Ingvaras Butautas | 2019 m. liepos 17 d. 12:08 |
![]() ![]() |
Gyvenimo kelyje – istoriniai įvykiai
Algimantas Ivašauskas dalyvavo ir oficialiame Lietuvos sugrįžime į FIBA šeimą, ir Lietuvos moterų rinktinės triumfo žygyje.
Ilgamečiam Baltijos moterų krepšinio lygos (BWBL) generaliniam sekretoriui, buvusiam Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generaliniam sekretoriui A. Ivašauskui birželio 4 d. sukako 80 metų.
„Pastaraisiais metais, be Baltijos lygos, su BWBL prezidentu Vyteniu Urba rengiame šeimų turnyrus, Jūratės Daktaraitės ir Angelės Rupšienės varžybas“, – vardija A. Ivašauskas.
Šiemet vyks jau ketvirtasis tarptautinis turnyras, skirtas pagerbti pirmajai lietuvei pasaulio čempionei J. Daktaraitei ir dukart olimpinei čempionei A. Rupšienei, į kurį tradiciškai susirenka kelių šalių moterų krepšinio ekipos.
Nukonkuravo futbolą ir slides
A. Ivašauskas gimė Rokiškyje, po karo, būdamas aštuonerių metų, su tėvais persikėlė gyventi į Vilnių.
Kaip ir visi to meto berniukai, jis išbandė ne vieną sporto šaką.
„Pirmas mano sportas buvo futbolas. Treniravausi su vyresniais. Nepritapau. Pasirinkau krepšinį. Pirmasis treneris – Antanas Naujokas. Jis – pirmasis Lietuvos sąjunginės kategorijos krepšinio teisėjas. Po to – šviesios atminties treneriai Raimundas Sargūnas, Antanas Paulauskas. Su pastaruoju 1959 m. tapome Lietuvos jaunimo čempionais. O žiemą grįždavau iš pamokų – ant slidžių ir į Sapieginę.
Slidinėdavau savo malonumui, bet paskui tai pravertė institute. Profesorius Povilas Karoblis net į pagrindinę slidininkų grupę įtraukė“, – pasakoja A. Ivašauskas.
1963 m. Algimantas baigė Vilniaus pedagoginį universitetą. Kartu – ir aktyvaus krepšininko karjerą.
„Tokie štai tie ryšiai su krepšiniu. Kadangi ūgis ir galimybės krepšinio aukštumų pasiekti neleido, tai pasirinkau krepšinio teisėjo kelią. Ne kartą buvau geriausių Lietuvos krepšinio teisėju dešimtukuose. Po to ir sąjunginę kategoriją gavau“, – prisimena jubiliatas.
Karjera krepšinio kuluaruose
Bet teisėjavimas tais laikais negalėjo būti pagrindinė veikla. Ir neilgai trukus A. Ivašauskas tapo sporto funkcionieriumi.
„Dirbau sporto klube, kaip visuomenininkas, o baigęs institutą gavau paskyrimą dirbti dėstytoju. Bet man dėstytojo darbas nelabai patiko ir pasirinkau kitą kelią. Mane pakvietė į Švietimo ministerijos respublikinę sporto mokyklą dirbti su jaunaisiais krepšininkais. Tai buvo organizacinis darbas, jį dirbau penkiolika metų“, – sako jis.
Tuo pačiu metu A. Ivašauskas buvo išrinktas į LKF vykdomąjį komitetą. Irgi ilgam – keturiolikai metų.
„Federacijoje teko susitikti su labai įdomiais žmonėmis, iš kurių turėjau galimybę daug pasisemti. Tai Stepas Butautas, Vytautas Kulakauskas, Stasys Stonkus. S. Stonkus buvo LKF prezidentas, o man teko dirbti generaliniu sekretoriumi“, – pasakoja jubiliatas.
Tačiau iki tol A. Ivašauskui teko padirbėti tuomečiame Kūno kultūros ir sporto komitete. SSRS rinktinių treneriu Lietuvoje: „Ten irgi nemažai dirbta, įgauta patirties. Reikėjo domėtis krepšininkais, pajėgiais atstovauti Sąjungos rinktinei, stebėti juos Lietuvoje ir stengtis, kad kuo daugiau jų ten pakliūtų. Tekdavo ir pabūti SSRS rinktinės stovyklose, buvome geri bičiuliai su Aleksandru Gomelskiu. Teko organizuoti sąjungines varžybas Kaune, Panevėžyje, Vilniuje. Tokius turnyrus kaip Jurijaus Gagarino. Tada juk nebuvo kompiuterizacijos, statistiką rašydavome ranka.“
Pirmasis pasaulio kosmonautas nieko bendra su Lietuva neturėjo. Išskyrus šį lietuvių suorganizuotą jo vardo krepšinio turnyrą.
