Marytė Marcinkevičiūtė | 2019 m. liepos 12 d. 13:26 |
![]() ![]() |
R.Endrijaitis iki šiol nepaleidžia kamuolio
Legendinis treneris R.Endrijaitis: apie sunkią vaikystę, trenerio kelio pradžią, patarimą J.Kazlauskui, žaidimą sulaukus 75-erių, darbą Pasvalyje.
Legendinis Lietuvos krepšinio specialistas, buvęs ilgametis Vilniaus „Statybos“ žaidėjas ir treneris, dabartinis Pasvalio „Pieno žvaigždės“ prezidentas Rimantas Endrijaitis birželio 14-ąją minėjo savo 75-erių jubiliejų. Ta proga šią savaitę Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė jam įteikė Olimpinę žvaigždę.
Rimantai, kiek metų jūs krepšinyje?
Dar būdamas 15-os, krepšinį pradėjau žaisti Šilutėje, kur mane tobulino treneris Izidorius Žilinskas.
Žaidžiau krepšinį ir tinklinį. Tačiau viršų paėmė krepšinis, kuris pasirodė daug įdomesnis: reikalavo greičio, jėgos, šoklumo. Krepšinis patraukė įvairesne taktika, individualinėmis ir komandinėmis galimybėmis.
Turėjau galimybę vykti žaisti į Kauni „Žalgirį“ arba Vilnių. Pasitaręs su vyresniais žmonėmis, aš, 20-metis, pasirinkau Vilnių.
Ar jūs gimėte ir augote Šilutėje?
Ne, gimiau Jurbarke. Mano gyvenimas buvo sudėtingas, buvau vaikų namų auklėtinis. Nuo dešimties metų augau be tėvo, o mama dirbo Jurbarko tuberkuliozės ligoninėje ir užsikrėtė atvira tuberkulioze.
Tada buvau paimtas į Viešvilės vaikų namus, nes mama buvo gydoma. Iš Viešvilės vaikų namų grįžau į Vilkyškius, baigiau septynmetę mokyklą ir atsidūriau Šilutėje.
Ten baigiau vidurinę mokyklą ir tuometį Žemės ūkio technikumą. Šilutėje ir pradėjau profesionaliai žaisti krepšinį.
Gerai žaidėte krepšinį Vilniaus „Statybos“ komandoje, buvote jos kapitonas, o jūsų trenerio karjeros galėtų pavydėti bet kuris treneris. Kur slypi to paslaptis?
Didelės paslapties nėra, esu didelis krepšinio fanatikas. Mano gyvenimo sėkmė ir laimė glūdi tame, jog dirbu tą, kas man patinka.
Krepšinį žaidžiau Šilutėje, o po to 12 metų (nuo 1963-iųjų iki 1975-ųjų) - Vilniuje. Atstovavau Vilniaus „Žalgirio“ komandai, kurią treniravo Zenonas Sabulis, „Plastikui“ ir „Statybai“, vadovaujamoms Antano Paulausko .
Žaisdamas „Statyboje“ krašto puolėju aikštėje beveik kiekvienas rungtynes išbūdavau po 35 minutes, mane mažai kas pakeisdavo.
1965-1967-aisiais atstovavau Lietuvos rinktinei, sužaidžiau 14 rungtynių. 1972–aisias tapau Lietuvos čempionu ir triskart (1966, 1968, 1970-1971 m.) vicečempionu. 1974-aisiais baigiau tuometę Vilniaus pedagoginį institutą.
Kada prasidėjo jūsų trenerio karjera?
Tada dar aktyviai žaidžiau. Susibūrus „Statybos“ dublerių komandai, ją reikėjo kažkam treniruoti ir vykti į turnyrą Viljandyje (Estija).
Treneris Antanas Paulauskas man ir sako: „Rimuk, tu jau esi patyręs, protingas, disciplinuotas, žinai, ką darai – padirbėk su tais vyrukais ir važiuok į Estiją."
Tada man buvo gal 28-eri. Mes tame turnyre laimėjome visas penkeriais rungtynes ir užėmėme pirmą vietą.
Sugrįžus į Vilnių, apie mane pradėjo kalbėti, jog turiu gabumų dirbti treneriu.
Kai man buvo 30 metų, treneriui A. Paulauskui pradėjo šlubuoti širdis ir iškilo klausimas, kas gi treniruos tą „Statybą“.
Treneris rekomendavo mane. Tam neprieštaravo vyresnieji žaidėjai Rimas Girskis, Algimantas Pavilonis, Edmundas Narmontas, Jonas Kazlauskas.
