Jolanta Mockevičienė | 2011 m. sausio 23 d. 16:25 |
![]() ![]() |
"Žalgirio" sporto žaidynės - populiarios
Per „Žalgirio“ draugijos žiemos sporto žaidynes daug sportininkų susirinko į poledinės žūklės, šaškių ir šachmatų varžybas Elektrėnuose
Rungtyniauta vieną dieną. Tarp sportininkų žaidynės sukėlė nemažą diskusiją. Vieni teigė, kad tokias žaidynes, kaip ir ankstesniais metais, reikėtų rengti dvi dienas, nes jie nepajunta žaidynių dvasios – visą dieną rungtyniauja, o vakare jau tenka grįžti į namus. Kitiems patiko idėja varžybas rengti vieną dieną – jiems pigiau kainuoja, nereikia mokėtis už viešbutį, susitaupo pinigėlių maitinantis.
Diskusijos vyko ir per šaškių bei šachmatų varžybas. Žaidynėse buvo naujovė. Sportininkai rungtyniavo tarpusavyje, o geriausios komandos paaiškėjo susumavus du geriausius asmeninių varžybų rezultatus.
„Nepritariu tokiai varžybų sistemai. Tarpusavyje turi susitikti komandos ir išsiaiškint, kuri jų yra stipriausia. Taip būtų teisingiausia, atspindėtų tikrąjį komandų pajėgumą. Kiekvienam šaškininkui ar šachmatininkui susitikus tarpusavyje, neįmanoma nustatyti stipriausiųjų komandų“, - tokia buvo Trakų rajono komandos vadovo Stanislavo Klepackio nuomonė.
Per šaškių ir šachmatų varžybose buvo leista rungtyniauti ir meistrams bei didmeistriams, kurie jau sulaukė 50 metų. Prie šachmatų lentų rungtyniavo ir patys vyriausieji žaidynių dalyviai – elektrėniškiui Bronislovui Taruliui – jau 84-eri metai, o jurbarkietis Aloyzas Žukauskas šiemet pažymės savo garbingą 80 metų jubiliejų.
Žaidynių išvakarėse varžybų organizatoriai nuogąstavo, kad sunkmetis gali atsiliepti žaidynių komandoms, dalyvių nuotaikai, sportininkų mažiau susirinks į varžybas. Tačiau tokie nuogąstavimai nepasitvirtino. Elektrėnuose gausiai rinkosi rungtyniauti poledinės žūklės, šaškių ir šachmatų entuziastai. Su žalgiriečiai visą dieną buvo ir draugijos viceprezidentas, žaidynių vyr. teisėjas Algis Vasiliauskas bei draugijos vyr. specialistė Angelė Bilevičienė, kuriai per žaidynes teko pats didžiausias krūvis.
Poledinės žūklės varžybos vyko ant Elektrėnų vandens saugyklos ledo ir sukėlė daug emocijų. Šįkart žuvytes gaudė tiktai vyrai, o moterys, išsigandusios prasto oro, liko namie. Jėgas bandė 19 komandų, kurioms atstovavo po tris sportininkus. Nuolatinė varžybų vyr. teisėja, Lietuvos sportinės žūklės federacijos garbės žvejė, Elektrėnų nuotekų valymo įrengimų chemikė Lina Jackaitytė teigė, kad žvejų galėjo susirinkti ir daugiau, tačiau tomis dienomis Vilkaviškyje vyko Lietuvos sportinės žūklės klubų lygos varžybos.
Tarp komandų – ir senbuviai (Kaunas, Marijampolė, Utena, Vilniaus veteranai), ir naujokai (Vilniaus r. , Vievis). „Tikrai žuvyčių žvejai pagaus. Jau man davus varžyboms startą, sportininkams ėmė kibti ešeriukai. Svarbiausia - ištraukti ne pačią didžiausią žuvį, kuri, žinoma, irgi gerai, bet jų kiek daugiau. Manau, kad pagrindinė kova dėl nugalėtojų taurės vyks tarp prityrusių Kauno, Utenos ir Marijampolės komandų“, - teigė L. Jackaitytė.
