Inga Jarmalaitė/"Olimpinė panorama" | 2019 m. rugsėjo 4 d. 09:06 |
![]() ![]() |
Santūraus čempiono geriausi metai
R.Tvorogalas apie kelio gimnastikoje pradžią: „Tėvai buvo griežti, treneris griežtas. Žinojau, kad į mano „neisiu“ bus pasakyta „eisi“. Tai ir ėjau.“
Gimnastikos salėje girdėti „Tautišką giesmę“ – taip pat nauja, kaip ir aiškintis, kur pasirodyti sudėtingiau: ant skersinio, lygiagrečių, žiedų, arklio ar kitų prietaisų.
Lietuvos gimnasto Roberto Tvorogalo garbei Lietuvos himnas šiemet skambėjo jau ne kartą.
Lietuvos gimnasto Roberto Tvorogalo garbei Lietuvos himnas šiemet skambėjo jau ne kartą.
Pirmas kartas buvo gegužės pabaigoje Kroatijoje, kurioje gimnastas pasaulio „Iššūkio“ taurės varžybų pratimų ant lygiagrečių rungtyje iškovojo auksą. O antrasis – po mėnesio, paskutinę Europos žaidynių dieną, kai Lietuvos atstovas pelnė auksą už be priekaištų atliktus pratimus ant skersinio. Be to, rugpjūčio 17 d R.Tvorogalas triumfavo Izraelio čempionato daugiakovėje.
Karjeros pergalė
Triumfas Minske – neabejotinai kol kas svarbiausia 24-erių gimnasto Roberto Tvorogalo karjeros pergalė. Kaip grįžęs paminėjo sunkų darbą vainikavusį auksinį laimėjimą?
„Labai simboliškai, su draugais“, – santūriai atsako gimnastas ir prisipažįsta, kad nėra mėgėjas švęsti.
Kita vertus, ilgai mėgautis šlove nėra kada: jau spalio 4–13 d. Vokietijoje, Štutgarte, vyks svarbiausias šių metų startas – pasaulio čempionatas, kuriame bus kovojama dėl olimpinių kelialapių.
Kol kas 2019-ieji R.Tvorogalui klostosi puikiai, nors prieš tai maždaug dvejus metus traumos trukdė varžytis visa jėga. Ko reikėtų, kad per šias Kalėdas gimnastas galėtų pasakyti, jog šie metai jam išties buvo geri?
„Papulti į olimpines žaidynes – ir jau būtų pakankamai“, – atsako trumpai.
Trumpai, neišsiplėsdamas R.Tvorogalas atsakinėja į daugumą klausimų ir net nebando slėpti, kad bendravimas su žiniasklaida nėra stiprioji jo pusė, o po Minske vykusių Europos žaidynių užgriuvęs dėmesys greičiau jį trikdo nei džiugina.
„Nežinau, kaip į tokį klausimą atsakyti, – atkakliai kvočiamas, kaip jautėsi Minske, kai suprato, jog medalis jau kišenėje, bet jo spalvai sužinoti dar reikėjo sulaukti likusių skersinio rungties finale dalyvavusių varžovų pasirodymo, atsako gimnastas. – Buvau patenkintas, kad yra medalis, o kokios spalvos – jau antraeilis dalykas. Man medalis jau buvo pergalė“, – nedaugžodžiauja sportininkas.
Paaiškėjus, kad medalis – aukščiausios prabos, bent iš šono žiūrint atrodė, kad jo treneris Jevgenijus Izmodenovas labiau džiaugėsi Europos žaidynių auksu nei pats gimnastas, kuris išliko santūrus ir griausmingų emocijų nerodė.
„Taip ir buvo. Jis daugiau nerimavo ir labiau džiaugėsi“, – pripažįsta R.Tvorogalas.
Skaičiuoja treneris
Robertas jau dalyvavo 2016 m. Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse, iš kurių didžiausią įspūdį paliko didelė spalvota gimnastikos salė.
„Skirtingi prietaisai – skirtingos spalvos, o šiaip kitokių gerų įspūdžių nepamenu: maistas, gyvenimas šiaip sau, kažko tokio „vau“ nebuvo. Žaidynių atidaryme, uždaryme nedalyvavau, gal dėl to įspūdžių mažokai. Atvažiavau į savo varžybas, sudalyvavau ir išvažiavau“, – pasakoja gimnastas, Rio de Žaneire užėmęs 42 vietą.
Pagrindinis šių metų jo tikslas – Tokijo žaidynės. „Akcentas – pasaulio čempionatas, jame sieksime patekti į olimpines žaidynes“, – sako Europos žaidynių čempionas.
Kuri vieta garantuotų bilietą į Tokiją, Robertas nežino ir dėl to galvos sau nesuka. „Neatsimenu, kiek žaidynėse būna varžovų – ar 60, ar 80. Yra tokių, kurie dalyvauja daugiakovės varžybose, yra tik ant atskirų prietaisų besivaržančių gimnastų, todėl sunku suskaičiuoti ir pasakyti. Arba atrankoje užimi vienokią vietą, bet po to dalis olimpinius kelialapius iškovojusių gimnastų atkrinta dėl šalių kvotų ir panašiai. Sudėtinga skaičiuoti, todėl žinau viena – reikia gerai sudalyvauti. Kaip patekti, kiek aplenkti – treneris skaičiuoja, mano darbas – gerai atlikti visus pasirodymus“, – sako R.Tvorogalas.

Antri namai – Baltarusija
Kadangi Lietuvoje sąlygos gimnastams ruoštis nekokios, Europos žaidynių čempionas jau gal dešimtmetį važinėja į Baltarusiją ir netoli Minsko esančioje olimpinėje bazėje sportuoja.
„Už miesto pastatyta didelė sporto bazė. Ten daug visokiausių sporto šakų sekcijų. Galima sakyti, ji yra miške. Sportuojam kartu su baltarusių gimnastais, visus juos jau gerai pažįstam, nes ten gal dešimt metų važiuojam“, – pasakoja gimnastas.
Ar labai kontrastas bado akis, kai iš baltarusių gimnastikos salės grįžta į Vilniaus? „Jaučiasi labai, nes pas mus sąlygų trūksta. O nuo aplinkos daug kas priklauso. Jeigu nėra sąlygų sportuoti, kai kurie prietaisai pasidaro nemieli, nesinori ant jų net lipti, nes jie seniai neatitinka standartų“, – lygina gimnastas.
Ir čia, R.Tvorogalo įsitikinimu, yra vienas atsakymų, kodėl Lietuvoje gimnastika nepopuliari, nors, tarkime, netolimoje Vokietijoje, Prancūzijoje pilna gimnastikos salių, klubų, gimnastai varžosi vieni su kitais, kartu keldami bendrą šalies gimnastikos lygį. Pas mus nėra salių, nėra varžybų, nėra reklamų.
„Pinigų nėra, salių gerų neįrengia – kaip gali būti populiari? – klausimu į klausimą atsako gimnastas. – Gal dar prisideda tėvų, vaikų požiūris – tai sunki sporto šaka, jeigu profesionaliai dirbi, reikia treniruotis po du kartus per dieną, tada reikia gimnastiką derinti su pamokomis, su mokykla.“
Geriau nei darželis
Lietuvos lenkų šeimoje augusį R.Tvorogalą į sportinę gimnastiką atvedė tėvai. Ir, galima sakyti, gimnastikos salėje liko daugiausia tėvų pastangomis. Atėjus paauglystei nelabai suprasdavo, kodėl kiti bendraamžiai gali veikti ką nori, o jis turi sunkiai treniruotis. Ne kartą buvo kilęs noras maištauti, mesti, išeiti, bet negalėjo to imti ir pasakyti tėvams.
„Tėvai buvo griežti, treneris griežtas. Žinojau, kad į mano „neisiu“ bus pasakyta „eisi“. Tai ir ėjau. Bet minčių dažnai kildavo, ne kartą norėjau mesti. Keturiolikos metų paauglys nelabai suprasdavau, kam man to reikia. Daug kas aplink atkrisdavo, nes neatlaikydavo sunkių krūvių, bet aš kažkaip likau ir viskas. Kur jau dabar trauktis?“ – juokiasi gimnastas.
Lietuvoje retų sporto šakų atstovų mėgstama klausinėti, kodėl būtent ši sporto šaka, juk nei populiari, nei sąlygų yra. Ir su Robertu dar grįžtame į pačią pradžią.
„Tiksliai visko neatsimenu, bet tėvai atvedė, kai buvau kokių penkerių metų. Pamenu tokį trumpą epizodą, kad man nelabai patikdavo į darželį eiti, jau geriau buvo gimnastikos salė. Man patiko, kaip ten visi šokinėja, daro kūlversčius. Atrodė įdomiau nei darželis. Taip ir prasidėjo“, – pasakoja sportininkas.
Tėvai jį nuvedė ten, kur ir dabar treniruojasi, tik pavadinimai keitėsi – į gimnastikos salę sostinės Kauno g. Iš pradžių susirinko gal dešimties, gal dar didesnė jo amžiaus vaikų grupė. Tik kasmet jų vis mažėjo, o kai Robertas sulaukė dešimties, trise ar keturiese gimnastikos treniruotes belankė.
Kasmet treniruočių daugėjo, krūviai didėjo. Simono Konarskio vidurinė mokykla, kurioje mokėsi, buvo arti. Jei pirma pamoka būdavo kūno kultūra, nuo mažumės jį ugdęs Aleksandras Filatovas tardavosi, kad auklėtinis tą pamoką praleis gimnastikos salėje. Jeigu nepavykdavo išlaviruoti, eidavo nuo septintos ryto į treniruotę.
Baisi, bet sėkminga
Daugiakovininkai kovoja šešių rungčių varžybose: laisvųjų pratimų, atraminių šuolių, pratimų ant arklio, žiedų, lygiagrečių ir skersinio. Kuri rungtis R.Tvorogalui sudėtingiausia ar pati baisiausia?
„Gal skersinis, kurio finalą laimėjau Europos žaidynėse, yra baisiausias, – svarsto čempionas. – Kartais, kai gerai einasi, nebūna baisu, bet vos kas nors krypt – ir atsiranda tarakonų galvoje, ir prasideda baimės. Bet ant skersinio ir lygiagrečių dažniausiai būna geriausi pasirodymai, o tradiciškai silpniausiai sekasi arklys ir žiedai. Ant arklio daug traumų esu patyręs – tai pečiai, tai alkūnės nukentėdavo. Arklys – toks prietaisas, ant kurio labai daug reikia dirbti“, – sako gimnastas.
Jam dalyvauti daugiakovės varžybose patinka, nes visų pirma būti daugiakovininku yra prestižas. Antra, jeigu nepasiseka viena rungtis, galima bandyti atsigriebti kitoje.
„Visada daugiakovę dariau ir darysiu. Nėra noro vieno ar dviejų atskirų prietaisų rungtyse dalyvauti. Įdomumas toks, kad vienur sekasi geriau, kitur prasčiau, bet rezultatai sumuojasi“, – paaiškina.
Baisiausia patirta trauma – riešų lūžiai. Lūžo ant lygiagrečių du ar tris kartus. Vieną kartą Maskvoje prieš varžybas, kitą sykį Lietuvoje, o trečio nebepamena. Po lūžio mėnesį iš viso nieko negalėjo daryti, paskui dar turėjo praeiti mėnuo ar du, kol ranka atsigavo. Bet gimnastams ir rankos ar kojos patempimas gali porai mėnesių planuotas treniruotes sutrikdyti.
Po traumų atsiranda baimių. Kaip su jomis kovoja? „Reikia bijoti ir daryti, kol baimė pradings“, – pateikia receptą.
Už klaidą atsigriebė
Su treneriu J.Izmodenovu gimnastas pradėjo bendradarbiauti prieš Rio de Žaneiro žaidynes, bet pažįsta jį seniai – kurį laiką abu kartu sportavo, dalyvavo varžybose. Koks jo treneris, kokios savybės jam labiausiai patinka?
„Visoks – gal griežtas, reikalaujantis, kaip ir kiekvienas treneris. Bet kiekvienas treneris turi būti ir šiek tiek draugas, kad ne vien apie sportą, bet ir kitomis temomis būtų galima pakalbėti, – pagalvojęs atsako. – Jis padaro viską, ko sportininkui reikia. Man lieka galvoti tik apie pasirodymą.“
Tik apie pasirodymą jis galvojo ir Minske. Daugiakovės finale, į kurį pateko su trečiu rezultatu, šiek tiek nesusiklostė paskutinės skersinio rungties pasirodymas – nuslydusi ranka lėmė prastesnį įvertinimą ir galutinę septintą vietą.
Galbūt prieš daugiakovės finalą jautė didesnį spaudimą? „Nežinau, tiesiog žinojau, kad gerai sudalyvavau, su geru rezultatu patekau į finalą, bet tą rezultatą finale reikėjo pakartoti, o tada žiūrėti, būsi trečias ar septintas“, – sako gimnastas.
Už padarytą klaidą pavyko netrukus atsigriebti. Skersinio rungties finale, prieš pat pasirodymą su treneriu nusprendę maksimaliai pasunkinti programą, abu rizikavo, tačiau rizika pasiteisino – buvo ne tik pagerintas šios rungties asmeninis rekordas (14,400 balo), bet ir pelnytas Europos žaidynių auksas.
Bet ką reiškia perdegti, sportininkas gerai žino. Neslepia, kad yra buvę daug nervų, streso, ne visada pavyksta suvaldyti emocijas, o kai emocijos kunkuliuoja, ima drebėti rankos.
„Negalvoti, apsiraminti, kartoti, kad viskas bus gerai, eiti ir daryti. Ypatingos taktikos nežinau. Kuo daugiau sportuoji, tuo daugiau varžybų, tuo daugiau patirties – ir tie nervai apsiramina“, –susivaldymo tema per daug neišsiplečia gimnastas.
Ir jau galvoja apie kitą tikslą – kelialapį į Tokiją, kad galėtų santūriai pasakyti, jog šie metai jo karjeroje – vieni geriausių.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.