Lietuvos mažųjų žaidynės | 2020 m. sausio 20 d. 11:13 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
Vaikams atsiskleisti padeda sportas
Sportas ir aktyvi fizinė veikla specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams ne mažiau svarbūs, nei įprastos raidos jų bendraamžiams.
Sportuodami jie lavina socialinius įgūdžius, išmoksta laikytis taisyklių ir žinoma, stiprėja fiziškai. Deja, norintieji sportuoti ne visada turi tam galimybę.
Dešimtmetė Deimantė kaip ir visi jos amžiaus vaikai mėgsta žaisti ir judėti. Jau penkerius metus mergaitė lanko gimnastikos treniruotes, trejus – baseiną, mėgsta žaisti krepšinį ir dūkti lauke su broliu ar klasės draugais. Deimantė turi Dauno sindromą, tačiau džiaugiasi gyvenimu ir mėgaujasi sportu lygiai taip pat, kaip tai daro jos bendraamžiai.
„Sportas Deimantei duoda labai daug: ugdo bendravimo įgūdžius, savarankiškumą, drausmę, savisaugos jausmą, moko laikytis taisyklių. Pavyzdžiui, baseine yra slidu, todėl ji jau žino, kad negali bėgioti be šlepečių nes gali nukristi ir susižeisti. Taip pat sportas moko, kad svarbiausia – ne nugalėti, bet dalyvauti ir džiaugtis sportu“, – pasakojo mergaitės mama Alytė Belianienė.
Integravosi įprastoje mokykloje
Trečiokė Deimantė eina į „Vaduvos“ mokyklą-darželį ir mokosi kartu su įprastos raidos vaikais. Mergaitė klasėje turi padėjėją, mokosi pagal specialią programą, o esant poreikiui, jai padeda ir logopedas bei kiti specialistai.
„Deimantė puikiai integravosi mokykloje. Vis dėlto, manau, kad tokia socializacija ir bendravimas su įprastos raidos vaikais turėtų prasidėti jau darželyje. Specialiųjų ugdymosi poreikių turintys vaikai iš jų daug mokosi, daug labiau stengiasi įveikti užduotis, todėl vėliau pažanga ir rezultatai mokykloje būna geresni.
Jei būtų buvusi tokia galimybė, Deimantė tikrai būtų ėjusi į įprastą darželį. Kaip bebūtų, ir tie treji metai mokykloje leido žengti didelį žingsnį į priekį. Visi kartu einame į miestą, renginius, koncertus, ji jaučiasi drąsiai ir užtikrintai“, – sakė A. Belianienė.
Trūksta žinių
Vis dėlto, mergaitės mama apgailestauja, kad jau nuo penktos klasės Deimantei, ko gero, teks pereiti į specialiąją mokyklą. Aplinkinių patirtis rodo, kad palikus jaukią pradinės mokyklos bendruomenę dažnai specialiųjų ugdymosi poreikių turintį vaiką lydi patyčios, o pedagogai stokoja įgūdžių.
„Šeimose, kuriose nėra tokių vaikų, apie negalią ir specialiuosius ugdymosi poreikius nėra kalbama. Turiu prisipažinti, kad kol nebuvo Deimantės, aš taip pat apie Dauno sindromą nieko nežinojau. Tik gimus Deimantei pamačiau kiek daug yra tokių vaikų.
Į mokyklą atėję vaikai nežino kas yra negalia. Jie vartoja tokius žodžius, kaip durnas, nesveikas. Man pačiai teko mokykloje vesti mokymus, kur aiškinau, kas yra Dauno sindromas ir, kad jo nereikia bijoti. Mūsų visuomenės mąstymas jau keičiasi į gerąją pusę, o stereotipas, kad Dauno sindromą turintys žmonės yra agresyvūs ir nieko nemoka po truputį nyksta. Ir kiti tėvai man sako, kad Deimantei pradėjus lankyti mokyklą atsirado daugiau tolerancijos, draugiškumo, pagarbos, broliai su seserimis namuose nebesipyksta.