Buvau kažkiek išsigandęs, nes neturėjau trenerio patirties. O reikėjo dalyvauti SSRS čempionate. Tuo metu latvių VEF komandą faktiškai sudarė Latvijos rinktinė, Tbilisio „Dinamo“ – Gruzijos, „Kalevą“ – Estijos, Kijevo „Strojitelį“ – Ukrainos.
Tačiau „Statybą“ sutikau treniruoti. Buvau užsispyręs, savotiškai keistokas, nelabai pripažindavau autoritetus.
Labai mėgau klausyti vyresniųjų trenerių Vytauto Bimbos, Vlado Garasto, Algimanto Gedmino, turinčių didelę patirtį, pamąstymų, gilinausi, kaip jie dirba, iš jų mokiausi. Labai daug skaičiau knygų.
Kuriais metais pradėjote treniruoti „Statybą“?
1975-aisiais. Toje didelėje SSRS buvau jauniausias treneris.
Debiutas buvo sėkmingas, tais pačiais metais mes tapome Lietuvos čempionais, o po dvejų metų tą sėkmę vėl pakartojome.
Dabar jau akivaizdu: mane į trenerio darbą pastūmėjo sėkmingas „Statybos“ dublerių pasirodymas Estijoje.
Po penkerių metų, 1979-aisiais mes sėkmingai žaidėme SSRS čempionate ir pelnėme bronzos medalius.
Per pirmo turo varžybas Latvijoje, ledo rūmuose, talpinančiuose 10 tūkst. žiūrovų, nugalėjome visus varžovus, tarp jų – ir galingąjį CSKA.
„Statyboje“ kartu žaidėte ir su Jonu Kazlausku, kurį vėliau treniravote. Teko girdėti, kad jūsų dėka jis nepasuko matematiko keliu, o įstojo studijuoti į Kūno kultūros institutą?
Taip, iš pradžių su Jonuku kartu žaidėme, o po to tapau jo treneriu. Kartu dirbome apie 12 metų.
Jam tada pasakiau, kad nevargtų su ta matematika, nes vis tiek bus treneris. Tam jis turėjo gabumų. Treniravau dar vieną mūsų krepšinio legendą Šarūną Marčiulionį.
Buvote jaunas treneris, kaip pavyko sutarti su ne ką už save vyresniais žaidėjais?
Pavyko, ir gana sėkmingai, komanda buvo vieninga. Parengėme puikią treniruočių programą.
Jau tada dirbome daug individualiai. Kodėl dabar nėra asmenybių? Reikia dirbti individualiai, o ne tik mokyti komandinio žaidimo.
Vasarą mano vadovaujami krepšininkai tapdavo lengvaatlečiais, sunkiaatlečiais. Ugdėme greitį, šoklumą, bendrą ir greičio ištvermę.
Po to kūno rengimą derinime su individualia technika, o dar vėliau pereidavome prie komandinio žaidimo.

Krepšinio kamuolio nepaleidžiate iki šių dienų.
Treniruojuosi triskart per savaitę. Tačiau varžybose nedalyvauju, nors žaidžiau su tais, kurie bando jėgas varžybose.
Per Lietuvos veteranų čempionatą Trakuose žaidžiau 65-erių metų sportininkų grupėje ir aikštelėje rungtyniavau be keitimų. Tada man trūko raumuo. Bet mes užėmėme pirmą vietą, komanda buvo apdovanota taure, o tuometis Trakų irklavimo bazės direktorius Jonas Čižauskas man dar įteikė ir geriausio žaidėjo prizą.
Tada supratau, kad, sulaukus tiek metų, varžybose geriau nedalyvauti, nes bet kuriuo metu galima gauti traumą.
Reikia reguliuoti krūvį ir nesiveržti nugalėti, nes akys dega, kovotojo savybės yra, tik raumenys jau nebe tie.
Kai persistengi, gali bet kas atsitikti. Krepšinį žaidžiu savo malonumui, o dalyvavimas veteranų čempionatuose ir siekimas pergalių – man jau pavojingas sveikatai.
Tarsi antraisiais namais dabar tapo Pasvalys, kaip sekasi?
Gal jau šešerius metus esu Pasvalio „Pieno žvaigždės“ klubo prezidentas ir LKL valdybos narys. Niekuo nesiskundžiu, sekasi gerai.
Pasvalyje tapau savas žmogus. Stebiu visas varžybas, dalyvauju parenkant žaidėjus ir komandos trenerius. Dalyvaujant šiuose procesuose, tenka didelė atsakomybė.
Anksčiau treniravau „Pieno žvaigždžių“ komandą ir 2011-aisiais Garliavoje tapome NKL čempionais. Pasvalyje tai buvo didžiulis pakilimas. NKL patyrėme tik vieną pralaimėjimą, tašku nusileidome palangiškiams. Miesto, „Pieno žvaigždžių“ koncerno vadovai pradėjo galvoti, ką su ta komanda daryti toliau, nes jai reikia skirti daugiau dėmesio.
