parateam.lt 2020 m. vasario 8 d. 11:11 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Į žirginį sportą – po lemtingos avarijos

Pirmąja Lietuvos žirginio sporto atstove paralimpinėse žaidynėse siekianti tapti R.Orlauskaitė: „„Nutiktų tai, ko aš visiškai nesitikėjau savo gyvenime.“

Robertą lydi nuo mažų dienų.
Robertą lydi nuo mažų dienų.
   
Ketverius metus šiuo sportu aktyviai užsiimanti mergina šiemet sieks klasifikacijos neįgaliųjų varžybose, o tai leis jai siekti teisės atstovauti mūsų šaliai paralimpiadoje. Nors atranka į 2020 m. Tokijo žaidynes šioje sporto šakoje jau baigėsi šių metų pradžioje, tačiau R. Orlauskaitė yra pasiryžusi dirbti ir siekti bilieto į 2024 m. Paryžiaus vasaros paralimpines žaidynes.
 
Nors žirgai Robertą lydi nuo mažų dienų, o merginos sesuo Simona Orlauskaitė turi žirgyną, tačiau rimtai šiuo sportu mergina susidomėjo tik po lemtingos avarijos, pakeitusios jos gyvenimą.
 
2014 m. vasarą Roberta dirbo Graikijos Rodo saloje ir čia pateko į avariją. Mergina sraigtasparniu buvo nugabenta į ligoninę, kur gydytojai buvo priversti amputuoti avarijoje sužalotą koją.
 
„Nuo vaikystės augau su žirgais ir juos labai mylėjau, bet niekada nedrįsau užsiimti tuo sportu rimčiau. Lūžis įvyko po traumos, kai netekau kojos. Kai įvyksta tokie dalykai, tu supranti, kad jeigu apie kažką svajoji, reikia tai daryti čia ir dabar, nes rytojaus gali tiesiog nebūti“, – pasakoja R. Orlauskaitė.
 
Taip prasidėjo Robertos kelias žirginiame sporte. Mergina ieškojo kitų žmonių su negalia, užsiimančių šiuo sportu, susidomėjo neįgaliųjų žirginiu sportu ir galiausiai kreipėsi į Lietuvos paralimpinį komitetą.
 
Roberta prisipažįsta nebuvusi tikra, kad galės užsiimti būtent savo mėgstamu žirginiu sportu. Mergina net svarstė galimybę išbandyti save kitose sporto šakose, pavyzdžiui, lengvojoje atletikoje.
 
„Negalvojau, kad galėčiau būti naujos paralimpinės šakos atstovė. Net nesitikėjau. Ėjau čia galvodama, kad su jojimu paralimpiniame sporte gal nedalyvausiu, bet gal išbandysiu save lengvojoje atletikoje ar dar kažkur, kur lygiagrečiai galėsiu sportuoti. Tiesiog labai norėjau būti šios bendruomenės dalimi. Ir buvau labai maloniai nustebusi, kad yra galimybė užsiimti žirgų sportu.
 
Tiesiog noriu atstovauti Lietuvai, dalyvauti šioje sporto šakoje. Šalyje apskritai mažai kalbama apie šį sportą. Kitas dalykas – mano asmeninės ambicijos. Dar daug noriu išmokti. Šiame sporte visada yra ko mokytis, nes tu dirbi su žirgu – gyvu organizmu. Tu ir žirgas esate duetas“, – sako R. Orlauskaitė.
 
„Nesame turėję žirginio sporto atletų, todėl reikėjo surinkti nemažai informacijos apie klasifikaciją ir varžybas, kitus procesus. Kreipėmės į Tarptautinį paralimpinį komitetą, taip pat į brolius latvius, kurie turi šio sporto atstovų. Dabar turime bendrą paveikslą ir sutarėme su Roberta, kad šiais metais ji vyks į tarptautines neįgaliųjų varžybas, kur pereis klasifikaciją ir gaus teisę varžytis. Tai – pirmas žingsnis.
 
O toliau – naujas paralimpinis ciklas, tarptautinės varžybos, čempionatai. Ir kas gali žinoti, galbūt po ketverių metų mes pamatysime Robertą ant žirgo ir Paryžiaus žaidynėse“, – sako Lietuvos paralimpinio komiteto generalinis sekretorius Paulius Kalvelis.
 