Po nepriklausomybės atgavimo A. Ivašauskas kelerius metus dirbo LKF generaliniu sekretoriumi.
Jis dalyvavo ir istoriniame FIBA kongrese Springfilde (JAV), kurio metu Lietuva buvo sugrąžinta į pasaulio krepšinio šeimą.
„Kai Lietuva de jure buvo sugrąžinta į FIBA, aš buvau Springfilde. Ten buvo ir LKF, ir kitų Baltijos šalių atstovai. Nuo tada mes galėjome dalyvauti Europos, pasaulio čempionatuose, olimpiadose. Tai buvo labai svarbu. Nenoriu aš sovietų sistemos girti, bet krepšiniui tas laikotarpis buvo neblogas. Buvo Sovietų Sąjungos čempionatai, kuriuose žaidė „Žalgiris“, „Statyba“. Kai atsiskyrėme nuo sąjungos, komandos neturėjo rimtų rungtynių ir buvo katastrofa. Važinėjome į Čekiją, Lenkiją, sutardavome, kad mūsų komandos turėtų su kuo bent draugiškas rungtynes sužaisti. Ieškojome išeičių, kaip kompensuoti pirmenybių netektį. Be varžybų žaidėjai neužauga“, –A. Ivašauskas puikiai prisimena persilaužimo laikus.
Jau tada, dirbdamas federacijoje, A. Ivašauskas persikvalifikavo nuo vyrų prie moterų krepšinio.
„1997 m. su treneriu Vydu Gedvilu tapome Europos čempionais“, – išdidžiai sako jis.
Tuomet A. Ivašauskas buvo Lietuvos moterų rinktinės vadovas.
Dabartiniu moterų krepšiniu A. Ivašauskas nėra patenkintas: „Deja, dabar moterys rezultatais pasigirti negali. Manau, kad neatsirado tikros meilės moterų krepšiniui. Buvo sužlugdyta mergaičių ruošimo sistema, nebuvo ruošiama pamaina, nebuvo rūpinamasi treneriais, dirbančiais rajonuose. Dabar daug kur rajonuose iš viso nėra moterų krepšinio.“
Anot jo, anksčiau mergaitės sudarydavo 30 proc. visų krepšinį lankančių vaikų. Dabar jos tesudaro 15 procentų.
Žmona – lengvaatletė
A. Ivašausko žmona – žinoma lengvaatletė. Su kilusia iš Kauno Danute A. Ivašauskas susipažino dar studijuodamas.
„Ji su sportu susijusi daugiau negu aš, – atvirai prisipažįsta 80-metis. – Danutė ilgą laiką dirbo sporto mokyklos trenere, direktore. Ir nors dabar žmona yra pensininkė, nuo sporto toli pabėgt jai neišeina. Ji įkūrė veteranų klubą Vilniuje, yra sporto meistrų asociacijos „Penki žiedai“ viceprezidentė. Ir vis veža tą vežimą. Vis klausiu – gal jau baigsi? Kur tau... Žodžiu, senjorų organizacija pakliuvo į geras rankas.
Kadangi abu mes susiję su sportu, tai vienas kitą gerai supratome ir suprantame. Nors mano darbas visada būdavo labai susijęs su komandiruotėmis. Tekdavo lankytis Lietuvos rajonuose, tikrinti, suteikti metodinę paramą treneriams, tad traukiniais, autobusais mano išmaišyta visa Lietuvėlė. Asmeninį automobilį įsigijau tik keturiasdešimties metų.“
Algimantas ir Danutė užaugino dukterį Iloną, dabar turi du suaugusius vaikaičius: Indrę ir Arną.
„Dukra jaunystėje lankė Vilniaus krepšinio mokyklą. Buvo Lietuvos jaunių pirmenybių prizininkė. Anūkai pasuko kita kryptimi, su sportu nesusijusia“, – paaiškina A. Ivašauskas.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.