utenosutenis.lt | 2019 m. birželio 5 d. 20:43 |
![]() ![]() |
Ateitis priklausys intelektualiam žaidėjui
Danijos specialistas Carstenas Dohmas pirmą kartą rengsiantis stovyklą 14-16 metų talentams Lietuvoje – apie jaunųjų futbolininkų ugdymą.
![]() |
Žinomas Danijos jaunųjų futbolininkų ugdymo specialistas ir „Auri-Dohm“ programos bendraautoris Carstenas Dohmas šią vasarą atvyks į Lietuvą ne pirmą kartą, tačiau stovyklą 14-16 metų futbolo talentams mūsų šalyje vykdys pirmą kartą.
Pasak specialisto iš Danijos, ateities futbolas priklausys intelektualiam žaidėjui. Ir kuo toliau, tuo labiau intelektualūs futbolininkai bus vertinami aukščio lygio klubuose.
Kokios asmeninės savybės ir aplinkybės lemia ar vaikas taps profesionaliu futbolininku?
Pirmiausia – paties vaiko motyvacija ir asmeniniai tikslai. Ar jis/ji myli šį žaidimą… Kaip tą meilę parodo? Ar dažnai „pavargsta“ nuo futbolo. Ar jis/ji žaidžia futbolą, treniruojasi papildomai su draugais ar viena(-s), dirba individualiai, kalbasi apie futbolo aktualijas ir subtilybes, ar visada maksimaliai stengiasi ir tai daro ne dėl kitų, ne dėl to, kad to reikalauja treneris, bet dėl savęs. Atkaklumas, užsispyrimas, kantrybė – esminiai faktoriai leidžiantys pradėti kalbėti apie konkrečius lūkesčius ir galimybę pasiekti aukščiausią lygį.
Kada galime pradėti kalbėti apie vaiką ar jaunuolį, kad „iš jo tikrai išaugs futbolininkas"?
O, tai labai sunki tema. Labai sunku pasakyti. Sakyčiau, kad neįmanoma iki 15 metų. Bet iki šio amžiaus mes apie kai kuriuos galime pasakyti, kad jie neturi daug galimybių. Tačiau atsakyti 100 procentų galima tik prasidėjus asmens brandai. Tik tuo metu mes turime daugiau patikimų duomenų, matome asmenybės subrendimą, mąstymą aikštėje, žaidimo supratimą, tikrąjį techninį ir taktinį lygį.
Ar tautybė yra svarbi jauno žaidėjo vystymuisi? Ar lietuviai ir latviai tik dėl to, kad jie yra lietuviai ir latviai, turi mažiau galimybių nei danai tapti aukšto lygio futbolininkais?
Trumpas atsakymas greičiausia būtų ne. Žvelgiant giliau, pamatysime aplinkybes, kurios įtakoja futbolininko kelią ir galimybes. Jei aplinka nėra „futbolinė“, tai gali tapti papildomu sunkumu. Gal šalies mastu kitas sportas yra numeris vienas ir tai įstumia futbolininkus į sunkesnę padėti.
Nepaisant to, regioniniu mastu visada galima sudaryti optimalią futbolo aplinką bet kurioje šalyje. Tai neturi būti vien tik skambūs žodžiai ar nuomonė, kad galime tai padaryti. Turime atlikti konkrečius, tikslingus veiksmus. Jei yra konkretūs tikslai ir atliekami konkretūs veiksmai paremti aiškiu suvokimu, kur ir kodėl einama ir visi veikia, kaip viena komanda, tuomet tai pasiekiama.
Mažas vietinis klubas, turintis 3-4 komandas, sudarytas iš įvairaus amžiaus vaikų (nuo 6 iki 15 metų), bei vieną pagrindinę ir didelis ar vidutinis klubas su akademija. Kokius jūs matote skirtumus ir sąlyčio taškus tarp jų. Ar maži klubai gali dirbti pagal tą pačią metodologiją, taip pat kokybiškai ir siekti tų pačių tikslų, kaip ir dideli?
Taip, žinoma. Tiesa, sunku apibrėžti, kas yra didelis ir kas yra mažas kubas. Bendra nuomonė yra tokia, kad klubas su 1000 ar daugiau žaidėjų yra didelis ir turi potencialą efektyviau ir plačiau įgyvendinti visą metodologiją. Bet mes matome aukščiausio lygio klubus Europoje, kurie turi tik po vieną kiekvienos amžiaus grupės komandą, o tai reiškia, kad bendras žaidėjų skaičius tesiekia 150-300. Tokiuose klubuose svarbiausias tikslas – surasti ir išugdyti kuo daugiau aukščiausio lygio žaidėjų.
Taigi, dideliame klube (kalbame apie žaidėjų skaičių) lengviau dirbti su vietiniais žaidėjais ir su jais siekti aukštų tikslų suaugusiųjų futbole.
Mažas klubas (kalbame tik apie žaidėjų skaičių), turi daugiau dėmesio skirti žaidėjų atrankai, „skautingui“, t.y. ieškoti perspektyvių žaidėjų kituose klubuose, jei nori siekti aukštumų suaugusiųjų futbole.
Vaikas, treneris, tėvai, infrastruktūra – kas svarbiausia? Ar neturėdami bent vieno galime išugdyti aukšto lygio futbolininką?
Labai sunku kažką išskirti ar kažko atsisakyti. Visi paminėti yra ypatingai svarbūs. Be abejo, visų pirma reikia žaidėjo, bet reikia ir tinkamo trenerio. Trenerio-asmenybės, su tinkamu nusiteikimu dirbti ir ugdyti. Reikalinga ir artimiausia aplinka, kuri palaikytų, kuri suprastų, kada reikalingas palaikymas, o kada reikia atsitraukti leisti vaikui pačiam išsiaiškinti ką reikia daryti, priimti sprendimus savarankiškai. Gal tik infrastruktūra yra kiek mažiau svarbi aplinkybė. Bet ir ji įtakoja žaidėjo ir trenerio kasdienybę, todėl ji turėtų būti pakankama.
Kuriai sričiai jūs skirtumėte didžiausią dėmesį, kuri jums atrodo svarbiausia – technika, taktika, psichologija, fizinis pasiruošimas?
Jos negali būti atskirtos, nei viena negali būti išskirta ar sureikšminta. Jos yra viena. Tiesa, kai kurioms sferoms skiriame daugiau dėmesio tam tikru metu, tam tikrame amžiuje. Pavyzdžiui technikai ir fizinėms savybėms labai didelį dėmesį skiriame pačioje pradžioje, vaikystėje, pridedame šiek tiek taktikos ir viską įvelkame į tinkamą psichologinį rūbą. Aš visa tai matau taip.


Utenoje vykdysite stovyklą vaikams nuo 14 iki 16 metų. Esate žinomas šio amžiaus tarpsnio futbolo specialistas. Kokie yra esminiai principai dirbant su šio amžiaus jaunuoliais? Kokių patarimų galite suteikti žaidėjams, tėvams ir treneriams?
Iš esmės mes kalbame apie žaidėjus, kurie yra brendimo pusiaukelėje. Šio amžiaus žaidėjai trenerį nuolat verčia galvoti apie paauglių nusiteikimą, jų mintis, kodėl jie elgiasi vienaip ar kitaip, kaip jie reaguoja į mokymosi procesą. Treniruotėse turime daug dėmesio skirti kartojimui, žaidėjų vertybėms ir įpročių formavimui, kurie jau turėjo būti pradėti skiepyti jaunesniame amžiuje.
Daug lengviau dirbti su šio amžiaus žaidėjais, kai jie dar prieš paauglystę buvo mokomi esminių dalykų – pajausti ribas ir atsakomybę už savo veiksmus.
Supažindink vaiką kuo anksčiau su gairėmis ir taisyklėmis, susitark dėl jų laikymosi, kartok ir primink tai daugybę kartų, diena iš dienos ir kai ateis paauglystė bus ne taip sunku paprašyti laikytis susitarimų, kurių jis laikėsi metai iš metų, reikės tik priminti. Susikaupimas, žaidimo skaitymas, „būsena ant pirštų galų“, proaktyvumas ir t.t. ir pan. Jei apie visa tai nekalbėsime nuo mažų dienų, turėsime rimtą iššūkį.
Be to, pagrindiniai aspektai į kuriuos reikėtų koncentruotis šiame amžiaus tarpsnyje yra teisingi ir laiku priimti sprendimai bei jų atlikimo greitis.
Kokios šiuo metu yra pasaulinės jaunųjų futbolininkų ugdymo „mados“?
Skirtinguose žemynuose jos yra skirtingos. Bet iš esmės jos visos remiasi dabartinio aukščiausios klasės futbolo analize ir bandymu nuspėti, kaip jis keisis metai iš metų ir kur jis atsidurs po dešimtmečio.
Asmeniškai aš koncentruočiausi į skirtingų žaidimo situacijų sprendimą. Tai yra, žaidėjo intelektą ir žaidėjo intelekto ugdymą. Stengčiausi „įmesti“ žaidėjus į skirtingas „problematiškas“ žaidimo situacijas, kuriose jis būtų priversti priimti nestandartinius sprendimus ir mokytis. Jis turi tapti labai technišku ir puikiais tarpusavio supratimo įgūdžiais pasižyminčiu žaidėju, suvokti savo ir kitų žaidėjų vietą aikštėje, lengvai keistis pozicijomis ir nuspėti varžovo veiksmus.
Be to, aš mokyčiau žaidėjus visiškai kontroliuoti žaidimą: spausti varžovus kiekviename aikštės plote, o atakuoti greitai, vienu perdavimu perkertant daugiau nei vieną liniją, taip atkertant kuo daugiau varžovų nuo paskutinės gynybos linijos prieš atliekant aštrų perdavimą.
Esate vienas iš „Auri-Dohm“ programos kūrėjų, todėl įdomu iš jūsų išgirsti, kokie yra esminiai jos akcentai ir skirtumai, lyginant su kitomis pasaulyje naudojamomis programomis?
Mūsų metodologijos sąranga ir turinys yra unikalūs, ypatingai dėl išskirtinio dėmesio individualiam žaidėjui ir individualiam jo ugdymui. Ypatingas dėmesys individualiai technikai ir individualiai taktikai yra esmė ugdant žaidėjo intelektą, o žaidėjo intelektas, kaip minėjau anksčiau, mano nuomone bus ypatingai svarbus.
Mūsų metodikoje daug dėmesio skiriama proaktyviems veiksmams ir gebėjimui atpažinti bei suvokti distancijas ir veiksmus, t.y. tinkamas laikas, kada atliksime ar pritaikysime tai ką išmokome.
Ir paskutinis, bet toks pat svarbus – judėjimo ir aplinkos suvokimas, t.y. kada, kur ir kaip juda žaidėjas. Visa tai susijungia intelektualaus žaidėjo sąvokoje.
Tai dažnai pamirštama arba nustumiama į antrą planą kitose programose, bet yra esminiai akcentai „Auri-Dohm“.
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.