Sportas padėjo grįžti į gyvenimą
 
Roberta sako, kad žirginis sportas – ne tik judėjimas kūnui, bet vaistai sielai. Jojimas labai atpalaiduoja, galvoje nelieka pašalinių minčių, lieka tik žirgas ir raitelis gryname ore.
 
„Sportas savaime integruoja. Nes tu treniruojiesi, būni su sveikaisiais. Aš esu vienintelė, turinti negalią, iš visos mūsų komandos, kurioje 22 žmonės. Pats jautiesi beveik sveikas, kai joji. Nesijauti tu kažkoks kitoks. Trenerė Jolanta Matulytė, žinoma, atsižvelgė į tai, kad aš neturiu galūnės ir man sunkiau žirgą pasukti į tą pusę, tačiau man pasakė: aš tave treniruosiu kaip sveiką žmogų“, – pasakoja R. Orlauskaitė.
 
Roberta atsimena, kad į jos norą užsiimti žirginiu sportu nemažai aplinkinių reagavo skeptiškai, tačiau nei abejonės, nei sunkūs pirmieji žingsniai ryžtingos merginos neatbaidė nuo jos tikslų.
 
„Man sakė: sveikam nukristi nuo arklio labai lengva, o tu čia su protezu kojos negali normaliai valdyti. Neslėpsiu, pradžioje buvo labai sunku. Pagrindinis valdymas yra kojomis, o aš neturiu čiurnos, jos nejaučiu. Koja krisdavo iš kilpos, prarasdavau lygsvarą ir pradėdavau kristi į vieną pusę. Ir tai vykdavo lemtingu momentu – prieš šuolį per kliūtį, posūkį. Per treniruotę tai nutikdavo po dvidešimt kartų.
 
Buvo momentas, kai galvojau: gal man nelemta, gal tai iš viso neįmanoma… Buvau mačiusi vaizdo įrašų, kur joja žmonės, neturintys abiejų kojų. Tai mane labai motyvavo“, – prisimena R. Orlauskaitė.
 
Robertos aistra – žirgų konkūras. Bet paralimpinių žaidynių programoje šios rungties nėra, sportininkai varžosi kitoje rungtyje – dailiajame jojime. Roberta pasiryžusi dirbti ir persiorientuoti į kitą rungtį.
 
„Dailusis jojimas, ko gero, sunkiausia žirginio sporto kryptis. Bet jeigu gerai moki išjodinėjimą, tada labai lengva yra konkūre. Konkūre lenviau, mažiau taisyklių ir daugiau laisvės, nereikia tiek daug tikslumo.
 
Bet, persiorientavus į dailųjį jojimą, sėdėjimas ant žirgo lieka beveik tas pats. Tik reikia labai tikslumo, daug nuoseklaus darbo. Viską reikia atlikti labai tiksliai, ko iki šiol nebuvo“, – aiškina R. Orlauskaitė.
 

 
Nori keisti požiūrį į negalią
 
Roberta pripažįsta, kad avarija ir jos pasekmės labai stipriai pakeitė jos požiūrį į gyvenimą, į negalią. Esą tik po avarijos ji pradėjusi pastebėti neįgaliuosius, kurių anksčiau tiesiog nepastebėdavo.
 
„Supratau, kad žmonių su negalia tikrai yra ir jų yra daug. Kai pati tokia esu, tai ir kitus pastebiu. Tai labai keista. Bet su šiais žmonėmis tikrai nereikia bendrauti kažkaip kitaip.
 
Patys žmonės dažnai nori slėpti negalią, bijo aplinkinių reakcijos. Aš iš pradžių irgi norėdavau slėpti. Bet prieš du ar tris metus įvyko lūžis. Užsienyje pastebėjau, kad ten niekas tokių dalykų neslepia. Visi supranta, kad nereikia slėpti. Net atvirkščiai – rodyti, šviesti visuomenę. Kitaip niekas nepasikeis.
 
Aš kažkurią karštą vasarą pradėjau vaikščioti atvirai su protezu, su suknele, be pėdkelnių. Būna, kad žmonės prieina ir man sako: tu gąsdini vaikus. O aš jiems atsakau: gal jūs papasakokite savo vaikams, jog yra ir tokių žmonių, nes aš nieko negąsdinu, tiesiog tokia esu.
 
