DELFI.lt 2019 m. birželio 5 d. 14:22 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

J. Šuklino negelbėja ir B mėginys

Londono olimpinėse žaidynėse sidabrą iškovojęs kanojos irkluotojas J. Šuklinas gali prarasti ne tik jį, bet ir įspūdingą pinigų sumą.

J. Šuklino triumfas Londone
pliadisfoto.com nuotr.
J. Šuklino triumfas Londone
Londono olimpinių žaidynių sidabro medalio laimėtojas Jevgenijus Šuklinas gali prarasti ne tik savo titulus, olimpinį medalį, bet ir įspūdingą pinigų sumą. DELFI žiniomis, 2016-aisiais karjerą baigusio irkluotojo neišteisino ir dopingo B testo tyrimas, kurio rezultatas – taip pat teigiamas.
 
Tą portalui patvirtino tarpusavyje nesusiję šaltiniai ir pats buvęs sportininkas. 
 
J. Šuklinas 2012-aisiais Londono olimpinių žaidynių sidabrą iškovojo vienviečių kanojų 200 m irklavimo rungtyje. 
 
Jei Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) lieptų J. Šuklinui grąžinti apdovanojimą, tuo pasirūpinti turėtų nacionalinis olimpinis komitetas.
 
Grąžinti J. Šuklinui tektų ne tik trofėjų, bet ir už jį gautą valstybinę premiją – 58 tūkst. eurų. 
 
Toks precedentas jau yra pasitaikęs – 2010 metais Europos čempionate triumfavusi ir čia pat titulo dėl teigiamo dopingo testo netekusi maratonininkė Živilė Balčiūnaitė buvo priversta sugrąžinti premiją. 
 
Anot švietimo, mokslo ir sporto viceministrės Kornelijos Tiesnesytės, iš J. Šuklino taip pat veikiausiai bus bandoma išsireikalauti valstybės stipendiją, kurią kanojininkas gaudavo dėl savo pasiekimo Londone.
 
Pats J. Šuklinas nesijaučia suklydęs, jam abejonių kelia metodas, kuriuo buvo tikrinti jo dopingo mėginiai, be to, jis norėjo, kad B dopingo testas būtų patikrintas ne Lozanoje esančioje laboratorijoje, o kitoje antidopingo laboratorijoje.

Ką sužinojote gavęs B dopingo testo rezultatus? – DELFI paklausė J. Šuklino 
Gavau atsakymą, kad B mėginio rezultatai atitinka A mėginio rezultatus. Nesiuntė detalių išvadų, tiesiog paprastai – B atitinka A testą. Sudėtinga situacija ir suprantu, kad šioje kovoje esu vienas. Kol kas oficialaus laiško su nuosprendžiu neturiu, kai jį turėsiu, bus galima imtis kažkokių priemonių. Minėjo, kad verdikto sulauksiu artimiausiomis dienomis. – Gal ketinate kreiptis į Tarptautinį sporto arbitražo teismą (CAS)? – Gavau laišką su pasiūlymu dalyvauti IOC drausmės komisijos posėdyje arba ginti savo teises CAS teisme Lozanoje. Pasidomėjau, kad norint bylinėtis CAS, vieno teismo posėdžio išlaidos gali siekti 30 tūkstančių eurų, be to, reikia samdyti advokatą, bendroje sumoje reiktų 50 tūkstančių eurų. Dėl to nusprendžiau dalyvauti IOC drausmės komisijos posėdyje. Tai – nemokama galimybė, ta komisija remiasi laboratorijos išvadomis bei priima atitinkamą sprendimą. Pačiam keliauti nereikėjo, apklausoje dalyvavau nuotoliniu būdu. Papasakojau visą savo situaciją, ką aš apie tai manau. Jei neturi pinigų, nėra kalbos apie gynybą, be to, baigę sportinę karjerą atletai lieka vieni, be draudimo, be galinčių juos apginti pusių. Kol jie sportuoja, jie gali tikėtis pagalbos iš olimpinio komiteto, iš federacijos, kitų valstybės institucijų. Pats vienas gintis neturiu pinigų, neturiu tokių galimybių.
 
