lff.lt | 2019 m. birželio 24 d. 17:06 |
![]() ![]() |
„Turime išdrįsti sužibėti“
LFF VK narė Ingrida Siliūnienė dalijnasi įspūdžiais iš FIFA moterų futbolo konferencijos.
![]() |
Pirmoje FIFA moterų futbolo konvencijoje dalyvavusi Lietuvos futbolo federacijos (LFF) Vykdomojo komiteto (VK) narė Ingrida Siliūnienė pasidalijo savo įspūdžiais apie renginio turinį ir tiki, kad Pasaulio moterų futbolo čempionatas suteiks impulsą tiek globaliam, tiek Lietuvos moterų futbolui.
Paryžiuje birželio 6–7 dienomis vykusioje konvencijoje dalyvavo futbolo lyderės, iškilūs politikos ir žiniasklaidos atstovai. Vyko diskusijos aptariant FIFA Moterų futbolo strategijos turinį ir siekiamybes, lyčių lygybės užtikrinimą futbolo srityje, pasirašytas FIFA ir JTO bendradarbiavimo susitarimas.
Kaip gavote kvietimą dalyvauti šioje konvencijoje bei kokį įspūdį paliko moterų futbolo čempionato ritmu gyvavęs Paryžius?
Dėkoju LFF prezidentui Tomui Danilevičiui už kvietimą į konvenciją. Atsiklausius, ar norėčiau nuvykti į šį renginį, iškart sutikau ir tai tapo unikalia patirtimi.
Konvencijos delegatai iš tikro neturėjo laiko apžvelgti Paryžiaus, vykome į konvenciją pusė aštuonių ir grįžome vakarop. Pirmąją dieną konvencija buvo ilgesnė, o antrąją – trumpesnė, nes važiavome į atidaromąsias čempionato rungtynes Prancūzija – Pietų Korėja. Prie stadiono pasijuto visa šventinė atmosfera: buvo gausu žiūrovų, šeimų, visi itin išsipuošę ir laukė nepakartojamo futbolo reginio.
Papasakokite apie įsiminusį konvencijos turinį ir dalyvius?
Man labai patiko pirmoji konvencijos diena, nes joje dauguma kalbėjusiųjų – buvusios futbolininkės, žymūs treneriai ir žurnalistai. Jie kalbėjo iš savo patirties apie moterų futbolo raidą ir iššūkius. Jausmingą įžanginę kalbą pasakė FIFA generalinė sekretorė Fatma Samoura, kuri pažymėjo, kad negalima išskirti vyrų ir moterų futbolo, nes juk abi lytys žaidžia tą patį žaidimą. Po jos kalbėjo Prancūzijos federacijos prezidentas Noelis Le Graetas, teigęs, kad nuo 2019 metų moterų čempionato bus skirta dar daugiau dėmesio moterų futbolui šalyje, nors, atrodytų, situacija Prancūzijoje yra gera.
Buvo tikrai daug įdomių asmenybių, kaip Anglijos moterų legenda Alex Scott, su kuria diskutavo 4–5 žmonės iš futbolo srities. Jie kalbėjo, kaip mato moterų futbolo padėtį, kaip reikia toliau vystyti žaidimą. Dauguma sutiko, kad būtina pradėti nuo mažiausiųjų ir plėtoti masinį futbolą, kuris ir duoda pradžią viskam; svarbus ir infrastruktūros klausimas.
Kiekviena diskusija truko apie valandą. Itin patiko diskusija, kurioje dalyvavo buvusi vartininkė Karina LeBlanc. Matėsi, kad ji gyvena moterų futbolu ir tam atidavusi visą širdį. Baigusi žaidėjos karjerą, ji daug važinėjo į įvairias pasaulio šalis, propagavo jose merginų futbolą ir vykdė projektus.
Antroje forumo dienoje dalyvavo daugiau politikų, įvairių valstybių vyriausybių atstovai, sakytos deklaracinės kalbos. Įsiminė FIFA prezidento Giannio Infantino kalba apie lygių sąlygų futbolininkėms užtikrinimą. Sakyčiau, ypatingas buvo profesionalios futbolininkės Mia Hamm dalyvavimas, kuri itin pagyvino diskusijas.


Kas iš diskusijose pasakytų minčių apie moterų futbolo padėtį jums pasirodė aktualiausia?