Klasiokai Deimantę labai myli ir globoja. Metų pradžioje dėl operacijos jos kelis mėnesius nebuvo mokykloje, tai visi vaikai buvo labai pasiilgę. Jai ir kuprinę nuneša, o kai padėjėjos nebūna, tai visi nori ją pagloboti ir stengiasi padėti“, – pasakojo mama.
Sporte lenkia draugus
Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų tėveliai nori, kad jų atžalos sportuotų, tačiau dažnai susiduria su sąlygų trūkumu. Deimantės šeima dvejus metus laukė, kol mergaitė galės pradėti lankyti baseiną. Procesas užtruko, nes Vilniuje specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams galimybė lankyti baseiną yra tik pas sostinės Specialiosios olimpiados plaukimo klubo vadovę Astą Misiūnaitę.
„Treneriai ir pedagogai bijo dirbti su tokiais vaikais. Bijo, kad vaikai nesugebės, kad susižeis. Procesas siekiant tikslo taip pat užtrunka, todėl tėveliai dažnai išgirsta neigiamą atsakymą“, – sakė A. Belianienė.
Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų integracija į įprastas ugdymo įstaigas bei renginius naudinga ne tik šiems, bet ir įprastos raidos vaikams. Pastaruosius tai moko atvirumo ir empatijos, o specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams padeda socializuotis, integruotis į visuomenę.
Mokydamasi specialiajame darželyje Deimantė dalyvavo didžiausiame Lietuvoje ikimokyklinio ugdymo vaikams skirtame projekte Lietuvos mažųjų žaidynės. Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) ir Respublikinės ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacijos (RIUKKPA) organizuojamu projektu siekiama didinti vaikų fizinį aktyvumą ir nuo mažens ugdyti įprotį sportuoti bei pozityvų požiūrį į aktyvią gyvenseną.
Žaidynių pagrindas – skirtingų estafečių varžybos. Specialios užduotys yra skirtos visapusiškam vaikų fizinių savybių lavinimui. Žaidynių dalyviai bėgioja, šuoliuoja, laipioja, mėto, treniruoja pusiausvyrą ir žaidžia žaidimus, lavinančius skirtingus judesius. Specialiųjų ugdymosi poreikių turintys vaikai atlieka tas pačias užduotis.
„Galima sakyti, kad Mažųjų žaidynės Deimantę įtraukė į sportą, sužadino norą sportuoti, siekti tikslo ir kuo geriau atlikti užduotis.
Dabar Deimantė labiau įsitraukia į sportines veiklas kartu su kitais vaikais, o ištvermės pratimuose ji dažnai yra net stipresnė nei įprastos raidos jos klasės draugai“, – pasakojo A. Belianienė.
Sportuoja visa šeima
Deimantę sportas lydi nuo mažens. Ji lanko gimnastikos, plaukimo pamokas, kartais prisijungia prie krepšinį žaidžiančio dvejais metais jaunesnio brolio Luko. Tačiau labiausiai mergaitei patinka aktyviai leisti laiką su artimaisiais.
Šeima mėgsta dviračius, paspirtukus, supynes, dažnai važiuoja prie ežero, organizuoja vaidinimus, visi kartu eina pasivaikščioti su šunimi, šokinėja ant batuto. Daugeliui Dauno sindromą turinčių žmonių sunku išlaikyti pusiausvyrą ir važiuoti ant dviejų ratų, tačiau gimnastikos būrelis Deimantei šią problemą padeda įveikti.
„Deimantė su broliu – geriausi draugai. Jie niekada nesipeša, viską stengiasi daryti kartu. Jeigu važiuojame į sanatoriją – ir brolį pasiimame, jeigu koks Dauno sindromui skirtas renginys – brolis eina su mumis.
Kartą brolis turėjo važiuoti į krepšinio rungtynes, o treneriui pritrūko vaikų, todėl jis pakvietė Deimantę. Ji drąsiai prisijungė, pažaidė, treneris liko sužavėtas.
Ji labai stipri. Deimantė turėjo daug problemų, iškentė ne vieną operaciją, daug įveikė, o dabar yra ir fiziškai, ir emociškai labai stipri“, – sakė A. Belianienė.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.