Žvejai - tokie žmonės, jog jiems svarbu ne nugalėti, bet dalyvauti, pabūti draugų būry. Kelių tarnybos darbuotas iš Vilniaus rajono, 40 metų Algis Uščilaitis žvejoja jau 30 metų. Žalgiriados varžybose jis debiutavo.
„Į Elektrėnus jau mažiausiai 10 metų važinėju žvejoti. Ir žiemą, ir vasarą čia esu prigaudęs didelių žuvų. Dar varžybos neįpusėjo, o mano laimikis – jau apie 0,5 kg, tai didelis džiaugsmas. Žmona sako, kad žuvų į namus nevežčiau, nes visą žiemą žvejoju ir be gero laimikio į namus niekada negrįžtu. Dabar sninga, pusto, kai kam gal toks oras labai prastas, o man – puikus. Pirštinių šiemet dar nesu užsimovęs, o ir pas gydytoją buvau prieš 15 metų. Žvejyba mane gerai užgrūdino, ir šiandien į Elektrėnus atvažiavau pailsėti. Negalvoju apie jokius medalius“, - sakė A. Uščilaitis.
Į prizininkų gretas nepateko ir 41-erių metų verslininkas Gintaras Anulis iš Lazdijų. „Turiu viešbutį ant ežero kranto, pats sau esu darbdavys. Žuvų yra visoje Lietuvoje, kas netingi, tas pagauna. Šiemet užkibo 7 kg lydeka. Dabar traukiame mažytes žuvytes, tačiau būtent tokias per varžybas ir reikia gaudyti, nes pagauti stambią žuvį – laimės dalykas. Dar tiktai antras kartas dalyvauju žalgiriečių žaidynėse, bet jos man patinka“, - sakė G. Anulis.
Lazdijuose per pasienio šventes jis nuolat teisėjauja žūklės varžyboms. Šis viešbučio savininkas net keturias dienas per savaitę skuba pažvejoti. Jo pėdomis seka ir vidurinysis sūnus Titas.
Poledinės žūklės laimėtojai ir prizininkai. Miestai – 1. Kaunas, 2. Vilniaus „Vokė“, 3. Marijampolė. Rajonai – 1. Utena (įsivėlus klaidai, prizininkų rezultatai bus perskaičiuojami ir paaiškės vėliau). Individualiai – 1. Pranas Vadišius (Ut.) 3 kg 543 g,, 2. Raimundas Braga (K) 1 kg 959 g, 3. Algirdas Zakarka (Ut.) 1 kg 939 g.
Prie šaškių lentų rungtyniavo mažai žinomi sportininkai, ir jau prityrę šaškininkai. Triskart Pasvalio rajono čempionei, Mūšos žemės ūkio bendrovės buhalterei Danutei Gabriūnienei, prieš ketverius metus vėl aktyvai pradėjusiai žaisti šaškėmis, buvo puiki proga pasitikrinti savo jėgas. Tačiau varžybų pradžia 60 metų jurbarkietei klostėsi ne itin sėkmingai – iš penkių susitikimų ji tris laimėjo ir du pralaimėjo.
„Mums svarbiausia, kad atvažiavome į žaidynes ir galime tarpusavyje pasivaržyti. Mums, mėgėjams, tų varžybų nedaug tėra. Neseniai dalyvavime Pasvalio r. seniūnijų žaidynėse ir iškovojome pirmą vietą. Tačiau žalgiriečių žaidynėse visi moka puikia žaisti šaškėmis ir mūsų pagrindinis tikslas – užimti vietą tarp visų dalyvaujančių komandų“, - sakė D. Gabriūnienė.
Kone visą gyvenimą šaškėmis žaidžia alytiškių komanda – Algirdas Telšinskas, Donatas Baranauskas ir Jonas Rutkauskas. Prie jų prisijungė viena moteris – Ramunė Žakevičienė. Alytiškiai tik pačią paskutiniąją minutę suskubo atvažiuoti - jų niekas neparėmė, todėl sportininkai atstovavo savo šaškių sporto klubui „Alitui“.
