Mantas Stankevičius (diena.lt) | 2011 m. sausio 27 d. 13:10 |
![]() ![]() |
D.Rimšaitė nežino, ar ilgai atstovaus Rusijai
Donata Rimšaitė teigia, kad persikelti į Rusiją ją paskatino tai, jog gimtinėje nematė prasmės sportuoti ir jau galvojo apie karjeros pabaigą.
![]() |
Prieš Naujuosius į Rusiją išvykusi ir šiai šaliai jau atstovaujanti penkiakovininkė D.Rimšaitė dienraščiui "Kauno diena" sakė, kad nežino, ar toliau sportuos ir po 2012 m. Londono olimpinių žaidynių.
Donata, ar girdėjote, kad Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamentas sportininkams rengia naujas sutartis su abipusiais įsipareigojimais?
Taip. Tai absurdas. Juk tai yra žmogaus, jo teisių suvaržymas. Tarkime, medikas, kuris buvo išlaikomas Lietuvos valstybės, gavo algą ir nusprendė išvažiuoti dirbti į užsienį. Tai ką – jis už penkerius metus turi grąžinti pinigus, nes visko išmoko Lietuvoje? Susidaro įspūdis, kad jeigu esi sportininkas – tai jau ne žmogus, o valstybės nuosavybė.
Ar nemanote, kad valstybė bijo prarasti daugiau gerų sportininkų?
Žinoma, apsidraudžia, nes bijo, kad žmonės išsilakstys. Aš jau pavargau, nes apie mane rašoma labai daug netiesos. Nekomentuoju Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidento Artūro Poviliūno ar Kūno kultūros ir sporto departamento generalinio direktoriaus Klemenso Rimšelio kalbų, nes nenoriu aštrinti padėties. Išvažiavau ir, tiesiai šviesiai kalbant, man vienodai turėtų žydėti sodai: aš išvažiavau, jūs rodykite, kokie esate geri, o D.Rimšaitė – bloga.
Turbūt žinote ir tai, kad planuojama iš jūsų išieškoti pinigus, kuriuos gavote iš Lietuvos tautinio olimpinio komiteto kaip olimpinio solidarumo stipendiją?
Jie nori susigrąžinti pinigus, kurių į rankas negaudavau. Labai logiška? Olimpinio solidarumo stipendija į rankas neduodama. Ji skiriama, kad sportininkas galėtų nuvažiuoti į varžybas. Tų pinigų net nesu mačiusi.
Tuos pinigus valdo federacija?
Iš tiesų net nežinau, kas juos valdo. Tai buvo visiškai naujas dalykas. Prisipažinsiu, kad net nesusigaudau, ko jie dabar nori iš manęs.
Ar Kūno kultūros ir sporto departamentas, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas jums tai jau pranešė?
Apie viską žinau tik iš spaudos. Kol kas į mane niekas nesikreipė. Kai kreipsis, tada kalbėsimės.
Apie jus daug kalbama Lietuvoje. Ypač kritikos negaili sporto funkcionieriai. Ar jie bent kartą kreipėsi į jus, kai išvykote?
Ne, niekas su manimi nesikalbėjo. Esu bendravusi tik su keliais žurnalistais.
O Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos vadovai?
Taip, kalbėjomės. Pasakiau, kad išvykau ir manęs Lietuvoje daugiau nebus.
Nukirtote it kirviu?
Jie patys sudaro tokias sąlygas sugrįžti.
Ką Lietuvoje reikėtų keisti? Kas buvo blogai, Donata?
Nemačiau tikslo sportuoti. Manau, kad dabar šalyje – labai reikalingas sujudimas: keliamos stipendijos, kažkas vyksta. Tai iš dalies rezultatas ir to, kad išvykau. Įsivaizduokite, jei aš nebūčiau išvykusi. Ką, ir toliau žmonės kankintųsi? Rankos tiesiog sviro. Tarkim, dabar visi lengvai švaistosi frazėmis apie mano pinigus. Jei aš būčiau tiek pinigų gavusi į rankas, neturėčiau kuo skųstis.
Kalbate apie 3500 litų per mėnesį?
O Dieve, aš jau skaičiau, kad gaudavau ir 6 tūkstančius. Kas iš to? Nepamirškime, kad sportininkai Lietuvoje neturi socialinių garantijų – baigei sportuoti ir pradedi gyvenimą nuo nulio. Iš premijų neišgyvensi.
Dabar žadama Lietuvos sportininkams parūpinti socialinių garantijų.
Džiaugiuosi dėl kitų sportininkų. Džiugu, kad kažkas vyksta. Nebūčiau išvažiavusi, gal nieko ir nevyktų. Buvau labai nustebusi, kad mano išvykimas sukėlė tiek bangų.
Ar buvo sunku ryžtis išvažiuoti?
Žinoma, sunku. Nesitikėjau tokios reakcijos, nors žinojau, kad viskas tyliai nesibaigs.
Kokias sąlygas jums sudarė Rusija?
Puikias.
Nebegalvojate apie karjeros pabaigą?
Nežinau, kaip susiklostys mano gyvenimas Maskvoje.
Vis dėlto jau yra rezultatų – neseniai laimėjote atvirą Rusijos čempionatą.
O kokie tie rezultatai? Laimėti Rusijos čempionatą nėra didis žygis. Tai ne pasaulio ar Europos čempionatai. Tiesiog – eilinis kontrolinis startas. O į Maskvą atvykau ne tik dėl sporto. Todėl negaliu teigti, kad sportuosiu iki 2016-ųjų ar ilgiau.
Ar galvojate apie Londono olimpiadą?
Lietuva man neduos leidimo. Vadinasi, nestartuosiu, nors, kaip sakoma, viltis – kvailių motina.
Kada galėtų paaiškėti, kurios šalies rinktinei atstovausite?
Jeigu pradedu sportuoti atstovaudama Rusijai, tai apie kokią Lietuvą kalbame? Praktiškai Rusijoje šis klausimas yra išspręstas, tik nežinau, ar ilgai liksiu jos rinktinėje. Planuoju jai atstovauti kitais metais, jei bus galimybių – ir olimpinėse žaidynėse. Kas bus po olimpiados – neaišku. Nežinau, ar tęsiu savo sportinę karjerą.