Marytė Marcinkevičiūtė | 2020 m. vasario 9 d. 11:20 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
„Niekada užantyje nelaikau akmens“
Lietuvos sportinių šokių federacijos generalinė sekretore Vida Kanišauskienė – apie gerą atmosferą darbe, Žuvėdros“ ansamblį, savo svajonę
Lietuvos sportinių šokių federacijos (LSŠF) generalinei sekretorei, Lietuvos sporto federacijų sąjungos viceprezidentei Vidai Kanišauskienei vasario 9 d. sukanka 70 metų. Ji – vienmetė su LSŠF, čia dirba nuo 1990-ųjų, kai tik įsikūrė federacija.
Jubiliatė gimė Kalvarijoje, šeimoje augo penki vaikai – trys mergaitės ir du berniukai. Vida su seserimi dvyne Terese buvo jauniausios.
Abi seserys lankė sportinės gimnastikos pratybas. Sekėsi gerai ir buvo pakviestos toliau mokslų tęsti ir sportuoti į tuometį Kapsuką (dabar – Marijampolė).
Mokėsi J. Jablonskio vidurinėje mokykloje (dabar - Rygiškių Jono gimnazija), o 1972 m. baigė Kūno kultūros institutą.
Studijuodamos KKI sporto fakultete, seserys įgijo ir gydomosios kūno kultūros (dabar – kineziterapijos) diplomus, kuriuos vėliau sėkmingai pritaikė gyvenime.
Per Lietuvos įvairių amžiaus grupių čempionatus Vida ir Teresė laimėdavo medalių, Vida atlikdavo sporto meistrių programą.
„Mūsų grupėje treniravosi dar dvi dvynukės, garsiosios Jūratė ir Jurgita Miliušytės, su jomis iki šios dienos gražiai draugaujame, mūsų santykiai ypač šilti. Į varžybas vykdavome keturios dvynukės“, - prisiminė V. Kanišauskienė.
Paskutiniaisiais sportavimo metais ji pateko į Lietuvos rinktinę, tačiau jau buvo sukūrusi šeimą su irkluotoju Jaručiu Kanišausku, laukėsi naujagimio ir jos gimnastės karjera nutrūko.
Baigusi KKI, V. Kanišauskienė gavo paskyrimą dirbti Klaipėdos sporto komitete. Dirbo instruktore, pirmininko pavaduotoja, o poliklinikoje – kineziterapeute.
Vyrui gavus paskyrimą dirbti Vilniuje, 1980-1990 m. ji – jau Respublikinio kūno kultūros ir sporto komiteto specialistė.
Net 30 savo gyvenimo metų atidavėte sportiniams šokiams. Ar esate laiminga?
Taip, laiminga. Mes turime dėkoti garsiam praeityje šokėjui Vidučiui Kamaičiui, kuris, atėjus Lietuvos nepriklausomybei, ėmėsi iniciatyvos įkurti Lietuvos sportinių šokių federaciją. Jis buvo išrinktas ir pirmuoju LSŠF prezidentu. Kadangi buvau glaudžiai susijusi su sportine gimnastika, gavau pasiūlymą dirbti federacijoje.
Viena nieko nepadaryčiau be geros komandos: mano dešinioji ranka - Diana Gornatkevičienė, visada jaučiu nuolatinio varžybų direktoriaus Virginijaus Visocko rūpestį.
Prieš porą metų prie LSŠF įsikūrė Sportinių šokių akademija, kuriai vadovauja Martynas Kūra. Pagrindinis jos tikslas – šokėjų, trenerių, teisėjų mokymas, kvalifikacijos kėlimas, licencijos.
Įkurta Profesionalų lyga, kuriai vadovauja kaunietis Vytautas Bankauskas. Tarptautinių sportinių šokių federacija, nenorėdama išleisti gerų šokėjų į profesionalus, prie savo federacijos įkūrė Profesionalų lygą ir organizuoja pasaulio bei Europos čempionatus.
Praėjusiais metais įsikūrė ir LSŠF Breiko lyga, kuria vadovauja Mindaugas Bružas. Breikas tapo olimpine sporto šaka, jai dabar skiriamas didelis dėmesys.
Stipri ir prie federacijos veikianti lyga Šokiai visiems (direktorė – alytiškė Lilija Bernatavičienė).
Siekiant objektyvumo, per Lietuvos čempionatus kviečiamės aukštos kategorijos kitų šalių teisėjus.
Darbas man gerai žinomas, neišradinėju nieko naujo. Eidama į darbą, gerai apgalvoju, ką pirmiausiai turėsiu padaryti.
Niekada užantyje nelaikau akmens. Džiaugiuosi, kad mane supa geri žmonės, ypač daug padeda veiklusis LSŠF prezidentas kaunietis Gintaras Skorupskas, kuris mūsų sportiniams šokiams vadovauja jau beveik 20 metų ir labai objektyviai sprendžia visus klausimus.
Kasmet Lietuvos sportinių šokių atstovai džiugina svariais pasiekimais per įvairaus amžiaus pasaulio ir Europos čempionatus. Kuri pergalė suteikė daugiausiai džiaugsmo?
Džiaugiuosi visomis pergalėmis. Ypatingai džiugino Klaipėdos „Žuvėdros“ ansamblis, su kuriuo teko nemažai keliauti. Per pasaulio ir Europos čempionatus klaipėdiečiai atlikdavo tikrus spektaklius, žiūrovai jų pasirodymus palydėdavo audringais plojimais.
Garsi mūsų standarto šokių mokykla, kuri diktuoja madas visame pasaulyje. Mokyklą garsino Arūnas Bižokas ir Edita Daniūtė, Donatas Vėželis ir Lina Chatkevičiūtė-Vėželienė, o dabar - Ieva ir Evaldas Sodeikos, Veronika ir Vaidotas Lacičiai. Daug svarių pergalių pasiekė ir Lotynų Amerikos šokių atlikėjai.
Turint tokio didelio meistriškumo šokėjus, Tarptautinė sportinių šokių federacija Lietuvai patiki rengti pasaulio ir Europos čempionatus.
Fantastiškas buvo pernykštis pasaulio standarto šokių čempionatas Vilniuje, kur finale šoko dvi mūsų poros, o Ieva ir Evaldas Sodeikos tapo čempionais.
Norisi pasidžiaugti aukštos kvalifikacijos mūsų teisėjais, kurių apie 30 – tarptautinės kategorijos arbitrai. Iki šios dienos vis dar teisėjauja mūsų legendos Jūratė ir Česlovas Norvaišos, Skaistutė ir Romaldas Idzelevičiai, aktyvūs yra Virgilijus Visockas ir Eglė Visockaitė, Daiva Dackevičienė, Paulius Sangavičius.
Gerais varžybų teisėjais nori tapti ir jaunimas. Tai ypač džiugina.
Žinoma, buvo ir skaudžių nusivylimų, tarkime, jums dirbant federacijoje, savo karjerą baigė legendinis „Žuvėdros“ ansamblis. Negi nebuvo galima jo išlaikyti?
Labai gaila, kad taip atsitiko. Sutikti žmonės pirmiausiai klausia, kodėl nebėra „Žuvėdros“, kas atsitiko daugkartiniams pasaulio ir Europos čempionams, kad jie išsiskirstė.
Toks gyvenimas, viskam yra pradžia ir pabaiga. Pačiame Klaipėdos universitete, kuriame studijavo šokėjai, įvyko permainos, nebeliko Sportinių šokių katedros.
Daugiau iniciatyvos reikėjo rodyti pačiam Klaipėdos miestui. Kai įsikūrė LSŠF, pagrindinis tikslas buvo rengti aukšto lygio trenerius.
LSŠF prezidento, o dabar garbės prezidento Vidučio Kamaičio dėka sportinių šokių specialistai buvo pradėti rengti Kūno kultūros institute ir Klaipėdos universitete. Todėl ir rezultatai buvo geri.
Tačiau Klaipėdos „Žuvėdra“ mūsų žemėlapyje išliko. Buvę ansamblio vadovai Skaistutė ir Romaldas Idzelevičiai savo klube gana sėkmingai rengia individualias poras. Savo klubus visoje Lietuvoje įsikūrė ir nemažai buvusių šio ansamblio šokėjų.