IOC komisija mane išklausė, tvirtino mane suprantantys ir norėtų padėti, bet šis organas negali užginčyti laboratorijos išvadų. Pasisakiau, ką aš manau apie visą šią situaciją. Prašiau, kad B mėginį patikrintų kitoje laboratorijoje, tačiau tokios taisyklės, kad tikrinama toje pačioje vietoje – Lozanoje. Domėjomės su advokatu, tuo nauju metodu, kuriuo tikrino mano mėginius, jis nėra patvirtintas. Be to, nėra žinoma, kaip buvo laikomi mano mėginiai. Laukiu iš jų sprendimo. Vienintele išeitimi matau ieškoti tiesos aiškinantis kaip buvo atliekamas tyrimas, kaip ir kur buvo laikomi dopingo testo mėginiai ir panašiai. Tam reikalingas CAS teismas, advokatas ir mokslininkas. Tačiau atsiduriu užburtame rate, gynybai reikia milžiniškų lėšų.

Sulauksiu sprendimo, turėsiu dar dvi savaites apskųsti šį nutarimą. Per šį laiką bandysiu kreiptis į valstybę, į Prezidentę, ir prašyti pagalbos. Abejotina ar jos sulauksiu, nes jau keleri metai kaip esu jau baigęs karjerą. Vienintelį variantą turiu – nebent parduoti butą.

Kas skaudžiausia šioje istorijoje, atsisveikinti su olimpiniu sidabro medaliu? 
Du dalykai. Pirmiausia, bendrai nusivili sportu. Esu savo karjeroje ne kartą įrodęs, kad esu karys, kuris kovojo prieš dopingą, įvairių preparatų vartojimą. Pats buvau antidopingo kontrolierių tikrintas daugiau nei 50 kartų. Ir prieš olimpiadą, ir po jos. Atvykdavo ne kartą į namus, nepraleidau nei vieno antidopingo kontrolierių vizito. Aplankiau daug mokyklų, kur pasakojau, kaip reikia sąžiningai siekti rezultatų. Prieš olimpiadą buvau labai atsargus, atsisakiau net mėsos, nes buvo atvejų, kai atletai valgė neaiškią, papildų pripumpuotą jautieną, per kurią į organizmą pateko draudžiamos medžiagos. Nevartojau jokių vaistų nuo gerklės skausmo ar peršalimo, kad į organizmą nepatektų cheminės medžiagos.

Galėjo visko nutikti, galėjo konkurentai primaišyti kažko į maistą ar gėrimus. Bet stengiausi antrą kartą neimti buteliuko, pradaręs ir atsigėręs jo daugiau nebeimdavau į rankas. Visada laikiausi kruopščios prevencijos, ypač olimpiniame kaimelyje, stovyklose.

Turėjau svajonę ir gyvenimo tikslą – iškovoti olimpinį medalį. Tą pasiekiau. Pats medalis kaip daiktas nėra svarbus, po olimpinių žaidynių jį gal tik dukart rankose laikiau. Svarbiausia, kad pats sau įrodžiau, kad galiu pasiekti savo tikslą ir tą padariau tikrai sąžiningai. Mano artimieji, draugai žino, kiek jėgų, pastangų tam atidaviau. Tai man svarbiausia ir to žinojimo iš manęs niekas neatims. Žinau, kad tai pasiekiau sąžiningai ir sąmoningai nevartodamas jokių draudžiamų preparatų. Antras skaudžiausias dalykas – žmogaus vertinimas. Kai tu laimi, veži medalius, esi visiems reikalingas, stengiasi padėti.

O tokioje situacijoje, kurioje dabar atsidūriau, lieku vienas, daug kas nusisuka ir niekas nebetiki. Nebuvau vieno sezono sportininkas, karjerai skyriau 20 metų, iškovojau apie 40 tarptautinių medalių, ne kartą tapau Europos čempionu, pasaulio pirmenybių prizininku.

Dabar visi nori tą nubraukti ir pasakyti, kad esu nesąžiningas. Galiu ramiai žiūrėti į akis varžovams, visada kovojau švariai. Tas olimpinis medalis nebuvo stebuklas, iki jo laukė ilgas, sunkus kelias.

