ltok.lt | 2020 m. sausio 9 d. 12:43 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
Olimpietė Lozanoje ieškos atsakymo
Kalnų slidininkė Ieva Januškevičiūtė trečiojo olimpinio kelialapio medžioklę pristabdė ir visą dėmesį sukoncentravo į studijas bei trenerės darbą.
Jeigu nežinote Ievos Januškevičiūtės, „Google“ paieškoje suvedus merginos pavardę jūsų akis tikrai užklius už fakto, kad ji – pirmoji Lietuvos kalnų slidininkė moteris olimpinėse žaidynėse. 2014 metais Sočyje ir 2018-aisiais Pjongčange startavusi 25-erių vilnietė bent kol kas trečiojo kelialapio medžioklę pristabdė ir visą dėmesį sukoncentravo į studijas bei trenerės darbą. Būtent pastarasis jaunąją kalnų slidininkę atvedė į Lozaną.
Trečiųjų žiemos olimpinių žaidynių Lietuvos delegacijoje I. Januškevičiūtė užima kalnų slidinėjimo komandos vienos iš trenerių pareigas. Į Šveicarijos Alpes mergina atvyko kartu su savo auklėtiniu 16-mečiu Vakariu Jokūbu Lapieniu iš Vilniaus, kurį oficialiai treniruoja nuo rugsėjo.
Tiesa, abu kalnų slidininkai pažįstami jau iš anksčiau – dar besiruošdama savo startams Ieva treniruodavosi kartu su jaunuoju Vakariu.
„Kai esi sportininkas – už tave dažniausiai viskas jau būna apgalvota, tereikia tik apie startus galvoti“, – paklausta apie pagrindinį skirtumą tarp sportininkės ir trenerės pareigų plačiai šypsojosi I. Januškevičiūtė.
Slidinėjimo klubui „Snow bees“ priklausanti olimpietė šiuo metu dar Lietuvos sporto universitete studijuoja kineziterapiją ir jau šią vasarą atsiims bakalauro diplomą. Tiesa, savo ateitį su kalnų slidinėjimu susieti norinti mergina dar nėra tikra, kuriuo keliu pasuks, ir pripažįsta – patirtis Lozanoje jai padės atsakyti į šį klausimą.
Po pirmos dienos jaunimo olimpinių žaidynių sūkuryje LTOK.lt su I. Januškevičiūtė kalbėjo apie naują amplua, trijų veiklų žongliravimą, 2022 metų Pekino olimpines žaidynes, augantį kalnų slidinėjimo jaunimą ir ateities planus.
Ar jau spėjai pajusti pagrindinius skirtumus, kai į olimpines žaidynes atvyksti kaip sportininkė ir kaip trenerė?
Kai esi sportininkas, turi daugiau laiko apsižvalgyti aplinkui, pabendrauti, o kaip treneris turi daugiau rūpesčių: reikia suorganizuoti treniruotes, garantuoti inventoriaus atvykimą į vietą ir viską apmąstyti – reikia galvoti ne tik apie save, bet ir apie sportininką. O kai esi sportininkas – už tave dažniausiai viskas jau būna apgalvota, tereikia tik apie startus galvoti (šypsosi).
O ar jauti malonumą būdama kitoje pusėje?
Čia kitaip, bet tikrai smagu (juokiasi).
Startuodami sportininkai jaučia atsakomybę, bet treneriams ji – dviguba. Ar tai jaučiasi?
Taip, atsakomybės daugiau, nes nesinori, kad sportininkas turėtų problemų.
Papasakok, kaip atsidūrei trenerės amplua?
Vakarį pažįstu jau iš anksčiau – jis atvažiuodavo su manimi kartu pasitreniruoti. O dėl trenerės pozicijos... Gavau pasiūlymą iš slidinėjimo klubo ir jį priėmiau...
Ilgai svarstei ar sutikai akimirksniu?
Šis pasiūlymas nebuvo iš niekur – ir aš, ir klubas jau apie tai galvojo. Iš pradžių viskas vyko juoko forma, kol galiausiai virto realybe (šypsosi).
Daugelis atletų dar sportuodami jaučia, kad galėtų arba negalėtų vieną dieną tapti treneriais. O tu iš anksto žinojai, kad pasuksi šiuo keliu?
Ne. Manau, kad galiu tai daryti, tačiau šis darbas užkrauna labai daug atsakomybės, nes esi atsakingas už kitą sportininkų – jo rezultatai priklauso nuo tavo organizacinių dalykų. Ši sprendimų našta yra gana sudėtinga.
Ar ir toliau matai save trenerės vaidmenyje?
Negaliu sakyti nei taip, nei ne. Kol kas man tai patinka, aš tuo mėgaujuosi. Bet niekada negali žinoti. Kartais norisi ir nuo sporto pailsėti, nes anksčiau tik sportavau, o dabar ir sportuoju, ir treniruoju – daug metų neturėjau atotrūkio nuo šios sporto šakos ir apskritai profesionalaus sporto. Savo malonumui sportu užsiimu labai dažnai, sportas iš mano gyvenimo niekada neišeis, bet profesionalus sportas, kai dirbi su žmonėmis... Norisi kartais to atstumo.
Žinau, kad ir studijuoji kineziterapiją. Kodėl būtent ši specialybė?
Ilgai svarsčiau... Bet vėliau supratau, kad visa tai susiję, o ir pati ne kartą buvau susidūrusi su kineziterapeutais – aplink visada buvo šios srities žmonių, todėl pasirodė įdomu tai mokytis. Bet ne tik todėl, kad tai gali tapti profesija, bet ir todėl, kad pačiam naudinga tokius dalykus žinoti. Visiškai iš smalsumo.
Studentė, sportininkė, trenerė – kaip visa tai pavyksta suderinti?
Tai yra sekinantis dalykas (juokiasi). Per daug amplua, bet viskas – dėl bendro tikslo. Studijos yra tam, kad neužsilikčiau vien sporte, nes norisi žiūrėti į ateitį, turėti kažkokį dalyką šalia ir nebūti vienpusišku žmogumi. O trenerės darbas – tam įtaką daro aplinkybės: žiemos sporte turi užsiimti ir kažkokia papildoma veikla, kad iš finansinės pusės būtų paprasčiau gyventi.
Treneriams dažnai nepatinka, kai sportininkai viso savo dėmesio 100% nesukoncentruoja sportui. O kaip tavo treneris reaguoja, kai žongliruoji trimis veiklomis?
Dabar aš esu laisvas paukštis – sportinėje karjeroje vis dar palaikau sportinę formą, bet šiuo metu tai yra labiau palaikomasis režimas.
Tokį pasirinkimą lėmė tai, kad nori susikoncentruoti paskutiniams metams universitete ar kažkokios kitos priežastys?
Kažkada ateina tas momentas, kai reikia pailsėti. 7-8 metus įtemptai sportavau, daug laiko buvo ne namie praleista, todėl norisi šiokių tokių pokyčių. O ir nauja karta auga...
Iki 2022 metų žiemos olimpinių žaidynių Pekine liko dar dveji metai. Ar ir po poilsio jas matai savo pagrindiniame tiksle?
Kol kas apie tai negalvoju. Galbūt po kažkiek laiko viskas apsikeis, bet dabar tikrai negalvoju.
Sakai, kad turime naują augančią kartą. Ar ją jau galime pamatyti startuojančią Pekine?
Turime labai stiprų sportininką Andrejų Drukarovą, kuris Lietuvoje praleidžia labai nedaug laiko, nes studijuoja Šveicarijoje ir sportuoja Italijoje. Jis – geras pavyzdys visiems mūsų sportininkams, juolab, kad jaunesni sportininkai turi geresnes sąlygas nei kad turėjau aš. Ir treneriai dabar labiau patyrę, daugiau žinių turi – kalnų slidinėjime jau yra pramintas reikiamas kelias. Tiek aš, tiek kiti sportininkai esame padarę daug klaidų ir iš jų yra pasimokyta, o dar turint tokį pavyzdį kaip Andrejus – tai puikus postūmis siekti aukštų rezultatų.
Asmeniškai treniruoji Vakarį, o ir Smiltę gerai pažįsti. Koks šių jaunuolių potencialas?
Abu yra labai motyvuoti ir daug treniruojasi, tačiau, aišku, kai kuriais atvejais trūksta patirties, ypatingai kalnų varžybų patirties. Bet tą patį galima būtų pasakyti apie visus jaunus sportininkus – jie dar turi laiko įgyti reikiamos patirties. Iš tikrųjų labai sunku vertinti juos – aš jiems galiu patarti, padėti, bet ne užsiimti vertinimu.
Pati turi Europos jaunimo olimpinio festivalio ir net dvejų olimpinių žaidynių patirties. Ar šis bagažas prideda autoriteto, palengvinančio darbą su jaunais sportininkais?
Tikrai padeda, bet pasiekimai būna autoritetas tik pačioje bendro darbo pradžioje, nes vėliau viskas atsiremia į bendravimą. Su vienu sportininku gali atrasti ryšį, su kitu – ne: juk nebūtinai olimpinis čempionas bus pats geriausias treneris ar geriausius patarimus dalins. Labai svarbu asmeniškumas, darbas, analizė – svarbu suprasti, koks sportininkas yra, kad galėtum pritaikyti savo žinias būtent jam.
Ne kiekvienas kalnų slidininkas yra vienodas, todėl negalima su jais vienodai dirbti.
Ne kiekvienas kalnų slidininkas yra vienodas, todėl negalima su jais vienodai dirbti.
Ką Vakario ir Smiltės karjeroms duos startai Lozanoje? Ir kokią įtaką tavo asmeninei karjerai turės ši trenerės patirtis?
Nesvarbu, kokia bus varžybų baigtis – jos jiems tik į naudą. Vien tik psichologiškai įveikus tokį renginį, kitos varžybos jau nebeatrodo tokios didelės ir baisios. Jos tikrai suteikia psichologinę stiprybę. Bent jau man po pirmų olimpinių žaidynių, kurios nebuvo labai sėkmingos – antrose mano pasiruošimas ir psichologinė būklė buvo visiška kita, nes jau turėjau vaizdą, kaip viskas gali vykti ir kaip turėčiau elgtis. Tai manau, kad ir Vakariui su Smilte šie startai duos paskatinimą ir padrąsinimą sportuoti toliau. O man, kaip trenerei... Nežinau, pažiūrėsiu, ar sugebu gerai atlikti trenerės pareigas tokioje aplinkoje, nes viena yra suktis Lietuvoje, o kita – tokio rango renginiuose (šypsosi).
Daugiau naujienų iš kategorijos Žiemos sportas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.