Įstrigo žodžiai, kad būtent šis pasaulio futbolo čempionatas Prancūzijoje yra visiškai prilygintas su vyrų čempionatais – savo organizavimu, VAR sistemos įvedimu, po 20 kamerų stadionuose įrengimu, komercijos, televizijos teisių aspektais. Visa tai jau yra labai didelis pasiekimas, nes anksčiau į moterų futbolą nebuvo tiek investuota, o šis čempionatas yra tikras šuolis ir pavyzdys.
Konvencijoje dalyvavo daug atstovų iš Afrikos, kurie pažymėjo kaip šio žemyno šalyse žmonės sunkiai gyvena, vyksta karai. Ten vaikams nėra sudaryta sąlygų žaisti futbolo, o apie moterų futbolą išvis nekalbama. Arba musulmoniškos šalys, kur moterims neleidžiama žaisti, nors jos labai nori. Konvencija leido suvokti, kaip toli pažengė Lietuvos moterų futbolo vystymas. Pasikartosiu, viskas prasideda nuo mažiausiųjų įtraukimo į futbolą, ką akcentavo ir konvencijos dalyviai.
Grįžus į Lietuvą, kokios kilo mintys, permąsčius konvencijos turinį?
Pati pagrindinė mintis konvencijoje buvo, kad mes visi – treneriai, vadovai, žaidėjos, fanai – turime pradėti nuo savęs. Pirmiausia, turime mylėti futbolą, būti jame ir išdrįsti sužibėti. Turime neverkti ir nesakyti „kaip čia viskas blogai, kad niekas nepadeda“. Turime pačios norėti pakeisti situaciją. Jeigu pačios žaidėjos norės – dėl savęs ir Lietuvos – tai ir futbolo lygis po truputį kils. Jei žaidėjos ateina į treniruotę gerai praleisti laiko, tai jos tiek ir pasiims. Jeigu sieki būti futbolininke, turi pati viską daryti ir niekas negali versti daryti ko nenori.
Ko Lietuvos moterų futbolo bendruomenė galėtų pasimokinti iš užsienio pavyzdžių?
Tikrai įkvėpia konvencijos lektorių patirtis. Tų, kurios pačios buvo futbolininkėmis, kai kurios dalyvavo Olimpinėse žaidynėse ir svarbiausiuose čempionatuose. Pavyzdžiui, Mia Hamm, kuri turėjo sėkmingą karjerą, gana anksti patyrė traumą, bet ji vistiek negali palikti futbolo. Negalėdama žaisti, ji pasirinko kitą veiklos pusę – propaguoja žaidimą, organizuoja renginius, dirba futbolo ambasadore. Manau, ir mūsų buvusios žaidėjos turėtų išlikti aktyvios bendruomenėje.
Dauguma esamų mūsų futbolininkių yra dirbančios, nes vien iš futbolo Lietuvoje sunku pragyventi, bet jos taip atsidavusios žaidimui. Jos eina po darbų į treniruotes, važiuoja žaisti už rinktinę. Anglijoje ir JAV jos gauna už tai atlyginimą, o pas mus remiasi patriotizmu ir už šį pasiaukojimą reikia gerbti žaidėjas.
Jūsų požiūriu, ką moterų futbolo čempionatas Prancūzijoje gali duoti globaliai bei Lietuvos moterų futbolo raidai?
Šis čempionatas pasižymi itin didele reklama, net ir pas mus Lietuvoje. Atsidarai naujienų portalus ir vis atsiranda įvairių žinučių. Kitas niuansas, kad Lietuvos televizija transliuos finalinę čempionato dalį, tai jau yra kažkas išskirtinio. Mano kolegos yra susižavėję, kad televizija pagaliau transliuos moterų futbolo čempionatą. Varžybos sudomins ne tik pačias žaidėjas, bet ir jų tėvus, draugus, mokytojus. Tikiu, kad transliacijos lems globalų šuolį, taip pat ir Lietuvoje padaugės mergaičių, kurios norės žaisti futbolą.
Dažnai po futbolo čempionatų įprastai pagausėja norinčių žaisti futbolą. Rudenį apklausiu naujokes, kas lėmė jųs apsisprendimą ateiti į treniruotę. Visada atsiranda viena kita, kurios susižavi žaidimu išvydusios vyrų futbolo čempionatus ir nori išbandyti savo jėgas. Moterų čempionatų transliavimas duotų papildomą efektą, parodant, kad futbolas yra atviras visiems.
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.