 
Jei reikėtų grąžinti valstybės premijas, stipendijas, ar tai būtų skaudus smūgis asmeniniams finansams?
Nesu milijonierius, jei nuspręstų, kad reikia viską grąžinti, tai, žinoma, grąžinsiu, jei to reikalaus valstybė. Jei netikės mano pozicija, aš atiduosiu. Tegu lieka kitų sąžinei. Bet, kita vertus, iš dangaus dabar tų pinigų nepaimsiu, sudarys skolos grąžinimo grafiką ir atiduosiu pinigus. Niekada nesportuodavau dėl pinigų. Mano tikslas buvo sau pačiam įrodyti, kad tą galiu padaryti. Kai man sukako 12 metų, sau pasakiau, kad tapsiu olimpiniu prizininku ir tą pasiekiau, nors buvo labai sudėtingas kelias. Ne pinigai ir ne premijos svarbiausias dalykas. Grąžinsiu, uždirbsiu. Jei ši situacija būtų nutikusi prieš keletą metų aktyviais sportinės karjeros metais, siekčiau savo rezultatais tą paneigti. Karjerą baigiau dėl to, kad jau buvau pasiekęs savo tikslus.

Olimpinį medalį galėjau iškovoti žymiai anksčiau, buvau labai stiprus prieš Pekino olimpines žaidynes. Bet prieš jas atrankoje nepasisekė, buvo skaudus momentas. Turėjau dar ketverius metus sunkiai sportuoti ir pasiekiau tai, ko norėjau, ir ramia sąžine baigiau karjerą.

Vasarį – laiškas su klaidinga pavarde 
 
Primename, kad sidabrinis olimpinių žaidynių prizininkas vasario pradžioje feisbuke prisipažino gavęs laišką, kuriame yra kaltinamas dopingo vartojimu Londono olimpinių žaidynių metu. 
 
Tiesa, laiške nurodytas gavėjas – ne Jevgenijus Šuklinas, o Jevgenijus Daluzian. Sportininkas įtarė, kad tai tiesiog klaida, nes Daluzyan – Armėnijos sunkiaatletės Melanie pavardė, o pastaroji dėl dopingo vartojimo buvo suspenduota praėjusių metų gruodį. 
 
Bet kiti laiške pateikti duomenys leidžia identifikuoti J. Šukliną, maža to, kilusią painiavą pabandęs išsiaiškinti kanojininkas buvo patikintas, jog teigiamas buvo būtent jo testas. Pakartotinai išanalizavus olimpiados metu paimtą irkluotojo mėginį rasta draudžiamos medžiagos, B mėginio tyrimas sportininko taip pat neišgelbėjo.
 
Jei būtų diskvalifikuotas J. Šuklinas, jo sidabrinis apdovanojimas turėtų būti perduotas rusui Ivanui Štyliui, o pastarojo bronza atitektų ispanui Alfonso Benavidesui. 
 
DELFI konsultavusios Lietuvos antidopingo agentūros specialistės Rūtos Banytės teigimu, kanojininką klampinantis dehidrochlormetiltestosteronas yra anabolinio steroido metandienono derivatas (išvestinis cheminis darinys). 
 
Kodėl Londono olimpinis vicečempionas J. Šuklinas atsidūrė po dopingo kontrolierių padidinamuoju stiklu prabėgus 7 metams nuo sidabrą atnešusio sprinto 200 m distancijos finale? 
 
Retrospektyviniai olimpiados mėginių testai reguliariai daromi nuo 2004 metų Atėnų žaidynių. Pakartotinius olimpinėse žaidynėse paimtų dopingo mėginių tyrimus atlieka Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) akredituota laboratorija Lozanoje (Šveicarija). 
 
Čia saugomi tūkstančiai užšaldytų senų mėginių, kuriuos antidopingo taisyklės leidžia tikrinti pažangesniais metodais dešimt metų. Suėjus „senaties“ terminui, buteliukai su šlapimo ar kraujo pavyzdžiais sunaikinami.
 
2016-aisiais Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC), reaguodamas į Rusiją sudrebinusį plataus masto dopingo skandalą, gerokai suintensyvino patikrinimus. Nuo to laiko iš naujo išanalizuota daugiau nei pusė tūkstančio Londono olimpinių žaidynių dalyvių dopingo mėginių, ir daugiau nei pusšimtis testų buvo teigiami. 
 
Įdomu, jog dažniausiai aptinkamos draudžiamos medžiagos, kaip ir J. Šuklino atveju, yra anaboliniai steroidai. 
 
DELFI jau rašė, kad dehidrochlormetiltestosteroną ištraukti į dienos šviesą padėjo nauja tyrimo metodika, kurią 2011 metais sugalvojo buvęs Maskvos antidopingo laboratorijos direktorius Grigorijus Rodčenkovas ir jo pavaduotojas Timothy Sobolewski. 
 
2016-aisiais patobulintą metodiką imta taikyti tiriant ir pakartotinai tikrinant dopingo mėginius.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas