LSU inf. | 2019 m. spalio 17 d. 17:13 |
![]() ![]() |
„Karštis veikia ir atletų smegenis“
LSU mokslininkas Marius Brazaitis apie karščio įtaką atletams: Tokijo olimpinėse žaidynėse lengviau nei Dohoje nebus.
![]() |
Nesėkmingas šalies atletų pasirodymas Dohoje (Katare) vykusiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate sukėlė nemažai diskusijų apie pasirengimą ir ekstremalių sąlygų poveikį sportininkams.
Kepinant didesniam kaip 30 laipsnių karščiui dauguma Lietuvos ir kitų šalių atletų parodė ne tik prastesnius rezultatus – dalis sportininkų, ypač maratono bėgikai arba ilgų distancijų ėjikai, nebaigė varžybų.
Kepinant didesniam kaip 30 laipsnių karščiui dauguma Lietuvos ir kitų šalių atletų parodė ne tik prastesnius rezultatus – dalis sportininkų, ypač maratono bėgikai arba ilgų distancijų ėjikai, nebaigė varžybų.
Lietuvos sporto universiteto (LSU) Sporto mokslo ir inovacijų instituto mokslininko profesoriaus Mariaus Brazaičio nenustebino tokie atletų startai. Jis pritaria daugelio sportininkų ir jų trenerių nuomonei, kad tokiame karštyje čempionatas neturėtų būti rengiamas. Pasak jo, nepadėjo ir varžybų perkėlimas vakare ar ankstyvą rytą.
„Kai tvyro daugiau kaip trisdešimt keturių laipsnių karštis ir jis nuo vidinės kūno temperatūros skiriasi vos trimis laipsniais, ne tik parodyti gerų rezultatų, bet ir apskritai varžytis beveik neįmanoma. Organizmo galimybės pašalinti perteklinę šilumą ir išgarinti prakaitą labai apribotos. Jis lieka ant odos, atletas jaučiasi tarytum termose. Karštis veikia ir atletų smegenis, kurios esant 42–43 laipsnių vidinei temperatūrai „atsisako“ vėdinti organizmą, sportininkai negali toliau varžytis – jaučia silpnumą ir skausmą galvoje, juos pykina, atsiranda raumenų mėšlungis, sportininkai gali netekti sąmonės. Mokslininkai teigia, kad apie aukštus rezultatus net nereikėtų svarstyti. Ištirta, kad tokiomis sąlygomis vyrų greičio rezultatai prastėja apie 6, moterų – 13 procentų“, – apie karščio poveikį pasakoja LSU mokslininkas M. Brazaitis.

Mokslininkui susidarė įspūdis, kad nemažai šalies sportininkų karštam ir drėgnam orui Katare nebuvo pasirengę – jų pasirengimas vyko įprastomis klimato sąlygomis. „Panašu, kad tokiomis neįprastomis sąlygomis buvo nepakankamai išnaudojamos vėsinimo galimybės. Tačiau buvo ir kelios išimtys. Štai 50 kilometrų sportinio ėjimo rungtyje 15 vietą užėmęs Arturas Mastianica pasirinko tinkamą strategiją. Jis startui rengėsi panašiomis sąlygomis Australijoje, o varžybų metu išnaudojo visas vėsinimo galimybes. Tai pasiteisino. Man atrodo, kad kiti sportininkai tam skyrė per mažai dėmesio. Labai svarbus ir adaptacijos laikotarpis. Be to, mokslininkai išskiria ir vadinamąją adaptacijos karštyje atmintį. Tarkime, jei kelias savaites sportuoji karštyje, vėliau grįžti į įprastas sąlygas užtenka vienos dienos karštyje, kad organizmas nesunkiai atgautų prieš tai pasiektą atsparumą karščiui“, – sako M. Brazaitis.
LSU profesorius teigia, kad karščio įtaka atletams sporto mokslininkai domisi ne vieną dešimtmetį, o dabar visų žvilgsniai krypsta į 2020 metų olimpines žaidynes Tokijuje. „Rugpjūtį Tokijuje oro sąlygos gali būti tokios kaip ir Dohoje. Mokslininkai diskutuoja, kaip pagerinti sąlygas atletams. Viena naujausių teorijų – sportininkai turi vėsintis ne tik varžybų metu, bet ir, pavyzdžiui, prieš miegą. Karštis įvairiai veikia žmogaus organizmą, didelę įtaką daro ir poilsiui: atletas jaučiasi dirglus, jo organizmas nualintas, prastai miega, nepailsi. Nesunku nuspėti, kaip tai atsiliepia jo sportiniam rezultatui“, – teigia LSU profesorius M. Brazaitis.
Lietuvos sporto universiteto mokslininkas atlieka daug karščio ir šalčio poveikio organizmui tyrimų, ypač jį domina pirtis. „Naujausio tyrimo metu pirtininkams neleidome vėsintis ir gerti vandens. Tuomet jų kūno temperatūra kilo, kai leidome trumpai (iki vienos minutės) atsivėsinti vandens telkinyje, iškart būklė normalizavosi. Panašiai ir varžybų metu, jei sportininkai laiku atsivėsina, išsiplėtusiose kraujagyslėse cirkuliuojantis kraujas gali efektyviai perimti šaltį iš išorės ir paskirstyti po visą organizmą – taip kūnas atitolina kritinius temperatūros taškus maksimaliai varžantis. LSU Sporto mokslo ir inovacijų instituto mokslininkai bene vieninteliai pasaulyje pastaruosius penkerius metus daugiausia dėmesio skiriama kontrastiniams – šalčio-karščio – tyrimams. Surinkti duomenys rodo, kad staigus atvėsinimas teigiamai veikia organizmą ir šalčio stimulai nepablogina organizmo atsparumo karščiui, nors iki šiol sporto mokslininkai neturėjo vienareikšmiško atsakymo. Šias išvadas artimiausiu metu skelbsime prestižiniuose sporto mokslo žurnaluose,“– įžvalgomis dalijasi prof. M. Brazaitis.
Profesorius teigia, kad rengiantis Tokijo olimpinėms žaidynėms reikia kuo daugiau dėmesio skirti ir naujausioms sporto mokslininkų rekomendacijoms, ką daryti ne tik varžybų, bet ir poilsio metu.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.