Alytiškiai „Žalgirio“ žaidynėse visada gerai žaidžia, nuolat tampa čempionais arba prizininkais. Jų lyderiai A. Telšinskas ir D. Baranauskas labai gerai pradėjo varžybas ir laimėjo visus penkis susitikimus. „Labai aukštas žaidynių lygis, ne taip paprasta bus laimėti kitus keturis susitikimus. Yra stiprių meistrų, kandidatų“, - teigė alytiškiai, kurių žodžiai greitai pasitvirtino. Galutinėje įskaitoje jie buvo treti.
Alytiškiai dalyvauja daugelyje varžybų, daug turnyrų rengia ir namie, tačiau pagrindinėmis savo varžybomis įvardijo „Žalgirio“ sporto žaidėjų ir seniūnijų varžybas. Pastarosiose varžybose jie triskart užėmė antrąsias vietas.
Šaškių varžybų laimėtojai ir prizininkai. Miestai – 1. Vilnius, 2. Kaunas, 3. Alytus. Rajonai – 1. Elektrėnai, 2. Zarasai, 3. Prienai. Individualiai. Moterys – 1. Romualda Šidlauskienė (V), 2. Giedrė Japertaitė (Š), 3. Genovaitė Bukauskienė (K). Vyrai – 1. Edvardas Bužinskis (V), 2. Vladas Valantinas (Š), 3. Vladimiras Gavrilovas (K).
Šachmatų varžybose dalyvavo 76 sportininkai (22 moterys ir 54 vyrai), atstovavę 3 miestams ir 14 rajonų. Šių varžybų vyr. teisėjas – Lietuvos šachmatų federacijos prezidentas Jonas Sidabras stebėjosi, kad turnyras pritraukė netgi tokių šachmatininkų, ko nepajėgia padaryti Lietuvos šachmatų federacija savo organizuojamose varžybose.
„Šachmatais žaidžia visa Lietuva, žalgiriečių žaidynėse sportininkų skaičius tikrai nemažėja, o tiktai didėja. Džiugu, kad iš rajonų suvažiavusios komandos rimtai ir garbingai kovėsi su pripažintais lyderiais. Kasmet per šias žaidynes rajonų komandose atrandame kažkokių perliukų“, - sakė J. Sidabras.
Kova prie šachmatų lentų buvo ypatingai atkakli. Į prizininkų gretas net nepateko tokie prityrę sportininkai kaip neakivaizdinių šachmatų tarptautinis didmeistris Donatas Lapienis, buvęs Viktorijos Čmilytės treneris Gintautas Plungė, daugelio stambių varžybų prizininkė Justina Petkevičiūtė, po daugelio metų pertraukos vėl į šachmatų sportą sugrįžusi, ilgametė Lietuvos rinktinės narė Marina Mališauskienė.
Pasak J. Sidabro, žalgiriados varžybos yra labai aukštai vertinamos. „Šachmatininkai kartais nelabai suvažiuoja į varžybas, kur yra prizinis fondas, o šiose žaidynėse šachmatininkai, atstovaudami savam rajonui, visada stengiasi gausiai dalyvauti. 76 sportininkai – tai, ko gero, žaidynių rekordas. Net keista: kuo blogiau gyvename, tuo daugiau žaidžiame“, - sakė J. Sidabras.
Šachmatų varžybų laimėtojai ir prizininkai. Miestai – 1. Vilnius, 2. Šiauliai, 3. Panevėžys. Rajonai – 1. Ukmergė, 2. Druskininkai, 3. Utena. Individualiai. Moterys – 1. Daiva Dieninė (Kl. r.), 2. Jelizaveta Potapova (V), 3. Virginija Savickienė (Ukm.). Vyrai – 1. Aidas Labuckas (Jon.), 2. Valdas Bučinskas (V), 3. Raimondas Narmontas (Š).