Kai tiek daug metų dirbate LSŠF, sukaupėte nemažai patirties, Koks jūsų pagrindinis darbo kredo?
Dirbti dėl kitų, o ne dėl savęs. Savo darbą atlieku sąžiningai ir dorai, niekada jų neatidėlioju.
Sutikau daug įdomių žmonių. Niekada gyvenime nemėgau šiurkštumo. Bendrauti tenka ne tik su treneriais, bet ir su šokėjų tėvais.
Kiek dabar LSŠF vienija sporto klubų, kurie jų yra stiprūs?
Federacija vienija 92 klubus, jais visais džiaugiuosi. Klubai veikia visuose mietuose, daugelyje rajonų, kai kurie jų rengia stambias tarptautines varžybas.
Ypač stiprūs Kauno „Sūkurys“ ir „Kaspinas“, Vilniaus „Ratuto“, kuris praėjusiais metais įsikėlė į naująsias savo patalpas, dirba visa Aušrelės ir Virginijaus Visockų šeima, ten dabar vyksta teisėjų seminarus.
Legendiniam Kauno „Sūkuriui“, kuriems vadovauja Jūratė ir Česlovas Norvaišos, daug padeda baigę aktyvųjį sportą Donatas ir Lina Vėželiai.
Susikūrė neblogi sportinių šokių klubai Kauno rajone, Kretingoje, Anykščiuose, Gargžduose, Ignalinoje, Jonavoje, Mažeikiuose, Molėtuose, Tauragėje, Telšiuose, Utenoje, Visagine, kitur.
LSŠF vadovaujant Gintarui Skorupskui, klubams skiriame ypač didelį dėmesį – sutvarkėme visą dokumentaciją, šokėjų perėjimus iš vieno klubo į kitą ir t. t.
Dirbdama su šokėjais, klubų vadovais, tikriausiai, ir pati išmokote gražiai šokti?
Specialiai šokti nesimokiau, tačiau šokti mėgstu. Tačiau po vyro Jaručio mirties jau nebešoku.
Ar sulauksime tos dienos, kai sportiniai šokiai bus įtraukti į olimpinių žaidynių programą?
Kaip sporto šaka esame pripažinti, tačiau į olimpinių žaidynių programą mūsų neskuba įtraukti. Tai, matyt, susieta su teisėjavimu, nes buvo iškilusių problemų su šokių ant ledo, gimnastikos varžybų teisėjavimu.
Kas dominuoja jūsų laisvalaikyje?
Anksčiau buvo mezgimas, o dabar – teatras, kelionės. Aplankiau gana daug įdomių šalių, kai kasmet tenka dalyvaujant Tarptautinės sportinių šokių federacijos kongresuose.
Užaugo mano vaikai: dukra Kristina baigė Muzikos akademiją ir dabar M. K. Čiurlionio meno mokykloje dirba baleto dėstytoja, o sūnus Marius baigė Vilniaus Gedimino technikos universitetą ir dirba savarankiškai.
Džiaugiuosi, jog jie gyvena Vilniuje. Sūnus porą metų buvo išvykęs į Ameriką, bet sugrįžo. Vaikai man yra ypač dėmesingi.
Turiu keturis anūkus: vyriausiajam Mindaugui – 19-a, o mažiausiajai ir pačiai judriausiai Gaudai - septyneri.
Laisvalaikiu daug bendrauju su seserimi Terese – susitinkame, vaikštome, kalbamės, kartu atostogaujame. Esu viena, bet ne vieniša, mane supa daug artimų žmonių ir draugų.
Kokia didžiausia jūsų karjeros svajonė?
Džiaugiuosi, kad per 30 darbo metų federacijoje neįvyko jokių kataklizmų. Žinoma, sulaukėme tėvelių, klubų įvairių pareiškimų, LSŠF netgi teko dalyvauti teismuose.
Svajonė išlieka ta pati: dirbti kitiems, o ne sau ir kiek galima ilgiau tokiame puikiame kolektyve.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.