utenosutenis.lt | 2019 m. gruodžio 18 d. 11:47 |
![]() ![]() |
C.Dohmas: „Mūsų stiprybė – detalės“
„Utenio“ techninis vadovas Carstenas Dohmas – apie „Auri-Dohm“ metodikos principus, stiprybes bei trenerio vaidmenį.
![]() |
Nuo šių metų liepos mėnesio prie „Utenos Utenio“ klubo prisijungė didžiulę patirtis futbolo specialistas iš Danijos – Carstenas Dohmas. Jis yra „Auri-Dohm“ metodikos kūrėjas, o dabar ir „Utenos Utenio“ Techninis vadovas, atsakingas už klubo akademijos struktūrinius pokyčius, darbo ir treniruočių aplinkos sukūrimą ir metodikos įgyvendinimą.
Interviu, kurį sudaro trys dalys, mes pristatome C.Dohmą, jo viziją, jau pradėtus darbus ir laukiančius artimiausioje ateityje bei kaip jis mato futbolo padėtį mūsų šalyje ir regione.
Trečiojoje interviu dalyje tęsiame pokalbį apie „Auri-Dohm“ metodikos principus, stiprybes bei trenerio vaidmenį.
„Mes čia esame dėl žaidėjų – viskas dėl jo ugdymo, dėl jo svajonių. Ir čia žaidėjas yra svarbiausias. Turime galvoti, kas yra geriausia vaikui. Toliau – klubas, treneriai ir tėvai, – sako C.Dohmas. – „Utenis“ yra geras pavyzdys, kaip įtraukti vaikus. Bet turime bendradarbiauti su kitomis sporto šakomis. Kadangi tai yra mažas miestas, gali kilti sumaišties, kas su kurias vaikais dirba, atsirasti pykčių, bet mes turime kurti bendradarbiavimą. Svarbiausias prioritetas miesto bendruomenei, kad kuo daugiau vaikų sportuotų“.
Kuri iš šių “Auri-Dohm“ metodikos dalių yra svarbiausia – taktika, technika, fizinis ar mentalinis-psichologinis pasiruošimas?
Apie tai jau kalbėjome anksčiau. Jei žvelgsime tik per žaidėjo ugdymo siekiant tapti profesionalu prizmę, o apie tai daugelis galvojame ar siekiame, daugelis vaikų apie tai svajoja, išskirčiau taktinę pusę – žaidimo suvokimas, žaidimo skaitymas. Kai kuriems tai įgimta, kiti to išmoksta, kai daug su jais kalbiesi, bandai, žaidi daugybę rungtynių ir galų gale pamatai, atkreipi dėmesį ir sakai: štai, turime nuostabų potencialą.
Orientacija aikštėje, apie ką daug kalbame su Auri, taip pat labai svarbi. Tad, gal kiek nustebindamas pats save, sakau, kad taktika yra svarbiausia. Bet aš nekalbu apie pradžią. Pradžia visai kitur – tai vikrumas, baziniai technikos elementai.
Vienas iš dažniausiai užduodamų klausimų apie „Auri-Dohm“ programą ir yra – kodėl joje tiek mažai dėmesio taktikai pačioje pradžioje, vaikų futbole? Juk tai lengviausias kelias laimėti.
Tai tiesiog nesusipratimas. Reikia matyti visą paveikslą. Kai žmonės sako „taktika“, dažnai jie turi galvoje žaidimo schemas ir sistemas, kaip komanda juda valdydama kamuolį, praradusi kamuolį ar be jo, bet tai yra žaidimo stilius. Tai yra standartinės situacijos. Visa tai yra komandinė taktika. Komandinė taktika po truputį atsiranda tik 12-os, 13-os metų paaugliams.
Bet individuali ar grupinė taktika – tai yra esmė. Ir kai kurios dalys atsiranda metodikoje jau nuo 8 metų. Tai mano naujas atradimas, todėl dar vis stengiuosi susidėlioti viską į lentynėles.
Aš tikiu, kad fiziniai gebėjimai, jei nuo mažens atlieki kokybiškus judesius, tau labai padės taktikoje – nes galėsi gerai judėti, t.y. laiku, tinkamu greičiu, keisti kryptį. Nes jei nemokėsi greitai keisti bėgimo krypties, tu visada tiesiu taikymu bėgsi į nuošalę.
„Auri-Dohm“ yra labai daug taktikos, tik labai sunku žmonėms tai paaiškinti, kad suprastų. Prireikė laiko man, Auri, visai organizacijai, kol įlindome į kito kailį ir supratome, ką jie turi galvoje sakydami „taktika“. Dabar jau žmonės pradeda suprasti, kad žaidimas 2 prieš 2 – tai irgi taktika. Todėl sakantys, kad čia mažai taktikos – klysta, nes beveik visos treniruotės prasideda nuo žaidimų mažuose plotuose ir jais baigiasi, o tai ir yra taktika.
Vaikas, treneris, tėvai ar infrastruktūra. Kas yra svarbiausia? Be kurio tikrai nepavyks išugdyti gero futbolininko?
Turbūt sunkiausias klausimas. Kiekvieno trūkumas gali labai skausmingai atsiliepti, bet aš išskirčiau trenerį. Žinoma, reikia tėvų pagalbos, bet jų paprastai klube nematome kiekvieną dieną. Trenerius sutinkame nuolat, su jais mes dirbame ir esame viename laive, galima sakyti esame surišti.
Turėdami, sakykime, šešis trenerius, galime pasiekia labai daug žmoni skleisdami klubo idėjas. Tėvai, tuo tarpu, turi vieną vaiką ir daro įtaką tik jam. O kaip pasiekti daug vaikų? Tik per trenerį.
Esate sakęs, kad čia esame dėl žaidėjų, ne dėl savęs, ne dėl trenerių.
Taip, jei kalbame konkrečiai apie ugdymą, mes čia esame dėl žaidėjų, bet dabar aš stengiuosi pažvelgti iš viršaus į sistemą, į visą aplinką, kaip skleisti žinią, filosofiją – čia labai svarbus treneris. Bet jei nusileidžiame ant žemės ir klausiame: ką mes čia veikiame? Kam visa tai skirta. Viskas dėl konkretaus žaidėjo, viskas dėl jo ugdymo, dėl jo svajonių. Ir čia žaidėjas yra svarbiausias. Toliau klubas, treneriai ir tėvai. Sunkiausia apibrėžti tėvų vietą, su jais reikia dalintis informacija, bet šiuo atveju vaikas yra svarbiausias.
Dar esu minėjęs, kad turime galvoti, kas yra geriausia vaikui. O ne kas geriausia man, kaip treneriui. Žinoma, aš irgi noriu tobulėti, gal kilti karjeros laiptais, uždirbti daugiau ir panašiai, bet jei aš taip galvosiu ir save iškelsiu aukščiau už kitus, tuomet žaidėjas nueis į antrą planą. Bet juk ne dėl manęs, trenerio, čia viskas. Žaidėjas yra tas, kurį ugdome, jis nori kilti ir tobulėti ir, jei taip bus, tikėtina, kilsiu ir aš.
Kokie esminiai “Auri-Dohm” metodologijos ypatumai ir skirtumai lyginant ją su kitomis pasaulyje pripažintomis metodologijomis? Pavyzdžiui su „Anderlecht“ programa, apie kurią daug kalbama Lietuvoje.
Nedaug galiu pasakyti apie kitas. Geriau kalbėsiu iš savo pozicijų. Girdėjau apie „Anderlecht“, galvoju, kad mūsų programa yra labiau apibrėžta, išsamesnė. Klausiau „Anderlecht“ prezentacijos ir man ji pasirodė šiek tiek išplaukusi. Man labiau patinka gilintis į detales. Ir tai yra mūsų metodologijos stiprybė. Mes norime būti tikslesni ir aiškesni komunikacijoje ir daugelyje kitų dalykų. Tai – mūsų kelias.
Žinau didelių klubų, kurie labai skrupulingi – pavyzdžiui „Ajax“ programa, kuri yra ypatingai atidi detalėms. Todėl daug pasiekia. Kiti turi puikias galimybes, gerą aplinką, bet permažai skiria dėmesio detalėms. Mūsų metodologijoje viskas aprašyta, ką treniruojame pirmą treniruočių dieną, ką antrą ir ką trečią. Paliekant laisvės improvizacijai, pavyzdžiui pasirinkti kitą pratimą, bet treniruotės tema turi likti.
Taigi, detalės. Žinome ką treniruojame kiekvieną dieną. Ir einame dar giliau, į kiekvienos treniruotės detales. Pavyzdžiui, kažkas sako, dabar man reikia treniruoti perdavimą ir kamuolio priėmimą, taip reikia tai mokyti, bet nėra taip, kad tris mėnesius imi ir tik tai treniruojiesi, o paskui mokaisi kažko naujo.
Turime 5-6 apšilimus, kurie veikia visą kūną, tai yra labai svarbu žaidimui ir vystymuisi. Reikia ir įvairių įgūdžių – driblingo, posūkių, perdavimų, apgaulingų judesių, smūgiavimo. Tada kitas žingsnis – žaidimai 1 prieš 1, 2 prieš 2 ir taip toliau. Yra galimybė keisti temas vietomis, bet išlaikyti temos turinį. Tai yra mūsų stiprybė ir išskirtinumas.
Kokius esminius dalykus galėtumėte išskirti dirbant su skirtingomis amžiaus grupėmis?
Mes turime žaidėjo ugdymo modelį, kuriame yra išskirtos amžiaus grupės ir nurodyta, kam skiriamas ypatingas dėmesys nuo 6 iki 9 m., nuo 10 iki 13 m., nuo 13 iki 15 m., nuo 15 iki 18 ar 19 m., kuomet pereinama į vyrų futbolą. Turime amžiaus tarpsnius ir juose nurodyti metodai, kuriais turime naudotis.
Kai kur turi būti labiau naudojamas instrukcijos metodas, kitur demonstracijos. Demonstracija yra ypatingai svarbi, parodyti, kaip daryti, tuomet vaikai stengiasi atkartoti, vėliau daugiau aiškinimo, vis dar rodai, bet atsiranda daugiau paaiškinimų žodžiu.
Dar kitas metodas – paleidimas, kai vaikai tiesiog daro taip, kaip supranta ir tik kai jie atlieka veiksmą, paaiškini. Tad mažesnius daugiau instruktuoji, supažindini ir palydi, o vyresniame amžiuje yra daugiau palydėjimo momento. Būtina atsižvelgti į poreikius, atsižvelgti, kiek laiko vaikai treniruojasi, kokios buvo treniruotės prieš tai. Ar jie geba suprasti vieną ar kitą metodą. Įsitraukia daug kintamųjų, į kuriuos turi atsižvelgti treneris.
Paskutinis klausimas – kokių patarimų ar palinkėjimų turite Utenio bendruomenei? Futbolininkams, administracijai, tėvams, treneriams.
Skirkite daug jėgų ir sudarykite vaikams galimybę sportuoti. Reikia, kad vaikai daugiau sportuotų, judėtų. „Utenis“ yra geras pavyzdys, kaip įtraukti vaikus. O patarimas – labiau bendradarbiaukime. Klubas turi daugiau bendradarbiauti su mokyklomis, kurios įtrauktų savo bendruomenę. Turime bendradarbiauti su kitomis sporto šakomis. Kadangi tai yra mažas miestas, gali kilti sumaišties, kas su kurias vaikais dirba, atsirasti pykčių, bet mes turime kurti bendradarbiavimą tarp skirtingų sportų. Svarbiausias prioritetas bendruomenei, kad kuo daugiau vaikų sportuotų.
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.