Aišku, būna ir taip, kad žmogus prieina ir sako: labai gražiai tavo koja atrodo, vau. Tai jeigu rodyčiau ne aš viena, o šimtas žmonių, manau, kad sulauktume daug didesnio palaikymo iš visuomenės, nes visi pradėtų pažinti ir suprasti, kad yra visokių žmonių ir jie gyvena tarp mūsų“, – sako R. Orlauskaitė.
 
Tarp tikslų – padėti panašaus likimo žmonėms
 
Roberta prasitaria, kad jau kurį laiką mąsto, kad galėtų padėti žmonėms, kurie gyvenime susiduria su panašiais iššūkiais. Anot sportininkės, žmonėms pagalba ypatingai svarbi iškart po traumų, kai dažnam atrodo, jog pasaulis sugriuvo ir gyvenimas jau niekada nebus toks, koks buvo.
 
„Grįžusi į Lietuvą, praėjau standartinę procedūrą. Tave aplanko socialinis darbuotojas, psichologas ir gydytojai. Bet nebuvo daugiau asmeninės pagalbos, patarimų, kurie po tokios traumos žmogui būtini.
 
Tave lanko ortopedijos įmonių darbuotojai, kurie suinteresuoti parduoti tau protezą. Bet tavimi kaip asmeniu nelabai kas domisi. Informacijos, ką daryti toliau, irgi neradau. Jaučiausi vieniša.
 
Suprantu, kad yra reikalinga vieta, kur galėtume susiburti ir apie tai kalbėti, pagelbėti ir duoti patarimų vieni kitiems. Jaustis kaip bendruomenė, o ne po vieną, kaip jaučiausi aš. Nusprendžiau, kad tai turėtų būti organizacija, kuri padėtų žmonėms po amputacijų ar neturintiems galūnių nuo gimimo.
 
Mes jau tai praėję. Bet žmonėms, kuriem tai nutiko ką tik, yra labai baisu. Jie tiesiog nežino, nuo ko pradėti ir ką apskritai daryti su savo gyvenimu“, – planais dalijasi R. Orlauskaitė.
 
Mergina neabejoja rasianti laiko ne tik sportui, bet ir socialinei veiklai, nors augina dvejų metų dukrytę Elzę ir rūpinasi verslu – vaikų kambarių interjero detalių kūrimu, švenčių organizavimu ir dekoravimu.
 
„Sakyčiau, nėra taip lengva kaip daug kas sako. Konkurencija išties didelė. Tačiau kai mėgsti, ką darai, tai kažkaip visai gerai sekasi. Ir laiko viskam užtenka“, – šypsosi veikli mergina.
 
Ką Robertai reikštų galimybė dalyvauti 2024 m. Paryžiaus paralimpinėse žaidynėse?
 
„Nutiktų tai, ko aš visiškai nesitikėjau savo gyvenime. Atstovauti Lietuvai… šiuo atveju tu atstovauji ne tik sau, sieki ne vien asmeninių rezultatų. Tu atstovauji savo treneriams, savo komandai, kuri dirba su tavimi, tu atstovauji visai Lietuvai. Didelė garbė ir atsakomybė“, – susimąsto R. Orlauskaitė.
 
Mindaugas Bilius, Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas: „Lietuva gavo istorinį šansą turėti pirmąją žirginio sporto atstovę paralimpinėse žaidynėse. Neabejoju, kad ir Roberta, ir Lietuvos paralimpinis komitetas padarysime viską, kad šiuo šansu būtų pasinaudota. Savo strategijoje esame numatę didinti sportininkų ir atstovaujamų sporto šakų skaičių paralimpinėse žaidynėse. Dabar Roberta prisijungs prie tokių naujų veidų kaip maratonininkė Aušra Garunkšnytė, triatlonininkas Ernestas Česonis, šaulė Raimeda Bučinskytė, kalnų slidininkas Karolis Verbliugevičius, kiti atletai. Vieni iš jų jau pateko į žaidynes, kiti kovoja dėl teisės dalyvauti paralimpiadoje. Ir visi be išimties atstovauja Lietuvai aukščiausio lygio paralimpinio sporto varžybose. Mūsų paralimpinė šeima plečiasi ir tai dar labiau motyvuoja siekti tikslų.“
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas