vilnius.lt 2019 m. gruodžio 4 d. 19:10 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Iki sutarimo dėl stadiono – žingsnis

Vilniaus miesto taryboje po pateikimo pritarta koncesijos sutarčiai dėl daugiafunkcio sporto komplekso statybų ant Šeškinės kalvos.

Daugiafunkcio sporto komplekso vizualizacija.
Daugiafunkcio sporto komplekso vizualizacija.
Po dviejų savaičių sugrįžę su sprendimu Tarybos nariai galutinai balsuos, ar pritarti koncesijos sutarčiai.  Pritarus – Vilnius jau 2023 m. turės ne tik nacionalinį stadioną, bet ir dar beveik 30 sporto ir kultūros erdvių ant Šeškinės kalvos.
 
„Kelerių metų sunkus visos komandos darbas šiame etape baigiasi – dabar viskas Tarybos narių rankose. Tikiuosi, kad po dviejų savaičių jie vėl pritars šiam sprendimui, nes atsakyta į visus iškeltus klausimus, derybose atsižvelgta į Tarybos narių pasiūlymus – koncesijos sutartis labai gera miestui, visos rizikos, kurios iki šiol sužlugdydavo stadiono statybas, perkeltos privačiam sektoriui. Esame pasirengę miesto sporto infrastruktūros didžiuliam šuoliui – ir, neabejoju, tai įvyks“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius. 
 
Pasak Administracijos direktoriaus Povilo Poderskio, tai yra viena didesnių ir sudėtingesnių koncesijų Lietuvos kuklioje koncesijų istorijoje. „Po smūgių iš ministerijų ir persigalvojimo dėl ES pinigų, turėjome surasti naują projekto struktūrą ir persiderėti, bet esmė išliko ta pati. O bendrai projektas dar geresnis. Prie jo prisijungė didžiausias Baltijos šalyse privataus kapitalo fondas „BaltCap“ ir tai užtikrins projekto rizikų suvaldymą ir tvarumą per visą koncesijos laikotarpį“, – įsitikinęs P. Poderskis.
 
Bendra daugiafunkcio sporto komplekso kaina – 93,2 mln. Eur. Tačiau praradus ES finansavimą ir į jo vietą pritraukus didžiausią Baltijos šalyse privataus kapitalo fondų valdytoją „BaltCap“, sutarta mokėjimą išdėstyti per 25 metus, tokiu būdu bendra sumokėta suma siektų 155,9 mln. Eur. Tačiau savivaldybė sutartyje pasiliko galimybę visus mokėjimus atlikti anksčiau ir tokiu būdu likti prie pradinės komplekso sukūrimo kainos. Stadionas Vilniuje su futbolo aikšte turės 15 tūkst. vietų žiūrovams, hibridinę dangą ir kainuos 39,2 mln. Eur. 
 
Daugiafunkcį sporto kompleksą taip pat sudarys dar 15 sporto objektų: lengvosios atletikos aikštė, 6 krepšinio salės, 3 futbolo treniruočių aikštės, rankinio, gimnastikos, bokso salės. Taip pat bus statomi sporto muziejus, bendruomenės centras, biblioteka, vaikų darželis.

 
Projekto dydis ir sudėtingumas kelia daug neaiškumų ir viešumoje kuria mitus – savivaldybė pateikia 9 populiariausių mitų dekonstravimą:
 
Mitas Nr. 1: Statomas tik stadionas.
 
Statomas ne tik stadionas. Kartu bus pastatyta dar 15 sporto objektų, kurie yra būtini augančiam miestui. Tai yra: viena IAAF reikalavimus atitinkanti lengvosios atletikos aikštė, kas Vilniuje vėl leis rengti tarptautinio lygio lengvosios atletikos varžybas, 6 krepšinio salės, 3 futbolo treniruočių aikštės, rankinio, gimnastikos, bokso salės. Taip pat bus statomi sporto muziejus, bendruomenės centras, biblioteka, vaikų darželis, kurių trūkumą taip pat kasdien jaučiame mieste.

Mitas Nr. 2: Viskas statoma tik iš Vilniaus miesto savivaldybės lėšų.
 
Stadionas ir muziejus yra statomi iš LRV lėšų, likę visuomeniniai sporto objektai iš Vilniaus miesto savivaldybės (VMS) lėšų, o aplinkinės infrastruktūros tvarkymui bus naudojamas ir ES finansavimas.
 
Mitas Nr. 3: Vilniaus miesto savivaldybė papildomai dar investuoja 20 mln. Eur į aplinkinę infrastruktūrą.
 
Aplinkinė infrastruktūra yra tvarkoma iš ES lėšų. Miestui tai naudinga - Ukmergės ir Ozo gatvės yra vienos pagrindinių miesto gatvių. Todėl ir be šio projekto minėtą infrastruktūrą ateinančiais dešimtmečiais reikėtų tvarkyti.
 
Mitas Nr. 4: Bendra sutarties suma yra net 280 mln. eurų.
 
Tai yra spekuliacinis skaičius, kuris skaičiuojamas pagal spėjimus apie tai, kas vyks per ateinančius 25 metus. Šis skaičius apima ne tik Daugiafunkcio objekto sukūrimo ir finansavimo kaštus, kuriuos dengs LRV ir VMS, bet ir tikėtinas Koncesininko komercines pajamas iš renginių stadione ir sporto komplekso operavimo dar 22 metus. Mes žinome, kokia bus Daugiafunkcio komplekso sukūrimo kaina, kuri yra apie 93 mln. eurų, bet apie tai, kiek Koncesininkui kainuos ir kaip jam seksis išlaikyti stadioną ir sporto kompleksą ateinančius 22 operavimo metus, galime tik spėlioti. Bet galiausiai tai nėra aktualu, nes VMS už išlaikymą nieko nemokės.

Mitas Nr. 5: Vilniaus miesto savivaldybė subsidijuos komplekso išlaikymą.
 
VMS nesubsidijuos komplekso išlaikymo - ji neprisiima absoliučiai jokių įsipareigojimų naudotis kompleksu. VMS tiesiog pirks pagal savo poreikį realias naudojimosi valandas geriausiu laiku ir mokės už tai, ką gauna, viso Vilniaus rinkos sąlygomis. Tai skatins koncesininką konkuruoti su likusio miesto sporto aikštėmis (kurių per 20 metų bus sukurta dar daugiau).
 
Mitas Nr. 6: Vėl baigsis pinigai, ir vėl dešimtmečiams nutrūks stadiono statyba.
 
Šįkart tikrai pavyks, nes viskas suplanuota ir apskaičiuota. Iki stadiono bei visų kitų objektų pastatymo ir atidarymo savivaldybė nemokės nė euro. O Koncesininkas (apie jį - toliau šiame dokumente), norėdamas gauti pinigus, privalės pilnai užbaigti projektą. Neužbaigęs statybų ir neparengęs komplekso naudojimui, koncesininkas jokių pinigų negaus.

Mitas Nr. 7: Jūs čia tik pinigus plaunate.
 
Su šiuo projektu dirba geriausi Vilniaus miesto savivaldybės, Vyriausybės atstovai, taip pat CPVA bei “Investuok Lietuvoje” ekspertai, tarptautiniai architektai, viena didžiausių Lietuvoje verslo grupių, didžiausias Baltijos šalyse fondas, į jį investuos tarptautiniai bankai, projekto sutartį rengia dvi aukščiausio lygio teisininkų kontoros, viską prižiūri Finansų ministerija - visi prie projekto dirba ilgiau nei trejus metus ir visų siekis toks pat - pagaliau pastatyti nacionalinį stadioną ir kitus objektus. Jokie pinigai nebus sumokėti iki 2023 m., kuomet bus pastatytas visas Daugiafunkcis sporto kompleksas.

Mitas Nr. 8: Lietuvoje futbolas merdi, kam jam stadionas?
 
Visų pirma, statomas ne tik futbolo stadionas - visame Daugiafunkciame komplekse atsiras objektai skirtingoms sporto šakoms. Antra, Nacionalinis stadionas statomas ateičiai - mes negalime žinoti, kada Lietuvos futbolas atsigaus ir pradės rodyti daug geresnius rezultatus. Kai taip įvyks – reikės stebėti pergales stadiono tribūnose, o ne vėl diskutuoti apie stadiono statybas. Be to, stadionas bus pritaikytas ir kitokio pobūdžio svarbiems renginiams, tokiems kaip Dainų šventė ir pan.
 
Mitas Nr. 9: Kai bus pastatytas nacionalinis stadionas, jis neturės nė kiek įtakos futbolo situacijos pagerėjimui Lietuvoje.
 
Savivaldybė tiki, kad turės. Nesukūrus reikalingos infrastruktūros, futbolo lygis ir negali augti. Čia kaip dalyvauti loterijoje nenusipirkus bilieto. Bus įrengtos bent 5 futbolo aikštelės treniruotėms, Nacionalinio stadiono priežiūra ir operavimu užsiims Koncesininkas, kuris bus tiesiogiai suinteresuotas futbolo populiarumo augimu Lietuvoje. O tai pirmiausiai gali pakeisti sėkmingas Lietuvos futbolo rinktinės žaidimas ir auganti konkurencija A lygoje.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas