaidynės yra pats sudėtingiausias pasaulio renginys. Jo metu reikia vienoje vietoje suburti 11 000 sportininkų iš 206 nacionalinių olimpinių komitetų ir TOK Pabėgėlių olimpinės komandos, užtikrinti sklandų organizacinio komiteto darbą, bendradarbiauti su rėmėjais ir transliuotojais, taip pat su Tarptautinėmis federacijomis ir nacionaliniais olimpiniais komitetais. Ir tai tik kelios šios dėlionės detalės.

 

Tam reikia laiko, o Koordinavimo komisija jau ėmėsi darbo. Nuo sekmadienio jau mezgami ryšiai su suinteresuotosiomis šalimis, todėl tikime, kad pavyks pasiekti gerų rezultatų ir surengti šias žaidynes taip sėkmingai, kaip to trokštame mes visi. Esu tikras, kad Tarptautinės federacijos ir jų sportininkai taip pat ryžtingai siekia galimybės dalyvauti olimpinėse žaidynėse.

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas