Marytė Marcinkevičiūtė | 2020 m. vasario 27 d. 09:19 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
„Dviratininkų treneriai į laikrodį nežiūri“
Vasario 27 d. 80 m. jubiliejų švenčiantis Alytaus dviračių sporto treneris Napoleonas Buinauskas: „Man ramybės dar nesinorėjo.“
Alytaus dviratininkų treneris Napoleonas Buinauskas su nostalgija prisimena tuos metus, kai pats aktyviai mynė dviračio pedalus, atstovavo „Nemuno“ ir „Žalgirio“ sporto draugijoms, dešimt metų treniravo Lietuvos moksleivių rinktinę, vadovavo Lietuvos jaunių, jaunimo, „Nemuno“ draugijos rinktinėms. Buvo surinkęs netgi mergaičių grupelę, porą metų jas treniravo.
Napoleonas - dviračių sporto Alytuje vienas pradininkų. Tada kelis jaunuosius dviratininkus buvo subūręs didelis dviračių sporto entuziastas, dabar jau šviesaus atminimo kelių inžinierius Henrikas Kebeikis, kuris porą metų bandė juos treniruoti, tačiau dėl didelio užimtumo trenerio pareigų atsisakė.
Visas krūvis teko N. Buinauskui, kuris, baigęs tuometį Kūno kultūros institutą su paskyrimu atvyko dirbti į Alytų.
DEBIUTAS. „Man patiko Alytus. Su juo susipažinau dar aktyviai sportuodamas, kai čia buvo surengta Lietuvos profsąjungų dviračių rinktinės stovykla. Nesigailiu, kad pasirinkau šį miestą, kuriame puikūs žmonės, gilios sporto tradicijos“, - paaiškino jubiliatas.
1966-aisiais gegužės 15 d. tuometis Alytaus vaikų ir jaunių sporto mokyklos direktorius Romas Pocius jį priėmė dirbti dviračių treneriu. Tada Napoleonas dar gyveno Kaune ir į Alytų atvažinėdavo dviračiu. Surengdavo treniruotes ir grįždavo atgal į Kauną.
Mokyklos direktorius jį įpareigojo parengti komandą Lietuvos moksleivių spartakiadai, iki kurios buvo belikęs vos vienas mėnuo. Jaunasis treneris rado šešis senus dviračius ir pradėjo lipdyti komandą.
„Dviračių pratybas jau buvo lankę Gintautas Krivickas ir Zenonas Jeremičius. Suradau Viktorą Jonkų, Joną Varašką, Stasį Migliną.
TIKSLAS. Jėgų ir energijos nestokojančiam jaunam treneriui kilo didelis noras suburti gerą Alytaus dviračių komandą, ir jis savo tikslą pasiekė.
„Pirmiausiai 1968-aisiais prisišnekinau į Alytų atvykti geriausią Lietuvos dviratininką Antaną Berankį, kuris tada Maskvoje atliko karinę tarnybą.
Netruks komandą papildė sparčiai tobulėjantys vietos dviratininkai, vėliau tapę sporto meistrais Gintautas Krivickas, Zenonas Jeremičius, Antanas Jakimavičius, Antanas Balčius, iš Dotnuvos atvažiavo Vladas Grybauskas, Vytautas Berankis, Vytautas Jonaitis iš Radviliškio, Vytautas Paškauskas iš Kaišiadorių.
„Medvilnė“ buvo ta komanda, kuri N. Buinauskui atnešė pripažinimą. 1967–1971 m. alytiškiai laimėjo Lietuvos kolektyvų varžybas, o 1969-aisiais per prestižines daugiadienes lenktynes aplink Lietuvą jie į į priekį tepraleido tik Kauno „Bangą“.
Asmeninėje įskaitoje dideliu pranašumu nugalėjo A. Berankis, kuris net 4 min. aplenkė savo artimiausius varžovus. 1970-aisiais „Medvilnė“ vėl buvo antra.
1968 m. prie komandos vairo stojo jau baigęs aktyviai sportuoti V. Rutkauskas, o N. Buinauskas toliau dirbo su jaunimu.
„Peržvelgus savo karjerą, vis dėl to patys gražiausi mano metai buvo dirbant su „Nemuno“, „Žalgirio“ draugijų ir Lietuvos moksleivių rinktinėmis.
Didžiausią džiaugsmą patyriau, kai „Nemuno“ dviratininkai ypač sėkmingai pasirodė per pagrindines varžybas - SSRS kaimo sporto draugijų čempionatą. Vienais metais tos varžybos mano dėka netgi buvo surengtos Alytuje.“, - teigė jubiliatas.
VIENAS. Napoleonas gimė Babtuose (Kauno r.), čia pradėjo dviratininko karjerą. Su draugu mėgėjiškai pradėjęs važinėti dviračiu, netrukus jis tapo Kauno rajono, finalinių Lietuvos moksleivių pirmenybių čempionu.
Studijuodamas Kūno kultūros institute, Napoleonas Įvykdė sporto meistro normą. Puikiai derino mokslą su sportu, mokėsi labai gerai, trejus metus gavo tuomet prestižinę Lenino stipendiją.
Pustrečių metų jis buvo instituto komjaunimo komiteto sekretorius. Todėl 1966–aisiais, baigus KKI, Napoleonas buvo kalbinamas dirbti Lietuvos komjaunimo CK skyriaus vedėju. Turėjo ir daugiau pasiūlymų, bet nesutiko, jaunuolį viliojo trenerio darbas.
„Mano sportinė karjera nutrūko anksti. Buvau jau atlikęs karinę tarnybą, tarp dviratininkų buvau vienas vyresnių.
galėjau dalyvauti. Man patiko trenerio darbas, jį ir pasirinkau. Visą gyvenimą dirbau treneriu, nebuvo nė vienų metų, kad į savo darbą ranka numočiau. Kiekvieną kartą vis atrasdavau save. Alytuje dviratininkus didesnę savo gyvenimo dalį ugdžiau vienas. Niekas nenorėjo imtis to sunkaus darbo, o aš dviračių bazėje buvau netgi daugiau nei namuose“, - dabar sako jubiliatas.
MOKINIAI. Alytaus dviratininkų ugdytojui pavyko išugdyti Atėnų olimpinių žaidynių dalyvį Aivarą Baranauską, buvusius olimpinės rinktinės kandidatus Vygantą Kaminską ir Marių Bernatonį, taip pat Antaną Balčių, ilgametį Lietuvos moterų dviračių treko rinktinės trenerį Antaną Jakimavičių.
Jubiliatas dabar Išgyvena, kad taip atsitiko su jo auklėtiniu A. Jakimavičiumi, kuris kaltinamas seksualiniu priekabievimu, nuteistas už disponavimą dopingo medžiagomis. „Jis pats dėl to kaltas, negalima šitaip“, - liūdnai taria Napoleonas.
Pasak jubiliato, nedaug trūko, kad 1980 m. Maskvos olimpinėse žaidynėse būtų dalyvavęs Alytuje karinę tarnybą atlikęs kaunietis Vidas Čepauskas.
Du SSRS rinktinės sportininkai jau buvo pelnę teisę vadintis olimpiečiais, o o kitiems buvo surengtos atrankos varžybos.
Jėgas bandė ir Lietuvos rinktinė, vadovaujama dabartinio Lietuvos tautinio olimpinio komiteto Olimpinio sporto direkcijos direktoriaus pavaduotojo Kazio Steponavičiaus.
Rinktinėje buvo ir V. Čepauskas. Varžybos vyko olimpinėje Krylatskojės trasoje. Likus iki finišo keturiems ratams, V. Čepauskas atitrūko nuo grupės.
Prie jo netrukus prisijungė A. Barinovas, nuo grupės juos skyrė net trys minutės. Tačiau pastarasis pradūrė padangą ir Vidą, likus iki finišo keliems kilometrams, pavijo pagrindinė grupė.
SKIRTUMAS. „Dviračių treneris skiriasi nuo kitų sporto šakų trenerių. Lietuvoje dviračių treneris turi būti viskuo – ir mechanikas, ir treneris, ir vairuotojas, ir tiekėjas, gydytojas.
Nesuklysiu pasakęs, kad visi Lietuvos dviračių treneriai dirba nuo ryto iki vakaro, niekas į laikrodį nežiūri.
Neįsivaizduoju, kaip už tokį mažą atlyginimą galima treniruoti vaikus, juos išvežti į plentą, apmokyti, užtikrinti saugumą. Reikia ir sportinio inventoriaus, padangų – visa tai brangiai kainuoja“, - sako Napoleonas.
ATSISVEIKINMAS. 2010-aisiais, sulaukus 70 metų, N. Buinauskas buvo priverstas palikti dviračių sportą. Nuo to laiko Alytuje progeso ir jo puoselėjama sporto šaka. „Ne liūdna, o tiesiog baisu. Dviračių sportas dabar egzistuoja ten, kur yra pinigų. Alytaus dviračių sportas buvo neatsiejama Lietuvos dviračių sporto dalis.
Dabar jam didžiausias džiaugsmas - aktyvūs dviračių sporto veteranai, su kuriais jis susitinka, taip pat žmonės, kurie, sugedud dviračiui, Napoleono prašo pataisyti.