Tapus čempionais, buvo susirūpinta sporto baze, kuri buvo jau gerokai pasenusi, į ją investuoti nemaži pinigai. Buvo iš pagrindų sutvarkyta ir praplėsta krepšinio arena, kuri buvo šiuolaikiškai įrengta.
Buvo padarytos nemažos investicijos į plaukimo baseiną, tris pirtis, lengvosios atletikos maniežą, bokso ir sunkiosios atletikos sales, stadioną.
Dabar šia puikia sporto infrastruktūra mielai naudojasi ir krepšininkai.
Pasvalys iki tol buvo vadinamas rankininkų ir dviratininkų miestu, o ar galite teigti, kad dabar ten prigijo ir krepšinis?
Tikrai prigijo, nukonkuravome ir dviračių sportą, ir rankinį. Atsirado trys vaikų ir jaunių krepšinio grupės, dirba treneriai. Yra gabių žaidėjų.
Ar nekyla noras visam laikui pasilikti gyventi Pasvalyje?
Niekada nesakyk niekada. Džiaugiuosi, kad manimi pasitiki Pasvalio žmonės, „Pieno žvaigždžių“ koncerno vadovai, aš ten prigijau.
Jau surinktas ir sudėliotas mūsų komandos biudžetas, treneriu ir toliau dirbs Gediminas Petrauskas. Jis vadovavo Lietuvos 19-mečių rinktinei, kuri per pasaulio čempionatą užėmė ketvirtą vietą, o jo padėjėju – Virginijus Sirvydis.
Birželio 14-ąją jums sukako 75-eri. Kaip vertinate savo gyvenimo kelią?
Metai skuba į priekį, nespėju jų skaičiuoti. Viskas vyksta per daug greitai. Ir dabar esu laimingas, kad galiu būti šalia krepšinio, kažkam padėti, patarti, pasakyti, dar ir aikštelėje pajudėti su garbingo amžiaus veteranais, savo dubleriais, kuriems dabar – jau apie 60 metų. Pabėgiojame, pašposaujame, išgeriame bokalą. Svarbu, kad esu kažkam reikalingas, nesu vienišas.
Žmogus – visuomeninė būtybė, turi bendrauti, o neužsidaryti savyje. Labai mėgstu paklausyti, ką kiti kalba ir ką jie daro.
Kažkada Bucharoje (Uzbekija) vyko SSRS čempionato turas ir mes nuėjome į kavinę pavalgyti.
Visi sėdi apačioje, o viduryje ant tokio paaukštinimo – garbaus amžiaus žmonės.
Kadangi visą laiką buvau smalsus, paklausiau, o kodėl jie sėdi aukščiau. Išgirdau atsakymą, kad jie yra labai gerbiami, turi didelę gyvenimo patirtį ir dar gerai veikia jų galvos.
Kada iškyla kokios problemos, į juos kreipiamasi patarimų. Manau, kad gal ir Lietuvoje nereikėtų nurašyti tų sporto veteranų, kurių turi didžiulę patirtį tame darbe ir dar veikia jų galvos. Kartais paklauskim jų, ką jie galvoja, kokia jų nuomonė.
Bet jūs nurašytas nesijaučiate?
Tikrai ne. Daug galiu patarti ir padėti. Dabar į sportą žiūriu plačiau, kadangi esu klubo vadovas, sporto organizatorius. Stengiuosi nesustoju, o toliau žengti į priekį.
* * *
* * *
Trenerio laimėjimai ir karjera
1968,1969 m. Lietuvos taurės laimėtojas
1972 m. Lietuvos čempionas
1979 m. SSRS čempionato bronzos laimėtojas
1994, 1995, 2003 m. LKL bronzos medalių laimėtojas
1996–1998 m. Rusijos vicečempionas
2004 m. LKAL čempionas
2011 m. NKL čempionas
R. Endrijaitis buvo Vilniaus „Statybos“ (1975-1987 m. ir 1992-1994 m.), Saratovo „Avtodor“ (1989-1990 m., 1996-1998 m. ir 2000-2001 m.), Plungės „Olimpo“ (1994-1996 m.), „Šilutės" (1998-1999 m.), Sankt Peterburgo „Spartak“ (1999-2000 m.), Alytaus „Alitos“ (2002-2003 m.), Joniškio "Žiemgala-Šiaurės Vilkas“ ( 2004-2005 m.), Sumų „Sumychiprom“ (2004-2009 m.), Pasvalio „Pieno žvaigždės“ (2010-2011 m.) vyr. treneris.
Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.